Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-523/14-2/PK1
z 25 lipca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2014r. (data wpływu: 19 maja 2014 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasad amortyzacji znaku towarowego wniesionego aportem w postaci przedsiębiorstwa Spółki cywilnej do Spółki – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 19 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasad amortyzacji znaku towarowego wniesionego aportem w postaci przedsiębiorstwa Spółki cywilnej do Spółki.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Wnioskodawca lub Spółka), podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca prowadzi działalność m. in. w zakresie udzielania licencji na używanie znaków towarowych.

W Spółce udziały posiadają osoby fizyczne będące wspólnikami w spółce Spółka cywilna (dalej: Spółka cywilna), która w swojej działalności wykorzystuje zarejestrowany znak towarowy „I ”(dalej: Znak) w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2012 r., poz. 1544 ze zm.).


Znak, będący współwłasnością wspólników Spółki cywilnej został wprowadzony do jej ewidencji wartości niematerialnych i prawnych w wysokości odpowiadającej wartości rynkowej Znaku z dnia jego wniesienia jako wkładu niepieniężnego do Spółki cywilnej. Spółka cywilna dokonuje odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej Znaku. Odpisy amortyzacyjne stanowią koszt uzyskania przychodu dla wspólników Spółki cywilnej rozpoznawany w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.


Chcąc dostosować strukturę prowadzonej działalności gospodarczej do rozmiaru prowadzonej działalności. wspólnicy Spółki cywilnej zamierzają dokonać aportu całego przedsiębiorstwa Spółki cywilnej do Spółki. W wyniku planowanego aportu, wszystkie elementy przedsiębiorstwa Spółki cywilnej w tym Znak objęte współwłasnością łączną wspólników Spółki cywilnej staną się własnością Wnioskodawcy.

W konsekwencji, Wnioskodawca będzie kontynuować działalność prowadzoną dotychczas przez Spółkę cywilną, w szczególności będzie udzielał odpłatnie innym podmiotom licencji na korzystanie ze Znaku, uzyskując tym samym przychód z prowadzonej działalności gospodarczej.


W tak przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca pragnie dokonać potwierdzenia: (i) możliwości kontynuacji zasad amortyzacji Znaku po wniesieniu aportem przedsiębiorstwa Spółki cywilnej do Spółki, (ii) możliwości zaliczenia przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej Znaku w analogicznej wysokości jak Spółka cywilna.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


  1. Czy w związku z wniesieniem aportem przedsiębiorstwa Spółki cywilnej do Spółki, Wnioskodawca ma prawo kontynuować zasady amortyzacji Znaku (wartość początkową Znaku i wysokość odpisów amortyzacyjnych), które zostały przyjęte przez Spółkę cywilną?
  2. Czy w związku z wniesieniem aportem przedsiębiorstwa Spółki cywilnej do Spółki będzie ona mogła dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej Znaku na zasadach i w wysokości przyjętej w Spółce cywilnej, które to odpisy amortyzacyjne będzie uprawniona zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Stanowisko Wnioskodawcy:


Ad. 1.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, zgodnie z którym Spółka, do której zostanie wniesiony aport w formie przedsiębiorstwa Spółki cywilnej, może kontynuować zasady amortyzacji Znaku, przyjęte w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych Spółki cywilnej, na podstawie art. 16h ust. 3 w zw. z art. 16h ust. 3a oraz w zw. z arb 16g ust. 9 i art. 16g ust. 10a ustawy o CIT.

Ad. 2.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka do której zostanie wniesiony aport w formie przedsiębiorstwa Spółki cywilnej, będzie mogła dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej Znaku na zasadach i w wysokości przyjętej w Spółce cywilnej, które to odpisy amortyzacyjne będzie uprawniona zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, zgodnie z art. 16h ust. 3 w zw. z art. 16h ust. 3a oraz w zw. z art. 15 ust. 1 i ust. 6 ustawy o CIT.


Ad. 1.

  1. W pierwszej kolejności Wnioskodawca pragnie wskazać, że przedmiotem aportu do Spółki będzie przedsiębiorstwo spółki cywilnej. Wnioskodawca pragnie również podkreślić, że na gruncie ustawy o CIT, funkcjonuje szereg przepisów specjalnych znajdujących zastosowanie w odniesieniu do majątku wnoszonego w formie wkładu niepieniężnego stanowiącego przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część.
  2. Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca chciałby podkreślić, że na gruncie przepisów ustawy o CIT, Spółka będzie nie tyle uprawniona, co wręcz obowiązana do kontynuowania zasad amortyzacji przyjętych w Spółce cywilnej.

Zgodnie z przepisami ustawy o CIT, obowiązek ten co do zasady polega na:


  • Przyjęciu przez spółkę, która nabyła w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustalonej przez podmiot wnoszący aport (art. 16g ust. 9 w zw. z art. 16g ust. 10a ustawy o CIT),
  • dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowe wysokości odpisów przyjętej przez podmiot wnoszący aport, oraz
  • kontynuowaniu metody amortyzacji przyjętej przez podmiot wnoszący aport z uwzględnieniem przyjętych stawek amortyzacji (art. 16h ust. 3 w zw. art. I6h ust. 3a ustawy o CIT).

Należy zatem wskazać, że Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, do której zostanie wniesione przedsiębiorstwo Spółki cywilnej, będzie zobowiązana do przyjęcia w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych wartości początkowej Znaku w wysokości przyjętej przez Spółkę cywilną, tj. wartości rynkowej Znaku z dnia wniesienia udziałów we własności Znaku jako wkładu niepieniężnego do Spółki cywilnej.

Konsekwentnie, Spółka do której zostanie wniesiony wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa Spółki cywilnej, będzie zobowiązana do dokonywania odpisów amortyzacyjnych w tej samej wysokości, w jakiej dokonywała ich Spółka cywilna, z uwzględnieniem kontynuacji metody amortyzacji przyjętej przez tą spółkę.


Takie stanowisko w podobnym sianie faktycznym potwierdził:


  • Dyrektor izby Skarbowej w Lodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 22 kwietnia 2013r. (nr IPTPB3/423-6/13-5/MF),
  • Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 31 lipca 2012 r. (nr ITPB3/423-232b/12/PS).

Ad. 2.

  1. W ocenie Wnioskodawcy, analizując możliwość zaliczenia przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej Znaku, należy w pierwszej kolejności uwzględnić treść art. 16h ust. 3 w zw. z art. 16h ust. 3a ustawy o CIT, zgodnie z którym podmioty, które nabyły przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot wnoszący aport, uwzględniającą również przyjęte stawki amortyzacji.
  2. W zakresie możliwości uwzględnienia tak ustalonych odpisów amortyzacyjnych w kosztach uzyskania przychodu Spółki, Wnioskodawca uważa za właściwe zastosowanie ogólnej zasady sformułowanej w art, 15 ust. 1 ustawy o CIT, tj. poniesienie kosztu w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Dodatkowo, art. 15 ust. 6 ustawy o CIT wprost wskazuje, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, dokonywane zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16 ustawy o CIT.

Zdaniem Wnioskodawcy, odpisy amortyzacyjne od wartości Znaku ujętego w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych Spółki będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy ze względu na fakt, że Znak będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej Wnioskodawcy obejmującej udzielanie innym podmiotom licencji na korzystanie ze Znaku, Tym samym, będzie istniał ścisły związek między przychodem osiąganym przez Wnioskodawcę w postaci opłat licencyjnych, a kosztem ponoszonym w formie odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej Znaku.


Biorąc pod uwagę powyższe, w ocenie Wnioskodawcy będzie mógł on dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości Znaku na zasadach i w wysokości przyjętej w Spółce cywilnej, której przedsiębiorstwo zostało wniesione do Spółki oraz będzie uprawniony do zaliczania tych odpisów do kosztów uzyskania przychodu.


Takie stanowisko w podobnym stanie faktycznym potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 12 września 2013 r. (nr ILPB4/423-198/13- 5/ŁM).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj