Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/415-572/14/RS
z 29 sierpnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 22 maja 2014 r. (data wpływu 26 maja 2014 r.), uzupełnionym w dniu 21 sierpnia 2014 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne zapłaconych w Niemczech - jest prawidłowe, natomiast w zakresie odliczenia składek na obowiązkowe ubezpieczenia zdrowotne zapłaconych w Niemczech – nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 21 sierpnia 2014 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zapłaconych w Niemczech.


We wniosku tym został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca jest obywatelem Niemiec, mającym miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Na terytorium Polski uzyskuje wynagrodzenie z tytułu powołania na stanowisko członka zarządu polskiej Spółki z o.o. Z powyższego tytułu nie jest zobowiązany do odprowadzania na terytorium Polski składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. W Niemczech Wnioskodawca nie uzyskuje żadnego dochodu. Z uwagi na to, że przed przyjazdem do Polski opłacał składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w Niemczech, oraz z uwagi na to, że z tytułu powołania do pełnienia funkcji członka zarządu nie podlega obowiązkowi ZUS w Polsce, Wnioskodawca nadal opłaca składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w Niemczech, w szczególności:


  1. składki na ubezpieczenie społeczne w C. Zgodnie z niemieckimi przepisami podatkowymi, składka ta podlega odliczeniu od podatku zgodnie z § 10 (1) nr 3a EStG (ustawy o podatku dochodowym) w związku z § 10 (1) nr 2 lit. b) EStG 2004 (ustawy o podatku dochodowym) w pełnej wysokości,
  2. składki na ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy w V. Zgodnie z niemieckimi przepisami podatkowymi, składka ta podlega odliczeniu od podatku zgodnie z § 10 (1) nr 3a EStG (ustawy o podatku dochodowym) w pełnej wysokości,
  3. składki na ubezpieczenie społeczne w V. Zgodnie z niemieckimi przepisami podatkowymi, odliczenie od podatku dotyczy wyłącznie udziału w ubezpieczeniu od niezdolności do pracy zgodnie z § 10 (1) nr 3a EStG (ustawy o podatku dochodowym),
  4. składki na ubezpieczenie zdrowotne w A. Zgodnie z niemieckimi przepisami podatkowymi, składka ta podlega odliczeniu od podatku zgodnie z § 10 (l) nr 3a EStG (ustawy o podatku dochodowym) w pełnej wysokości,
  5. składki na dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne w A. Zgodnie z niemieckimi przepisami podatkowymi, składka ta podlega odliczeniu od podatku zgodnie z § 10 (1) nr 3a EStG (ustawy o podatku dochodowym) w pełnej wysokości.


Zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, zgodnie z ustawodawstwem obowiązującym w Niemczech, podlegałyby odliczeniu w Niemczech, w przypadku, gdyby dochody Wnioskodawcy były objęte opodatkowaniem w Niemczech. Na odliczenie zapłaconych składek na ubezpieczenie pozwalają obowiązujące w Niemczech przepisy podatkowe.

Zgodnie z systemem obwiązującym w Niemczech w zakresie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, w sytuacji, gdy pracownik zatrudniony jest w Niemczech, jest on obowiązany do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne do określonego poziomu osiąganych przez siebie dochodów. Osoby samozatrudnione mają możliwość wyboru opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, albo do systemu społecznego, albo mogą opłacać te ubezpieczenia prywatnie. W przypadku przekroczenia określonego poziomu dochodów, pracownik ma możliwość dalszego opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne do systemu społecznego według najwyższych składek, albo ma możliwość przejścia do systemu prywatnego i tam opłacania składek na ww. ubezpieczenia.

W każdym roku kwota granicznych dochodów, jakie umożliwiają pracownikom zmianę miejsca opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z systemu społecznego na system prywatny jest inna. Opłacone w danym roku składki Wnioskodawca wykazuje (odlicza od dochodu - składkę na ubezpieczenie społeczne, a w przypadku składki na ubezpieczenie zdrowotne - od podatku) w pełnej wysokości w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że ww. składki zostały zapłacone na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i zdrowotne Wnioskodawcy, zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego obowiązującymi w Niemczech. W Niemczech istnieje bezwzględny obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne dla pracowników jak i osób samozatrudnionych. Stąd każdy obywatel Niemiec jest obowiązany do opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Niemczech. Ponadto po osiągnieciu określonego poziomu dochodów, obywatele Niemiec mają możliwość wyboru, gdzie chcą opłacać swoje składki. Wówczas mogą podjąć decyzję, czy składki te będą opłacane do systemu państwowego według najwyższej składki, albo mogą zdecydować się na opłacanie składek zdrowotnych i społecznych do ubezpieczyciela prywatnego. Jednakże, jeśli dany obywatel zdecyduje się na opłacanie składek do ubezpieczyciela prywatnego, nie ma on już możliwości powrotu do opłacania składek do systemu państwowego.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy składki na ubezpieczenie społeczne, zapłacone w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej na podstawie przepisu art. 26 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegają odliczeniu od dochodu Wnioskodawcy w pełnej wysokości?
  2. Czy podatek dochodowy Wnioskodawcy podlega obniżeniu o składki na ubezpieczenie zdrowotne w pełnej wysokości na podstawie art. 27b ust. 1 pkt 2 ww. ustawy?


Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przepisem art. 26 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot składek zapłaconych w roku podatkowym ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne podatnika lub osób z nim współpracujących, zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia społecznego obowiązującymi w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 13a-13c.

Przepis art. 26 ust. 13a-13c ustawy stanowi, że wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.


Odliczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2a, nie dotyczy składek:


  1. których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska;
  2. odliczonych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, lub w Konfederacji Szwajcarskiej od dochodu (przychodu) albo podatku osiągniętego w tym państwie, albo od podatku na podstawie art. 27b ust. 1 pkt 2.


Odliczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2a, stosuje się pod warunkiem istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne.


Zgodnie z powyższymi przepisami, od podstawy opodatkowania można odliczyć składki wynikające z przepisów obowiązujących w innym niż Polska państwie pod następującymi warunkami:


  1. Państwem tym jest państwo członkowskie Unii Europejskiej, inne państwo należące do EOG lub Konfederacja Szwajcarska,
  2. Przepisy, z których wynikają te składki, dotyczą obowiązkowego ubezpieczenia społecznego,
  3. Składki zostały zapłacone w roku podatkowym,
  4. Składki zostały zapłacone ze środków podatnika,
  5. Nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów ani odliczone na innej podstawie, w tym od dochodu (przychodu) w innym niż Polska państwie UE, EOG lub w Szwajcarii albo od podatku na podstawie art. 27b ust. 1 pkt 2 ustawy, ani zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie,
  6. Podstawą ich wymiaru nie był dochód zwolniony od podatku na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Polska, a umowa ta zawiera podstawę prawną do uzyskania przez polski organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne.


Odliczenie składek na ubezpieczenie społeczne zapłaconych za granicą dotyczy składek odliczonych od dochodów podlegających opodatkowaniu tylko w Polsce lub opodatkowanych w Polsce, przy zastosowaniu metody zaliczenia proporcjonalnego.

W ocenie Wnioskodawcy, wszystkie powyższe warunki zostały spełnione, aby mógł odliczyć w pełnej wysokości składkę na ubezpieczenie społeczne od podstawy opodatkowania wynagrodzenia uzyskiwanego w Polsce. Składki zostały opłacone w Niemczech, w innym państwie Unii Europejskiej, składki te są opłacane zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia społecznego, chociaż w ramach prywatnego ubezpieczenia, na co jednak pozwalają przepisy obowiązujące w Niemczech, składki zostały zapłacone ze środków Wnioskodawcy. Składki nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów ani odliczone na innej podstawie w innym niż Polska państwie, ani też nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie. Podstawą ich wymiaru nie był dochód zwolniony od podatku na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z przepisem art. 27b ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki zapłaconej w roku podatkowym ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne podatnika lub osób z nim współpracujących, zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego obowiązującymi w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, lub w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 4.


Obniżenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, stosuje się, pod warunkiem że:


  1. nie dotyczy składki, której podstawą wymiaru jest dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska;
  2. składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne zapłacona w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej nie została odliczona od dochodu (przychodu) albo podatku w tym państwie albo nie została odliczona na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2a;
  3. istnieje podstawa prawna wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.


Przepis art. 27b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wskazuje, że kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki, ustawodawca nie wskazał, co w przypadku Wnioskodawcy stanowi podstawę wymiaru składki. Podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest najczęściej podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, czyli przychód w rozumieniu przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która w przypadku Wnioskodawcy nie ma zastosowania, z uwagi na to, że przychód z tego powołania nie jest podstawą do opłacania składek ZUS.

Wnioskodawca ma prawo do pełnego odliczenia składek opłaconych w Niemczech na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, gdyż składka została opłacona w innym niż Polska państwie Unii Europejskiej, podstawą jej wymiaru nie jest dochód zwolniony z opodatkowania, składki te nie zostały odliczone od innych dochodów, ani nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie, a przepis art. 27 umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalna Niemiec z dnia 14 maja 2003 r. wskazuje na możliwość wymiany informacji pomiędzy tymi krajami.

Podsumowując, zarówno składkę na ubezpieczenie społeczne jak i ubezpieczenie zdrowotne opłaconą w Niemczech - według Wnioskodawcy - może wykazać w całości w rozliczeniu rocznym składanym w Polsce i pomniejszyć podstawę opodatkowania o zapłacone w danym roku składki na ubezpieczenie społeczne, a od podatku odliczyć opłacone w danym roku składki na ubezpieczenie zdrowotne.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe w części dotyczącej odliczenia składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne oraz za nieprawidłowe w części dotyczącej odliczenia składek na obowiązkowe ubezpieczenia zdrowotne.


Stosownie do art. 26 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), obowiązującego od dnia 1 grudnia 2008 r., podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot składek zapłaconych w roku podatkowym ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne podatnika lub osób z nim współpracujących, zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia społecznego obowiązującymi w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 13a-13c.

Zgodnie z art. 26 ust. 13a ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2012 r., wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub od dochodu na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

W myśl art. 26 ust. 13a ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r., wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.


Odliczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2a, nie dotyczy składek:


  1. których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska;
  2. odliczonych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, lub w Konfederacji Szwajcarskiej od dochodu (przychodu) albo podatku osiągniętego w tym państwie, albo od podatku na podstawie art. 27b ust. 1 pkt 2.


Odliczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2a, stosuje się pod warunkiem istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne (art. 26 ust. 13b i 13c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).


Z powyższego wynika, że istnieje możliwość odliczenia od uzyskanego dochodu składki na ubezpieczenie społeczne, jeżeli są spełnione następujące warunki:


  • opłacanie składek, które są odliczane jest obowiązkowe,
  • wydatki na składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie,
  • odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania,
  • odliczenie nie dotyczy składek odliczonych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej od dochodu (przychodu) albo podatku osiągniętego w tym państwie, albo od podatku na podstawie art. 27b ust. 1 pkt 2,
  • istnieje podstawa prawna wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od niemieckiego organu podatkowego.


W myśl art. 27b ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, obowiązującego od dnia 1 grudnia 2008 r., podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki zapłaconej w roku podatkowym ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne podatnika lub osób z nim współpracujących, zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego obowiązującymi w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, lub w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 4.

Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie (art. 27b ust. 2 i 3 ustawy).


Zgodnie z art. 27b ust. 4 ww. ustawy, obniżenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, stosuje się, pod warunkiem że:


  1. nie dotyczy składki, której podstawą wymiaru jest dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska;
  2. składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne zapłacona w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej nie została odliczona od dochodu (przychodu) albo podatku w tym państwie albo nie została odliczona na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2a;
  3. istnieje podstawa prawna wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.


Zatem prawo do odliczenia od podatku zapłaconych w Niemczech składek na ubezpieczenie zdrowotne przysługuje, jeżeli spełnione są następujące warunki:


  • opłacanie składek, które są odliczane jest obowiązkowe,
  • obniżenie nie dotyczy składki, której podstawą wymiaru jest dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania,
  • składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne zapłacona w Niemczech nie została odliczona od dochodu (przychodu) albo podatku w Niemczech, albo nie została odliczona na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2a,
  • istnieje podstawa prawna wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od niemieckiego organu podatkowego.


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest obywatelem Niemiec, mającym miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Na terytorium Polski uzyskuje wynagrodzenie z tytułu powołania na stanowisko członka zarządu polskiej Spółki z o.o. Z powyższego tytułu nie jest zobowiązany do odprowadzania na terytorium Polski składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. W Niemczech Wnioskodawca nie uzyskuje żadnego dochodu. Z uwagi na to, że przed przyjazdem do Polski opłacał składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w Niemczech, oraz z uwagi na to, że z tytułu powołania do pełnienia funkcji członka zarządu nie podlega obowiązkowi ZUS w Polsce, Wnioskodawca nadal opłaca składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w Niemczech.

Zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, zgodnie z ustawodawstwem obowiązującym w Niemczech, podlegałyby odliczeniu w Niemczech, w przypadku, gdyby dochody Wnioskodawcy były objęte opodatkowaniem w Niemczech. Na odliczenie zapłaconych składek na ubezpieczenie pozwalają obowiązujące w Niemczech przepisy podatkowe.

Zgodnie z systemem obwiązującym w Niemczech w zakresie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, w sytuacji, gdy pracownik zatrudniony jest w Niemczech, jest on obowiązany do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne do określonego poziomu osiąganych przez siebie dochodów. Osoby samozatrudnione mają możliwość wyboru opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, albo do systemu społecznego, albo mogą opłacać te ubezpieczenia prywatnie. W przypadku przekroczenia określonego poziomu dochodów, pracownik ma możliwość dalszego opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne do systemu społecznego według najwyższych składek, albo ma możliwość przejścia do systemu prywatnego i tam opłacania składek na ww. ubezpieczenia.

W każdym roku kwota granicznych dochodów, jakie umożliwiają pracownikom zmianę miejsca opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z systemu społecznego na system prywatny jest inna. Opłacone w danym roku składki Wnioskodawca wykazuje (odlicza od dochodu - składkę na ubezpieczenie społeczne, a w przypadku składki na ubezpieczenie zdrowotne - od podatku) w pełnej wysokości w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37.

Ww. składki zostały zapłacone na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i zdrowotne Wnioskodawcy, zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego obowiązującymi w Niemczech. W Niemczech istnieje bezwzględny obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne dla pracowników jak i osób samozatrudnionych. Stąd każdy obywatel Niemiec jest obowiązany do opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Niemczech. Ponadto po osiągnięciu określonego poziomu dochodów, obywatele Niemiec mają możliwość wyboru, gdzie chcą opłacać swoje składki. Wówczas mogą podjąć decyzję, czy składki te będą opłacane do systemu państwowego według najwyższej składki, albo mogą zdecydować się na opłacanie składek zdrowotnych i społecznych do ubezpieczyciela prywatnego. Jednakże, jeśli dany obywatel zdecyduje się na opłacanie składek do ubezpieczyciela prywatnego, nie ma on już możliwości powrotu do opłacania składek do systemu państwowego.

Odnosząc zatem przedstawione powyżej uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, że w sytuacji, gdy Wnioskodawca podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia społecznego, obowiązującymi w Niemczech może odliczyć od dochodu w danym roku podatkowym kwoty zapłaconych przez Niego w ww. roku składek na ww. ubezpieczenie. Wnioskodawca ma również prawo do obniżenia podatku dochodowego o kwotę zapłaconej w roku podatkowym składki na ubezpieczenie zdrowotne zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, obowiązującymi w Niemczech, z uwzględnieniem jednakże dyspozycji art. 27b ust. 2 ustawy, tj. kwota składki, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Bez wpływu na powyższe – wbrew stanowisku Wnioskodawcy – pozostaje natomiast okoliczność, że „przychód z powołania nie jest podstawą do opłacania składek ZUS”.

Jednocześnie organ podatkowy wyjaśnia, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa jest sam przepis prawa. Jeżeli zatem przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj