Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-478/12/MO
z 1 sierpnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-478/12/MO
Data
2012.08.01



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
faktura
podatek od towarów i usług
przychód
Rosja


Istota interpretacji
Czy przychodem podatkowym z tytułu usług świadczonych na rzecz spółki rosyjskiej będzie kwota netto (bez rosyjskiego podatku VAT wyszczególnionego na fakturze) (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 05 kwietnia 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 02 maja 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy przychodem podatkowym z tytułu usług świadczonych na rzecz spółki rosyjskiej będzie kwota netto (bez rosyjskiego podatku VAT wyszczególnionego na fakturze) (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 maja 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy przychodem podatkowym z tytułu usług świadczonych na rzecz spółki rosyjskiej będzie kwota netto) (bez rosyjskiego podatku VAT wyszczególnionego na fakturze.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka świadczy na rzecz spółki rosyjskiej usługi doradcze w zakresie zarządzania (dalej zwane jako: Usługi). Wynagrodzenie zostało określone w umowie na zasadach rynkowych. Strony przyjęły kwartalne okresy rozliczeniowe, przy czym faktura jest wystawiana przez Spółkę ostatniego dnia danego kwartału. Zgodnie z rosyjskimi przepisami spółka rosyjska przy dokonywaniu płatności za usługi na rzecz Spółki jest zobowiązana do potrącenia rosyjskiego podatku będącego odpowiednikiem podatku VAT (w wysokości 18% kwoty całkowitego wynagrodzenia liczone metodą „w stu”). Spółka nie ma możliwości uzyskania zwrotu odprowadzonego za pośrednictwem rosyjskiej spółki rosyjskiego podatku VAT.

W związku z powyższym Spółka rozważa możliwość ubruttowienia wynagrodzenia za świadczone usługi na rzecz spółki rosyjskiej tak, aby po potrąceniu rosyjskiego podatku VAT Spółka otrzymywała wynagrodzenie na ustalonym pomiędzy stronami poziomie. Spółka zamierza na wystawianych fakturach wykazywać oddzielnie kwotę netto, czyli kwotę, którą otrzyma Spółka od spółki rosyjskiej, oraz w osobnej pozycji wartość rosyjskiego podatku VAT.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy przychodem podatkowym z tytułu usług świadczonych na rzecz spółki rosyjskiej będzie kwota netto (bez rosyjskiego podatku VAT wyszczególnionego na fakturze) (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)...

Zdaniem Spółki, przychodem podatkowym Spółki z tytułu usług świadczonych na rzecz spółki rosyjskiej będzie kwota netto (bez rosyjskiego podatku VAT wyszczególnionego na fakturze).

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o PDOP, przychodami z działalności gospodarczej są także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. W związku z powyższym przychodem Spółki będzie jedynie kwota należna, która w efekcie zostanie faktycznie otrzymana przez Spółkę (tzn. kwota netto) z wyłączeniem kwoty rosyjskiego podatku, którego Spółka faktycznie nigdy nie otrzyma i nigdy nie będzie należny Spółce.

Potwierdzeniem powyższego stanowiska jest fakt, iż w momencie wystawienia faktury Spółka zna dokładną kwotę, jaką otrzyma od spółki rosyjskiej (tj. kwotę netto), a odprowadzanie przez spółkę z Rosji rosyjskiego podatku VAT ma charakter definitywny z uwagi na brak możliwości odzyskania/odliczenia przez Spółkę tego podatku. W takim przypadku otrzymane na konto Spółki płatności korespondować będą z kwotą netto wykazaną na fakturze.

W przypadku usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych za datę powstania przychodu zgodnie z art. 12 ust. 3c Ustawy o PDOP, uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Strony przyjęły kwartalne okresy rozliczeniowe, więc przychód powstanie w ostatnim dniu kwartału. Data faktycznego uregulowania należności nie ma wpływu na moment powstania przychodu podatkowego.

Podsumowując, biorąc pod uwagę powyższą argumentację Spółka w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego rozpozna przychód podatkowy w kwocie, którą faktycznie otrzyma od spółki rosyjskiej, tzn. w kwocie netto bez rosyjskiego podatku VAT wyszczególnionego na fakturze.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej „ustawa o pdop”), w swej konstrukcji nie zawiera definicji przychodów, a jedynie otwarty katalog przychodów podatkowych. Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o pdop, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Stosownie do przepisów art. 12 ust. 3 ustawy o pdop, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

O przychodzie z działalności gospodarczej można zatem mówić już w momencie powstania uprawnienia podatnika do uzyskania przysporzenia, niezależnie od jego faktycznego otrzymania. Przychodami należnymi w rozumieniu powołanego przepisu są bowiem te przychody, które wynikają ze źródła przychodów i stanowią kwoty, których wydania podatnik może żądać.

Przychody należne to wszelkiego rodzaju przychody, co do których przysługuje podatnikowi uprawnienie do ich dochodzenia, czyli takie, które wynikają z konkretnego stosunku prawnego. „Należność” wynika z treści stosunku prawnego, a odnosi się zarówno do możliwości dochodzenia konkretnego świadczenia oraz do powinności jego spełnienia. Oznacza to, że powstanie przychodów należnych związane jest z powstaniem wierzytelności. Ponieważ wierzytelność to termin wywodzący się z prawa cywilnego, to przychodami należnymi co do zasady są przychody wymagalne w rozumieniu prawa cywilnego, tj. możliwe do prawnie skutecznego ich dochodzenia.

Z kolei w art. 12 ust. 4 ustawy o pdop, zawarto katalog przysporzeń, które nie stanowią przysporzeń podatkowych.

Stosownie natomiast do art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o pdop, do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług.

Ilekroć w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych jest mowa o ustawie o podatku od towarów i usług oznacza to ustawę z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) – art. 4a pkt 7 ustawy o pdop.

Wykładnia językowa powyższej regulacji ustawy o pdop prowadzi do wniosku, że do przychodów nie zalicza się jedynie należnego podatku od towarów i usług określonego w ww. ustawie o podatku od towarów i usług. Oznacza to, że a contrario wartość wszelkich innych podatków pośrednich, stanowi przychód podatkowy w rozumieniu ustawy o pdop.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka rozważa możliwość ubruttowienia wynagrodzenia za świadczone usługi na rzecz spółki rosyjskiej tak, aby po potrąceniu rosyjskiego podatku VAT Spółka otrzymywała wynagrodzenie na ustalonym pomiędzy stronami poziomie. Spółka zamierza na wystawianych fakturach wykazywać oddzielnie kwotę netto, czyli kwotę, którą otrzyma Spółka od spółki rosyjskiej, oraz w osobnej pozycji wartość rosyjskiego podatku VAT. Ponadto Strony przyjęły kwartalne okresy rozliczeniowe, przy czym faktura jest wystawiana przez Spółkę ostatniego dnia danego kwartału.

Biorąc pod uwagę wskazane powyżej przepisy ustawy o pdop oraz przedstawiony opis zdarzenia przyszłego, z uwagi na fakt, że rosyjski podatek VAT nakładany zgodnie z przepisami obowiązującymi w powyższym zakresie na terytorium Rosji nie może być utożsamiany z polskim podatkiem od towarów i usług, to Spółka powinna rozpoznać przychód w kwocie należnego jej wynagrodzenia (wartość brutto) niepomniejszonego o wartość potrącanego przez kontrahenta rosyjskiego podatku VAT.

Natomiast moment zaliczenia uzyskanych przysporzeń do przychodów w przypadku usług ciągłych określa przepis art. 12 ust. 3c ustawy o pdop. W myśl tego, jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Dokonując analizy przytoczonego przepisu art. 12 ust. 3c ustawy o pdop, podkreślić należy, iż dotyczy on usług rozliczanych cyklicznie, a ustawodawca określił możliwe daty powstania przychodu jako:

  • ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub
  • ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego na wystawionej fakturze.

Wskazać jednocześnie należy, iż rozpoznanie przychodu winno następować nie rzadziej niż raz w roku. Sformułowanie „nie rzadziej niż raz w roku” oznacza, iż okres rozliczeniowy nie może być dłuższy niż 12 miesięcy. Istotnym dla wskazania daty powstania przychodu jest okoliczność ustalenia w umowie lub fakturze rozliczania w okresach rozliczeniowych i ustalenie tych okresów.

Biorąc pod uwagę powyższe, z uwagi na fakt, iż strony przyjęły kwartalne okresy rozliczeniowe, to przychód powstanie w ostatnim dniu kwartału.

Reasumując, stanowisko Spółki, zgodnie z którym w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego rozpozna przychód podatkowy w kwocie, którą faktycznie otrzyma od spółki rosyjskiej, tzn. w kwocie netto bez rosyjskiego podatku VAT wyszczególnionego na fakturze należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w sprawie będącej przedmiotem pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z dnia 14 marca 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj