Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-303/13-2/DS
z 29 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 22 lipca 2013 r. (data wpływu 29 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wypłaty zaliczki na poczet dywidendyjest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wypłaty zaliczki na poczet dywidendy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca (dalej: „A” lub Spółka) jest spółką działającą w ramach grupy kapitałowej. Spółka prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług ochrony fizycznej, technicznych systemów ochrony, monitoringu i obsługi gotówki.

Spółka posiada udziały w innej spółce kapitałowej (spółka I(…) sp. z o.o., dalej: „B”), którą planuje, w ramach prowadzonej restrukturyzacji, przekształcić w spółkę osobową, a konkretnie w spółkę komandytową. Planowane przekształcenie ma się odbyć z końcem 2013 r.

Przed przekształceniem, spółka „B” (tj. zarząd tej spółki) ma zamiar podjąć decyzję, na podstawie umowy spółki i w granicach uregulowanych przepisami Kodeksu spółek handlowych, o zaliczkowej wypłacie środków pieniężnych na poczet dywidendy za rok 2013.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wypłacone Wnioskodawcy w trakcie roku 2013 zaliczki na poczet dywidendy za rok 2013 są przychodem spółki „A” z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (na podstawie art. 10 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), a w konsekwencji czy w zakresie wypłaconej przez „B” części zysku (w formie zaliczki na poczet dywidendy) dochodzi do zmniejszenia w „B” tzw. „zysków niepodzielonych”, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, w zaistniałym stanie faktycznym, wypłacone przez spółkę „B” spółce „A” w trakcie roku 2013 zaliczki na poczet dywidendy za rok 2013 są przychodem podatkowym spółki „A” z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (jako dywidenda opodatkowana na podstawie art. 10 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) i pomniejszają kwoty tzw. „zysków niepodzielonych” w spółce „B”, które będą ewentualnie opodatkowane w momencie przekształcenia spółki „B”, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Uzasadnienie.

Punktem wyjścia uzasadnienia stanowiska Spółki są przepisy Kodeksu spółek handlowych.

Zgodnie z art. 551-553 Kodeksu spółek handlowych:

  1. spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą),
  2. spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną,
  3. spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Pozostaje ona podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

Rachunkową i podatkową konsekwencją przekształcenia jest fakt, iż „B” na dzień poprzedzający dzień przekształcenia będzie zobowiązana do zamknięcia ksiąg i złożenia zeznania CIT-8 za okres poprzedzający przekształcenie (w przedmiotowym przypadku za okres od 1.01.2013 r. do dnia przekształcenia, planowanego na koniec 2013 r.).

Jednocześnie, zgodnie z art. 194 i 195 Kodeksu spółek handlowych, umowa spółki może upoważniać zarząd do wypłaty wspólnikom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy (zarówno zakończony, jak i bieżący), jeżeli spółka posiada środki wystarczające na wypłatę. Spółka może wypłacić zaliczkę na poczet przewidywanej dywidendy, jeżeli jej zatwierdzone sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy wykazuje zysk. Zaliczka może stanowić najwyżej połowę zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego (a więc za bieżący rok obrotowy), powiększonego o kapitały rezerwowe utworzone z zysku, którymi w celu wypłaty zaliczek może dysponować zarząd, oraz pomniejszonego o niepokryte straty i udziały własne.

Regulacje o analogicznej treści (w tym upoważnienie dla zarządu „B”) znajdują się w umowie spółki „B” (par. 13 ust. 6 i 7 umowy spółki „B”).

Na podstawie w/w przepisów Kodeksu spółek handlowych, „A” przed przekształceniem planuje podjąć decyzje o wypłacie zaliczek na poczet dywidendy za rok 2013, zgodnie z obowiązującymi regulacjami i warunkami, tj. przede wszystkim w przewidzianych Kodeksem spółek handlowych granicach, co do wysokości zaliczki na poczet dywidendy.

Przechodząc do analizy podatkowej, należy wskazać, iż przepisy podatkowe nie odnoszą się wprost do kwestii podstawy prawno-podatkowej i zasad opodatkowania wypłacanych wspólnikom zaliczek na poczet dywidendy.

W ocenie Wnioskodawcy, zaliczka na poczet dywidendy powinna być opodatkowana na zasadach analogicznych do opodatkowania dywidendy. Takie stanowisko prezentowane jest w piśmiennictwie, przykładowo:

„Zaliczka na poczet dywidendy jest to dochód opodatkowany tak jak dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, a więc obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wypłaty. (...) Autor niniejszego komentarza opowiada się za przyjęciem (...) rozwiązania, w myśl którego skutki podatkowe wypłacenia zaliczek powinny być analogiczne jak skutki wypłaty właściwej dywidendy, łącznie ze zwolnieniem z opodatkowania w przypadkach określonych w ustawie. Takie stanowisko wydaje się również przeważać w literaturze przedmiotu. (...) Zaliczka powinna być traktowana jako dochód wspólnika (akcjonariusza), który otrzymał ją z tytułu udziału w zysku osoby prawnej, ponieważ posiada on tytuł prawny uprawniający do partycypowania” (Tadeusz Waślicki, w: „Podział zysku za rok obrotowy w spółkach kapitałowych  zasady opodatkowania i ewidencji w księgach rachunkowych (2)”).

Akceptując powyższe wskazanie, należy przyjąć, iż wypłacona zaliczka na poczet dywidendy za bieżący rok obrotowy powinna zostać opodatkowana podatkiem dochodowym według tych samych zasad, co wypłata samej dywidendy, czyli na podstawie art. 10 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W konsekwencji, wypłata taka wywarłaby skutki podatkowe identyczne jak wypłata dywidendy, zarówno w zakresie obowiązków płatniczych, terminów rozliczenia, składanych formularzy, czy możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Powyższe stanowisko jest ugruntowane zarówno w orzecznictwie sądów administracyjnych, jak również stanowiskach organów podatkowych (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 21 listopada 2012 r. nr IPPB5/423-764/12-2/AJ).

Jednocześnie, w ocenie spółki „A”, wypłata zaliczek na poczet dywidendy za bieżący rok obrotowy oznaczać będzie podział bieżącego zysku spółki „B” (osiągniętego od początku danego roku obrotowego do podjęcia decyzji o wypłacie zaliczki), a tym samym zmniejszenie pozycji tzw. „zysków niepodzielonych”. Wypłata zaliczek na poczet dywidendy stanowi bowiem dopuszczalne na gruncie Kodeksu spółek handlowych rozdysponowanie na rzecz wspólników (na poczet przewidywanej dywidendy) części zysku osiągniętego przez spółkę w danym roku obrotowym, a więc jego podział, gdyż nie można wypłacić zaliczek na poczet dywidendy z zysku nie dokonując jego podziału. W przedmiotowym przypadku, zaliczkowa wypłata dywidendy oznaczać będzie de iure wypłatę samej dywidendy, a tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, pomniejszy ona wartość pozycji, które stanowić będą „zysk niepodzielony” spółki na dzień jej przekształcenia.

Co również istotne, w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową na dzień poprzedzający przekształcenie dojdzie do zamknięcia ksiąg rachunkowych spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, co objęte będzie odrębnym sprawozdaniem finansowym, w którym dokonana zaliczkowa wypłata dywidendy z bieżącego zysku (z okresu od początku roku obrotowego do dnia poprzedzającego przekształcenie) wykazana będzie jako pozycja pomniejszająca zysk za ten okres.

Powstanie ewentualnych tzw. „zysków niepodzielonych” w spółce „B” i ich opodatkowanie na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nastąpi w takim zakresie, w jakim powstaną zyski, wobec których nie są podejmowane decyzje co do wypłaty zaliczkowej, a zyski będą istnieć do momentu przekształcenia.

Biorąc zatem pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w którym spółka „B” wypłaci zaliczki na poczet dywidendy za rok 2013 udziałowcowi (spółce „A”), wypłacone zaliczki będą przychodem podatkowym spółki „A” z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (jako dywidenda opodatkowana na podstawie art. 10 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) i pomniejszają kwoty tzw. zysków niepodzielonych w spółce „B”, które będą ewentualnie opodatkowane w momencie przekształcenia spółki „B”, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu natomiast do powołanej przez Spółkę interpretacji, należy stwierdzić, że zapadła ona w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego niniejszą interpretację. Odwołanie się do publikacji podatkowej, jako że co do zasady nie stanowi ona źródła prawa, także nie jest wiążące dla organu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj