Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB1/415-403/14-3/AG
z 20 października 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 15 lipca 2014 r. (data wpływu 21 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym dochodów z działalności gospodarczej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lipca 2014 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym dochodów z działalności gospodarczej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktycznych:

Wnioskodawczyni jest wspólnikiem Spółki cywilnej (dwie wspólniczki). Na 2014 r. wspólniczki Spółki wybrały jako formę opodatkowania podatek liniowy. W 2010 r. wspólniczka Wnioskodawczyni zawarła umowę o pracę z D… Sp. z o.o. Jednocześnie na rzecz tej Spółki firma Wnioskodawczyni świadczy usługi obsługi celnej. W dniu 25 czerwca 2014 r. wspólniczka Wnioskodawczyni zawarła porozumienie zmieniające umowę o pracę, z którego wynika, że świadczone na rzecz tej Spółki czynności będą identyczne jak czynności wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Oznacza to, że wspólniczka Wnioskodawczyni utraciła prawo do opodatkowania podatkiem liniowym.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w sytuacji, gdy jeden ze wspólników Spółki cywilnej wykonuje identyczne czynności w ramach umowy o pracę i prowadzenia działalności gospodarczej, Wnioskodawczyni jako pozostały wspólnik również traci prawo do opodatkowania podatkiem liniowym?

Zdaniem Wnioskodawczyni, utrata prawa do opodatkowania podatkiem liniowym powinna dotyczyć wyłącznie tego wspólnika, który świadczy usługi na rzecz swojego pracodawcy. Natomiast Ona będąca pozostałym wspólnikiem powinna nadal korzystać z prawa do opodatkowania 19% podatkiem liniowym. W przeciwnym razie mogłoby dojść do sytuacji, w której wszyscy wspólnicy utraciliby prawo do opodatkowania tym podatkiem nawet w sytuacji, gdy nie mieliby informacji o tym, że Spółka świadczy usługi na rzecz byłego, czy obecnego pracodawcy jednego ze wspólników. Taki wspólnik nie ma obowiązku informowania pozostałych wspólników o tym, że na przykład wcześniej gdzieś pracował i jednocześnie świadczył w ramach tej umowy identyczne czynności. Ponadto każdy ze wspólników wybiera własną formę opodatkowania i nie musi o swoim wyborze informować pozostałych wspólników. Mogłoby dojść do sytuacji, gdzie wspólnicy utraciliby prawo do opodatkowania podatkiem liniowym zupełnie nieświadomie w ramach odpowiedzialności zbiorowej za poczynania jednego ze wspólników. Z treści przepisu art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułującego zakaz osiągania przychodów od byłego lub obecnego pracodawcy wynika konsekwencja złamania tego zakazu wyłącznie dla podatnika, a nie dla poszczególnych wspólników tworzących Spółkę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów. Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1 pkt 1 i pkt 3:

  • stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta;
  • pozarolnicza działalność gospodarcza.


Podział ten ma istotny wpływ nie tylko na sposób prowadzenia dokumentacji finansowej, ustalenie podstawy opodatkowania, ale także na sposób opodatkowania i jego wysokość.

Według art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.


Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej zawarta została w art. 5a pkt 6 ww. ustawy. Stosownie do tego przepisu, działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa:

  1. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
  2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialny

- bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W myśl art. 5b ust. 1 powyższej ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Według art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Przepis art. 30c ust. 1 ww. ustawy stanowi, że podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

W myśl art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Przytoczone przepisy wskazują, że możliwość opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, jeżeli usługi te odpowiadają czynnościom, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał na rzecz tegoż pracodawcy w roku podatkowym (w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy).

Użyte przez ustawodawcę w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym sformułowanie „czynności, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje” wskazuje, że utrata prawa do opodatkowania w sposób określony w art. 30c ustawy podatkowej następuje wówczas, gdy:

  • podatnik prowadzący działalność gospodarczą wykonywał w ramach stosunku pracy, na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, w poprzednim lub aktualnym roku podatkowym, czynności odpowiadające czynnościom stanowiącym przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej,
  • jeden ze wspólników podatnika, wykonywał w ramach stosunku pracy, na rzecz tegoż pracodawcy, w poprzednim lub aktualnym roku podatkowym albo wykonuje czynności odpowiadają czynnościom, które stanowią przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej.


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w formie Spółki cywilnej. Wspólnikami tej Spółki są dwie osoby: Wnioskodawczyni i Jej wspólniczka. Obie na 2014 r. wybrały opodatkowanie podatkiem liniowy. Spółka cywilna, której Wnioskodawczyni jest wspólnikiem, świadczy usługi obsługi celnej na rzecz Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W 2010 r. wspólniczka Wnioskodawczyni zawarła umowę o pracę z tą Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. W dniu 25 czerwca 2014 r. wspólniczka zawarła porozumienie zmieniające umowę o pracę, z którego wynika, że świadczone przez nią na rzecz Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czynności będą identyczne, jak czynności wykonywane na rzecz tego podmiotu przez Spółkę cywilną.

Mając na uwadze powyższe zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa podatkowego uznać należy, że w przypadku, gdy wspólniczka Spółki cywilnej wykonuje w 2014 r. na rzecz Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w ramach stosunku pracy, czynności analogiczne, jak świadczone na rzecz tego samego podmiotu przez Spółkę cywilną, której wspólnikiem jest również Wnioskodawczyni, to tym samym, stosownie do art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawczyni traci prawo do opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej w tej Spółce cywilnej podatkiem liniowym. Zatem, mimo że Wnioskodawczyni nie wykonywała świadczeń na rzecz Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to na skutek działań wspólniczki nie będzie Jej przysługiwało prawo do opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej według 19% stawki liniowej.

Ponadto należy nadmienić, że zgodnie z przepisem art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.), minister właściwy do spraw finansów publicznych, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydawane są wyłącznie na wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie. W związku z tym, zaznacza się, że interpretacja odnosi się tylko i wyłącznie do Wnioskodawczyni i nie ma zastosowania do drugiego wspólnika Spółki cywilnej.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …., ul. …., …., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj