Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-308/14-2/LK
z 27 czerwca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 kwietnia 2014 r. (data wpływu 4 kwietnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży mieszkania – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 4 kwietnia 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży mieszkania.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


Podatnik jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT od października 2012 r. W ramach prowadzonej działalności podatnik dokonuje kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek wg kodu 68.10.Z. i od zakupów z tym związanych nie dokonuje odliczenia podatku VAT.

W drodze licytacji prowadzonej przez komornik SR dla Warszawy podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w roku 2012 nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, na podstawie Postanowienia o przysądzeniu własności, wydanego przez Sąd Rejonowy w dniu 19 września 2012 r. Wg pisemnego oświadczenia komornika złożonemu podatnikowi p,ierwsze zasiedlenie nastąpiło przed kilkudziesięcioma laty, lokal miał przeznaczenie mieszkalne i był używany. W związku z powyższym, wg oświadczenia Komornika, sprzedaż korzystała ze zwolnienia podatkowego VAT.

Ponadto Podatnik wystąpił do zarządcy ww. nieruchomości z prośbą o udzielenie informacji w sprawie nabytego lokalu. Zarządca w imieniu wspólnoty oświadczył iż: Budynek mieszkalny wielorodzinny z lokalami użytkowymi według danych posiadanych z książki obiektu budowlanego został oddany do użytkowania w 1968 r., lokaj nr 67 jest lokalem mieszkalnym (nie użytkowym), wyodrębnionym, znajdującym się na pierwszej kondygnacji, w dokumentacji nie ma informacji o prowadzonej kiedykolwiek działalności gospodarczej w tym lokalu.

Podatnik nie prowadził i nie będzie prowadził ulepszenia w/w nieruchomości przekraczającej 30% jej wartości początkowej. Zbycie nieruchomości nastąpi w okresie krótszym niż 2 lata od momentu nabycia.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


Czy sprzedaż mieszkania przez Wnioskodawczynię korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a?


Zdaniem Wnioskodawcy: sprzedaż mieszkania podlega stawce VAT zwolnionej - Korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a.


W odniesieniu do zapytania o stawkę podatku przy sprzedaży lokalu mieszkalnego niezbędne jest ustalenie,

czy:


  • w stosunku, do nich dokonującemu dostawy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, oraz
  • dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku, do których miał prawo do kwoty podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów,


Podatnikowi z tytułu nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, podatnik nie prowadził i nie będzie prowadził ulepszenia ww. nieruchomości. Zatem dostawa lokalu mieszkalnego przez Zainteresowaną, w opisanych we wniosku okolicznościach korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art, 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 2 pkt 6 ww. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
  6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.


W świetle powyższego, zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zostało zrównane dla celów podatku od towarów i usług z prawem do rozporządzania jak właściciel a więc z dostawą towaru.


Nie każda czynność stanowiąca dostawę, w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W świetle zapisów art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług – w świetle powyższych przepisów – jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: po pierwsze czynność winna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie musi być dokonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zatem, jeśli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, nie angażując przy tym środków, jakie wykorzystuje przedsiębiorca do prowadzenia własnej działalności gospodarczej - nie oznacza prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w drodze licytacji komorniczej. Z posiadanych przez Wnioskodawczynię informacji wynika, że lokal miał przeznaczenie mieszkalne i był używany. Budynek mieszkalny wielorodzinny z lokalami użytkowymi według danych posiadanych z książki obiektu budowlanego został oddany do użytkowania w 1968 r., lokal nr 67 (będący przedmiotem wniosku) jest lokalem mieszkalnym (nie użytkowym), wyodrębnionym, znajdującym się na pierwszej kondygnacji, w dokumentach nie ma informacji o prowadzonej kiedykolwiek działalności gospodarczej w tym lokalu.

Zatem ze zgromadzonych informacji nie wynika, aby dłużnicy wykorzystywali lokal mieszkalny w działalności gospodarczej.


Tym samym okoliczności przedmiotowej sprawy nie wskazują, by zbycie w trybie licytacji publicznej przedmiotowego lokalu mieszkalnego, podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Dłużnicy nie wystąpią w niej w charakterze podatników, ponieważ czynność ta nie będzie stanowiła działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ww. ustawy. Wyżej wymieniony lokal został zakupiony w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych dłużników. Okoliczności opisane powyżej skutkują tym, że sprzedaż licytacyjna ww. lokalu mieszkalnego będzie sprzedażą majątku osobistego dłużników, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.

Podstawowa stawka podatku – na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Stosownie do art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110 wynosi 23%.


Przy czym ustawodawca od powyższej zasady ustanowił szereg wyjątków, a jednym z nich jest zwolnienie od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków, budowli lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.


Zatem pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany w stopniu nie niższym niż 30% wartości początkowej obiekt budowlany będzie przedmiotem dostawy w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy lub np. przedmiotem najmu, dzierżawy (przedmiotem świadczenia usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy) gdyż zarówno dostawa, jak i najem czy dzierżawa są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie od podatku od towarów i usług stosuje się w odniesieniu do sprzedaży całości budynków, budowli lub ich części, jeżeli w momencie ich dostawy są one już zasiedlone, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich dostawą jest dłuższy niż 2 lata.


W myśl natomiast art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa powyżej, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.


Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni jako podatnik podatku VAT w ramach prowadzonej działalności dokonuje obrotu nieruchomościami na własny rachunek. W drodze licytacji komorniczej, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w roku 2012 nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Wg pisemnego oświadczenia komornika, pierwsze zasiedlenie nastąpiło przed kilkudziesięcioma laty, lokal miał przeznaczenie mieszkalne i był używany. Zatem, wg oświadczenia Komornika sprzedaż korzystała ze zwolnienia podatkowego VAT. Zainteresowana wystąpiła do zarządcy ww. nieruchomości z prośbą o udzielenie informacji w sprawie nabytego lokalu. Zarządca w imieniu wspólnoty oświadczył, że budynek mieszkalny wielorodzinny z lokalami użytkowymi według danych posiadanych z książki obiektu budowlanego został oddany do użytkowania w 1968 r., lokal nr 67 jest lokalem mieszkalnym (nie użytkowym), wyodrębnionym, w dokumentach nie ma informacji o prowadzonej kiedykolwiek działalności gospodarczej w tym lokalu.

Ponadto Wnioskodawczyni wskazuje że nie prowadziła i nie będzie prowadziła ulepszenia ww. nieruchomości przekraczającej 30% jej wartości początkowej. Zbycie nieruchomości nastąpi w okresie krótszym niż 2 lata od momentu nabycia. W ramach prowadzonej działalności dokonuje ona kupna i sprzedaży nieruchomości (mieszkań) i od zakupów z tym związanych nie dokonuje odliczenia podatku VAT.


Wątpliwości Wnioskodawczyni dotyczą zagadnienia, czy sprzedaż mieszkania korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ?


Przepis ustawy o VAT w art. 43 ust. 1 pkt 10, przewiduje zwolnienie przy sprzedaży nieruchomości, która nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, oraz pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

W tym miejscu należy wyjaśnić, że przez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z definicją określoną w art. 2 pkt 14 ustawy, należy rozumieć oddanie nieruchomości do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi.

Zatem, kluczową rolę w rozwiązaniu przedstawionego wyżej problemu odgrywa przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Aby stwierdzić, czy przedmiotowa nieruchomość będzie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT w pierwszej kolejności ustalić należy, kiedy miało miejsce pierwsze zasiedlenie oraz jaki okres upłynął od niego do momentu dokonania dostawy nieruchomości. W tym celu należy odwołać się do brzmienia art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu użytkownikowi budynków, budowli lub ich części po ich wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekraczają 30% jego wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania na potrzeby własne (wprowadzony do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany budynek (obiekt) zostanie sprzedany lub np. oddany w najem, dzierżawę – bowiem zarówno m. in. sprzedaż, jak i dzierżawa są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Zatem, należy uznać za pierwsze zasiedlenie – moment oddania budynku (budowli) lub ich części (w tym spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu) do użytkowania pierwszemu nabywcy (najemcy, dzierżawcy), mając na względzie, że sformułowanie w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu - dotyczy czynności wymienionych w art. 5 obecnie obowiązującej ustawy i dokonanych w okresie jej obowiązywania, jak również dokonanych pod rządami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Zatem nie dotyczy dostaw towarów i usług dokonywanych przez podmioty wykonujące działalność przed dniem 5 lipca 1993 r.

Tym samym, w analizowanej sprawie do pierwszego zasiedlenia nieruchomości będącej przedmiotem wniosku nie doszło jeżeli nieruchomość ta nie była przedmiotem najmu dzierżawy tj. nie została oddana do użytkowania w ramach czynności opodatkowanych. Z wniosku nie wynika aby taka czynność nastąpiła. W tej sytuacji do pierwszego zasiedlenia dojdzie w momencie zbycia nieruchomości przez Wnioskodawczynię.

Wobec tego, nie została spełniona pierwsza z przesłanek warunkująca zwolnienie przedmiotem transakcji z podatku od towarów i usług o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.


Zatem należy rozpatrzeć zwolnienie o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy. Z przepisu tego wynika, że aby transakcja zbycia budynku, budowli lub ich części korzystała ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, muszą być spełnione łącznie dwa warunki występujące w tym artykule tj. sprzedającemu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu budynków, budowli lub ich części oraz sprzedający nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W analizowanej sprawie, Wnioskodawczyni z tytułu nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, również w uzupełnieniu wniosku wskazano, że Wnioskodawczyni nie prowadziła i nie będzie prowadziła ulepszenia ww. nieruchomości przekraczającej 30% jej wartości początkowej.

Zatem dostawa lokalu mieszkalnego przez Zainteresowaną, w opisanych we wniosku okolicznościach korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.


Tym samym stanowisko Wnioskodawczyni jest prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. 2012, poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj