Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-524a/13/MN
z 3 września 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 czerwca 2013 r. (data wpływu 7 czerwca 2013 r.) uzupełnionym w dniu 16 sierpnia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nakładami na budowę obiektów handlowych – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 7 czerwca 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 16 sierpnia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie m.in. prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nakładami na budowę obiektów handlowych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca (osoba fizyczna) ma zamiar nabyć dwie nieruchomości od spółki jawnej, w której jest wspólnikiem z zamiarem wybudowania na nich budynków na wynajem.


  1. Pierwsza nieruchomość to nieruchomość zabudowana, składająca się gruntu o powierzchni 4.055 m² oraz budynku mieszkalnego o powierzchni 115 m² , wybudowanego w 1926 r., rozbudowanego w 1934 r. oraz budynku gospodarczego o pow. 52 m² , w tym garażu o powierzchni 13,58 m², wybudowanego w latach siedemdziesiątych XX wieku.
  2. Druga nieruchomość zabudowana jest budynkiem gospodarczym o pow. 52 m², wybudowany pk. 1933 r. przeznaczony do rozbiórki.


Po zakupie nieruchomości będą dokonywane nakłady na budowę obiektów handlowych, gdzie Wnioskodawca jako czynny podatnik VAT będzie otrzymywać z tytułu wykonywanych prac faktury, w których będzie wykazany podatek VAT.

Po zakończeniu budowy i oddaniu obiektu do użytkowaniu obiekt będzie wynajmowany, gdzie będą wystawiane faktury z naliczonym podatkiem VAT – należnym instytucjom wynajmującym lokale w obiektach handlowych.


W związku z powyższym zadano m. in. następujące pytanie.


Czy od nakładów na budowę obiektów handlowych podatek VAT naliczony będzie podlegał odliczeniu (…)?


Zdaniem Wnioskodawcy, odnoszącym się do ww. pytania, przysługuje mu w całości prawo do odliczenia podatku związanego z budową obiektów handlowych, gdyż w okresie obowiązywania umów najmu koszt ich budowy „zostanie zwrócony”. Jako uzasadnienie prawne Wnioskodawca powołał treść art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy).

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom podatku od towarów i usług w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, iż Wnioskodawca po zakupie nieruchomości zamierza ponosić nakłady na budowę obiektów handlowych, w związku z którymi jako czynny podatnik VAT będzie otrzymywać z tytułu wykonywanych prac faktury zawierające podatek VAT.

Po zakończeniu budowy i oddaniu obiektu do użytkowaniu obiekt będzie wynajmowany instytucjom wynajmującym lokale w obiektach handlowych. Transakcje te będą dokumentowane fakturami VAT, w których zawarty będzie podatek VAT należny.

Zatem mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powołane regulacje prawne stwierdzić należy, że skoro, jak wskazano w złożonym wniosku, zakupy dotyczące nakładów na budowę obiektów handlowych będą służyły sprzedaży opodatkowanej, Wnioskodawcy w opisanych okolicznościach przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego w ww. obiektami, o ile nie zajdą inne ograniczenia, o których mowa w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Końcowo należy wskazać, niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nakładami na budowę obiektów handlowych, natomiast w odniesieniu do pozostałych zagadnień zawartych we wniosku zostało wydane postanowienie nr ITPP1/443-524b/13/MN.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj