Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-272/14-2/PR
z 23 maja 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2014 r. (data wpływu 10 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku usług świadczonych przez Ubezpieczającego na rachunek Ubezpieczyciela (pytanie nr 1) oraz opodatkowania przyjmowanych od Ubezpieczonych Klientów składek na ubezpieczenie (pytanie nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 10 marca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku usług świadczonych przez Ubezpieczającego na rachunek Ubezpieczyciela (pytanie nr 1) oraz opodatkowania przyjmowanych od Ubezpieczonych Klientów składek na ubezpieczenie (pytanie nr 2).


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


W ramach prowadzonej działalności podstawowej w zakresie telekomunikacji L. Sp. z o.o. (dalej zwana L. lub Spółka) na podstawie Umowy Generalnej zawartej z Towarzystwem Ubezpieczeniowym (dalej zwanym Towarzystwem lub Ubezpieczycielem), oferuje swoim abonentom telekomunikacyjnym możliwość przystąpienia do umów grupowego ubezpieczenia mienia. Podstawą zawarcia umowy ubezpieczenia są aktualnie obowiązujące w Towarzystwie Ubezpieczeniowym - Ogólne Warunki Ubezpieczenia Mienia ze składką płatną miesięcznie. W tym modelu umowy ubezpieczenia L. występuje jako Ubezpieczający zawierający umowy ubezpieczenia, zaś Ubezpieczonym jest osoba fizyczna abonent, który ma ze Spółką zawartą umowę na świadczenie usług telekomunikacyjnych. Możliwość skorzystania z oferty L. w zakresie przystąpienia do grupowego ubezpieczenia mienia jest dobrowolna, następuje na podstawie wniosku o ubezpieczenie mienia ze składką „w abonamencie” złożonego na etapie zawierania umowy abonenckiej o korzystanie z usług telekomunikacyjnych lub w trakcie jej obowiązywania przy dokonywaniu zmian umowy abonenckiej. Wniosek zawiera deklarację Ubezpieczonego o przystąpieniu do ubezpieczenia mienia w wysokości zaznaczonej w tabeli oraz upoważnienie L. do naliczania należnych składek ubezpieczeniowych wraz z opłatami za abonament (z wyszczególnieniem składki, jako osobnej opłaty) pobierania ich i przekazywania do Ubezpieczyciela. Składka za ubezpieczenia mienia wkalkulowana jest w abonament L. i płatna jest przez Ubezpieczającego. W trakcie trwania umowy ubezpieczenia Ubezpieczający może zadeklarować wyższą sumę ubezpieczenia mienia, która po ponownej ocenie ryzyka wymaga akceptacji Ubezpieczyciela. Zawarcie umowy ubezpieczenia potwierdzone jest polisą wystawioną przez Towarzystwo, której integralną częścią są Ogólne Warunki Ubezpieczenia Mienia.


Przedmiotem ubezpieczenia są:


  1. Stałe elementy znajdujące się w lokalu mieszkalnym oraz w pomieszczeniach gospodarczych,
  2. Ruchomości domowe znajdujące się w lokalu mieszkalnym oraz pomieszczeniach gospodarczych,
  3. Odpowiedzialność cywilna Ubezpieczonego w życiu prywatnym.

Na podstawie Umowy Generalnej zawartej z Towarzystwem do obowiązków L., jako Ubezpieczającego należą w szczególności następujące czynności:


  1. informowanie Ubezpieczonych o zakresie ubezpieczenia, a także przekazanie im ogólnych warunków ubezpieczenia wraz z wyciągiem postanowień dodatkowych uregulowanych w niniejszej umowie,
  2. przyjmowanie od Ubezpieczonych składki ubezpieczeniowej,
  3. sporządzanie wykazów Ubezpieczonych zawierających: imię i nazwisko Ubezpieczonego, adres ubezpieczonego mienia, wariant ubezpieczenia, sumę ubezpieczenia, składkę za ubezpieczenie, pesel,
  4. przekazywanie w terminie do 20 każdego następnego miesiąca:
    1. składek ubezpieczeniowych na rachunek bankowy Ubezpieczyciela wskazany na polisie,
    2. wykazu ubezpieczonych,
    3. wniosków o przystąpienie do ubezpieczenia,
    4. rezygnacji z ochrony złożonych przez Ubezpieczonych w formie pisemnej,
    5. przekazywanie Ubezpieczonym potwierdzenia objęcia ochroną ubezpieczeniową

Za wykonanie usług ubezpieczeniowych wynikających z umowy L., jako Ubezpieczający otrzymuje od Towarzystwa Ubezpieczeniowego wynagrodzenie prowizyjne, na które wystawia faktury VAT z zastosowaniem zwolnienia z podatku.


Składka z tytułu zawartej na rzecz Abonenta umowy ubezpieczeniowej uiszczana jest w formie miesięcznego abonamentu i fakturowana na Abonenta na jednej fakturze w odrębnych pozycjach, w zależności od wyboru abonamentu np.:


  1. Abonament - składka ubezpieczeniowa w pakiecie z Internetem, jako pozycja niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT.
  2. Abonament - dostęp do sieci Internet w pakiecie z ubezpieczeniem ze stawką podatku VAT 23%.

Należy podkreślić, że abonenci, którzy wyrażą wolę objęcia ich ochroną ubezpieczeniową są obciążani tylko i wyłącznie kosztami ubezpieczenia w wysokości ustalonej w Umowie Generalnej z Towarzystwem Ubezpieczeniowym.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy opisane w stanie faktycznym usługi świadczone przez L., jako Ubezpieczającego na rzecz Towarzystwa Ubezpieczeniowego są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o podatku VAT?
  2. Czy pobranie przez Spółkę, jako Ubezpieczającego, od Ubezpieczonych składki ubezpieczenia i odprowadzenie jej na rachunek Towarzystwa Ubezpieczeniowego nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT i prawidłowo wykazywane jest na fakturze, jako kwota niepodlegająca opodatkowaniu?

Zdaniem Wnioskodawcy:


Ad. 1.

Zdaniem L. opisane w stanie faktycznym usługi świadczone przez Spółkę, jako Ubezpieczającego, w ramach umowy ubezpieczenia grupowego na cudzy rachunek stanowią usługi świadczone w zakresie zawieranych umów ubezpieczenia z Towarzystwem Ubezpieczeniowym i korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust 1 pkt 37 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).

Na podstawie art. 43 ust 1 pkt 37 ustawy o podatku VAT ze zwolnienia z podatku VAT korzystają usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczenia i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracyjnych.


W opisanym stanie faktycznym L. działając na podstawie art. 808 Kodeksu cywilnego zawiera umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek, obejmując ochroną ubezpieczeniową swoich Abonentów. Umowa ubezpieczenia na cudzy rachunek jest konstrukcją prawną, w której ubezpieczający zawiera z ubezpieczycielem umowę w celu ochrony interesu osoby trzeciej - ubezpieczonego, przy czym ubezpieczyciel świadczy ochronę ubezpieczeniową bezpośrednio na rzecz osoby trzeciej, na której rachunek została zawarta umowa. Osoba trzecia nie musi być jednoznacznie wskazana w zawartej z ubezpieczycielem umowie ubezpieczenia. Katalog czynności zawartych w Umowie Generalnej z Towarzystwem Ubezpieczeniowym oraz wykonywanych w oparciu o tę umowę na rzecz Ubezpieczyciela przez Spółkę stanowią czynności konieczne do prawidłowego świadczenia usług ubezpieczeniowych przez Ubezpieczyciela. Usługi, które wykonuje Spółka jako Ubezpieczający w zakresie współpracy przy realizacji umowy ubezpieczenia grupowego świadczone są na rzecz Ubezpieczyciela w celu należytego wykonania tej umowy. Pozwalają one Ubezpieczycielowi m.in. na otrzymanie niezbędnych danych do zapewnienia ochrony ubezpieczeniowej, a także na prawidłowe wykonanie ciążących na nim obowiązków w przypadku zajścia zdarzenia przewidzianego w umowie ubezpieczenia.


W konsekwencji, należy uznać, że usługi Spółki są niezbędne dla prawidłowego świadczenia usług ubezpieczenia przez Ubezpieczyciela, a jednocześnie są ściśle i konstrukcyjnie związane z funkcją Ubezpieczającego, jaką pełni Spółka w ramach zawieranych umów ubezpieczenia na cudzy rachunek.


Ad. 2.

W opinii Spółki pobranie od Ubezpieczonego kosztu ubezpieczenia nie stanowi dla Ubezpieczającego czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarowi odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez, dostawę towarów według art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.


Z kolei przez świadczenie usług w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT należy i rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.


Co do zasady, dla zaistnienia usługi w rozumieniu ustawy o VAT konieczne jest wystąpienie stosunku wzajemności, w ramach którego jedna strona dokonuje określonego świadczenia, a w zamian otrzymuje od drugiej strony ekwiwalent tego świadczenia (najczęściej w postaci wynagrodzenia). Związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć przy tym charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można było uznać, że płatność następuje w zamian za to świadczenie.

Mając powyższe na uwadze, dana czynność stanowi usługę i podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach relacji zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności.


W konsekwencji, w celu oceny skutków na gruncie podatku VAT pobierania przez Spółkę kosztu ubezpieczenia od Ubezpieczonego, należy rozstrzygnąć czy pobierana kwota stanowi wynagrodzenie z tytułu jakiegokolwiek świadczenia wykonywanego przez Ubezpieczającego na rzecz Ubezpieczonego.


Jak wyjaśniono w opisie stanu faktycznego abonenci, którzy wyrażą wolę objęcia ich ochroną ubezpieczeniową są obciążani tylko i wyłącznie kosztami ubezpieczenia w wysokości ustalonej w Umowie Generalnej z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Innymi słowy Spółka nie obciąża Ubezpieczonego żadnymi innymi opłatami / kosztami w związku z realizacją umowy ubezpieczenia grupowego.

Mając na uwadze powyższe, nie ulega wątpliwości, że Spółka, w związku zawarciem Umowy będzie wykonywać szereg czynności, które z punktu widzenia podatku VAT będą stanowić świadczenie usług. Czynności te jednak stanowią usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek i będą wykonywane na rzecz Ubezpieczyciela a nie Ubezpieczonych. Za świadczenie tych usług Spółka otrzyma wynagrodzenie od Ubezpieczyciela, a nie od Ubezpieczonego. Nie można zatem uznać, że pobranie przez Spółkę kosztu ubezpieczenia od Ubezpieczonego stanowi wynagrodzenie za wykonanie wspomnianych czynności jak już wskazano, są one wykonywane na rzecz Ubezpieczyciela a nie Ubezpieczonego.


Jednocześnie, w przypadku wystąpienia ryzyka objętego umową ubezpieczenia to Ubezpieczyciel, a nie Ubezpieczający będzie zobowiązany do wypłaty stosownego odszkodowania. Zatem, wyłącznie Ubezpieczyciel, będący stroną umowy ubezpieczenia i zobowiązany do wypłaty odszkodowania, będzie traktowany jako podmiot wykonujący czynności ubezpieczeniowe z tytułu objęcia Ubezpieczonego ochroną ubezpieczeniową. Należy podkreślić, że Ubezpieczyciel nie będzie wykonywał czynności ubezpieczeniowych nieodpłatnie, lecz w zamian za wynagrodzenie w postaci składki ubezpieczeniowej. Składka ubezpieczeniowa zostanie zapłacona na rzecz Ubezpieczyciela przez Ubezpieczającego. Ubezpieczyciel będzie zobowiązany do zadeklarowania dla celów podatku VAT otrzymanego wynagrodzenia za świadczone przez siebie usługi zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. W konsekwencji, równowartość pobranych od Ubezpieczonych kosztów ubezpieczenia zostanie rozpoznana dla celów podatku VAT przez Ubezpieczyciela. Nie można zatem uznać, że Ubezpieczający będzie jednocześnie zobowiązany do wykazania tych kwot w swoich rozliczeniach z tytułu podatku VAT. Kwota pobrana przez Spółkę od Ubezpieczonego, będącego abonentem pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT, ponieważ kwota ta nie będzie stanowić dla Spółki ani wynagrodzenia za czynności wykonywane w ramach Umowy - za te czynności Spółka będzie otrzymywać wynagrodzenie od Ubezpieczyciela, ani za świadczenie usług ubezpieczeniowych - usługi te świadczone będą bowiem przez Ubezpieczyciela.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj