Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-98/14-4/AG
z 15 kwietnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2014 r. (data wpływu 27 stycznia 2014 r.), uzupełnionym w dniu 26 lutego 2014 r. oraz w dniu 4 marca 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów oraz w zakresie odpisów amortyzacyjnych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14f § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 19 lutego 2014 r. znak ILPB1/415-98/14-2/AG na podstawie art. 169 § 1 i § 2 tej ustawy wezwano Wnioskodawczynię do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania w zakresie odpisów amortyzacyjnych bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 24 lutego 2014 r., a w dniu 26 lutego 2014 r. uzupełniono wniosek o brakującą wpłatę. Pismo wraz z dowodem uiszczenia dodatkowej opłaty wpłynęło do tut. Organu w dniu 4 marca 2014 r. (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 27 lutego 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W styczniu 2012 roku zmarł mąż Wnioskodawczyni. Do dnia śmierci prowadził on jednoosobową działalność gospodarczą i rozliczał się podatkiem liniowym. Na podstawie testamentu, a dalej aktu poświadczenia dziedziczenia, majątek po zmarłym mężu odziedziczyła Wnioskodawczyni wraz z małoletnimi córkami pozostającymi pod jej opieką. Wnioskodawczyni założyła swoją działalność gospodarczą i prowadzi ją w dacie złożenia niniejszego wniosku, z wykorzystaniem majątku stanowiącego spadek po zmarłym mężu.

Na zasadzie zarządu majątkiem małoletnich i umowy użyczenia tegoż majątku, do prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej Wnioskodawczyni wykorzystuje ów majątek w swojej działalności gospodarczej. Jednakże Wnioskodawczyni obecnie rozważa zawarcie z małoletnimi dziećmi, za zgodą sądu rodzinnego, umowy spółki cywilnej, gdzie małoletnie i Wnioskodawczyni wniosłyby do spółki odziedziczone składniki majątkowe.

Dochody swoje i małoletnich dzieci z tytułu udziału w spółce, jako dochody ze źródła działalności gospodarczej, Wnioskodawczyni zamierza opodatkować wg liniowej 19% stawki podatku. Nadto, Wnioskodawczyni zamierza, po wniesieniu składników majątkowych do ww. spółki, dokonywać odpisów amortyzacyjnych w pełnej wysokości, a nie wyłącznie w 1/3, stosownie do swojego udziału we współwłasności opisanych składników majątkowych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy dochody małoletnich dzieci, wspólników spółki cywilnej, pomiędzy nimi a przedstawicielem ustawowym, z tytułu udziału w zyskach tych spółek należy dołączyć do dochodów Wnioskodawczyni i opodatkować liniową 19% stawką podatku...
  2. Czy uprawnionym będzie dokonywanie odpisów amortyzacyjnych w pełnej wysokości, a nie wyłącznie wg udziału we współwłasności składników majątkowych podlegających amortyzacji...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone nr 1, tj. w zakresie opodatkowania przychodów. Natomiast odpowiedź na pytanie oznaczone nr 2, tj. w zakresie odpisów amortyzacyjnych została udzielona w dniu 15 kwietnia 2014 r. interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-98/14-5/AG.

Zdaniem Wnioskodawczyni, odpowiedź na pytania jest twierdząca, albowiem:

Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci. Dlatego też Wnioskodawczyni uważa, że dochody małoletnich dzieci z tytułu udziału w zyskach spółki cywilnej, zawiązanej pomiędzy małoletnimi a matką, dolicza się do dochodów rodziców - w przedmiotowym stanie faktycznym do dochodów Wnioskodawczyni jako przedstawiciela ustawowego.

Idąc dalej, stwierdzić należy, że jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej (tu: spółka cywilna) przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3. Dochody małoletnich dzieci nie stanowią odrębnego źródła dochodu w rozumieniu art. 10 ww. ustawy.

Podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu dochodów małoletnich dzieci z wyłączeniem taksatywnie wskazanych, są rodzice małoletnich dzieci - tu: Wnioskodawczyni. Dlatego też, w ocenie Wnioskodawczyni, zobowiązana będzie do doliczenia do swoich dochodów również dochodów małoletnich córek, a dalej do złożenia zeznania posługując się własnym nr NIP.

Rekapitulując, Wnioskodawczyni uważa, że skoro dochody małoletnich dzieci z tytułu udziału w zyskach spółki cywilnej, której są wspólnikami, stanowią źródło dochodu kwalifikowane jako działalność gospodarcza, a dochody te dolicza się do dochodów Wnioskodawczyni, a Wnioskodawczyni opodatkowywać będzie dochody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej wg zasad, o których mowa w art. 9a ust. 2 i 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to uprawnionym jest twierdzenie, iż suma dochodów Wnioskodawczyni i małoletnich córek z tytułu udziału w zyskach spółki cywilnej, której Wnioskodawczyni i małoletnie będą wspólnikami, podlegać będzie opodatkowaniu wg liniowej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych.

Nadto, Wnioskodawczyni i małoletnie córki zawierając umowę spółki cywilnej wniosą do niej składniki majątkowe, które odziedziczyły po zmarłym mężu Wnioskodawczyni. Składniki te będą wykorzystywane przez spółkę do prowadzenia działalności gospodarczej. Skoro wspólnikami spółki cywilnej będą wszyscy współwłaściciele danego składnika majątkowego, to w ocenie Wnioskodawczyni oczywistym jest, że odpisów amortyzacyjnych dokonywać się będzie od pełnej, ustalonej zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartości środka trwałego, a nie wyłącznie do wysokości wynikającej z udziału Wnioskodawczyni we współwłasności danego składnika majątkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast jak stanowi art. 10 ust. 1 pkt 3 powołanej ustawy źródłem przychodów jest m.in. pozarolnicza działalność gospodarcza.

Podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 9a ust. 2 cytowanej ustawy).

Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku (art. 30c ust. 1 ww. ustawy).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowana uzyskuje przychody ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza, które opodatkowuje na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W prowadzonej działalności wykorzystuje składniki majątku, które przypadły Wnioskodawczyni oraz jej małoletnim córkom w wyniku spadkobrania po zmarłym mężu Wnioskodawczyni. Obecnie Zainteresowana rozważa zawarcie spółki cywilnej z małoletnimi córkami, w której będzie wykorzystywać ww. składniki majątku. Dochody swoje i małoletnich dzieci z tytułu udziału w spółce, jako dochody ze źródła działalności gospodarczej, Wnioskodawczyni zamierza opodatkować wg liniowej 19% stawki podatku.

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8 (art. 45 ust. 1 powołanej ustawy).

W terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c (art. 45 ust. 1a pkt 2 ww. ustawy).

W przedmiotowej sprawie małoletnie dzieci Wnioskodawczyni będą uzyskały dochody z działalności gospodarczej. Zatem uznać należy, że dzieci Zainteresowanej - będące wspólnikami spółki cywilnej - będą uzyskiwały dochody z wykonywanej pracy, które będą opodatkowane zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z treści ww. art. 7 ust. 1 powołanej ustawy wynika natomiast, że do dochodów rodziców dolicza się dochody małoletnich dzieci własnych ale za wyjątkiem m.in. dochodów z ich pracy.

Dlatego należy stwierdzić, że błędne jest stanowisko Wnioskodawczyni uznające, że dochody małoletnich dzieci z tytułu udziału w zyskach spółki cywilnej, zawiązanej pomiędzy małoletnimi a matką, dolicza się do dochodów rodziców - w przedmiotowym stanie faktycznym do dochodów Wnioskodawczyni jako przedstawiciela ustawowego.

Prawidłowym jest natomiast wykazanie przez Zainteresowaną dochodów małoletnich dzieci w zeznaniu PIT-36L, sporządzonym na imię i nazwisko każdego z dzieci. Wnioskodawczyni powinna wypełnić i podpisać ww. zeznanie w imieniu małoletnich córek.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawczyni należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj