Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-676/13/SK
z 23 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 1 lipca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 12 lipca 2013 r.), uzupełnionym 24 września 2013 r. i 1 października 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie:

  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej opłat leasingowych, związanych z zawarciem umowy leasingu operacyjnego – jest prawidłowe,
  • kryterium (zakresu) zaliczenia ww. wydatków do kosztów podatkowych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lipca 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości i zakresu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej opłat leasingowych, związanych z zawarciem umowy leasingu operacyjnego. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem 20 września 2013 r. Znak: IBPBI/1/415-675/13/SK, IBPBI/1/415-676/13/SK, IBPBI/1/415-677/13/SK, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 24 września 2013 r. i 1 października 2013 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest lekarzem o specjalizacji otolaryngolog. Osiąga przychody z emerytury wojskowej, ze stosunku pracy w pełnym wymiarze czasu (szpital - oddział kliniczny Otolaryngologii/Laryngologii). Bywają lata, że Wnioskodawca osiąga przychody z sądów, które powołują Go, jako biegłego (przychody z art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), przychody z praw autorskich, z innych źródeł, czy też z umów o dzieło np. szkolnych form edukacji wykonywanych poza działalnością gospodarczą. W 2008 r. Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie objętym symbolami: PKD 86.22.Z. - praktyka lekarska specjalistyczna oraz 85.59.B. - pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej nie sklasyfikowane. Zdarzenia gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, a uzyskiwane dochody opodatkowuje tzw. „podatkiem liniowym” stawką 19%. Wnioskodawca nie jest podatnikiem VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje konsultacje lekarskie specjalistyczne w prywatnej przychodni, z którą ma podpisaną stałą umowę o współpracy i przyjmuje w niej regularnie, co najmniej raz w tygodniu. Do usług tych (usługi lekarza – specjalisty) wystawia w ciągu miesiąca rachunki. Jest to przychód z działalności gospodarczej. W ramach prowadzonej działalności, oprócz ww. stałych usług, Wnioskodawca wykonuje prywatnie zabiegi operacyjne pacjentów według ich potrzeb medycznych z zakresu specjalizacji w prywatnych klinikach. Za wykonane zabiegi operacyjne pobiera opłaty, które dokumentowane są imiennymi rachunkami na pacjenta. Przychody z tychże zabiegów wg rachunków, stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zabiegi wykonywane są w różnych miejscach, tj. w różnych klinikach prywatnych, w których można taki zabieg wykonać i który to prywatny szpital (klinika) odpowiada pacjentowi. Po zabiegach Wnioskodawca dokonuje kontroli medycznej operowanych pacjentów w miejscu w którym mieli zabieg. Liczba kontroli pooperacyjnej zależna jest indywidualnie od stanu zdrowia każdego pacjenta.

Powyższe oznacza, iż Wnioskodawca dojeżdża do różnych miejsc wykonywanych usług, z których przychody stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. W czerwcu 2013 r. Wnioskodawca zawarł, jako przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, w ww. zakresie umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Samochód ten będzie wykorzystywany zarówno, jako środek komunikacyjny celem dojazdu do i ze szpitala, w którym Wnioskodawca pracuje w ramach umowy o pracę, jak też będzie wykorzystywany jako środek komunikacyjny dla dojazdów związanych z osiąganiem przychodów jako biegły sądowy, czyli ze źródeł wskazanych w art. 13 updof (przychody z samodzielnej działalności wykonywanej poza działalnością gospodarczą), z pozostałych innych źródeł np. z praw autorskich, inne. Przedmiotowy samochód będzie także wykorzystywany w pozarolniczej działalności gospodarczej celem dojazdu do i z przychodni, w której Wnioskodawca przyjmuje stale, regularnie, conajmniej raz w tygodniu, jak też celem dojazdu do i z powrotem do klinik, prywatnych gabinetów, szpitali w których Wnioskodawca wykonuje zabiegi operacyjne oraz kontrole pooperacyjne pacjentów operowanych z których to zabiegów (operacji) Wnioskodawca osiąga przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak wyżej wspomniano, Wnioskodawca osiąga przychody z różnych źródeł. Koszty związane z leasingiem operacyjnym samochodu osobowego, jak też koszty związane z tymże samochodem jak np. ubezpieczenie, przeglądy, naprawy, inne dotyczą zatem samochodu który będzie wykorzystywany zarówno w działalności gospodarczej, jak też w innych źródłach przychodów, o których wspomniano w stanie faktycznym.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 24 września 2013 r., Wnioskodawca wskazał, iż umowę leasingu operacyjnego zawarł 10 czerwca 2013 r. W czerwcu 2013 r. dokonał uiszczenia opłaty wstępnej zawartej umowy leasing oraz wpłaty zaliczki do dostawcy pojazdu, która została również zaliczona na poczet sumy opłaty wstępnej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

  1. Czy mam prawo zaliczenia do podatkowych kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej i ujęcia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, jednorazowej opłaty wstępnej leasingu operacyjnego w kwocie brutto, według daty faktury poniesionej w wysokości 45% wartości przedmiotu leasingu w takim udziale procentowym w jakim pozostają przychody z działalności gospodarczej w przychodach ogółem osiągniętych przez Wnioskodawcę? Ponadto, czy prawidłowym będzie przyjmowanie ww. udziału wg klucza obliczonego i wskazanego w stanie faktycznym oraz w pytaniach oznaczonych we wniosku Nr 1 lub 2?
  2. Czy mam prawo do zaliczenia do podatkowych kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej i ujęcia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów każdej raty leasingowej w kwocie brutto, z tytułu korzystania i używania przedmiotu leasingu, w takim udziale procentowym w jakim pozostają przychody z działalności gospodarczej w przychodach ogółem osiągniętych przez Wnioskodawcę? Ponadto, czy prawidłowym będzie przyjmowanie ww. udziału wg klucza obliczonego i wskazanego w stanie faktycznym oraz w pytaniach oznaczonych we wniosku Nr 1 lub 2?

(pytania oznaczone we wniosku Nr 4 i 5)

Zdaniem Wnioskodawcy, ma prawo do zaliczenia do podatkowych kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej i ujęcia jednorazowo w podatkowej księdze przychodów i rozchodów opłaty wstępnej tytułem leasingu operacyjnego (w kwocie brutto), według daty faktury, w wysokości 45% wartości przedmiotu leasingu tj. w takim udziale procentowym w jakim pozostają przychody z działalności gospodarczej w przychodach ogółem. Nadto Wnioskodawca uważa, że prawidłowym będzie przyjęcie takiego udziału % jaki wskazany został w pytaniu oznaczonym we wniosku nr l i w stanowisku do zadanego pytania Nr 1.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej – updof), kosztami uzyskania są koszty poniesione w celu uzyskania przychodu lub zabezpieczenia źródła przychodu z wyjątkiem wymienionych w art. 23. Art. 23 w swym enumeratywnym zamkniętym katalogu nie wskazuje, że nie są kosztami raty leasingu operacyjnego spełniające kryteria art. 23a i 23b updof. Zgodnie z art. 22 ust. 5c updof, koszty uzyskania przychodu są potrącane w dacie ich poniesienia. Powyższe znajduje potwierdzenie także w przepisie art. 22 ust. 6b updof, który definiuje dzień poniesienia kosztu a zatem dzień w którym wydatek ujmowany jest jako koszt w podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Jak wynika z art. 23b ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opłaty ustalone w umowie leasingu ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

  1. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
  2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

W myśl art. 23b ust. 2 ww. ustawy, jeżeli finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie art. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych, art. 23 i 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz.U. z 1997 r. Nr 26, poz. 143 ze zm.), do umowy tej stosuje się zasady opodatkowania określone w art. 23f-23h.

Z przepisów powyższych wynika zatem, iż co do zasady jeżeli umowa leasingu spełnia warunki określone w art. 23b ww. ustawy, to wówczas ponoszone przez leasingobiorcę (korzystającego) w związku z tą umową wydatki w podstawowym okresie, z tytułu używania przedmiotu leasingu mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Istotną część stanowiska Wnioskodawcy zawarto również w części opisowej wniosku, gdzie wskazano, że koszty związane z opłatami leasingowymi w części związanej z przychodami osiąganymi z działalności gospodarczej stanowią podatkowe koszty prowadzonej działalności gospodarczej bowiem służą pośrednio lub bezpośrednio uzyskaniu przychodu podatkowego z tej działalności.

Art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi że kosztem uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23. Art. 22 ust. 3 ww. ustawy, stanowi jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów. Zgodnie z art. 22 ust. 3a ww. ustawy zasadę o której mowa w ust. 3 stosuje się również w przypadku, gdy część dochodów z tego samego źródła przychodów podlega opodatkowaniu, a część jest wolna od opodatkowania, z wyłączeniem określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 2 updof.

W związku z powyższym Wnioskodawca uważa, że ma prawo do zaliczenia do podatkowych kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej (i ujęcia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów), każdą opłatę leasingową (w kwocie brutto), w takim udziale procentowym w jakim pozostają przychody z działalności gospodarczej w przychodach ogółem osiągniętych przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca uważa, że prawidłowo postąpi jeśli przyjmie sposób rozliczania kosztów wg % udziału jaki został wskazany w pytaniu Nr 1 i w stanowisku do zadanego pytania Nr 1.

Reasumując Wnioskodawca stwierdza, że w przypadku ponoszenia kosztów (wydatków), które dotyczą i są związane zarówno z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą, z której osiąga przychody podatkowe, jak też osiągając przychody z innych źródeł w związku z którymi również ponosi koszty, a przedmiot, rodzaj kosztu służy osiąganiu przychodów z różnych źródeł wówczas jedynym opartym na przepisie prawa podatkowego podziałem kosztów jest ustalenie udziału procentowego przychodów z poszczególnych źródeł mających wpływ na ponoszone koszty. Co oznacza, że do powyższej struktury nie powinienem ujmować przychodów z emerytury. Tak ustalonym udziałem procentowym mam prawo zaliczać w podatkowe koszty prowadzonej działalności gospodarczej, wydatki (koszty), o których mowa we wniosku.

We wniosku przedstawiono również przykład rozliczenia kosztów związanych z umową leasingu operacyjnego:

Opłata wstępna leasingowa wynosi 45% np. 50.000 zł brutto, zatem do podatkowych kosztów prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca ma prawo zaliczyć kwotę 50.000 zł x 57,50% udział % przychodów z działalności w ogółem osiągniętych przychodach ze wszystkich źródeł w roku podatkowym za wyj. emerytury, czyli kwotę 28.750 zł brutto. Opłatę tą Wnioskodawca ma prawo jednorazowo ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów według daty faktury dokumentującą opłatę leasingowa, bez obowiązku rozkładania tej opłaty proporcjonalnie w kosztach do okresu trwania umowy.

Natomiast miesięczne raty leasingowe np. 2000 zł brutto x 57,50% = 1.150 zł, Wnioskodawca ma prawo co miesiąc zaliczać w podatkowe koszty prowadzonej działalności gospodarczej.

Na tle przedstawionego opisu stanu faktycznego, stwierdzam co następuje:

Na wstępie zauważyć należy, iż przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest wyłącznie kwestia dot. możliwości i zakresu zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Kwestie dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z umowami leasingu zostały przez ustawodawcę uregulowane w art. 23a-23l ww. ustawy. Zgodnie z treścią art. 23a pkt 1 ww. ustawy, ilekroć w rozdziale 4a ustawy jest mowa o umowie leasingu, rozumie się przez to umowę nazwaną w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.), a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej "finansującym", oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej "korzystającym", podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów.

Jak wynika z art. 23b ust. 1 ww. ustawy, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio w przypadku, o którym mowa w pkt 1, koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, jeżeli:

  1. umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym nie jest osoba wymieniona w pkt 2, została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem umowy leasingu są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 5 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości;
  2. umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, została zawarta na czas oznaczony;
  3. suma ustalonych opłat w umowie leasingu, o której mowa w pkt 1 lub 2, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu; przepis art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 23b ust. 2 ww. ustawy, jeżeli finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie:

  1. art. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 357 ze zm.),
  2. przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych,
  3. art. 23 i 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz.U. z 1997 r. Nr 26, poz. 143 ze zm.)

-do umowy tej stosuje się zasady opodatkowania określone w art. 23f-23h.

Z przepisów powyższych wynika zatem, iż co do zasady jeżeli umowa leasingu spełnia określone w art. 23b ust. 1 pkt 1 i 3 oraz ust. 2 ww. ustawy warunki, to wówczas ponoszone w podstawowym okresie przez leasingobiorcę wydatki (korzystającego – prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą), z tytułu używania przedmiotu leasingu, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Opłaty leasingowe o charakterze wstępnym co do zasady mają charakter opłat samoistnych i bezzwrotnych, nieprzypisanych do poszczególnych rat leasingowych, natomiast ich poniesienie jest warunkiem koniecznym do realizacji (zawarcia) umowy leasingu. Opłaty te są wydatkami jednorazowymi, związanymi z zawarciem umowy leasingu, a w konsekwencji i wydaniem samego przedmiotu leasingu. W takim przypadku w płaszczyźnie podatkowej, wstępna opłata leasingowa powinna zostać zaliczona do kosztów jednorazowo, bez konieczności rozliczania jej w czasie. Jednocześnie powołany przepis art. 23b ww. ustawy nie precyzuje, w którym momencie korzystający winien zaliczyć ww. opłaty związane z leasingiem do kosztów uzyskania przychodów. Zatem rozstrzygając tę kwestię należy brać pod uwagę ogólne zasady potrącania kosztów przez podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, uregulowane w art. 22 ust. 4–6 i ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jako lekarz o specjalizacji otolaryngolog prowadzi działalność gospodarczą. Zdarzenia gospodarcze związane z tą działalnością ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Nie jest podatnikiem podatku VAT. W czerwcu 2013 r. Wnioskodawca, jako przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą zawarł umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest samochód osobowy. W tym też miesiącu dokonał wpłaty opłaty wstępnej wynikającej z zawartej umowy.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, że o ile umowa zawarta przez Wnioskodawcę spełnia wszystkie wymogi określone w art. 23b ust. 1 pkt 1 i 3 oraz ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i została zawarta w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej, to ponoszone przez Wnioskodawcę opłaty leasingowe zarówno jednorazowe (opłata wstępna) jak i okresowe (raty leasingowe) w kwocie brutto mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, jako tzw. koszt pośredni, którego poniesienie jest niezbędne w celu wykonywania tej działalności. Ww. wydatków nie można bowiem bezpośrednio powiązać z konkretnymi przychodami osiąganymi przez podatnika.

Przy czym, wydatki związane z uiszczeniem opłaty wstępnej leasingowej, jak i pozostałych rat leasingowych, o których mowa we wniosku, wynikające z wystawionych przez leasingodawcę faktur, powinny zostać zaewidencjonowane w kosztach uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej w dacie ich poniesienia, a więc opłata wstępna – jednorazowo, a poszczególne raty powtarzalnie w datach wystawienia dokumentów (faktur) dot. poszczególnych należności z tego tytułu. Zgodnie bowiem z art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, w przypadku podatników, o których mowa ust. 6 (tj. prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów), z zastrzeżeniem ust. 5e, 6ba, 6bb i 7b, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Odnosząc się natomiast do sposobu rozliczania ww. kosztów stwierdzić należy, iż skoro przedmiotowe wydatki ponoszone w związku z zawartą umową leasingu, przyczyniają się również do uzyskiwania przychodów z innych niż pozarolnicza działalność gospodarcza źródeł przychodów, to wydatki te nie mogą w całości stanowić kosztów podatkowych prowadzonej działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 22 ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów. Zasadę, o której mowa w ust. 3, stosuje się również w przypadku, gdy część dochodów z tego samego źródła przychodów podlega opodatkowaniu, a część jest wolna od opodatkowania, z wyłączeniem źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 2 (art. 22 ust. 3a ww. ustawy).

Zgodnie z literalnym brzmieniem ww. przepisów, zastosowanie ich jest możliwe tylko w takim przypadku, gdy w danym okresie funkcjonują dwa różne źródła dochodów, tj. opodatkowane i nieopodatkowane (albo zwolnione). W przypadku zatem, gdy podatnik ponosi koszty wspólne dla osiągnięcia przychodu podlegającego opodatkowaniu oraz przychodu nie podlegającego opodatkowaniu ww. podatkiem (lub w ramach jednego źródła przychody opodatkowane i zwolnione z opodatkowania) i nie jest w stanie wyodrębnić kosztów przypadających na poszczególne rodzaje przychodów, wówczas koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody ze źródeł podlegających opodatkowaniu w ogólnej kwocie przychodów (lub przychody opodatkowane w ogólnej kwocie przychodów).

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie, z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca osiąga wyłącznie przychody ze źródeł, z których dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, cyt. przepisy art. 22 ust. 3 i 3a ww. ustawy nie znajdą zastosowania. Przy czym, zważywszy, iż jak wskazano we wniosku, ponoszone koszty związane z zawartą umową leasingu mają wpływ na (generują) przychody z różnych źródeł przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej może zaliczyć wyłącznie tą część poniesionych wydatków, która generuje (generować będzie) przychody z tego źródła przychodów. Przepisy prawa podatkowego nie regulują przy tym zasad rozliczania kosztów podatkowych, w sytuacji gdy Wnioskodawca osiąga przychody z różnych źródeł, podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednakże, to na Wnioskodawcy, jako podatniku, spoczywa ciężar właściwego rozliczania poniesionych kosztów. Wbrew swojemu stanowisku, Wnioskodawca nie można jednak w tym zakresie zastosować proporcji wynikającej z art. 22 ust. 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem jak, wskazano przepisy te nie dotyczą sytuacji, gdy podatnik osiąga przychody z różnych źródeł, z których dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji to na Wnioskodawcy ciąży obowiązek określenia przedmiotowych kosztów i przyjęcia odpowiednio mierzalnego i obiektywnego kryterium ich rozliczania, w oparciu, o które będzie możliwym ustalenie w jakim zakresie poniesione koszty opłat leasingowych generują lub generować będą przychody ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż stanowisko Wnioskodawcy w zakresie:

  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej opłat leasingowych, związanych z zawarciem umowy leasingu operacyjnego – jest prawidłowe,
  • kryterium (zakresu) zaliczenia ww. wydatków do kosztów podatkowych – jest nieprawidłowe.

Końcowo zauważyć przy tym należy, iż w niniejszej interpretacji nie odniesiono się do zawartych we wniosku wyliczeń rachunkowych. Wskazać bowiem należy, iż istotą interpretacji indywidualnej jest ocena prawna stanowiska wnioskodawcy, co wynika z treści art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej. W myśl tego przepisu, interpretacja indywidualna zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. W związku z tym przedmiotem interpretacji indywidualnej nie może być badanie prawidłowości przedstawionych we wniosku obliczeń rachunkowych

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1-3 i 6-10 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj