Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-897/13-4/MS
z 4 lutego 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko — przedstawione we wniosku z 22 października 2013r. (data wpływu do Biura KIP w Płocku 24 października 2013r.) uzupełnionym na wezwanie z dnia 13 stycznia 2014 r. Nr IPPB3/423-897/13-2/MS (data doręczenia 15 stycznia 2014 r.) pismem z dnia 21 stycznia 2014r. (data nadania 22 stycznia 2014r.; data wpływu do BKIP w Płocku 27 stycznia 2014r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych wchodzących w skład wkładu niepieniężnego stanowiącego zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa — jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 24 października 2013r. do Biura KIP w Płocku wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych wchodzących w skład wkładu niepieniężnego stanowiącego zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Sp. z o.o., której 100% udziałów posiada Gmina otrzymała od udziałowca aportem majątek trwały w wysokości około 8 mln pln. Aport był w formie aktu notarialnego oraz faktury. Wartość środków trwałych w aporcie była ujęta wartością brutto. Dodatkowo Gmina przekazała pismem wartość umorzenia tych środków trwałych na około 4 mln pln. Spółka do ksiąg wprowadziła wartość 8 mln na środki trwałe i na kapitał i dokonuje amortyzacji od kwoty 8 mln, nie biorąc pod uwagę zestawienia dotyczącego wartości umorzenia.


W dniu 27 stycznia 2014r. (data wpływu do BKIP w Płocku) wpłynęło pismo stanowiące odpowiedź na wezwanie z 13 stycznia 2014r. znak IPPP1/443-897/13-2/MS w którym Wnioskodawca stwierdził, że:


Majątek trwały wniesiony aportem przez jedynego udziałowca stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa, którym zarządzała Gmina przed przekazaniem aportu. W skład aportu wchodziły: 2 stacje wodociągowe oraz sieci wodociągowe z przyłączami. W związku z objęciem wkładu niepieniężnego wnioskodawca dokonał podwyższenia kapitału i wydał Gminie nowoutworzone udziały wnioskodawcy.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy spółka powinna amortyzować środki trwałe od 8 mln (wartość środków trwałych z aportu) czy od 4 mln biorąc pod uwagę, że środki trwałe były umorzone już prawie w 50% i ich wartość ukazana w księgach jest zawyżona?
  2. Czy możliwe jest zastosowanie zapisu księgowego na podstawie otrzymanego zestawienia dotyczącego kwoty umorzenia środków trwałych polegające na zmniejszeniu kapitału i zwiększeniu umorzenia?

Zdaniem Wnioskodawcy, według art. 16 g ust. 10 a updop oraz art. 16 h ust.3. środki trwałe wniesione aportem powinny być amortyzowane z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów amortyzacyjnych oraz należy kontynuować metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot od którego otrzymano aport.

Nie jest możliwe zastosowanie zapisu księgowego polegającego na zmniejszeniu kapitału i zwiększeniu umorzenia środków trwałych, aczkolwiek byłoby to dobre rozwiązanie ponieważ w księgach ukazana byłaby faktyczna wartość środków trwałych a nie zawyżona.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych, od której dokonuje się odpisów amortyzacyjnych reguluje art. 16g ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm. - zwanej dalej "updop").

Dla prawidłowego ustalenia wartości początkowej składników majątkowych wniesionych w drodze aportu decydujące znaczenie ma przedmiot aportu. W przypadku nabycia przez spółkę kapitałową środków trwałych tytułem wkładu niepieniężnego, wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa, do ustalenia ich wartości początkowej zastosowanie znajdują przepisy art. 16g ust. 10a, w związku z ust. 9 i 10 ustawy. O zastosowaniu właściwego przepisu decyduje przy tym fakt, czy składniki majątku objęte aportem zostały ujęte, bądź nie w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport.

Stosownie do art. 16g ust. 9 updop, w razie przekształcenia formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, z zastrzeżeniem ust. 19, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształcanego, połączonego albo podzielonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi.

Zgodnie z art. 16g ust. 10a updop, przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 10.


W zakresie ustalenia metody i wartości odpisów amortyzacyjnych mają zastosowanie przepisy art. 16h ust. 3 i 3a.


Zgodnie z art. 16h ust. 3, podmioty o których mowa w art. 16g ust. 9 powstałe z przekształcenia, podziału, z zastrzeżeniem ust. 5 albo połączenia podmiotów oraz podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek tych zdarzeń, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony, podzielony, połączony, z uwzględnieniem art. 16i ust. 2-7.

Zgodnie z art. 16h ust. 3a, który stanowi, że przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego, jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego taki wkład.

Powyższe przepisy mają zastosowanie do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku. Spółka otrzyma bowiem tytułem aportu zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W jego skład wchodziły środki trwałe, które były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzowane przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny.

W konsekwencji, Spółka w związku z objęciem środków trwałych wchodzących w skład wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zgodnie z art. 16g ust. 10a w zw. z ust. 9 oraz art. 16h ust. 3a w zw. z ust. 3 updop zobowiązana jest do:

  • ustalenia wartości początkowej tych środków trwałych w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport oraz,
  • dokonywania odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuacji metody amortyzacji przyjętej przez podmiot wnoszący aport, z uwzględnieniem art. 16i ust. 2-7.


Innymi słowy, ujawniając środki trwałe objęte aportem należy wprowadzić w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ich wartość początkową oraz wartość ich umorzenia w takich wartościach w jakich widniały one w stosownej ewidencji podmiotu wnoszącego aport. Spółka - kontynuując metodę amortyzacji oraz wysokości odpisów amortyzacyjnych przyjętych przez podmiot wnoszący aport - zamortyzuje poszczególne środki trwałe w przewidzianych dla nich okresach.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj