Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-354/14/MP
z 25 czerwca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2014 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania 19% podatkiem liniowym dochodów uzyskiwanych w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 31 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania 19% podatkiem liniowym dochodów uzyskiwanych w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest lekarzem anestezjologiem. Od 1999 r. w ramach umowy o pracę zawartej z szpitalem wykonuje pracę na stanowisku starszy asystent.

Stanowisko podlega: ordynatorowi, zastępcy ordynatora (w czasie nieobecności ordynatora), zaś podległość w czasie dyżurów wskazują rozwiązania organizacyjne szpitala. Ponadto Wnioskodawca zastępuje lekarza oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. Cel stanowiska określono w następujący sposób - prowadzenie znieczuleń do zabiegów ostrych i planowych, prowadzenie diagnostyki i terapii w stanach zagrożenia życia pacjenta szpitala i oddziału.


Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność:


  • za decyzje i rezultaty pracy: decyzje dotyczące diagnostyki i leczenia prowadzonego pacjenta, wykonane samodzielnie zabiegi diagnostyczne i terapeutyczne, zabiegi diagnostyczne i terapeutyczne wykonane pod jego nadzorem;
  • materialna (kodeksowa);
  • za bezpieczeństwo i higienę pracy: bezpieczeństwo pracy własnej, bezpieczeństwo pacjentów;
  • za współpracę z podmiotami : zewnętrznymi i wewnętrznymi (konsultantami, rodzinami pacjentów).


Od dnia 2 grudnia 2013 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą. Od początku działalności opodatkowany jest na zasadach ogólnych w formie 19% podatku liniowego.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę o udzielanie zamówienia na świadczenia zdrowotne ze swym pracodawcą (Szpital ...).

Należy również wspomnieć, że ... Szpital w grudniu 2013 r. przekształcił się w
Sp. z o.o. więc świadczenia mają być wykonywane na zasadzie umowy/kontraktu (umową o udzielenie zamówienia na świadczenia zdrowotne).


Świadczenie usług, świadczenia zdrowotne oraz zobowiązania miałyby polegać na:


  • udzielaniu specjalistycznych świadczeń zdrowotnych pacjentom ... Szpitala w W., zwanym dalej udzielającym zamówienia; (udzielający zamówienia zobowiązuje się do zapłacenia ze środków publicznych za wykonanie zamówienia, w zakresie i na zasadach określonych w umowie)
  • diagnostyce, leczeniu, rehabilitacji, sprawowaniu opieki nad pacjentami;
  • udzielaniu konsultacji w innych oddziałach udzielającego zamówienia;
  • wydawaniu orzeczeń lekarskich, zaświadczeń i innej dokumentacji wynikającej z odrębnych przepisów
  • wykonywaniu innych czynności wynikających z regulaminów udzielającego zamówienia i umów zawartych przez szpital z obcymi podmiotami oraz warunków współpracy z pozostałym personelem udzielającego zamówienia;
  • pełnieniu dyżurów medycznych w oddziale;
  • udziale w zespołach zadaniowych zależnie od realizacji na wniosek udzielającego zamówienie;
  • prowadzenie dokumentacji medycznej zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami dla samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz przy uwzględnieniu zasad obowiązujących u udzielającego zamówienia;
  • prowadzenie sprawozdawczości statystycznej;
  • terminowego sporządzania i przekazywania do biura przyjęć i wypisów kompletnej dokumentacji medycznej w tym dokumentów niezbędnych do rozliczeń;
  • uwzględniania w swoim postępowaniu na każdym etapie procesu diagnostyczno- terapeutycznego efektu koszt = korzyść;
  • czynnego uczestnictwa na zlecenie dyrektora szpitala lub lekarza naczelnego w pracach zespołów zadaniowych powoływanych na potrzeby szpitala (m.in. Akredytacji, ISO, ITR), a także udziału w komisjach przetargowych w sprawach zamówień publicznych;
  • czynnego uczestniczenia na zlecenie dyrektora szpitala lub lekarza naczelnego w szkoleniach wewnętrznych szpitala zarówno jako szkolący, jak i szkolony;
  • udzielania konsultacji w innych oddziałach szpitalnych oraz ich dokumentowania;
  • udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom udzielającego zamówienia zlecanych przez ordynatora/ koordynatora oddziału również poza oddziałem;
  • przekazywanie swojej wiedzy stażystom i rezydentom oraz innym osobom odbywającym praktyki zawodowe w oddziale;
  • czynnego uczestnictwa w szkoleniach organizowanych przez szpital, które mają na celu poprawę jakości, stanu bezpieczeństwa pracy tj. np. szkolenie przeciw pożarowe, ewakuacji, bhp, itp.


Do obowiązków należałoby również poddawanie się kontroli przeprowadzanych przez osoby działające w imieniu udzielającego zamówienia, NFZ, stacji sanitarno-epidemiologicznej, organu założycielskiego szpitala lub innych wskazanych przez udzielającego zamówienia, w zakresie wykonywania warunków umowy/kontraktu, a w szczególności kontroli jakości udzielanych świadczeń. Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych objętych umową, w tym także za jakość udzielanych świadczeń i ich wykonanie Wnioskodawca ponosiłby solidarnie z udzielającym zamówienie.

Odpowiedzialność przyjmującego (tj. Wnioskodawcy) miałaby dotyczyć nadzoru zleceń, czuwania nad prawidłową eksploatacją aparatury i sprzętu oraz Wnioskodawca miałby prawo do wydawania zleceń personelowi szpitala biorącemu udział przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych niezbędnym do ich należytego wykonywania.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie


Czy w prowadzonej działalności gospodarczej w dalszym ciągu Wnioskodawca ma prawo do opodatkowania podatkiem liniowym zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Zdaniem Wnioskodawcy, ma prawo do korzystania z opodatkowania 19% podatkiem liniowym zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zakres obowiązków oraz odpowiedzialność w umowie o pracę i kontrakcie (umowa o udzielenie zamówienia na świadczenia zdrowotne) są odmienne, a wachlarz zakresu usług znacznie rozszerzony, przede wszystkim o inne oddziały.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów – pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Zgodnie z art. 9a ust. 4 ww. ustawy, wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadające czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym, w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W myśl art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z powyższym, możliwość opodatkowania „podatkiem liniowym” jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki osobowej), wykonywał, bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Należy podkreślić, że w świetle wyżej wymienionych przepisów wykonywanie przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jakiejkolwiek usługi, obejmującej swoim zakresem chociażby część czynności wykonywanych na rzecz pracodawcy w ramach stosunku pracy, wyklucza możliwość opodatkowania podatkiem liniowym 19%. Aby rozstrzygnąć przedmiotową kwestię, koniecznym jest zdefiniowanie jakiego rodzaju czynności wykonuje Wnioskodawca w ramach stosunku pracy oraz w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest lekarzem anestezjologiem. Od 1999 r. w ramach umowy o pracę zawartej z szpitalem ... wykonuje pracę na stanowisku starszy asystent. Wnioskodawca wskazał również, że stanowisko podlega: ordynatorowi, zastępcy ordynatora (w czasie nieobecności ordynatora), zaś podległość w czasie dyżurów wskazują rozwiązania organizacyjne szpitala. Ponadto Wnioskodawca zastępuje lekarza oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. Cel stanowiska określono w następujący sposób - prowadzenie znieczuleń do zabiegów ostrych i planowych, prowadzenie diagnostyki i terapii w stanach zagrożenia życia pacjenta szpitala i oddziału.

Od dnia 2 grudnia 2013 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą. Od początku działalności dochód z działalności opodatkowany jest na zasadach ogólnych w formie 19% podatku liniowego. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę o udzielanie zamówienia na świadczenia zdrowotne ze swym pracodawcą (Szpital ...). Jak wskazał Wnioskodawca, ... Szpital w grudniu 2013 r. przekształcił się w spółkę z o.o., więc świadczenia mają być wykonywane na zasadzie umowy/kontraktu (umową o udzielenie zamówienia na świadczenia zdrowotne).


Świadczenie usług, świadczenia zdrowotne oraz zobowiązania miałyby polegać m.in. na:


  • udzielaniu specjalistycznych świadczeń zdrowotnych pacjentom ... Szpitala
  • diagnostyce, leczeniu, rehabilitacji, sprawowaniu opieki nad pacjentami;
  • udzielaniu konsultacji w innych oddziałach udzielającego zamówienia;
  • wydawaniu orzeczeń lekarskich, zaświadczeń i innej dokumentacji wynikającej z odrębnych przepisów
  • wykonywaniu innych czynności wynikających z regulaminów udzielającego zamówienia i umów zawartych przez szpital z obcymi podmiotami oraz warunków współpracy z pozostałym personelem udzielającego zamówienia;
  • pełnieniu dyżurów medycznych w oddziale;
  • udziale w zespołach zadaniowych zależnie od realizacji na wniosek udzielającego zamówienie;
  • prowadzenie dokumentacji medycznej zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami dla samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz przy uwzględnieniu zasad obowiązujących u udzielającego zamówienia;
  • prowadzenie sprawozdawczości statystycznej,
  • a także innych czynnościach które Wnioskodawca wymienił we wniosku.


Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że Wnioskodawca w tym samym szpitalu w oparciu o umowę o pracę wykonuje usługi podobne, a częściowo nawet tożsame (chociażby w zakresie diagnostyki) do wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Skoro więc z wniosku wynika, że Wnioskodawca uzyska przychody z kontraktu zawartego ze szpitalem w ramach działalności gospodarczej, w ramach którego będzie wykonywał czynności tożsame z czynnościami wykonywanymi w roku podatkowym w ramach stosunku pracy łączącego Wnioskodawcę z tymże szpitalem, to w opisanym zdarzeniu przyszłym zachodzą okoliczności do zastosowania wyłączenia, o których mowa w art. 9a ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym dochody uzyskiwane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie będą mogły być opodatkowane 19% podatkiem liniowym, na zasadach określonych w art. 30c tej ustawy.

A zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj