Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-1795/11/KT
z 5 marca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-1795/11/KT
Data
2012.03.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku
prawo do odliczenia
towar używany
VAT marża


Istota interpretacji
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków służących sprzedaży towarów używanych.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 grudnia 2011 r. (data wpływu 22 grudnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków służących sprzedaży towarów używanych – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 22 grudnia 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków służących sprzedaży towarów używanych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Prowadzi Pan indywidualną działalność gospodarczą. Jest podatnikiem VAT czynnym oaz podatnikiem VAT-UE. W związku z prowadzoną działalnością nabywa w krajach Unii Europejskiej oraz w Polsce, od osób fizycznych prowadzących i nieprowadzących działalności gospodarczej (na faktury, faktury VAT-marża, umowy kupna-sprzedaży) samochody używane oraz części zamienne. Część samochodów używanych, nabytych w krajach Unii Europejskiej od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, sprzedaje Pan (zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług) w systemie VAT-marża.

Niektóre z zakupionych przez Pana samochodów używanych (zarówno te, które sprzedaje Pan w systemie VAT-marża oraz sprzedawane na zasadach ogólnych) wymagają drobnych napraw. W tym celu nabywa Pan różnego rodzaju części zamiennie, usługi naprawcze - blacharskie, lakiernicze, transportowe, itp. W toku bieżącej działalności ponosi też inne koszty, jak np. koszty usług telekomunikacyjnych, parkingowych, obsługi księgowej, itp.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy przysługuje Panu prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wszystkich wydatków służących sprzedaży towarów używanych (samochody używane)...


Zdaniem Wnioskodawcy, powołującego treść art. 86 ust. 1 oraz art. 120 ust. 4 i ust. 19 ustawy o podatku od towarów i usług, brak prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupionych towarów i usług dotyczy jedynie zakupu samego towaru używanego, którego dostawa podlegała opodatkowaniu w systemie marży. Oznacza to, iż przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu części zamiennych, klejów, farb, usług naprawczych - lakierniczych, blacharskich oraz transportowych, ponieważ wydatki te nie stanowią kwoty nabycia, gdyż nie są towarami używanymi w rozumieniu powyższego przepisu.

Stwierdził Pan, iż w odniesieniu do wydatków ogólnych, związanych z prowadzoną działalnością, tj. kosztów usług telekomunikacyjnych, dzierżawy pomieszczeń, obsługi księgowej, przysługuje prawo do odliczenia na zasadach ogólnych.

Reasumując wskazał Pan, że dokonywane zakupy, wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej, stanowią podstawę do obniżenia podatku należnego - ustalonego zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy - o podatek naliczony związany z tymi zakupami.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W świetle ust. 2 pkt 1 lit. a) tego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług
- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.


Według art. 120 ust. 17 tej ustawy, w zakresie, w jakim podatnik dokonuje dostaw towarów opodatkowanych zgodnie z ust. 4 i 5, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez tego podatnika:


  1. dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków przez niego importowanych,
  2. dzieł sztuki nabytych od ich twórców lub spadkobierców twórców,
  3. dzieł sztuki nabytych od podatnika niebędącego podatnikiem, o którym mowa w ust. 4 i 5.


Stosownie do ust. 19 tego artykułu, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z ust. 4 i 5.

Zgodnie z art. 120 ust. 4 ww. ustawy, w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.


W myśl ust. 10 tego artykułu, przepisy ust. 4 i 5 dotyczą dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:


  1. osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;
  2. podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
  3. podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5;
  4. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
  5. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.


Na potrzeby stosowania rozdziału dotyczącego szczególnych procedur w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków (Rozdział 4 ww ustawy), ustawodawca zdefiniował pojęcie „towarów używanych”.

Zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy, przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112), (PKWiU 24.41.100, 24.41.20.0, ex 24.41.30.0, ex 32.12.11.0, ex 32.12.12.0 i 38.11.58.0).

Powołane powyżej przepisy art. 120 ust. 17 i 19 ustawy wskazują, że brak prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu towarów dotyczy jedynie przypadków nabycia towarów używanych, których dostawa podlega opodatkowaniu w systemie marży. Nabywca towaru nie ma bowiem prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu opodatkowania marży.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż będąc czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz podatnikiem VAT-UE, prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży używanych samochodów, które to samochody oraz części zamienne nabywa w krajach Unii Europejskiej oraz w Polsce od osób fizycznych prowadzących i nieprowadzących działalności gospodarczej (na faktury, faktury VAT-marża, umowy kupna-sprzedaży). Część samochodów używanych, nabytych w krajach Unii Europejskiej od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, sprzedaje Pan (zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług) w systemie VAT-marża. Niektóre z zakupionych przez Pana samochodów używanych (zarówno te, które sprzedaje Pan w systemie VAT-marża oraz sprzedawane na zasadach ogólnych) wymagają drobnych napraw. W tym celu nabywa Pan różnego rodzaju części zamiennie, usługi naprawcze - blacharskie, lakiernicze, transportowe, itp. oraz - w toku bieżącej działalności - ponosi też inne koszty, jak np. koszty usług telekomunikacyjnych, parkingowych, obsługi księgowej, itp.

Biorąc pod uwagę treść wniosku oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu: części zamiennych, klejów i farb, ponieważ wydatki te nie stanowią kwoty nabycia, o której mowa w art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Zakupy te nie są bowiem towarami używanymi w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy, których dostawa mogłaby podlegać opodatkowaniu w systemie marży, a w konsekwencji wpływać na prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Ponadto przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków ogólnych, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (kosztów usług telekomunikacyjnych, parkingowych, dzierżawy pomieszczeń, obsługi księgowej), a także nabytych usług (blacharskich, lakierniczych, transportowych) związanych z naprawą samochodów.

Reasumując, ponoszone przez Pana wydatki związane z zakupami towarów i usług dotyczących naprawy samochodów, a także wydatki ogólne związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, stanowią podstawę do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z tymi zakupami w zakresie, w jakim wykorzystywane są one do wykonywania czynności opodatkowanych, jeśli nie zachodzą wyłączenia określone w art. 88 ustawy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj