Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPP2/443-216/14-4/IR
z 2 czerwca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2014 r. (data wpływu 17 marca 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 maja 2014 r. (data wpływu 26 maja 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania przekazania w formie darowizny zespołu składników majątkowych jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa wyłączonej z opodatkowania podatkiem VAT – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania przekazania w formie darowizny zespołu składników majątkowych jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa wyłączonej z opodatkowania podatkiem VAT.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 23 maja 2014 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy, pytania oraz własnego stanowiska.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu (sklep wędkarski) oraz w zakresie wynajmu lokali użytkowych. Lokale użytkowe są współwłasnością małżeńską. Działalność opodatkowana jest podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych (księga przychodów i rozchodów). Wnioskodawca jest zarejestrowany dla potrzeb podatku od towarów i usług. Dokumentację księgową prowadzi biuro rachunkowe.

W najbliższym czasie Wnioskodawca zamierza darować synowi sklep wędkarski jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, obejmującą nazwę przedsiębiorstwa, towary handlowe wg stanu z natury, środek trwały – samochód osobowy częściowo zamortyzowany, drobne wyposażenie, jak regały, które w całości zaliczono do kosztów uzyskania przychodów.

Wnioskodawca gwarantuje synowi korzystanie z lokalu użytkowego na podstawie umowy użyczenia. Syn przejmie wszystkie zobowiązania oraz należności firmy. Działalność będzie kontynuowana w tym samym zakresie i w tym samym miejscu, w jakim ta część przedsiębiorstwa funkcjonowała dotychczas, i odznaczać się będzie pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Dokumentacje księgową będzie prowadziło dotychczasowe biuro rachunkowe. Syn przed otrzymaniem darowizny zgłosi rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz dokona rejestracji jako czynny podatnik VAT.

Wnioskodawca po przekazaniu sklepu synowi dokona zmian w ewidencji działalności gospodarczej i będzie prowadził działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali użytkowych. Darowizna sporządzona będzie w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi (art. 75 § 1 k.c.).

Wnioskodawca w dacie przekazania darowizny dokona korekty zakupu towarów handlowych. Odpłatne zbycie towarów handlowych przez syna wygeneruje przychód do opodatkowania oraz podatek należny VAT od sprzedaży.

Syn w terminie 6 miesięcy od dokonania darowizny zgłosi ten fakt Naczelnikowi Urzędu Skarbowego. Darowizna powyższa będzie zwolniona z podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W piśmie z dnia 23 maja 2014 r. stanowiącym uzupełnienie przedmiotowego wniosku Wnioskodawca wskazał, iż jest czynnym podatnikiem VAT. Od planowanych w akcie darowizny nabytych towarów, wyposażenia i środków trwałych przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT, z którego w całości skorzystał. Przekazywany zespół składników majątkowych będzie stanowić wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie część przedsiębiorstwa. W ramach przedsiębiorstwa przekazane zostaną także zobowiązania. Darowizna sklepu wędkarskiego bez przeniesienia własności lokalu, spowoduje powstanie niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego cele gospodarcze. Przekazanie zorganizowanej części przedsiębiorstwa na syna pozwoli mu na samodzielne prowadzenie swojej księgowości oraz niezależne od Wnioskodawcy działania finansowe (przychody i koszty, zobowiązania i należności). Planowana darowizna spowoduje dodatkowo wyodrębnienie funkcjonalne sklepu wędkarskiego syna. Darowany zespół majątku zawiera niezbędne elementy do samodzielnego prowadzenia handlu tj. towary, wyposażenie, środki trwałe, zobowiązania i należności, a także kontakty i powiązania biznesowe dostawców i odbiorców.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w piśmie z dnia 23 maja 2014 r.).

Czy planowana darowizna będzie korzystać ze „zwolnienia” w podatku VAT jako przekazanie zorganizowanej części przedsiębiorstwa zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie sformułowanym w piśmie z dnia 23 maja 2014 r.), ma pełne prawo do skorzystania ze „zwolnienia” z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, gdyż w świetle wyżej opisanego stanu faktycznego, przekazana zorganizowana część przedsiębiorstwa pozwala na jego wyodrębnienie organizacyjne, finansowe oraz funkcjonalne.

Zdaniem Wnioskodawcy, stanowisko identyczne z Jego wielokrotnie zawarte było w interpretacjach indywidualnych publikowanych oficjalnie na stronie internetowej Ministerstwa Finansów np. pismo z dnia 4 stycznia 2012 r. nr IPTPP3/443-105/11-5/ALN, pismo z dnia 17 stycznia 2012 r. nr IPTPP3/443-115/11-4/KK, (pismo z dnia) – wyrok NSA z dnia 28 sierpnia 2013 r., sygn. akt II FSK 2529/11.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Według art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie „transakcji zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

Należy zauważyć, iż powołany wyżej art. 6 pkt 1 ustawy stanowi implementację art. 19 ust. 1 i 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.).

W myśl art. 19 ust. 1 i 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady w przypadku przekazania, odpłatnie lub nieodpłatnie lub jako aportu do spółki całości lub części majątku, państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca i że w takim przypadku osoba, której przekazano towary, będzie traktowana jako następca prawny przekazującego. W przypadkach gdy odbiorca nie podlega w pełni opodatkowaniu, państwa członkowskie mogą przedsięwziąć środki niezbędne w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji. Mogą także przyjąć wszelkie niezbędne środki, aby zapobiec uchylaniu się od opodatkowania lub unikaniu opodatkowania poprzez wykorzystanie przepisów niniejszego artykułu.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Według art. 2 pkt 27e ustawy, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako: dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca będący zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu (sklep wędkarski) oraz w zakresie wynajmu lokali użytkowych. W najbliższym czasie Wnioskodawca zamierza darować synowi sklep wędkarski jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, obejmującą nazwę przedsiębiorstwa, towary handlowe wg stanu z natury, środek trwały – samochód osobowy, drobne wyposażenie, jak regały. Wnioskodawca gwarantuje synowi korzystanie z lokalu użytkowego na podstawie umowy użyczenia. Syn przejmie wszystkie zobowiązania oraz należności firmy. Działalność będzie kontynuowana w tym samym zakresie i w tym samym miejscu, w jakim ta część przedsiębiorstwa funkcjonowała dotychczas. Odznaczać się będzie pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Dokumentacje księgową będzie prowadziło dotychczasowe biuro rachunkowe. Syn przed otrzymaniem darowizny zgłosi rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz dokona rejestracji jako czynny podatnik VAT. Wnioskodawca po przekazaniu sklepu synowi dokona zmian w ewidencji działalności gospodarczej i będzie prowadził działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali użytkowych.

Nadto Wnioskodawca wskazał, iż od planowanych w akcie darowizny nabytych towarów, wyposażenia i środków trwałych przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT, z którego w całości skorzystał. Przekazywany zespół składników majątkowych będzie stanowić wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie część przedsiębiorstwa. W ramach przedsiębiorstwa przekazane zostaną także zobowiązania. Darowizna sklepu wędkarskiego bez przeniesienia własności lokalu, spowoduje powstanie niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego cele gospodarcze. Przekazanie zorganizowanej części przedsiębiorstwa na syna pozwoli mu na samodzielne prowadzenie swojej księgowości oraz niezależne od Wnioskodawcy działania finansowe (przychody i koszty, zobowiązania i należności). Planowana darowizna spowoduje dodatkowo wyodrębnienie funkcjonalne sklepu wędkarskiego syna. Darowany zespół majątku zawiera niezbędne elementy do samodzielnego prowadzenia handlu tj. towary, wyposażenie, środki trwałe, zobowiązania i należności, a także kontakty i powiązania biznesowe dostawców i odbiorców.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy prawa wskazać należy, że skoro – jak wynika z treści wniosku – zespół składników majątkowych w postaci sklepu wędkarskiego (obejmujący nazwę przedsiębiorstwa, towary handlowe, środek trwały, drobne wyposażenie, jak również należności i zobowiązania), będący przedmiotem darowizny (sprzedaży) posiada cechy wymienione w art. 2 pkt 27e ustawy, to mieści się w pojęciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W konsekwencji darowizna przedmiotowego zespołu składników majątkowych, stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy, tj. nie będzie objęta zakresem przedmiotowym ustawy.

W świetle powyższego, oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawcy, należy uznać je za prawidłowe. Pomimo, że Zainteresowany stwierdził, iż planowana darowizna będzie korzystać ze zwolnienia, to jednak wskazał prawidłową podstawę prawną.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Jednocześnie wskazać należy, iż definitywnej oceny przedmiotu czynności prawnej dokonuje sam podatnik, który jest w pełni zorientowany, czy przekazywane w ramach tej czynności składniki majątkowe wypełniają definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Końcowo podkreślić należy, iż tut. Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach opisu zdarzenia przyszłego podanego przez Wnioskodawcę. Powyższe oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Odnośnie natomiast powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych, należy zauważyć, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj