Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-638/13-3/KC
z 7 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4.07.2013 r. (data wpływu 11.07.2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania planowanej sprzedaży nieruchomości za zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 11.07.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania planowanej sprzedaży nieruchomości za zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


Szpital z siedzibą z W jest właścicielem, nieruchomości zabudowanej położonej w W, dzielnica P numer ewidencyjny działki .., którą zamierza sprzedać. Nieruchomość ta nie stanowi wyodrębnionego w KRS oddziału Szpitala.

Szpital pragnie zaznaczyć, że w Księdze wieczystej działka posiada numer 32 natomiast w wypisie ewidencji gruntów działka o numerze .. ewidencjonowana jest pod numerami ../1 i ../2 - z uwagi na rozpoczętą procedurę podziału działki. Działka oznaczona pod numerem ../1 jest to działka na której posadowiony jest budynek mieszkalno-hotelowy, który wykorzystywany jest na cele wynajmu mieszkań i lokali na cele mieszkaniowe (pracowników i byłych pracowników Szpitala), działka nie posiada drogi dojazdowej.

Działka ../2 jest to działka, na której posadowione są: budynek główny (przychodnia), inne budynki (gospodarcze), budowle i infrastruktura przynależna; działka posiada drogi dojazdowe.

Szpital wszedł w posiadanie działki o numerze .. na mocy umowy przeniesienia własności nieruchomości w celu wyposażenia państwowej osoby prawnej w trybie art. 53 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Czynność ta została potwierdzona w dniu 23 lipca 2001 roku aktem notarialnym. Poprzednim właścicielem nieruchomości był Skarb Państwa. Nadmienić należy, że również przed lipcem 2001 roku niniejsza nieruchomość pozostawała w użytkowaniu Szpitala (w tym zarówno budynek mieszkalno-hotelowy jak, budynek główny (przychodni) i pozostałe budynki i budowle zlokalizowane na niniejszej działce) na potrzeby własne Szpitala to jest cele związane z prowadzoną działalnością statutową.

Szpital jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zgodnie ze statutem, do podstawowych celów Szpitala należy prowadzenie działalności leczniczej oraz (między innym) gospodarowanie własnymi nieruchomościami dokonując ich wynajmowania, wydzierżawiania. Usługi te świadczone są w ramach usług najmu lokali na cele mieszkalne (zwolnione z VAT) oraz najmu/dzierżawy lokali użytkowych na cele niemieszkalne (opodatkowanych stawką podstawową).

W odniesieniu do budynku mieszkalno-hotelowego posadowionego na działce ../1 Szpital przez cały czas użytkowania (przed rokiem 2001, po tym roku i aktualnie) dokonuje we własnym imieniu wynajmowania lokali na cele mieszkalne. Szpital ponosił wydatki na ich ulepszenie, jednakże z uwagi na fakt iż nakłady te dotyczyły nieruchomości służącej wykonywania czynności zwolnionych z VAT - nie dokonywano obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W odniesieniu do budynków i budowli posadowionych na działce ../2 Szpital przed lipcem 2001 roku oraz do momentu wydzierżawienia niniejszej nieruchomości użytkował ją w celu realizowania własnych celów statutowych związanych z prowadzeniem działalności leczniczej - udzielaniem świadczeń zdrowotnych (to jest usług zwolnionych z podatku VAT).

Częściowe wydzierżawienie niniejszej nieruchomości nastąpiło z dniem 01.10.2002 roku a następnie na mocy umowy z dnia 01.11.2003 Szpital oddał w dzierżawę pozostałą część. Nadmienić należy, że przez pewien okres czasu po zawarciu umowy z listopada 2003 roku Szpital korzystał częściowo z powierzchni (wykorzystywał ją w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, na cele prowadzenia własnego archiwum oraz własnych magazynów), zaś całkowite przekazanie przedmiotu dzierżawy nastąpiło w lutym 2007 roku (po tym dniu Szpital zaprzestał jakiegokolwiek użytkowania niniejszej nieruchomości na własne potrzeby). Niniejsze umowy dzierżawy są kontynuowane.

Do czasu wydzierżawienia Szpital ponosił wydatki na ulepszenie budynków i budowli posadowionych na działce ../2 jednakże z uwagi na fakt iż nakłady te dotyczyły nieruchomości służącej wykonywania czynności zwolnionych z VAT — nie dokonywano obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jednocześnie na mocy umów z dzierżawcą, dzierżawca został zobligowany do dokonywania ulepszeń w dzierżawionych budynkach, w zamian czego dzierżawca został zwolniony z zapłaty części czynszu (do momentu osiągnięcia ulepszeń o wartości przewidzianej w umowach).

W związku z przygotowywaną procedurą sprzedaży nieruchomości zabudowanej oznaczonej numerem .. (w wypisie ewidencji gruntów działki ../1 i ../2) Szpital wnosi następujące pytania.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy przedmiotem Umowy sprzedaży będą składniki majątkowe niestanowiące przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 6 pkt 1 i art. 2 pkt 27e ustawy o VAT?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Zdaniem Szpitala w opisywanym zdarzeniu przyszłym przedmiotem transakcji będą składniki majątkowe niestanowiące przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 6 pkt 1 w związku z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.


Należy zauważyć, że ustawa o VAT nie definiuje wprost pojęcia przedsiębiorstwa. Zgodnie z poglądami prezentowanymi przez przedstawicieli doktryny, należy się w tym zakresie odwołać do definicji przedsiębiorstwa w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 55¹ Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmuje ono w szczególności:


  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa), własność nieruchomości lub ruchomością w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości łub ruchomości,
  • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości łub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
  • wierzytelności,
  • prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
  • koncesje, licencje i zezwolenia, patenty i inne prawa własności przemysłowej,
  • majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
  • tajemnice przedsiębiorstwa,
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


W świetle powołanej definicji, w skład przedsiębiorstwa wchodzą takie składniki materialne i niematerialne, które w sposób zorganizowany służą prowadzonej w ramach tego przedsiębiorstwa działalności gospodarczej. Ważna jest zatem, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami w ten sposób, aby przekazany zespół składników majątkowych mógł posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej. Oznacza to, że aby mówić o transferze przedsiębiorstwa, przenoszone składniki majątkowe muszą umożliwić prowadzenie samodzielnej działalności wyłącznie w oparciu o te składniki.

W przypadku planowanej transakcji sprzedaży nieruchomości zabudowanej nie można mówić o zdolności przenoszonego majątku do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej. Szpital podkreśla, że przedmiotem dostawy w ramach umowy sprzedaży będzie zasadniczo tylko nieruchomość, która sama z siebie nie może być uznana za kreującą zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Wynika to choćby z faktu, że szereg elementów związanych z nieruchomością nie będzie włączonych do sprzedaży nieruchomości. Dotyczy to między innymi:

  • umów z dostawcami mediów do nieruchomości i dotyczących obsługi nieruchomości.
  • należności Szpitala,
  • zobowiązań Szpitala,
  • środków pieniężnych Szpitala na rachunkach bankowych i w kasie,
  • innych umów dotyczących bieżącej obsługi Szpitala,
  • przejścia pracowników Szpitala w ramach tzw. przejścia zakładu pracy (art. 231 kodeksu pracy) na kupującego.

W świetle powyższego, jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, część składników majątkowych wskazanych jako niezbędne z punktu widzenia definicji przedsiębiorstwa nie zostanie przeniesiona na kupującego. Ponadto nie jest możliwe zidentyfikowanie zorganizowanego zbioru składników materialnych i niematerialnych służących prowadzonej działalności, ponieważ przedmiotem transakcji będzie tylko nieruchomość, której bez dodatkowych elementów niezbędnych dla prowadzenia działalności gospodarczej nie sposób nadać przymiotu „zorganizowania”. W konsekwencji, zdaniem Szpitala, przedmiot transakcji nie będzie stanowił przedsiębiorstwa.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Szpitala następujące okoliczności jednoznacznie wskazują, że przedmiot planowanej sprzedaży nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa Szpitala:

  • na przedmiot transakcji składa się głównie nieruchomość zabudowana,
  • nieruchomość nie stanowi oddziału Szpitala wyodrębnionego w KRS,
  • w ramach sprzedaży nie dojdzie do przeniesienia na kupującego praw z kluczowych umów (w tym z umów z dostawcami mediów i innych dotyczących obsługi nieruchomości).

Konkluzji nie zmienia fakt, że na kupującego przejdą prawa i obowiązki z umów najmu i dzierżawy. Kupujący stanie się stroną umów najmu i dzierżawy dotyczących nieruchomości z mocy prawa jako właściciel nieruchomości. Przejście praw i obowiązków z umów najmu jest określonym przepisami efektem dodatkowego umownego przeniesienia tych praw i obowiązków,

  • sprzedawane aktywa nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, gdyż nie posiadają potencjalnej zdolności do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot gospodarczy; kupujący nie będzie mógł tylko i wyłącznie w oparciu o te składniki prowadzić działalności gospodarczej,
  • kupujący nie przejmie w ramach niniejszej transakcji pracowników ani zobowiązań czy należności Szpitala.

W świetle powyższego zdaniem Szpitala przedmiot sprzedaży nie jest wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem składników przeznaczonych do realizacji określonych zadań, który mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. W efekcie przedmiot sprzedaży nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przy czym przez towary – stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy – rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel(…). Natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…) - art. 8 ust. 1 ustawy.

Odpłatna dostawa towarów według art. 2 pkt 22 ustawy mieści się w definicji sprzedaży.

Z kolei na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie „transakcji zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów”, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie prawa własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jako szpital, jest właścicielem nieruchomości zabudowanej położonej w Warszawie, która nie stanowi wyodrębnionego w KRS oddziału Szpitala. Zgodnie z przygotowywaną procedurą sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, Wnioskodawca wskazuje, że w księdze wieczystej działka posiada numer .. natomiast w wypisie ewidencji gruntów działka o numerze .. ewidencjonowana jest pod numerami ../1 i ../2 - z uwagi na rozpoczętą procedurę podziału działki. Działka oznaczona pod numerem ../1 jest to działka, na której posadowiony jest budynek mieszkalno-hotelowy, który wykorzystywany jest na cele wynajmu mieszkań i lokali na cele mieszkaniowe (pracowników i byłych pracowników Szpitala), działka nie posiada drogi dojazdowej. Działka ../2 jest to działka, na której posadowione są: budynek główny (przychodnia), inne budynki (gospodarcze), budowle i infrastruktura przynależna; działka posiada drogi dojazdowe.

Jak wskazuje Wnioskodawca, wszedł w posiadanie działki na mocy umowy przeniesienia własności nieruchomości w celu wyposażenia państwowej osoby prawnej w trybie art. 53 ustawy o gospodarce nieruchomościami, potwierdzonej aktem notarialnym w 2001 roku.

W odniesieniu do budynku mieszkalno-hotelowego posadowionego na działce 32/1 Wnioskodawca przez cały czas użytkowania (przed rokiem 2001, po tym roku i aktualnie) dokonuje we własnym imieniu wynajmowania lokali na cele mieszkalne. Ponosił wydatki na ich ulepszenie, jednakże z uwagi na fakt iż nakłady te dotyczyły nieruchomości służącej do wykonywania czynności zwolnionych z VAT - nie dokonywano obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W odniesieniu do budynków i budowli posadowionych na działce ../2 Wnioskodawca przed lipcem 2001 roku oraz do momentu wydzierżawienia niniejszej nieruchomości użytkował ją w celu realizowania własnych celów statutowych związanych z prowadzeniem działalności leczniczej - udzielaniem świadczeń zdrowotnych, tj. usług zwolnionych z podatku VAT. Częściowe wydzierżawienie niniejszej nieruchomości nastąpiło z dniem 01.10.2002 roku a następnie na mocy umowy z dnia 01.11.2003 Wnioskodawca oddał w dzierżawę pozostałą część. Całkowite przekazanie przedmiotu dzierżawy nastąpiło w lutym 2007 roku.

Do czasu wydzierżawienia Wnioskodawca ponosił wydatki na ulepszenie budynków i budowli posadowionych na działce ../2 jednakże z uwagi na fakt iż nakłady te dotyczyły nieruchomości służącej do wykonywania czynności zwolnionych z VAT - nie dokonywano obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jednocześnie na mocy umów z dzierżawcą, dzierżawca został zobligowany do dokonywania ulepszeń w dzierżawionych budynkach, w zamian czego dzierżawca został zwolniony z zapłaty części czynszu, do momentu osiągnięcia ulepszeń o wartości przewidzianej w umowach.

Ponadto, Wnioskodawca wskazuje, że jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług a podstawowym celem jest prowadzenie działalności leczniczej oraz między innym gospodarowanie własnymi nieruchomościami dokonując ich wynajmowania, wydzierżawiania. Usługi te świadczone są w ramach usług najmu lokali na cele mieszkalne (zwolnione z VAT) oraz najmu/dzierżawy lokali użytkowych na cele niemieszkalne (opodatkowanych stawką podstawową).

W związku z powyższym, Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy przedmiotem planowanej transakcji sprzedaży nieruchomości zabudowanej będą składniki majątkowe niestanowiące przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 6 pkt 1 i art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Pojęcie przedsiębiorstwa nie zostało co prawda zdefiniowane w ustawie o VAT, niemniej, zgodnie z przyjętą praktyką, należy w tym przypadku odnieść się do definicji przedsiębiorstwa zawartej w art. 55¹ Kodeksu cywilnego, który stanowi, że: „Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności: oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa), własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości, prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych, wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne, koncesje, licencje i zezwolenia, patenty i inne prawa własności przemysłowej, majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne, tajemnice przedsiębiorstwa, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.”

W związku z powyższym, należy uznać, że dla klasyfikacji danej transakcji jako zbycia przedsiębiorstwa istotne będzie zachowanie więzi funkcjonalnych pomiędzy poszczególnymi składnikami majątku, tak aby możliwe było prowadzenie samodzielnej działalności wyłącznie w oparciu o te składniki.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym, przedmiot transakcji nie wyczerpuje przytoczonej powyżej definicji przedsiębiorstwa na gruncie prawa cywilnego, która jest również przyjmowana na gruncie Ustawy o VAT. W szczególności, planowanej sprzedaży nie będzie towarzyszył transfer szeregu kluczowych składników, wchodzących w skład normatywnej definicji przedsiębiorstwa i determinujących funkcjonowanie przedsiębiorstwa, które zostały wymienione w opisie zdarzenia przyszłego niniejszego wniosku. Z perspektywy Wnioskodawcy i potencjalnego nabywcy, przedmiotem transakcji będzie tylko nieruchomość zabudowana, która sama nie może stanowić zespołu składników przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, gdyż część składników majątkowych wskazanych jako niezbędne z punktu widzenia definicji przedsiębiorstwa nie zostanie przeniesiona na kupującego. Samej nieruchomości, bez dodatkowych elementów niezbędnych dla prowadzenia działalności gospodarczej nie sposób nadać przymiotu „zorganizowania”.

Przedmiot planowanej transakcji nie będzie mógł zostać zakwalifikowany jako przedsiębiorstwo w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT a tym samym transakcja zbycia nieruchomości zabudowanej nie podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Przedmiotem transakcji będzie tylko i wyłącznie nieruchomość zabudowana, niezdolna do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Pozostałe elementy przedsiębiorstwa Zbywcy pozostaną jego własnością.

Z kolei w art. 2 pkt 27e ustawy, ustawodawca zdefiniował „zorganizowaną część przedsiębiorstwa” jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne, niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Reasumując, na gruncie ustawy mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli łącznie spełnione są następujące przesłanki:

  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest nie tylko wyodrębniona organizacyjnie, ale również posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

W przedmiotowej sprawie, zbywany majątek Wnioskodawcy w postaci zabudowanej nieruchomości nie może stanowić samodzielnego majątku do prowadzenia działalności gospodarczej. Jak wskazano powyżej, przedmiotem dostawy sprzedaży będzie tylko nieruchomość, która sama z siebie nie może być uznana za kreującą zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Przedmiotem zbycia nie będą m.in. umowy z dostawcami mediów do nieruchomości i dotyczących obsługi nieruchomości, należności i zobowiązania Wnioskodawcy, środki pieniężne na rachunkach bankowych i w kasie, czy pracownicy Wnioskodawcy.

Odnosząc powołane wyżej przepisy do opisanego zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie może obejmować dowolnej części danego przedsiębiorstwa, lecz tylko tę część, która spełnia wszystkie kryteria wskazane w art. 2 pkt 27e ustawy. Zorganizowana część przedsiębiorstwa oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

A zatem, w zdarzeniu przyszłym opisanym we wniosku, do sprzedaży zabudowanej nieruchomości nie będzie mieć zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy. Tym samym sprzedaż przedmiotowych składników majątkowych nie będzie stanowić zorganizowanej jego części, ze względu na niespełnienie przesłanek zawartych w art. 2 pkt 27e) ustawy.

W związku z powyższym należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że przedmiotowa transakcja sprzedaży składników majątkowych niestanowiąca zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowić będzie dostawę towarów opodatkowaną podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w przedmiotowym zakresie należy uznać za prawidłowe.


W zakresie pozostałych pytań sformułowanych we wniosku (pytanie oznaczone we wniosku jako 2 i 4) oraz pytań dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych, wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. 2012, poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj