Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-1297/13-2/RR
z 20 lutego 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w W. działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki  przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2013 r. (data wpływu 2 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na sprzedaż nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 2 grudnia 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na sprzedaż nieruchomości.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


    A. S.A. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) zamierza sprzedać na rzecz innej spółki (dalej: „Nabywca”):

  1. 20% udział wprawie użytkowania wieczystego działki gruntu położonego w W. przy ul. W. j o powierzchni 6.619 m2 („Nieruchomość 1”) wraz z 20/100 częścią prawa własności budynków posadowionych na tej działce, których Wnioskodawca jest właścicielem w 20/100 części:
    • budynku magazynowego („Budynek 1a”),
    • budynku magazynowo-biurowego („Budynek 1”),
    • budynku magazynowo-biurowego pełniącego dodatkowo funkcję łącznika („Budynek 1b”).
  2. Prawo użytkowania wieczystego działki gruntu położonego w W. przy ul. W. j o Powierzchni 773 m2 („Nieruchomość 2”) wraz prawem własności wzniesionego na niej budynku („Budynek 2”).


Wnioskodawca nabył udział wynoszący 20/100 części w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości 1 oraz w prawie własności Budynku 1 oraz Budynku 1b na podstawie umowy sprzedaży z dnia 6 lutego 1997 r. Budynek 1a został wybudowany w roku 1998 przez Wnioskodawcę od podstaw i Wnioskodawca posiada w nim również udział wynoszący 20/100 części prawa własności.


W zakresie budynków posadowionych na Nieruchomości 1 stan faktyczny jest następujący:


  • Budynek 1a - Budynek 1a po wybudowaniu do 2004 roku był wykorzystywany jako magazyn do działalności operacyjnej spółki. Począwszy od roku 2006 do chwili obecnej Budynek 1a jest w całości odpłatnie udostępniany (wynajmowany) przez Wnioskodawcę podmiotom trzecim w wykonaniu czynności będących opodatkowanych podatkiem VAT. W Budynku 1a nie ma wyodrębnionych lokali stanowiących odrębny przedmiot własności.
  • Budynek 1 - Wnioskodawca poniósł nakłady na modernizację Budynku 1 w wysokości przewyższającej 30% jego wartości początkowej. Modernizacja Budynku 1 została ukończona w 2002 r. Część Budynku 1 jest od momentu ukończenia modernizacji do chwili obecnej odpłatnie udostępniana (wynajmowana) przez Wnioskodawcę podmiotom trzecim w wykonaniu czynności będących opodatkowanych podatkiem VAT. W Budynku 1 nie ma wyodrębnionych lokali stanowiących odrębny przedmiot własności.

    Jednocześnie w pozostałej części Budynku 1 Wnioskodawca prowadzi swoją podstawową działalność operacyjną.
  • Budynek 1b - Wnioskodawca poniósł nakłady na modernizację Budynku 1b w wysokości przewyższającej 30% jego wartości początkowej. Modernizacja Budynku 1b została ukończona w 2002 r. i od tego czasu Budynek 1b jest do chwili obecnej odpłatnie udostępniany (wynajmowany) przez Wnioskodawcę podmiotom trzecim w wykonaniu czynności będących opodatkowanych podatkiem VAT. Udostępnienie Budynku 1b podmiotom trzecim w wykonaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT nie dotyczy całej powierzchni Budynku 1b tylko około 50% jego powierzchni. W Budynku 1b nie ma Wyodrębnionych lokali stanowiących odrębny przedmiot własności.


W zakresie budynku posadowionego na Nieruchomości 2 stan faktyczny jest następujący:


  • Budynek 2 - Budynek 2 nie był wykorzystywany przez Wnioskodawcę (jako wynajmującego lub Wydzierżawiającego) do świadczenia usług opodatkowanych podatkiem VAT. W okresie od nabycia własności Budynku 2 do dnia dzisiejszego Wnioskodawca nie poniósł na Budynek 2 żadnych nakładów. Budynek 2 był przed jego nabyciem przez Wnioskodawcę wynajmowany przez poprzedniego właściciela podmiotom trzecim w wykonaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT w okresie przekraczającym dwa lata przed sprzedażą Budynku 2 Wnioskodawcy. Prawo użytkowania wieczystego nieruchomości 2 oraz prawo własności Budynku 2 Wnioskodawca nabył na podstawie umowy sprzedaży zawartej w dniu 27 marca 2013 r.

Na potrzeby niniejszego wniosku Budynek 1, Budynek 1a, Budynek 1b oraz Budynek 2 są łącznie zwane „Budynkami”, natomiast Nieruchomość 1 i Nieruchomość 2 są łącznie zwane „Nieruchomościami”. Zarówno Wnioskodawca jak i Nabywca na dzień zawarcia umowy sprzedaży będą zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca oraz Nabywca, jeżeli organ podatkowy uzna, że dostawa Budynków i Nieruchomości będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT, na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: „uptu”), złożą przed dniem dokonania dostawy budynku oraz prawa użytkowania wieczystego nieruchomości właściwemu dla nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy tych budynków zawierające:


  1. nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej wnioskodawcy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynków;
  3. adres budynków.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


  1. Czy dostawa Budynków oraz prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według 23% stawki tego podatku, czy też będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT?
  2. Czy w przypadku gdy w odpowiedzi na pytanie pierwsze czynność dostawy Budynków wraz z prawem wieczystego użytkowania podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT a Wnioskodawca oraz Nabywca, na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 uptu złożą przed dniem dokonania dostawy Budynków oraz prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości właściwemu dla Nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy tych Budynków, dostawa tych budynków oraz prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, na której posadowione są Budynki podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT według 23% stawki tego podatku?


Zdaniem Wnioskodawcy,


Pytanie 1


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 uptu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 uptu).

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 7 uptu, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również zbycie prawa użytkowania wieczystego.


Zgodnie z art. 29 ust. 5 uptu w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.


Natomiast zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia ministra finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2013 r., poz. 247 z późn. zm., dalej: „rozporządzenie”) - zwalnia się od podatku zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.


Z powyższych przepisów jednoznacznie wynika, że co do zasady prawo użytkowania wieczystego gruntu będące przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki lub budowle posadowione na gruncie, którego prawo użytkowania wieczystego jest zbywane. Oznacza to, że w sytuacji, gdy dostawa budynku, budowli lub ich części jest opodatkowana podatkiem VAT (korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT), również sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu będzie opodatkowana podatkiem VAT (korzystała ze zwolnienia od podatku VAT).


Zatem w przedmiotowej sprawie, jeśli dostawa Budynków będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, to również dostawa prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości, na której posadowione są Budynki będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, według tej samej stawki tego podatku. W związku z tym należy rozstrzygnąć, czy dostawa budynków będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.


Co do zasady, odpłatna dostawa towarów (a zatem również budynków) podlega opodatkowaniu według stawki 23% (stosownie do art. 146a pkt 1 uptu, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f tej ustawy, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110 wynosi 23%).


Jednakże w przypadku dostawy budynków ustawodawca ustanowił wyjątki, na podstawie których odpłatna dostawa budynków jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT.


Mianowicie, zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT podlega, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 uptu, dostawa budynków, z wyjątkiem gdy:


  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Zgodnie art. 2 pkt 14 uptu, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:


  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


Z przepisu tego wynika zatem, że aby nastąpiło pierwsze zasiedlenie, musi dojść do oddania budynków (budowli lub ich części) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.


Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 10a uptu, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa jest w omówionym powyżej art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, pod warunkiem że:


  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.


Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, że aby sprzedaż nieruchomości mogła korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a uptu, muszą być spełnione łącznie dwa warunki wskazane w tym artykule tj. sprzedającemu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu budynków i budowli, oraz sprzedający nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.


Jednakże art. 43 ust. 7a uptu wskazuje dodatkowo, że dostawa budynków budowli lub ich części może korzystać ze zwolnienia od podatku także wówczas, gdy nie zostanie spełniony warunek przewidziany w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b tej ustawy, dotyczący wydatków poniesionych na ulepszenie. Ma to miejsce wówczas, gdy budynek był wykorzystywany w stanie ulepszonym przez podatnika do czynności opodatkowanych przez okres co najmniej 5 lat.


Poniżej Wnioskodawca przedstawia analizę powyżej przytoczonych przepisów w odniesieniu do poszczególnych Budynków, które będą przedmiotem sprzedaży na rzecz Nabywcy.


  1. Budynek 1a

Jak przedstawiono w opisie stanu faktycznego, Budynek 1a został wybudowany przez Spółkę w 1998 r. Począwszy od roku 2006 Spółka wynajmuje Budynek 1a na rzecz podmiotu trzeciego. Przed oddaniem Budynku 1a pod wynajem, spółka wykorzystywała Budynek 1a jako magazyn do działalności operacyjnej Spółki. Budynek 1a pełnił funkcję magazynku Spółki do roku 2004. Budynek 1a nie ma wyodrębnionych lokali. W okresie wynajmu Wnioskodawca nie poniósł żadnych nakładów na jego ulepszenie.


Powyższe oznacza, że pierwsze zasiedlenie budynku w rozumieniu art. 2 pkt 14 lit. a miało miejsce w roku 2006, kiedy Spółka wynajęła po raz pierwszy wybudowany przez siebie Budynek 1a na rzecz podmiotu trzeciego, a tym samym oddała Budynek 1a do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Z uwagi na fakt, że w okresie wynajmu Budynku 1a od roku 2006 Spółka nie poniosła żadnych nakładów na ulepszenie tego Budynku, nie mogło mieć miejsca kolejne pierwsze zasiedlenie, o którym mowa w art. 2 pkt 14 lit. b uptu. Sprzedaż Budynku 1a na rzecz Nabywcy nie będzie zatem dostawą w ramach pierwszego zasiedlenia. Pierwsze zasiedlenie Budynku 1a miało miejsce w roku 2006, zatem od tego momentu do momentu sprzedaży Budynku 1a na rzecz Nabywcy upłynął okres dłuższy niż 2 lata.


Wobec powyższego, w odniesieniu do sprzedaży Budynku 1a na rzecz Nabywcy nie mają zastosowania przesłanki wyłączające możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 uptu.


W związku z powyższym sprzedaż Budynku 1a podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 uptu.


  1. Budynek 2

Spółka nabyła Budynek 2 w marcu 2013 r. Budynek 2 nie był dotychczas wykorzystywany przez Spółkę do świadczenia usług opodatkowanych podatkiem VAT, jak również Wnioskodawca nie poniósł od momentu nabycia Budynku 2 żadnych nakładów na jego ulepszenie.


Przed nabyciem Budynku 2 przez Wnioskodawcę, Budynek 2 był wynajmowany przez poprzedniego właściciela podmiotom trzecim w wykonaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT w okresie przekraczającym dwa lata przed sprzedażą Budynku na rzecz Wnioskodawcy. Powyższe oznacza, że pierwsze zasiedlenie Budynku 2 w rozumieniu art. 2 pkt 14 uptu miało miejsce co najmniej 2 lata przed nabyciem Budynku 2 przez Spółkę. Nabycie przez Wnioskodawcę Budynku 2 nie zostało dokonane w ramach pierwszego zasiedlenia. Z uwagi na fakt, że Wnioskodawca od momentu nabycia Budynku 2 nie poniósł żadnych wydatków na jego ulepszenie, dalsza sprzedaż Budynku 2 dokonana przez Spółkę na rzecz Nabywcy nie będzie również dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia.


Z uwagi na powyższe w odniesieniu do Budynku 2 ma zastosowanie zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10, ponieważ:


  1. dostawa Budynku 2 na rzecz Nabywcy nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia ani przed nim oraz
  2. od ostatniego pierwszego zasiedlenia Budynku 2 minął okres dłuższy niż 2 lata.


  1. Budynek 1 oraz Budynek 1b

W odniesieniu do Budynku 1 oraz Budynku 1b ma miejsce tożsamy stan faktyczny dla ustalenia, czy dostawa tych Budynków podlega opodatkowani u podatkiem VAT.


Jak przedstawiono w stanie faktycznym, Budynek 1 oraz Budynek 1b zostały nabyte przez Wnioskodawcę w lutym 1997 r. W roku 2002 Spółka ukończyła modernizację Budynków, przy czym nakłady poniesione na modernizację obu Budynków przewyższały 30% ich wartości początkowej. Od roku 2002 – po zakończeniu modernizacji Budynków, część Budynku 1 oraz Budynku 1b jest odpłatnie wynajmowana podmiotom trzecim w wykonaniu czynności opodatkowanych. Pozostałe części Budynku 1 oraz Budynku 1b są wykorzystywane na cele własne Wnioskodawcy w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.


Zgodnie z art. 2 pkt 14 lit. b uptu, pierwsze zasiedlenie ma miejsce także w przypadku oddania budynku w użytkowanie w wykonaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT pierwszemu użytkownikowi po dokonaniu ulepszenia tego budynku, jeżeli nakłady poniesione na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej budynku.


W odniesieniu do Budynku 1 oraz Budynku 1a miało miejsce ulepszenie, o którym mowa w wyżej przytoczonym przepis uptu, przy czym:


  • w odniesieniu do części Budynku 1 oraz części Budynku 1b (dalej „część I Budynku 1 i 1b”) pierwsze zasiedlenie w związku z dokonanym w roku 2002 ulepszeniem miało miejsce w momencie ich odpłatnego wynajęcia na rzecz podmiotów trzecich w roku 2002,
  • w odniesieniu do pozostałej części Budynku 1 oraz Budynku 2 (dalej „część II Budynku 1 i 1b”), które nie zostały przekazane do użytkowania w ramach wykonania czynności opodatkowanych, a były po ich ulepszeniu wykorzystywane na cele własne spółki, nie miało jeszcze miejsca pierwsze zasiedlenie po dokonaniu ulepszenia.


Wobec powyższego, wnioskodawca twierdzi, co następuje:


W odniesieniu do części I Budynku 1 i 1b:


pierwsze zasiedlenie miało miejsce w roku 2002. Od tego momentu Spółka nie poniosła dodatkowych nakładów na ulepszenie Budynku 1 ani Budynku 1b, wobec powyższego nie mogło dojść do kolejnego pierwszego zasiedlenia w rozumieniu uptu.


Z uwagi na fakt, że (a) dostawa części I Budynku 1 i 1b nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia oraz (b) od ostatniego pierwszego zasiedlenia w roku 2002 minął okres dłuższy niż 2 lata, w stosunku do dostawy części I Budynku 1 i 1b na rzecz Nabywcy będzie miało zastosowanie zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10 uptu.


W odniesieniu do części II Budynku 1 i 1b:


Z uwagi na fakt, że po dokonaniu ostatniego ulepszenia Budynku 1 i 1b w roku 2002, część II Budynku 1 i 1b nie była oddana przez Spółkę do użytkowania w wykonaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT, dostawa części II Budynku 1 i 1b nie będzie korzystała ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 uptu.


Powyższe oznacza, że należy przeanalizować sprzedaż części II Budynku 1 i 1b pod kątem możliwości zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10a. Zwolnienie to stosuje się do dostawy budynków nieobjętych zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 uptu, pod warunkiem, że:


  1. Wnioskodawcy nie przysługiwało w stosunku do tych obiektów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz
  2. Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie tych obiektów, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.


W odniesieniu do części II Budynku 1 i 1b nie są spełnione ww. przesłanki stanowiące o zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT. Ponieważ:


  1. Wnioskodawcy przysługiwało w stosunku do tych obiektów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz
  2. Wnioskodawca ponosił wydatki na ulepszenie tych obiektów i były one wyższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.


Uptu dodatkowo stanowi w art. 43 ust. 7a, że warunek dotyczący wydatków na ulepszenie nie jest stosowany w sytuacji, gdy budynek w stanie ulepszonym był wykorzystywany przez spółkę do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat. Z uwagi na fakt, że część II Budynku 1 i 1b nie była przez Spółkę wykorzystywana do czynności opodatkowanych, art. 43 ust. 7a nie ma w przedmiotowej sprawie zastosowania.


Powyższe oznacza, że w odniesieniu do części II Budynku 1 i 1b nie ma możliwości zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 uptu ani w art. 43 ust. 1 pkt 10a uptu. Oznacza to, że dostawa części II Budynku 1 i 1b na rzecz Nabywcy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.


Podsumowując, Wnioskodawca uważa, co następuje:


  1. dostawa Budynku 1a oraz Budynku 2 wraz z prawem do użytkowania wieczystego Nieruchomości, na której są one posadowione dokonana przez Spółkę na rzecz Nabywcy będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 uptu.
  2. sprzedaż części I Budynku 1 i 1b wraz z prawem do użytkowania wieczystego nieruchomości, na której są one posadowione dokonana przez Spółkę na rzecz Nabywcy będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 uptu.
  3. sprzedaż części II Budynku 1 i 1b wraz z prawem do użytkowania wieczystego Nieruchomości, na której są one posadowione dokonana przez Spółkę na rzecz Nabywcy będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 23%.


Pytanie 2:


Zgodnie z art. 43 ust. 10 uptu podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10 uptu, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:


  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.


Art. 43 ust. 11 doprecyzowuje, że oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać: (1) nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy; (2) Planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części; (3) adres budynku, budowli lub ich części.


Jak przedstawiono w stanowisku Wnioskodawcy dotyczącym pytania 1, zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 uptu przysługuje sprzedaży dokonanej przez Spółkę na rzecz Nabywcy następujących obiektów: Budynku 1a, Budynku 2 oraz części i Budynku 1 i 1b.


W stanie faktycznym Wnioskodawca oświadczył, że na moment dokonania sprzedaży zarówno Spółka, jak i Nabywcy będą zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, co stanowi o spełnieniu pierwszej z przesłanek umożliwiających Spółce rezygnację ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 10.


Powyższe oznacza, że o ile przed dokonaniem dostawy ww. Budynków Spółka wraz z Nabywcą złożą właściwemu dla Nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego Budynków zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy Budynku 1a, Budynku 2 oraz części I Budynku 1 i 1b dokonanej przez Spółkę na rzecz Nabywcy oraz oświadczenie to będzie zawierało wszystkie elementy wyszczególnione w art. 43 ust. 11 uptu, to dostawa tych Budynków oraz prawa do użytkowania wieczystego nieruchomości, na których są one posadowione podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT według 23 % stawki tego podatku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Należy dodać, że z dniem 1 stycznia 2014 r. uchylony został § 13 ust. 1 pkt 11 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto z dniem 1 stycznia 2014 r. został uchylony zapis art. 29 ust. 5 ustawy o VAT i zastąpiony art. 29a ust. 8 ustawy o VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. , ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w W. Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj