Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-328/14/SD
z 17 czerwca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U.Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 28 lutego 2014 r. (data wpływu do tut. BKIP 20 marca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, do końca jakiego okresu wniesienie wkładu niepieniężnego do SKA w postaci praw do znaku towarowego nie będzie powodować powstania u Wnioskodawcy przychodu (dochodu) w podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 marca 2014 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, do końca jakiego okresu wniesienie wkładu niepieniężnego do SKA w postaci praw do znaku towarowego nie będzie powodować powstania u Wnioskodawcy przychodu (dochodu) w podatku dochodowym od osób prawnych.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka (dalej również jako: „Wnioskodawca”, „Akcjonariusz”) jest spółką z o.o. prawa polskiego i z tego tytułu jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Wnioskodawca jest również czynnym podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca nabył akcje w SKA 14 lutego 2014 r. od innej spółki kapitałowej i w chwili obecnej jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: „SKA”). SKA została zarejestrowana postanowieniem Sądu Rejonowego 22 listopada 2013 r. w momencie rejestracji SKA oraz na moment składania niniejszego wniosku komplementariuszem oraz akcjonariuszem SKA są spółki kapitałowe prawa polskiego. W akcie notarialnym tworzącym SKA z 29 października 2013 r. wspólnicy tworzący SKA zadecydowali w § 12 ust. 1 statutu SKA, że rok obrotowy SKA trwa 12 (dwanaście) kolejnych miesięcy i rozpoczyna się 1 grudnia każdego roku kalendarzowego i kończy się 30 listopada roku następnego. Przy czym, pierwszy rok obrachunkowy kończy się dnia trzydziestego listopada dwa tysiące trzynastego roku (30 listopada 2013 r.). W aneksie do statutu SKA, dokonanym 29 października 2013 r. (inny akt notarialny niż akt w którym założono SKA) dokonano zmiany uchwalonego statutu (poprzednie repertorium), w którym zmieniono treść § 12 statutu SKA, w ten sposób, że otrzymuje on nowe brzmienie. Rok obrotowy SKA trwa 12 (dwanaście) kolejnych miesięcy - rozpoczyna się 1 listopada każdego roku kalendarzowego i kończy 31 października w następnym roku kalendarzowym. Pierwszy rok obrotowy kończy się dnia trzydziestego listopada dwa tysiące trzynastego roku (30 listopada 2013 r.). Pierwszy po zmianie bieżącego roku obrotowego rok obrotowy SKA trwa 23 (dwadzieścia trzy) kolejne miesiące i rozpoczyna się pierwszego grudnia dwa tysiące trzynastego roku (1 grudnia 2013 r.), a kończy dnia trzydziestego pierwszego października dwa tysiące piętnastego roku (31 października 2015 r.).

W wyniku zmian dokonanych 29 października 2013 r. (inny akt notarialny niż akt w którym założono SKA, a zatwierdzony przez KRS dnia 22 listopada 2013 r.), t.j. w § 12 statutu SKA brzmi następująco:

  • § 12 ust. 1 „Rok obrotowy SKA trwa 12 (dwanaście) kolejnych miesięcy - rozpoczyna się 1 listopada każdego roku kalendarzowego i kończy się 31 października w następnym roku kalendarzowym”,
  • § 12 ust. 2 „Pierwszy rok obrotowy kończy się dnia trzydziestego listopada dwa tysiące trzynastego (30 listopada 2013 r.)”.
  • § 12 ust. 3 „Pierwszy po zmianie bieżącego roku obrotowego rok obrotowy SKA trwa 23 (dwadzieścia trzy) kolejne miesiące i rozpoczyna się dnia pierwszego grudnia dwa tysiące trzynastego roku (1 grudnia 2013 r.), a kończy się dnia trzydziestego pierwszego października dwa tysiące piętnastego roku (31 października 2015 r.)”.

Powyższe akty notarialne składające się z umowy spółki SKA oraz aneksu zmian w statucie zostały jednocześnie zarejestrowane przez Sąd Rejonowy 22 listopada 2013 r. Na chwilę rejestracji SKA w KRS, komplementariuszem była inna spółka kapitałowa. Na dzień składnia niniejszego wniosku komplementariuszem SKA jest inna spółka kapitałowa niż Wnioskodawca, ale powiązana z nim kapitałowo, która nabyła prawa i obowiązki komplementariusza w SKA 14 lutego 2014 r. W najbliższym czasie w ramach kolejnego podwyższenia kapitału zakładowego, SKA otrzyma od Wnioskodawcy w drodze wkładu niepieniężnego znak towarowy (dalej: „znak towarowy”). Na moment wniesienia wkładu, znak towarowy został zgłoszony do ochrony patentowej i korzysta z tymczasowej ochrony patentowej. W rezultacie ochrona patentowa może się pojawić na etapie funkcjonowania SKA, bądź w terminie późniejszym. W wyniku tej transakcji dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego SKA, a Akcjonariusz wnoszący wkład niepieniężny (Znak towarowy) obejmie nowe akcje w SKA. Niewykluczone, że nowe akcje w SKA zostaną objęte po cenie wyższej od ich wartości nominalnej. Nadwyżka wartości przedmiotu wkładu wniesionego do Spółki ponad łączną nominalną wartość nowo wydanych udziałów (tzw. agio) zostanie przekazana na kapitał zapasowy SKA. Oprócz znaku towarowego nie zostaną wniesione żadne zobowiązania i należności Wnioskodawcy. Transakcja wniesienia znaku towarowego może być zrealizowana do 31 października 2015 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Do końca jakiego okresu wniesienie wkładu niepieniężnego do SKA w postaci praw do znaku towarowego nie będzie powodować powstania u Wnioskodawcy przychodu (dochodu) w podatku dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie aportu w postaci znaku towarowego do 31 października 2015 r. nie będzie kreowało po stronie Wnioskodawcy żadnego przychodu podatkowego.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym (Dz.U. z 2013 r. poz. 1387, dalej: „ustawa zmieniająca pdop”), w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej posiadającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz w zakresie uzyskanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatników podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów i poniesionych kosztów z uczestnictwa w takiej spółce, z zastrzeżeniem art. 6, w tym z tytułu objęcia (nabycia) udziałów takiej spółki, przepisy ustaw wymienionych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się począwszy od pierwszego dnia roku obrotowego tej spółki rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2013 r.

Jednocześnie na mocy art. 4 ust. 2 ustawy zmieniającej pdop, Spółka, o której mowa w ust. 1, która:

  • powstała po dniu wejścia w życie niniejszego przepisu, a jej rok obrotowy rozpoczęty w 2013 r. nie kończy się w dniu 31 grudnia 2013 r., lub
  • dokonała zmiany roku obrotowego po dniu wejścia w życie niniejszego przepisu

-jest obowiązana na dzień 31 grudnia 2013 r. do zamknięcia ksiąg rachunkowych i sporządzenia sprawozdania finansowego.

Pierwszy rok podatkowy takiej spółki rozpoczyna się z dniem 1 stycznia 2014 r. i trwa do końca przyjętego roku obrotowego. Jednocześnie na mocy art. 11 ustawy zmieniającej pdop, ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2014 r., z wyjątkiem art. 4 ust. 2, który wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Ponieważ w analizowanej sytuacji nie została spełniona przesłanka wynikająca z art. 4 ust. 2 w zw. z art. 11 ustawy zmieniającej pdop, SKA została zarejestrowana postanowieniem Sądu Rejonowego 22 listopada 2013 r., zaś jej pierwszy rok obrachunkowy trwał do 30 listopada 2013 r. tym samym rok obrachunkowy SKA nie kończy się 31 grudnia 2013 r., a 31 października 2015 r. W związku z tym, do wniesienia aportem znaku towarowego będą miały zastosowanie przepisy ustawy o pdop w brzmieniu do końca 2013 r., z których jednoznacznie wynika, że aport do SKA jest neutralny na gruncie ustawy o pdop i nie kreuje powstania żadnego przychodu podatkowego po stronie Akcjonariusza, jak i samej SKA. W szczególności do analizowanej sprawy będzie miał zastosowanie art. 12 ust. 4 pkt 3c ustawy o pdop, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się przychodów z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną.

Ponadto, w takim przypadku nie znajdzie zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 4a pkt 18, 19, 21 ustawy o pdop, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r., zgodnie z którym, przychód stanowi nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce albo wartość wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1 -3 stosuje się odpowiednio.

Wnioskodawca podkreśla, że na dzień wniesienia wkładu niepieniężnego do SKA nie zostanie również u Wnioskodawcy rozpoznany koszt podatkowy. Wynika to z faktu, że aport do SKA dla celów podatkowych w brzmieniu ustawy o pdop do końca 2013 r., nie jest uznawany za odpłatne zbycie, ponieważ brak jest elementu odpłatności - w szczególności odpłatności nie stanowić będą wydane Wnioskodawcy w zamian za aport akcje SKA.

Powyższe wnioski zgodne są ze stanowiskiem Ministra Finansów, wyrażonego między innymi w interpretacji indywidualnej z 29 marca 2012 r., Znak: IPPB3/423-7/12-2/DP, oraz interpretacji indywidualnej z 19 stycznia 2012 r., Znak: IPPB3/423-900/11-2/DP.

Podsumowując, w opinii Wnioskodawcy, wniesienie wkładu niepieniężnego do SKA w zamian za obejmowane w tej spółce akcje do 31 października 2015 r., nie będzie na moment wniesienia, rodziło po stronie Wnioskodawcy jakichkolwiek konsekwencji podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych, w szczególności na moment wniesienia wkładu niepieniężnego nie powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – j.t. Dz.U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj