Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-971/13-2/JW
z 6 grudnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20.08.2013 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Warszawie 9.09.2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur otrzymanych przed dniem rejestracji - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 9.09.2013 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur otrzymanych przed dniem rejestracji.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:


Z dniem 1.03.2013 r. Wnioskodawca rozpoczął działalność gospodarczą jako osoba fizyczna - polegającą na sprzedaży mięsa i wyrobów z mięsa PKD 47.22.Z.

W celu zorganizowania działalności Wnioskodawca podpisał umowę najmu lokalu na dzierżawę pawilonu oraz zakupił na fakturę VAT samochód osobowy, który jest Stronie niezbędny do wyposażenia oraz dalszego funkcjonowania sklepu. Po przekazaniu lokalu przez Wynajmującego w dniu 28.02.2013 r. Wnioskodawca zarejestrował się w Urzędzie Skarbowym i również w dniu 28.02.2013 r. złożył druk VAT-R oraz opłacił opłatę rejestracyjną dopiero w chwili kiedy faktycznie rozpoczął działalność handlową, tj. przed dokonaniem pierwszej sprzedaży.

Zakup samochodu nastąpił w dniu 10.12.2012 r. niestety Wnioskodawca zagubił oryginał dokumentu i zwrócił się do sprzedawcy o wystawienie duplikatu - który został wystawiony z dniem 28.03.2013 r. Z tym dniem również faktura została ujęta w ewidencji zakupu z odliczeniem VAT 60% nie więcej niż 6000 PLN - ponieważ samochód został zakupiony wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej.

W miesiącu czerwcu 2013 r. Wnioskodawca wystąpił o zwrot nadwyżki podatku VAT w wysokości 3 835 PLN wynikającej ze złożonej deklaracji VAT-7. Po przeprowadzonych czynnościach sprawdzających Urząd Skarbowy odmówił Wnioskodawcy zwrotu - motywując to tym, iż samochód został zakupiony przed rozpoczęciem działalności gospodarczej i datą zgłoszenia druku VAT-R.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku VAT z dokumentów zakupu dotyczących działalności opodatkowanej i związanych tylko z tą działalnością, otrzymanych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej i rejestracji jako podatnika VAT?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Wnioskodawca wystąpił o zwrot podatku, ponieważ zapoznał się z wyrokiem z 22 stycznia 2009 r. sygn. akt I SA/Łd 637/08 WSA w Łodzi, który orzekł, że przy interpretacji przepisu art. 88 ust. 4 ustawy o VAT trzeba mieć na uwadze prowspólnotową interpretację tego przepisu. Należy zatem przyjąć, że kategoria podatnika VAT nie jest uzależniona od tego, czy dokonał rejestracji w tym przypadku, czy też nie.

O tym czy dany podmiot jest podatnikiem podatku VAT, czy też nie posiada takiego przymiotu, nie decydują kryteria formalne związane z rejestracją, a jedynie kryteria obiektywne. Prawo do odliczenia podatnik nabywa bez względu zatem na to, czy się zarejestrował, czy też nie. Jeżeli natomiast pragnie z tego prawa skorzystać, wówczas rejestracja jest konieczna, jako warunek formalny prawidłowego rozliczenia się z należności publicznoprawnej.


Podobną interpretację przedstawia Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu ILPP2/443-1826/10-4/AD z dnia 3.02.2011 r., w którym wykazuje:

Wnioskodawczyni nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy otrzymanych przed datą rejestracji do podatku od towarów i usług, o ile wydatki te były związane z przyszłą działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny w momencie skorzystania z tego prawa.

Prawo to można realizować na zasadach określonych w cyt. przepisach art. 86 ust. 10, 11 i 13 ustawy o ile nie zachodzą wyłączenia wskazane w art. 88 ustawy.


Zdaniem Wnioskodawcy ma on prawo obniżyć podatek należny, jeżeli:

  • zakup ma związek z opodatkowaną działalnością,
  • posiada fakturę dotyczącą zakupu,
  • w chwili odliczenia i wystąpienia o zwrot Wnioskodawca był zarejestrowanym podatnikiem do celów VAT. Wnioskodawca wszystkie z podanych warunków spełnia.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak wynika z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy, podmioty o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Art. 96 ust. 4 ustawy stanowi, iż naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako „podatnika VAT czynnego” lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako „podatnika VAT zwolnionego”.

Stosownie do art. 99 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Wzór dokumentu VAT-R zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług oraz dokumentu VAT-5 potwierdzającego zarejestrowanie podmiotu jako podatnika VAT określone zostały rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 5 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 55 poz. 539 ze zm.). Rejestracja następuje zatem w momencie zgłoszenia rejestracyjnego tj. złożenia w urzędzie skarbowym druku VAT-R. Z tym momentem podmiot uzyskuje formalne znamiona statusu podatnika podatku od towarów i usług i od tego dnia przysługuje mu prawo do wystawienia faktur VAT, jak również odliczania podatku naliczonego od dokonywanych zakupów.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do postanowień art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów, określonych w art. 29 ust. 4.

Terminy, w których powstaje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego ustawodawca określił w art. 86 ust. 10-13 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje, w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Prawo to wynika z samej konstrukcji podatku od towarów i usług i zapewnia neutralność tego podatku dla czynnych podatników VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Art. 88 ust. 4 ustawy, stanowiący dopełnienie art. 86, określa status podatnika, umożliwiający realizację jego prawa do odliczenia, którym jest rejestracja jako podatnika VAT czynnego. Jak wynika bowiem z treści art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20. Wskazany powyżej przepis ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje sankcję w postaci pozbawienia podatnika prawa do obniżenia kwoty lub zwrotu podatku należnego w razie nie zarejestrowania się, ale nie wskazuje wprost z jakim momentem - z punktu widzenia niemożności odliczenia podatku naliczonego - należy wiązać status podatnika (zarejestrowany czy nie).

Ponadto należy zauważyć, że z treści art. 88 ust. 4 nie wynika, by do nabycia uprawnienia do obniżenia kwoty podatku naliczonego koniecznym było posiadanie statusu podatnika VAT czynnego w momencie otrzymania faktury zakupowej. W dacie otrzymania faktury koniecznym jest aby podmiot, który ją otrzymuje był podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1, czyli podmiotem wykonującym samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Tak więc, na podstawie powyższego w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, Podatnik nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury, lecz aby uprawnienie to zrealizować musi posiadać status podatnika VAT.

Należy zaznaczyć, że dla uznania podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą za podatnika czynnego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, konieczne jest dokonanie rejestracji tego podmiotu na podstawie art. 96 ust. 1 cyt. ustawy. Jednakże, jeżeli podmiot wykonywał czynności, które w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług można uznać za czynności podlegające opodatkowaniu i wystawiał faktury VAT, bądź dokonywał sprzedaży naliczając podatek VAT dla transakcji a nie dokonał zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w ww. art. 96 ust. 1 cyt. ustawy, podmiot ten zachowywał się jak podatnik podatku od towarów i usług niemający zamiaru korzystać ze zwolnienia z tego podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy.

Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy były związane z bieżącą lub przyszłą działalnością opodatkowaną. Ponadto należy rozróżnić moment powstania prawa do odliczenia od momentu skorzystania z tego prawa. Jak już wspomniano, jego realizacja następuje poprzez złożenie deklaracji podatkowej, wyrażającej wolę skorzystania przez podatnika z prawa do odliczenia i aby skutecznie zrealizować już powstałe uprawnienie, winny zostać usunięte - najpóźniej przed skorzystaniem z tego prawa - wszelkie przesłanki negatywne, w tym brak rejestracji, który uniemożliwia identyfikowanie podmiotu wystawiającego fakturę (dokonującego sprzedaży opodatkowanej) jako podatnika VAT czynnego.

Tym samym należy stwierdzić, że ustawa o podatku od towarów i usług nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile występują przesłanki wskazujące, że zakupione towary i usługi są lub będą wykorzystywane do wykonywania bieżącej lub przyszłej działalności opodatkowanej. Niemniej ustawodawca narzucił podatnikom, chcącym dokonać odliczenia podatku VAT od dokonanych nabyć, obowiązek rejestracji jako podatnika VAT czynnego.

Zatem ustawa o podatku od towarów i usług nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile występują przesłanki świadczące o tym, że zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej (lub przyszłej) działalności opodatkowanej (oraz ewentualnie spełniać inne warunki określone w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług). Niemniej ustawodawca narzucił podatnikom, chcącym dokonać odliczenia podatku VAT od poczynionych nabyć, obowiązek rejestracji jako podatnik VAT czynny. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Art. 106 ust. 1 ustawy stanowi, że podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i  art. 120 ust. 16.

Ogólne regulacje dotyczące danych, jakie powinny zawierać faktury, zostały określone, na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 106 ust. 8 ustawy, treścią rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 68, poz. 360 ze zm.), zwanym dalej rozporządzeniem.


I tak w myśl § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, fakturę wystawia zarejestrowany podatnik VAT czynny.


Natomiast w § 5 ust. 1 rozporządzenia, zostały wymienione dane, które faktura powinna zawierać, zaś § 5 ust. 2 rozporządzenia, wskazuje dodatkowe elementy, które faktura powinna zawierać.


Faktury wystawia się co najmniej w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje nabywca, a drugi zachowuje w swojej dokumentacji podatnik dokonujący sprzedaży (§ 19 ust. 1 rozporządzenia).

Na podstawie § 20 ust. 1 pkt 1 lit. a) i ust. 2 rozporządzenia, w przypadku gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie, podatnik lub upoważniona przez niego do wystawiania faktur osoba trzecia wystawia ponownie fakturę na wniosek nabywcy - zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu podatnika. Faktura wystawiona ponownie zawiera wyraz „DUPLIKAT” oraz datę jej wystawienia.

Z powyższych przepisów wynika, że duplikat jest ponownie wystawioną na wniosek nabywcy fakturą, zawierającą dane zawarte w fakturze, która uległa zniszczeniu albo zaginęła, opatrzoną wyrazem „duplikat”. Duplikat faktury, ma moc prawną równą fakturze pierwotnej (duplikat faktury stanowi powtórzenie danych zawartych w fakturze pierwotnej), dokumentuje w ten sam sposób to samo zdarzenie gospodarcze, co faktura pierwotna i stanowi na równi z nią podstawę do odliczenia podatku naliczonego.

Reasumując, duplikat faktury wystawia sprzedawca na wniosek nabywcy wyłącznie w przypadku gdy faktura pierwotna ulegnie zniszczeniu bądź zaginie.

Otrzymane duplikaty faktur, co do zasady, stanowią podstawę do odliczenia podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 10 pkt 1 i ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług. Przy czym istotnym dla określenia terminu prawa do dokonania obniżenia kwoty podatku należnego jest fakt, że przed otrzymaniem duplikatu faktury podatnik nie był wcześniej w posiadaniu faktury pierwotnej, a więc nie odnotowano wpływu takiej faktury do podatnika, ani też nie były one zarejestrowane w jego księgach podatkowych.

Należy wskazać, że otrzymanie faktury przez podatnika wyznacza moment, od którego możliwe jest zrealizowanie prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego. Podkreślić należy, że decydujące znaczenie - dla powstania prawa do odliczenia i terminu jego realizacji - ma data otrzymania faktury.

Wyrażone w art. 86 ust. 1 ustawy, prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych kształtuje się w danym okresie rozliczeniowym. Zdarzeniem uprawniającym do obniżenia podatku należnego – co wprost wynika z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy – jest otrzymanie faktury, a ewentualne późniejsze rozliczenie podatku jest konsekwencją już nabytego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego.

Z okoliczności przedstawionych w opisie sprawy wynika, że Wnioskodawca z dniem 1.03.2013 r. rozpoczął działalność gospodarczą jako osoba fizyczna - polegającą na sprzedaży mięsa i wyrobów z mięsa PKD 47.22.Z. W celu zorganizowania przyszłej działalności gospodarczej Wnioskodawca podpisał umowę najmu lokalu na dzierżawę pawilonu oraz zakupił na fakturę VAT samochód osobowy, który jest Stronie niezbędny do wyposażenia oraz dalszego funkcjonowania sklepu. Po przekazaniu lokalu przez Wynajmującego w dniu 28.02.2013 r. Wnioskodawca zarejestrował się w Urzędzie Skarbowym, również w dniu 28.02.2013 r. złożył zgłoszenie rejestracyjne - druk VAT-R. Opłatę rejestracyjną opłacił dopiero w chwili faktycznego rozpoczęcia działalność handlowej, tj. przed dokonaniem pierwszej sprzedaży. Zakup samochodu nastąpił w dniu 10.12.2012 r. Wnioskodawca jednak zagubił oryginał dokumentu i zwrócił się do sprzedawcy o wystawienie duplikatu, który został wystawiony z dniem 28.03.2013 r. Z tym dniem również faktura została ujęta w ewidencji zakupu z odliczeniem VAT 60% nie więcej niż 6000 PLN, ponieważ samochód został zakupiony wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej. W miesiącu czerwcu 2013 r. Wnioskodawca wystąpił o zwrot nadwyżki podatku VAT w wysokości 3 835 PLN wynikającej ze złożonej deklaracji VAT-7.

Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do kwestii czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku VAT z dokumentów zakupu dotyczących działalności opodatkowanej i związanych tylko z tą działalnością, otrzymanych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej i rejestracji jako podatnika VAT.

Z uwagi na przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa podatkowego uznać należy, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktury dokumentującej nabycie samochodu osobowego. Zakup ten związany był z przyszłą działalnością opodatkowaną Strony (sprzedaż mięsa i wyrobów z mięsa). Powyższe prowadzi do wniosku, że Wnioskodawca od chwili zakupu samochodu osobowego do celów prowadzenia przyszłej opodatkowanej działalności gospodarczej przygotowywał się do rozpoczęcia tej działalności, jak również zamierzał być czynnym podatnikiem podatku VAT, o czym świadczy rejestracja dla celów VAT 28 lutego 2013 r. (złożenie formularza druku VAT-R).

Ponadto wskazać należy, że prawo do odliczenia podatku naliczonego stosownie do wskazanych przepisów art. 86 ustawy przysługuje w rozliczeniu za okres, w którym Wnioskodawca otrzymał fakturę bądź w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Prawo to nie ulega zmianie nawet wówczas, jeśli po pewnym czasie oryginał faktury zaginie a Wnioskodawca otrzyma jej duplikat. W niniejszej sprawie Wnioskodawca w momencie otrzymania pierwotnej faktury nie był jeszcze czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, więc nie dokonał wówczas odliczenia podatku naliczonego. W związku z zaginięciem oryginału faktury dokumentującej nabycie samochodu osobowego, Wnioskodawca wystąpił do sprzedawcy o wystawienie duplikatu tej faktury, który został wystawiony z dniem 28 marca 2013 r. Zatem dla Strony podstawą do dokonania odliczenia podatku VAT stał się duplikat faktury dokumentujący nabycie samochodu.

Wobec tego w przedmiotowej sprawie, Wnioskodawca, na podstawie art. 86 ustawy, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z duplikatu faktury wystawianej na jego rzecz, a dokumentującej nabycie samochodu osobowego służącego wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Wnioskodawca winien dokonać odliczenia podatku VAT naliczonego w miesiącu otrzymania duplikatu bądź w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj