Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-326/14-5/AG
z 18 czerwca 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 26 marca 2014 r. (data wpływu 27 marca 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 czerwca 2014 r. (data wpływu 3 czerwca 2014 r.) - o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.


Uzasadnienie


W dniu 27 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


P. (dalej: „Wnioskodawca”) jest spółką europejską z siedzibą w Holandii podlegającą opodatkowaniu niderlandzkim podatkiem dochodowym od osób prawnych. Wnioskodawca jest udziałowcem R. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „R.”). R. jest spółką prawa polskiego.

Wnioskodawca planuje utworzenie polskiej spółki („SPVI”). SPV1 będzie miała formę prawną spółki akcyjnej i zostanie utworzona w przeciągu sześciu miesięcy od daty złożenia niniejszego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.


Wnioskodawca planuje wprowadzenie SPV1 na giełdę i w związku z tym, obecnie planowana jest kompleksowa restrukturyzacja grupy. Planowana restrukturyzacja ma na celu dostosowanie obecnej struktury działalności w Polsce do docelowej struktury giełdowej grupy, tj. umiejscowienie części działalności prowadzonej obecnie przez R. w przyszłej strukturze giełdowej.

Pierwszym z kroków restrukturyzacji będzie wniesienie przez Wnioskodawcę aportem 100% udziałów w R. do SPV1, w zamian za objęcie nowo wyemitowanych akcji SPVI (nie będzie zapłaty w gotówce). W momencie wniesienia aportu, SPV1 będzie istniejącą i wpisaną do Krajowego Rejestru Sądowego spółką akcyjną. W ramach tej transakcji SPV1 wyemituje akcje o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej udziałów R. będących przedmiotem aportu. Wskutek aportu SPV1 nabędzie 100% udziałów w R. dających jej 100% praw głosu.


Kolejnym krokiem przygotowania grupy do debiutu giełdowego będzie wydzielenie z R. części działalności do innej polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością („SPV2”). Wydzielenie części działalności R. nastąpi poprzez podział przez wydzielenie na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz.1030 ze zm., dalej: „KSH”). Zgodnie z art. 529 § 1 i § 3 w wyniku podziału SPV1 obejmie nowo wyemitowane udziały w SPV2.


Obie działalności, tj. działalność wydzielona oraz działalność pozostająca w R., stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP.


Podział R. będzie wiązał się z obniżeniem kapitału zakładowego R., w wyniku którego obniżona zostanie wartość nominalna udziałów, t.j. liczba udziałów pozostanie na dotychczasowym poziomie.


W efekcie przeprowadzonej restrukturyzacji, SPVl, której wprowadzenie na giełdę planuje Wnioskodawca, będzie posiadała udziały w SPV2, do której zostanie wydzielona część działalności R., którą ma obejmować struktura giełdowa.


Natomiast pozostała część działalności R. (która pozostanie w R.) ma znaleźć się poza planowaną strukturą giełdową. Dlatego też, kolejnym etapem wewnątrzgrupowej restrukturyzacji będzie zbycie przez SPV1 udziałów w R.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy w związku z planowanym przez Wnioskodawcę utworzeniem SPV1 w wyniku opisanego w zdarzeniu przyszłym zbycia przez SPV1 udziałów w R., jeżeli w wyniku odpłatnego zbycia SPV1 wykaże przychód, SPV1 będzie uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania tego przychodu wydatków na nabycie udziałów w R. w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości akcji wydanych Wnioskodawcy przez SPV1 w zamian za aport udziałów w R.?


Zdaniem Wnioskodawcy.


Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w związku z planowanym przez Wnioskodawcę utworzeniem SPVl, w wyniku opisanego w zdarzeniu przyszłym zbycia przez SPV1 udziałów w R., jeżeli w wyniku odpłatnego zbycia SPV1 wykaże przychód, SPV1 będzie uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania tego przychodu wydatków na nabycie udziałów w R. w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości akcji wydanych Wnioskodawcy przez SPVl w zamian za aport udziałów w R.


Zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, z późn. zm.; dalej: ustawy o PDOP), jeżeli spółka nabywa od wspólników innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikom tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikom tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikom tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej łub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

W świetle powyższego, wniesienie przez Wnioskodawcę aportem 100% udziałów w R. do SPV1, w zamian za objęcie nowo wyemitowanych akcji SPV1 stanowi transakcję wymiany udziałów.


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.


Przepis art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o PDOP stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych wspólnikom spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4cl są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).


Z powyższych przepisów jednoznacznie wynika prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie udziałów. Niemniej, prawo takie przysługuje dopiero w momencie odpłatnego zbycia udziałów.


Ustawa o PDOP nie zawiera żadnych przepisów, które nakazywałyby rozpoznanie kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów w innej wysokości, w przypadku gdy pomiędzy dniem ich nabycia a dniem sprzedaży doszło do obniżenia nominalnej wartości udziałów. W konsekwencji, należy stwierdzić, iż obniżenie kapitału zakładowego spółki polegające na obniżeniu wartości nominalnej udziałów bez ich unicestwiania (tj. liczba udziałów pozostaje na dotychczasowym poziomie) dokonane w związku z jej podziałem pozostaje bez wpływu na wysokość kosztów uzyskania przychodów jakie zbywca takich udziałów będzie miał prawo rozpoznać w momencie sprzedaży tych udziałów.


Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w praktyce organów podatkowych.


Przykładowo, Minister Finansów w interpretacji indywidualnej wydanej 19 września 2013 r. (IPTPB3/423-230/13-6/GG) stwierdził, że: „za prawidłowe należy uznać stanowisko Spółki, iż w przypadku odpłatnego zbycia (w tym sprzedaży) udziałów/akcji spółki podzielonej (spółek dzielonych) przez wydzielenie, gdy w wyniku podziału przez wydzielenie nie dojdzie do zmniejszenia liczby udziałów/akcji, to wynik (dochód lub strata) uzyskany na tej transakcji będzie składał się z kwoty, za którą dokonano zbycia (przychód podatkowy) oraz kwoty wydatku poniesionego przez Spółkę na nabycie udziałów/akcji (art. 16 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 8c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) bądź nominalnej wartości objętych udziałów/akcji z dnia ich objęcia (art. 15 ust. 1k w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 8c ustawy) z zastrzeżeniem regulacji art. 16 ust. 1 pkt 8d w zw. z art. 12 ust. 4d tej ustawy — koszt uzyskania przychodów.”


Podobnie, Minister Finansów w interpretacji indywidualnej wydanej 26 kwietnia 2013 r. (IBPBI/2/423-159/13/PP) potwierdził stanowisko wnioskodawcy, iż „ obniżenie kapitałów spółki dokonane w związku z jej podziałem pozostaje bez wpływu na wysokość kosztów uzyskania przychodów jakie zbywca takich udziałów będzie miał prawo rozpoznać w momencie sprzedaży tych udziałów” stwierdzając, że: „jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca nabył w 2012 r. od podmiotu trzeciego 100% udziałów w Sp. z o.o. Po restrukturyzacji spółki z o.o. Wnioskodawca sprzeda nabyte wcześniej udziały. Wnioskodawca będzie zatem uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, w momencie sprzedaży udziałów w sp. z o.o., wydatków na ich nabycie w wysokości ceny jaką zapłacił w 2012 r. podmiotowi trzeciemu za te udziały”, Podobnie uznał Minister Finansów w interpretacji indywidualnej wydanej 9 marca 2011 r. (IPPB3/423-868/10- 3/AG), gdzie zgodził się z wnioskodawcą, który stwierdził, że „proporcjonalne obniżenie wartości nominalnej każdej akcji spółki S. S.A. w wyniku podziału S. S.A. poprzez wydzielenie ZCP do spółki przejmującej nie wpływa na wysokość kosztów nabycia lub objęcia, które mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów”.


Takie samo podejście przyjął Minister Finansów w interpretacji indywidualnej wydanej 24 listopada 2009 r. (IBPBI/2/423-1006/09/SD) stwierdzając, iż: „ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż po podziale Spółki A, Wnioskodawca zachował wszystkie udziały w Spółce A oraz otrzymał nowe udziały w Spółce B. Udziały w Spółce B otrzymał bez unicestwienia udziałów w Spółce A (...). W związku z powyższym, całość wydatków poniesionych na nabycie udziałów w Spółce A będzie kosztem uzyskania przychodów w przypadku ich odpłatnego zbycia.”


W świetle powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli w wyniku odpłatnego zbycia SPV1 wykaże przychód, to SPVl w momencie zbycia udziałów w R. będzie uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania tego przychodu wydatków na nabycie udziałów w R. w wysokości wartości nominalnej akcji wyemitowanych do Wnioskodawcy przez SPVl w zamian za aport udziałów w R.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj