Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-565a/12/AT
z 1 sierpnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-565a/12/AT
Data
2012.08.01



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
klub sportowy
prawo do odliczenia
refakturowanie
usługi hotelarskie


Istota interpretacji
Czy Klub Sportowy może odliczyć VAT od faktur wystawionych przez szkołę?



Wniosek ORD-IN 728 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 8 maja 2012 r. (data wpływu 15 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących nabycie „usług hotelowych” – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 15 maja 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących nabycie „usług hotelowych”.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Klub Sportowy zarejestrowany jest przez Prezydenta Miasta. Klub jest Stowarzyszeniem w rozumieniu art. 4 i 5 ustawy o kulturze fizycznej i z tego tytułu podlega ewidencji oraz posiada osobowość prawną. Klub ma siedzibę przy szkole sportowej. Klub od 2010 r. jest podatnikiem VAT. W statucie Klubu widnieje zapis, że może on prowadzić działalność gospodarczą – PKD Klubu: 93.12.Z – działalność klubów sportowych.


Przychody Klubu to:


  • składki członkowskie;
  • dotacje na zadania państwowe z zakresu kultury fizycznej;
  • dotacje na zadania zlecone przez samorząd terytorialny;
  • darowizny od sponsorów;
  • przychody z „usług hotelowych”;
  • inne wpływy.


Klub prowadzi sprzedaż zwolnioną od podatku od towarów i usług oraz opodatkowaną tym podatkiem. Sprzedaż zwolniona „fakturowana jest” na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT, natomiast dla sprzedaży opodatkowanej – „usługa hotelowa” dla zawodników w czasie organizowania turniejów – Klub stosuje 8% stawkę VAT.

Obiekt hotelowy udostępniany jest Klubowi przez szkołę, która jest jego właścicielem i obciąża Klub fakturą za „usługę hotelową” ze stawką 8%.

Ze sprzedaży miejsc hotelowych Klub uzyskuje dochód, który w całości jest przeznaczony na działalność statutową Klubu, np.: wynagrodzenia trenerów, zakup sprzętu sportowego, itp.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Klub Sportowy może odliczyć VAT od faktur wystawionych przez szkołę...


Zdaniem Wnioskodawcy, można odliczyć VAT od faktury wystawionej przez szkołę jako „usługa hotelowa” ze stawką 8%, ponieważ Klub pośredniczy w przekazaniu tej usługi. Nie ma więc tu zastosowania art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom podatku od towarów i usług w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Z kolei, w art. 88 ust. 1 pkt 4 omawianej ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2011 r., ustawodawca wskazał, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób (pkt 4 lit. b).

Ustawodawca stworzył zatem podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych tj. odnoszących się do zakupów, które muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

W złożonym wniosku poinformowano, iż Klub (od 2010 r. podatnik VAT) prowadzi sprzedaż zwolnioną od podatku od towarów i usług oraz opodatkowaną tym podatkiem. Sprzedaż zwolniona „fakturowana jest” na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT, natomiast dla sprzedaży opodatkowanej – „usługa hotelowa” dla zawodników w czasie organizowania turniejów – Klub stosuje 8% stawkę VAT. Na tym tle Klub powziął wątpliwość, czy może odliczyć podatek naliczony w związku z zakupem „usług hotelowych”.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz powołane przepisy stwierdzić należy, że Klubowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu „usług hotelowych”. Powyższe wynika z treści art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, który – wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy – znajduje zastosowanie w przedmiotowej sprawie.

Końcowo, informuje się, iż w przedmiocie pytania „czy szkoła może dla Klubu wystawiać fakturę na miejsce hotelowe jako usługa hotelowa ze stawką 8%” w dniu 1 sierpnia 2012 r. wydano odrębne rozstrzygnięcie znak ITPP1/443-565b/12/AT.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj