Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-1246/13-2/IF
z 17 lutego 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2013 r. (data wpływu 2 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości– jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 2 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest osobą fizyczną nie prowadzącą żadnej działalności gospodarczej. Wnioskodawca jest współwłaścicielem nieruchomości gruntowej położonej w miejscowości P. Wnioskodawca wraz ze swoim Ojcem w dniu 30 marca 2006 roku na podstawie umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego nabyli niezabudowaną nieruchomość gruntową stanowiącą działki gruntu oznaczone ewidencyjnie numerami 78/6, 77/5, 77/6, 78/5 o łącznym obszarze 7 300,00 m kw, położonej we wsi P., , dla której Sąd Rejonowy V Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą (dalej: „Grunt”). Grunt został nabyty ze środków własnych Wnioskodawcy i jego Ojca na współwłasność o udziałach wynoszących odpowiednio 1/2 i 1/2.

Ojciec Wnioskodawcy na nabytym Gruncie wybudował budynek Hotelu, który został oddany do użytku w 2008 roku. Wnioskodawca jako współwłaściciel Gruntu udzielił Ojcu zgody na wybudowanie na Gruncie budynku hotelowego wraz z całą infrastrukturą. Hotel został wybudowany ze środków własnych Ojca Wnioskodawcy. Ojciec Wnioskodawcy dokonywał wszelkich czynności koniecznych do przeprowadzenia inwestycji budowy hotelu we własnym imieniu i na swój rachunek. Decyzje Starosty o zatwierdzeniu projektu budowy i udzieleniu pozwolenia na budowę, jak również o udzieleniu pozwolenia na użytkowanie wybudowanego hotelu zostały wydane Ojcu Wnioskodawcy. Budynek Hotelu wraz z całą infrastrukturą został przeznaczony do indywidualnego, wyłącznego korzystania przez Ojca Wnioskodawcy.

Ojciec Wnioskodawcy, prowadzący działalność gospodarczą zamierza sprzedać nieruchomość obejmującą Grunt i wybudowany na gruncie Hotel.

Sprzedaży współwłasności nieruchomości (część Gruntu i Hotel) przez Ojca Wnioskodawcy będzie towarzyszyła sprzedaż przez Wnioskodawcę posiadanej przez niego współwłasności Gruntu oraz Hotelu.

Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej. Ze środków własnych nabył na współwłasność ze swoim Ojcem niezabudowany Grunt. Nie poniósł żadnych nakładów na wybudowanie Hotelu wraz z całą infrastrukturą znajdującą się na Gruncie. Wyraził na piśmie zgodę, aby Ojciec dokonał inwestycji w postaci pobudowania budynku Hotelu wraz z infrastrukturą. W konsekwencji ekonomicznym kosztem poniesionym przez Wnioskodawcę jest jedynie cena, którą uiścił w związku z nabyciem 1/2 udziału w Gruncie.

Cena, którą nabywca będzie zobowiązany do zapłacenia na podstawie umów sprzedaży zawartej z Wnioskodawcą i jego Ojcem będzie odpowiadała wartości rynkowej całości przedmiotu transakcji — tj. nieruchomości obejmującej Grunt, Hotel oraz pozostałe elementy związane z prowadzeniem Hotelu.


Natomiast w związku z różnicami w poniesionych przez Wnioskodawcę i jego Ojca nakładach na Grunt i Hotel, Wnioskodawca wraz z Ojcem jako sprzedający zamierzają w zawieranych umowach sprzedaży dokonać podziału ceny w następujący sposób:

  • kwota należna Wnioskodawcy z tytuł sprzedaży współwłasności nieruchomości będzie odpowiadała wartości rynkowej 1/2 części Gruntu;
  • kwota należna Ojcu Wnioskodawcy będzie odpowiadała wartości całej nieruchomości wraz z Hotelem pomniejszona o wartość rynkową 1/2 części Gruntu sprzedawanego przez Wnioskodawcę.


Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej. Wnioskodawca jest zatrudniony u Ojca Wnioskodawcy jako pracownik związany z działalnością Ojca Wnioskodawcy polegającą na prowadzeniu Hotelu.


Przeprowadzenie transakcji sprzedaży jest planowane na 2014 r.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w związku z opisaną w zdarzeniu przyszłym transakcją sprzedaży Wnioskodawca nie uzyska przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o PIT, jak również w konsekwencji spełnienia warunku upływu 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nabyto Grunt, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy o PIT?


Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z opisaną w zdarzeniu przyszłym transakcją sprzedaży Wnioskodawca nie uzyska przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o PIT, jak również w konsekwencji spełnienia warunku upływu 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nabyto Grunt, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy o PIT.

Na podstawie art. 9 ust. I Ustawy o PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 ww. ustawy, odrębnym źródłem przychodów są określone w pkt 3 i 8 tego przepisu:

  1. pozarolnicza działalność gospodarcza,
  2. odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
    1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    4. innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.


Jednakże przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mają również zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie (art. 10 ust. 3 ww. ustawy).

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Z kolei przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej, a udział w Gruncie jest jego majątkiem prywatnym, w związku z czym udział Wnioskodawcy w Gruncie nie został ujęty w ewidencji środków trwałych. W konsekwencji do przychodu uzyskanego z tej sprzedaży nie znajdą zastosowania przepisy art. 10 ust. 1 pkt 3, w związku z art. 10 ust. 2 pkt 3 oraz art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a Ustawy o PIT, które wyłączyłyby możliwość zastosowania do odpłatnego zbycia udziału w Gruncie zasad ogólnych, tj. art. 10 ust. 1 pkt 8 tj. ustawy.

Podkreślić należy, iż przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy o PIT, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej oraz nie dokonuje rzeczowej transakcji sprzedaży w wykonaniu działalności gospodarczej, bowiem dokonuje jedynie sprzedaży swojego udziału w Gruncie, wchodzącego w skład jego majątku prywatnego. Wnioskodawca swój udział w nieruchomości gruntowej nabył w dniu 30 marca 2006 r. Zaś transakcja sprzedaży jest planowana na 2014 r. W związku z powyższym od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziału w nieruchomości do dnia planowanej transakcji upłynie 5 lat.

Dodatkowo należy zauważyć, iż stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy o PIT odpłatne zbycie nieruchomości stanowi odrębne źródło przychodów, gdy nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, a należy to rozumieć tak, że zbywca w ogóle nie prowadzi działalności gospodarczej lub przedmiotem działalności nie jest obrót nieruchomościami. Sprzedaż nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ma miejsce wówczas gdy sprzedaż dokonywana jest z pewną regularnością, powtarzalnością, w sposób profesjonalny, a w odniesieniu do tych rzeczy i praw można użyć określenia towary handlowe (por. choćby pogląd wyrażony w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 kwietnia 2006 r., sygn. akt II FSK 612/05, opubl. w ONSAiWSA z 2007 r., nr 5,poz. 120). Nie jest zatem — a contrario- sprzedażą wykonywaną w ramach działalności gospodarczej jednostkowe zbycie nieruchomości, nabytej w innym, niż obrót nią, celu.

Wnioskodawca zauważa, iż nie dokonuje odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości w wykonaniu działalności gospodarczej - bowiem Wnioskodawca nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, w szczególności działalności gospodarczej związanej ze sprzedawaną nieruchomością.

W dalszej kolejności Wnioskodawca podkreśla, że jest jedynie współwłaścicielem nieruchomości, na której Ojciec Wnioskodawcy prowadzi własną działalność gospodarczą. W tym miejscu należy zwrócić uwagę, iż fakt, że Ojciec wykorzystuje część nieruchomości Wnioskodawcy do prowadzenia działalności gospodarczej nie może implikować stwierdzenia, iż udział Wnioskodawcy w Gruncie jest zbywany w wykonaniu działalności gospodarczej Wnioskodawcy, a tym bardziej, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą. Bowiem Wnioskodawcy przysługuje udział w Gruncie w części ułamkowej, którym może swobodnie rozporządzać, w tym w szczególności udostępnić do korzystania podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą.

Wnioskodawca podkreśla, iż biorąc pod uwagę powyższe rozważania, sprzedaż udziału w Gruncie, w przypadku opisanej w zdarzeniu przyszłym transakcji sprzedaży, nie może stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o PIT.

W związku z powyższym po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o PIT.

Analogiczne stanowiska można znaleźć w pismach organów podatkowych dotyczących zbliżonych stanów faktycznych, tytułem przykładu Dyrektor Izby Skarbowej w piśmie z dnia 27 czerwca 2012 r. o sygn. ITPB1/415-362/12/AD stwierdził, iż „(...) należy przyjąć, iż w sytuacji, gdy wspólnicy użyczą spółce nieruchomość, do której posiadają prawo własności, spółka nie przejmuje prawa własności w nieruchomości. Pozostaje ona nadal własnością użyczającego. Zatem, w niniejszej sprawie zbycie udziału w lokalu użytkowym będącego przedmiotem Pana majątku, który to lokal został użyczony spółce do prowadzenia działalności gospodarczej, nie stanowi zbycia składnika majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie przychód z tego tytułu należy rozpatrywać w kontekście art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy. Tym samym dla ustalenia skutków podatkowych ewentualnej sprzedaży udziałów w nieruchomości istotne znaczenie ma data ich nabycia.”.

Podobnie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w piśmie z dnia 7 września 2011 r. sygn. IPPB1/415-562/11-2/KS: „Z opisu przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest współwłaścicielem nieruchomości, której nabycie nastąpiło przed 2000 r. Nieruchomość ta nie wchodzi w zakres majątku wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej (pozostaje w majątku osobistym Wnioskodawcy). W roku 2001, a następnie również w roku 2001 właściciele zawarli cywilno-prawne umowy użyczenia nieruchomości, na rzecz spółki kapitałowej, która dokonała inwestycji na nieruchomości (wybudowała budynki, drogi, place, oświetlenie itp.). Obecnie rozważana jest transakcja zbycia nieruchomości na rzecz spółki. (...) Wobec powyższego (upływ terminu 5 lat), w sytuacji opisanej we wniosku, zamierzone przez Wnioskodawcę odpłatne zbycie nieruchomości (gruntu wraz z budynkami i budowlami wybudowanymi przez użytkownika spółkę zoo.) nie będzie stanowiło źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) cytowanej ustawy, a co za tym idzie nie będzie skutkowało obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych.”

Ponadto w orzecznictwie można spotkać się z poglądem, iż w przypadku gdy nieruchomość nie jest sprzedawana przez małżonka prowadzącego działalność gospodarczą, a wyłącznie przez drugie z małżonków po ustaniu wspólności majątkowej (wówczas stosuje się przepisy o współwłasności ułamkowej), zbycie takiej nieruchomości następuje w ramach majątku prywatnego i powinno być opodatkowane na zasadach ogólnych. Tak przykładowo wypowiedział się NSA w wyroku z dnia 12 listopada 2010 r. o sygn. II FSK 955/10. Podobnie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w piśmie z dnia 31 lipca 2013 r. o sygn. ITPB1/415-600/13/MW (w kwestii lokalu, który nie był wykorzystywany przez Wnioskodawczynię w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej).

Podobnie w przedmiotowym wniosku, Wnioskodawca dokonuje zbycia swojego udziału w Gruncie w ramach swojego majątku prywatnego, pomimo, iż nieruchomość była wykorzystywana przez jego Ojca do prowadzenia działalności gospodarczej.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy w związku z opisaną w zdarzeniu przyszłym transakcją sprzedaży Wnioskodawca nie uzyska przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o PIT, jak również w konsekwencji spełnienia warunku upływu 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nabyto Grunt, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy o PIT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:

  • pkt 3 – pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • pkt 8 – odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
    1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    4. innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, formułuje generalną zasadę, iż sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Z przestawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zakupił wraz z ojcem w 2006 r. na współwłasność (w udziale po ½) niezabudowaną nieruchomość gruntową (Grunt) stanowiącą działki gruntu o łącznym obszarze 7 300,00 m2, na której ojciec Wnioskodawcy prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. Ojciec Wnioskodawcy na nabytym Gruncie wybudował Hotel. Wnioskodawca jako współwłaściciel Gruntu udzielił ojcu zgodę na wybudowanie na Gruncie budynku hotelowego wraz z całą infrastrukturą. Hotel został wybudowany ze środków własnych ojca Wnioskodawcy. Wnioskodawca wraz z ojcem planuje dokonać sprzedaży posiadanej nieruchomości obejmującej Grunt i wybudowany na wspólnym gruncie Hotel. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej.

Z uwagi na fakt, że Wnioskodawca nie wykorzystywał przedmiotowej nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej, wówczas przychód z tego tytułu należy rozpatrywać w kontekście art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy. Tym samym dla ustalenia skutków podatkowych ewentualnej sprzedaży udziałów w nieruchomości istotne znaczenie ma data ich nabycia.

Zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) „nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty) jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności”. Częścią składową rzeczy - stosownie do przepisu art. 47 § 2 K.c. jest wszystko co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Ponadto, jak stanowi art. 48 cyt. ustawy - z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych (art. 47 § 3 -przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jego części składowych), do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili ich zasadzenia lub zasiania.

Budynek jako część składowa nieruchomości - z wyjątkami przewidzianymi w ustawie - nie może być odrębnym przedmiotem własności i dzieli los prawny rzeczy głównej, tj. gruntu. W związku z tym datą nabycia nieruchomości jest data nabycia prawa własności gruntu bez względu na to czy na gruncie tym wybudowano budynek czy też nie i kiedy to nastąpiło.


Z kolei z art. 191 Kodeksu cywilnego wynika, że własność nieruchomości rozciąga się na rzecz ruchomą, która została połączona z nieruchomością w taki sposób, że stała się jej częścią składową.


Z powyższych przepisów wynika zatem, że Hotel posadowiony na gruncie jako część składowa tego gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Oznacza to, iż własność Hotelu przysługuje współwłaścicielom gruntu, tj. Wnioskodawcy i jego ojca.

W konsekwencji, sprzedaż 1/2 części nieruchomości nabytej w 2006 r. stanowiącej Grunt wraz z wybudowanym na nim Hotelem, nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, a co za tym idzie nie będzie skutkowała obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego, ponieważ pięcioletni termin, o którym mowa w tym przepisie upłynął z końcem 2011 r.


W odniesieniu do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych oraz wyroków sądów administracyjnych, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj