Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-468/14/JD
z 18 lipca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 16 kwietnia 2014 r. (data wpływu do tut. BKIP 23 kwietnia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • ustalenia czy sprzedaż udziałów poniżej ceny ich nabycia/objęcia będzie skutkować stratą podatkową,
  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości wniesionych udziałów oraz dopłat do kapitału zakładowego w momencie zbycia udziałów

jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 kwietnia 2014 r. do tut. BKIP wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • ustalenia czy sprzedaż udziałów poniżej ceny ich nabycia/objęcia będzie skutkować stratą podatkową,
  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości wniesionych udziałów oraz dopłat do kapitału zakładowego w momencie zbycia udziałów.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka (dalej także „Wnioskodawca”) rozważa inwestycję w spółkę prawa brytyjskiego (dalej „spółka Y”) z siedzibą w Londynie poprzez objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki w zamian za wkład pieniężny. Ponieważ jednak spółka Y prowadzi nowatorską działalność na rynku płatności elektronicznych wymagającą obecnie dokapitalizowania, to inwestycja taka wiąże się z istotnym ryzykiem. Z drugiej jednak strony, w razie sukcesu spółki Y w tej działalności, również i Spółka zyska istotny składnik majątkowy. Jeżeli jednak wartość spółki Y mimo dokonania takiej inwestycji ostatecznie spadnie, wówczas Wnioskodawca może rozważać sprzedaż udziałów tej spółki i zamknięcie swoich inwestycji na rynku brytyjskim. Jednocześnie, jeżeli wartość tej inwestycji spadnie, Spółka - zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości - dokona częściowo odpisu/ów aktualizującego/ych wartość udziałów z tytułu trwałej utraty wartości udziałów w ciężar kosztów finansowych nie podatkowych. Wnioskodawca zakłada, że wycofanie się z rynku brytyjskiego nastąpi poprzez sprzedaż udziałów w spółce Y poniżej kosztu ich nabycia lub odpowiednio objęcia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy ewentualna sprzedaż opisanych wyżej udziałów, po dokonaniu odpisu aktualizującego z tytułu trwałej utraty ich wartości, poniżej ceny ich nabycia/objęcia będzie skutkować stratą podatkową?
  2. Czy do kosztów uzyskania przychodów roku, w którym nastąpi ewentualne zbycie tych udziałów, można zaliczyć zarówno wartość wniesionych udziałów w momencie utworzenia spółki zagranicznej, jak również kwoty dopłat do kapitału zakładowego - podwyższenie wartości udziałów w spółkach zagranicznych dokonane w okresach późniejszych?

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 ustawy, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest dochód, rozumiany jako nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11 ustawy, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym, jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Przychodami, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy, są przede wszystkim otrzymane pieniądze i wartości pieniężne w tym również różnice kursowe. Natomiast kosztami uzyskania przychodów, stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Powyższe oznacza, ze wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 ustawy, stanowić mogą koszty uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Jednocześnie, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wyłączone zostały z kosztów uzyskania przychodów wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatki na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e. Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 5 ustawy, podatnik ma prawo do obniżenia dochodu o wysokość straty w najbliższych kolejno następujących po sobie pięciu latach podatkowych, z tym, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Spółka liczy się z możliwością sprzedaży udziałów spółki zagranicznej. Kosztami uzyskania przychodu z tytułu zbycia tych udziałów będą zatem wszystkie wydatki poniesione na nabycie albo objęcie zbywanych udziałów. Skoro w wyniku sprzedaży przez Spółkę udziałów uzyska ona przychód z tytułu odpłatnego zbycia udziałów, to kosztami uzyskania tego przychodu będą wydatki poniesione przez Spółkę na kwoty podwyższające wartość tych udziałów. Do wydatków uznanych za koszty uzyskania przychodu w tym przypadku zaliczyć należy też koszty notarialne, usługi prawne i koszty wyceny udziałów ponieważ także miały związek z uzyskanym przychodem. Zatem, zdaniem Wnioskodawcy, zbywając udziały Spółka powinna rozpoznać, na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy, przychód z tego tytułu i jednocześnie zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy, pomniejszyć go o wydatki poniesione na objęcie lub nabycie tych udziałów. Jeżeli suma przychodów z tej transakcji i pozostałych przychodów osiągniętych przez Spółkę w roku podatkowym będzie niższa od kosztów podatkowych poniesionych w roku podatkowym (w tym również wydatków na objęcie lub nabycie udziałów) to Spółka w tym roku poniesie stratę podatkową. Jednocześnie nie ma przeszkód, aby do kosztów uzyskania przychodów wliczać w roku sprzedaży przedmiotowych udziałów udokumentowane wydatki na ich objecie, jakie miały miejsce w poprzednich latach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851, dalej „updop”), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest dochód, rozumiany jako nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Z kolei art. 7 ust. 5 updop stanowi, że podatnik ma prawo do obniżenia dochodu o wysokość straty w najbliższych kolejno w następujących po sobie pięciu latach podatkowych, z tym, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Przychodami, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 updop, są przede wszystkim otrzymane pieniądze i wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Natomiast kosztami uzyskania przychodów, stosownie do art. 15 ust. 1 updop, są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (…). Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 updop, stanowić mogą koszty uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 updop, wyłączone zostały z kosztów uzyskania przychodów wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz innych papierów wartościowych, a także wydatki na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Z powyższego wynika więc, że nie można uznać za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów w spółce, jednakże wydatki takie są kosztem uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia udziałów. Użycie przez ustawodawcę określenia „wydatki na nabycie” oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów – ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów - zalicza się wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji, tj. takie, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów lub akcji nie byłoby możliwe.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka rozważa inwestycję w Spółkę X, poprzez objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki w zamian za wkład pieniężny. Jeżeli wartość Spółki X mimo dokonania takiej inwestycji ostatecznie spadnie, wówczas Spółka może rozważać sprzedaż udziałów tej spółki i zamknięcie swoich inwestycji na rynku brytyjskim. Jednocześnie, jeżeli wartość tej inwestycji spadnie, Spółka - zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości - dokona częściowo odpisu/ów aktualizującego/ych wartość udziałów z tytułu trwałej utraty wartości udziałów w ciężar kosztów finansowych niepodatkowych. Wnioskodawca zakłada, że wycofanie się z rynku brytyjskiego nastąpi poprzez sprzedaż udziałów w Spółce X poniżej kosztu ich nabycia lub odpowiednio objęcia. W związku z tym wątpliwość Spółki budzi możliwość wystąpienia straty podatkowej w związku z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów w momencie zbycia udziałów wartości wniesionych udziałów oraz dopłat do kapitału zakładowego.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że zbywając ww. udziały Spółka powinna rozpoznać, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 14 updop, przychód z tego tytułu, który winien zostać uwzględniony w ogólnej kwocie przychodów z działalności gospodarczej. Jednocześnie, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 updop przychód ten można pomniejszyć o wydatki poniesione na objęcie lub nabycie tych udziałów (również o te poniesione w poprzednich latach), wartość dopłat do kapitału zakładowego (podwyższających wartość udziałów w spółce zagranicznej) oraz o koszty związane ze sprzedażą, tj. koszty notarialne, koszty usług prawnych i wyceny udziałów. Jeżeli suma przychodów z przedmiotowej transakcji i pozostałych przychodów osiągniętych przez Spółkę w roku podatkowym będzie niższa od kosztów podatkowych poniesionych w roku podatkowym (z uwzględnieniem ww. wydatków na objęcie lub nabycie udziałów), to Spółka w tym roku poniesie stratę podatkową.

Reasumując powyższe, w przypadku, gdy w związku z dokonaniem sprzedaży udziałów Spółka w roku podatkowym na tej transakcji poniesie stratę, Spółce będzie przysługiwać prawo do jej odliczenia na zasadach określonych w art. 7 ust. 5 updop.

Stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj