Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-727/14-2/AM
z 25 lipca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 12 czerwca 2014 r. (data wpływu 23 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 23 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wydawnictwo T. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa ( dalej „Spółka” lub „Wydawnictwo”) jest forma działającą w branży wydawniczej. Spółka jest wydawcą następujących czasopism, „W." oraz „E.", „R.", „G.", dalej zwane łącznie „Czasopismami" oraz prowadzi portale internetowe związane z wydawanymi Czasopismami.

Spółka nabywa autorskie prawa majątkowe oraz licencje na korzystanie z praw autorskich do fotografii lub tekstów artykułów, które wykorzystywane są w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej.


W tym celu zawiera umowy m.in, z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą (dalej „Wykonawcy”). Fotografie lub tekst artykułu, którego dotyczą poszczególne umowy, zostały wcześniej już przygotowane przez Wykonawcę w ramiach jego działalności i są nabywane przez Wydawnictwo jako gotowy „produkt” (na podstawie umowy lecz bez uprzedniego określenia sposobu wykonania przedmiotu umowy) lub są wykonywane na zamówienie Wydawnictwa (na podstawie umowy określającej sposób wykonania jej przedmiotu).


Umowy mają charakter „mieszany”, tzn. wynagrodzenie należne Wykonawcy obejmuje zarówno wynagrodzenie ze wykonanie przedmiotu umowy oraz zbycie autorskich praw majątkowych do fotografii lub tekstów wraz z upoważnieniem do wykonywania autorskich praw zależnych przez Wydawnictwo - w zakresie eksploatacji internetowej oraz udzielenie licencji wyłącznej dla wykorzystania tychże fotografii lub tekstów - w zakresie eksploatacji w prasie drukowanej. W treści umów Wykonawcy oświadczają, że eksploatacja informacji zawartych w tekście lub wizerunku osób lub rzeczy przedstawionych na fotografiach, będących przedmiotem umowy nie naruszają praw, dóbr lub innych uprawnień osób trzecich. W przypadku zgłoszenia przez osoby trzecie jakichkolwiek roszczeń lub pretensji w związku z eksploatacją przez Wydawnictwo całości lub jakiejkolwiek części tekstu lub fotografii Wykonawca zobowiązuje się zwrócić całość kosztów zaspokojenia jakichkolwiek roszczeń niemajątkowych oraz zasądzone Spółce koszty sądowe jak też kwotę zasądzonych od Spółki roszczeń pieniężnych, w tym odsetek. Tym samym Wykonawca ponosi odpowiedzialność majątkową wobec Spółki w przypadku jeśli naruszone zostaną prawa majątkowe osób trzecich.


W treści umów Wykonawcy oświadczają, iż przedmiot umowy wykonany będzie/był osobiście w ramach prowadzonej przez Wykonawcę działalności gospodarczej. Wykonawcy fotografii lub tekstów artykułów prowadzą w tym zakresie działalność gospodarczą i są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT lub są z tego podatku zwolnieni podmiotowo (ze względu na brzmienie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Spółka nie ma obowiązku poboru zaliczek od należności wypłacanych wykonawcom fotografii i autorom tekstów, jeżeli sprzedający oświadczy, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej przez niego działalności gospodarczej?


Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym stanie faktycznym nie ma ona obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od należności wypłacanych Wykonawcom z tytułu udzielenia przez nich licencji na korzystanie z praw autorskich lub przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów (fotografii lub tekstów).


Artykuł 10 ust, 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r, o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej „updof) zawiera katalog źródeł przychodu opodatkowanych podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 10 pkt 2 oraz pkt 3, źródłami przychodów są m.in. działalność wykonywana osobiście (pkt 2) oraz pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3).


Zgodnie z art. 5a pkt 6 updof działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza między innymi działalność zarobkową prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art, 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 updof.

Zgodnie z art. 5b ust. 1 updof za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:


  • odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  • są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  • wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W związku z powyższym, pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej użyte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych opiera się m.in. na następujących przestankach:


  1. zarobkowym celu działalności,
  2. wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,
  3. prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny łub cudzy rachunek.
  4. ponoszeniu odpowiedzialności wobec osób trzecich za rezultat wykonywanych czynności,
  5. ponoszeniu ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością,

Zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 2 updof za przychody z działalności wykonywanej osobiście uznaje się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej. Za działalność taką należy w ocenie Spółki uznać działalność polegającą na wykonywaniu osobiście przez Wykonawcę fotografii (działalność artystyczna) lub sporządzanie tekstów artykułów (działalność publicystyczna). Jak zostało przedstawione w opisie stanu faktycznego, w zawieranych ze Spółką umowach Wykonawcy oświadczają, że fotografie lub tekst artykułu, zostały przez nich wykonane osobiście, w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Działalność Wykonawców odpowiada zatem opisowi przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 ust. 1 pkt .2 updof. Niezależnie od powyższego, zdaniem Spółki osiągane przez Wykonawców przychody spełniają przestanki pozwalające zakwalifikować je do przychodów z działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 updof.

Jak zostano przedstawione w opisie stanu faktycznego, w zawieranych ze Spółką umowach Wykonawcy oświadczają, że fotografie lub tekst artykułu zostały przez nich sporządzone w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Przeniesienie autorskich praw majątkowych dotyczy tylko niektórych pól eksploatacji i nie ogranicza Wykonawców w stosunku do innych, nie objętych umową pól eksploatacji. Na podstawie składanych przez Wykonawców oświadczeń można stwierdzić, iż prowadzona przez Wykonawców działalność, jest wykonywana sposób zorganizowany, ciągły i nakierowany na osiąganie zysków (zarobkowy cel) i zostały dopełnione ich obowiązki rejestracyjne w tym zakresie.

W przypadku umów zawieranych z Wykonawcami, których przedmiotem są fotografie lub teksty artykułów sporządzone przez Wykonawcę przed zawarciem umowy i bez zamówienia Spółki i prawa autorskie do nich są nabywane jako gotowy „produkt”, tzn. brak jest warunków Wydawnictwa jako zlecającego, co do sposobu wykonania przedmiotu umowy.

Zaś w przypadku umów zawieranych z Wykonawcami, które określają wprawdzie ogólne kryteria, którym powinien odpowiadać rezultat prac nie są określone inne warunki wykonania czynności objętych umową, tj. np. miejsce i czas wykonania tych czynności, użyte do wykonania środki techniczne, sposób stylizacji fotografowanych pomieszczeń. Określenie warunków wykonania czynności objętych umową leży w wyłącznej gestii Wykonawcy.


W zawieranych umowach Wykonawca, oświadcza, że eksploatacja tekstów lub fotografii nie narusza praw, dóbr lub innych uprawnień osób trzecich i zobowiązuje się do zwrotu Wydawnictwu kosztów związanych z wszelkimi roszczeniami z tytułu korzystania lub eksploatacji z fotografii lub tekstów. Zatem wszelkie wady prawne związane z przedmiotem umowy obciążają Wykonawcę (odpowiedzialność wobec osób trzecich).

Zdaniem Spółki ciągły i zorganizowany charakter działalności, możliwość określenia warunków wykonania czynności przez Wykonawcę oraz ponoszenie przez Wykonawców odpowiedzialności wobec osób trzecich za i ewentualne wady prawne tekstów lub fotografii przesądza o zakwalifikowaniu osiąganych przez Wykonawców przychodów do źródła przychodów z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 updof.


Zgodnie z art. 41 updof ust. 1 osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, zaliczki na podatek dochodowy. Jednocześnie na mocy ust. 2 art. 41 updof płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3. Zatem Spółka nie jest zobowiązana do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, na podstawie art. 41 ust. 2 updof, zważywszy na fakt posiadania złożonych przez wykonawców oświadczeń.


Należy podkreślić, że stanowisko Spółki potwierdza aktualny komunikat Ministra Finansów z dnia 5 marca 2014 r., w którym wyjaśniono, że „twierdzenie jakoby ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wykluczała możliwość uzyskiwania przychodów z majątkowych praw autorskich, w tym z tytułu odpłatnego zbycia tych praw, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jest nieuzasadnione.

Nie znajduje ono bowiem potwierdzenia w obowiązujących przepisach ustawy PIT, która przewiduje możliwość osiągania przez twórców przychodów z tych praw w ramach działalności gospodarczej. Twórcy uzyskujący przychody z praw autorskich w ramach działalności gospodarczej, mogą także wybrać opodatkowanie wg. 19 % stawki podatku.


W przypadku gdy przychody z majątkowych praw autorskich twórcy zaliczali do przychodów z działalności gospodarczej, nie mają oni obowiązku korygowania PIT za ubiegłe lata. Podobnie jak u twórców obowiązek korekty nie wystąpi po stronie nabywców tych praw.

Jednocześnie podkreślić należy, że w przypadku uzyskiwania przychodów z majątkowych praw autorskich, zaliczanych do przychodów z działalności gospodarczej, nigdy nie miały i nadal nie mają zastosowania zryczałtowane 50% koszty uzyskania przychodów.


Na kwalifikację osiąganych przychodów z majątkowych praw autorskich nie miała wpływu nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązująca od 1 stycznia 2013 r. Określiła ona wyłącznie nowe zasady stosowania zryczałtowanych 50% kosztów uzyskania przychodów, tym samym nie odbiera możliwości zaliczania przychodów z majątkowych praw autorskich do przychodów z działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe stanowisko, interpretacje podatkowe niezgodne z nim zostaną zmienione.” Zacytowany komunikat potwierdza stanowisko prezentowane przez Spółkę, że w opisanym stanie faktycznym przychody z tytułu praw autorskich osiągane przez Wykonawców należy zakwalifikować do źródła przychodów z tytułu działalności gospodarczej.

Dodatkowo, zacytowana poniżej interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie dnia 14 września 2009 r. (IPPB1/415-556/09-2/MT), potwierdza stanowisko Spółki w stanie faktycznym będącym przedmiotem niniejszego zapytania.


„Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy, źródłami przychodów są: działalność wykonywana osobiście i pozarolnicza działalność gospodarcza.


W przedmiotowej sprawie należy mieć na uwadze przepis art. 5a pkt 6 ww. ustawy, zgodnie z którym za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej użyte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych opiera się na trzech przesłankach:


  1. zarobkowym celu działalności,
  2. wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,
  3. prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

Literalna wykładnia tego przepisu wskazuje, że jest to działalność zarobkowa, czyli służąca osiąganiu zysków, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, co oznacza, że jest o działalność przygotowana i uporządkowana oraz ma charakter powtarzalny.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, iż działalność taka nie będzie faktycznie prowadzona. Prowadzenie bowiem działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.


Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np, rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sarn prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Za takim rozumieniem pojęcia „zorganizowany” przemawia również definicja słownikowa. Zgodnie z Nowym Słownikiem Poprawnej Polszczyzny Wydawnictwo Naukowe PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego Warszawa 2000, organizować to przygotowywać, zakładać jakieś przedsięwzięcie, bądź w znaczeniu drugim nadawać czemuś reguły, wprowadzać porządek (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 7 maja 2008 r. I SA/Op 18/2008 LexPolonica nr 2067532).

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym, Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.


Przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, nie powiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.


Wobec powyższego, w celu zakwalifikowania działań podjętych przez Wnioskodawcę do działalności gospodarczej należało ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych ze sprzedażą zdjęć (fotografii) umieszczonych na serwerze firmy pośredniczącej w ich sprzedaży."


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj