Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP3/443-115/12-2/TW
z 24 sierpnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP3/443-115/12-2/TW
Data
2012.08.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek akcyzowy (ustawa z dnia 6.12.2008r.) --> Opodatkowanie akcyzą wyrobów akcyzowych --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
akcyza
węgiel
wyroby
zwolnienie


Istota interpretacji
Podatek akcyzowy w zakresie zapasu wyrobów węglowych.



Wniosek ORD-IN 406 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2012 r. (data wpływu 31 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zapasu wyrobów węglowych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zapasu wyrobów węglowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podstawową działalnością Wnioskodawcy (dalej również Spółka) jest produkcja i przetwórstwo papieru. W trakcie procesu technologicznego do suszenia wyprodukowanej wstęgi papieru wykorzystywana jest para technologiczna, którą Spółka wytwarza we własnej kotłowni węglowej. Para wytwarzana przez kotłownię jest także wykorzystywana w okresie zimowym do ogrzewania budynków zakładowych.

W celu zabezpieczenia ciągłości produkcji konieczne jest gromadzenie zapasów miału węglowego (CN 2701), potrzebnego do wytwarzania pary. Na koniec roku 2011 Spółka posiadała zapas węgla, pochodzącego od kontrahenta krajowego z dostaw dokonanych w okresie lipiec-grudzień 2011 r. Zapas ten został zużyty przez Zainteresowanego w okresie styczeń-kwiecień 2012 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zużyty miał węglowy w 2012 r., pochodzący z zapasów zgromadzonych przez Spółkę w okresie lipiec-grudzień 2011 r. podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym w roku 2012 w momencie zużycia...

Zdaniem Wnioskodawcy, zużycie w roku 2012 miału węglowego, pochodzącego z zapasu z roku 2011 nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym w roku 2012 w momencie zużycia.

Uzasadnienie:

Przepis art 9a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym stanowi, że przedmiotem opodatkowania jest sprzedaż wyrobów węglowych na terytorium kraju. Natomiast w ust. 2 doprecyzowuje pojęcie sprzedaży wyrobów węglowych m.in.:

  • w pkt 1 jako sprzedaż, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny,
  • w pkt 9 jako użycie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Przepis art. 10 pkt 1a ustawy stanowi, że obowiązek podatkowy powstaje:

  • w przypadku sprzedaży w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego z dniem wydania wyrobów węglowych (chyba, że w ciągu 7 dni od wydania została wystawiona faktura to z dniem wystawienia faktury - ust. 1b),
  • w przypadku użycia na potrzeby prowadzonej działalności w dniu wykonania tej czynności.

Jednocześnie art. 9a ust. 3 ustawy, określa, że jeżeli obowiązek podatkowy powstał w związku z wykonaniem jednej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą to nie powstaje na podstawie innej czynności.

Przepis art. 163 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym stanowi, iż w okresie do dnia 1 stycznia 2012 r. zwalnia się od akcyzy węgiel objęty pozycją CN 2701, przeznaczony do celów opałowych.

Wobec powyższego obowiązek podatkowy z tytułu podatku akcyzowego od zapasu miału węglowego niezużytego na dzień 31 grudnia 2011 r., powstał już w momencie wystawienia faktur przez kontrahenta dostarczającego miał węglowy, jednakże na podstawie art. 163 ust. 1 ustawy, transakcja ta była objęta zwolnieniem.

Zgodnie zatem z art. 163 ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy nie mógł powstać ponownie - w odniesieniu do tego samego towaru - z chwilą jego zużycia.

Tym samym Spółka zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy, nie jest zobowiązana do naliczania i odprowadzania podatku akcyzowego od czynności zużycia w 2012 roku miału węglowego, bowiem obowiązek podatkowy w odniesieniu do tegoż miału powstał z chwilą jego nabycia w roku 2011.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 163 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tj. Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 ze zm.), dalej zwanej ustawą, do dnia 1 stycznia 2012 r. węgiel i koks objęte pozycjami CN 2701, 2702 oraz 2704 00, przeznaczone do celów opałowych podlegały zwolnieniu od akcyzy.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1a ustawy, wyroby węglowe, to wyroby energetyczne, określone w poz. 19-21 załącznika nr 1 do ustawy.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 22 lit. a ustawy, podmiot zużywający to podmiot mający miejsce zamieszkania, siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, który wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie zużywa na cele uprawniające do zwolnienia.

Zgodnie z art. 9a ust. 1 pkt 1 ustawy, w przypadku wyrobów węglowych przedmiotem opodatkowania akcyzą jest sprzedaż wyrobów węglowych na terytorium kraju.

W myśl ustępu 2 pkt 9 cytowanego artykułu, za sprzedaż wyrobów węglowych uznaje się ich użycie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży wyrobów węglowych na terytorium kraju, zgodnie z art. 10 ust. 1a ustawy, powstaje z dniem wydania wyrobów węglowych, w tym także przewoźnikowi, a w przypadkach, o których mowa w art. 9a ust. 2 pkt 2-9, z dniem wykonania tych czynności. Jeżeli sprzedaż wyrobów węglowych jest potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy, w myśl art. 10 ust. 1b ustawy, powstaje z dniem wystawienia faktury, nie później niż w 7. dniu od dnia wydania wyrobów węglowych.

Zgodnie z zasadą określoną w art. 13 ust. 1 ustawy, podatnikiem akcyzy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą.

Z uwagi na specyfikę obrotu wyrobami węglowymi, wyroby te są opodatkowane na ostatnim etapie obrotu, tj. w momencie sprzedaży podmiotowi, który zużyje wyroby węglowe i nie będzie korzystał z żadnego zwolnienia ze względu na przeznaczenie. Zaznaczyć należy, odnosząc się do faktu posiadania przez Spółkę zapasu wyrobów węglowych, że posiadanie wyrobów węglowych nie jest przedmiotem opodatkowania akcyzą. W związku z powyższym sam fakt posiadania po dniu 1 stycznia 2012 r. zapasów wyrobów węglowych nie spowodował powstania obowiązku podatkowego, a co za tym idzie - Spółka nie stała się z dniem 2 stycznia 2012 r. podatnikiem akcyzy.

Jednakże w sytuacji, gdy Wnioskodawca posiadając zapasy wyrobów węglowych nabyte przed dniem 2 stycznia 2012 r. zużył te wyroby po dniu 1 stycznia 2012 r. na cele opałowe nie uprawniające do zwolnienia od akcyzy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, to podlegały one opodatkowaniu z tytułu ich użycia na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej - zgodnie z art. 9a ust. 2 pkt 9 ustawy.

Obowiązek podatkowy w tym przypadku powstawał systematycznie w miarę zużywania tych wyrobów węglowych.

W takiej sytuacji, Spółka zobowiązana jest składać deklaracje podatkowe i dokonywać rozliczenia akcyzy od zużytych wyrobów węglowych.

Z kolei odnosząc się do kwestii jednokrotności opodatkowania akcyzą wyrobów węglowych wskazać należy, iż zasadę tę wprowadzono do obrotu wyrobami węglowymi dopiero przepisami ustawy z dnia 16 września 2011 r. o redukcji obowiązków obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. Nr 232, poz. 1378), obowiązującymi od dnia 2 stycznia 2012 r.

Obecnie obowiązujące przepisy, zawarte w art. 9a ust. 3 ustawy, odnosząc się do wyrobów węglowych stanowią, że jeżeli w stosunku do wyrobów węglowych powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

W związku z powyższym ww. zasada nie działa wstecz – odwołuje się ona bowiem jedynie do przepisów obowiązującej ustawy.

Zatem, wyroby węglowe zakupione przez Spółkę w roku 2011 i przeznaczone do celów grzewczych tej zasadzie nie podlegały, lecz korzystały ze zwolnienia od akcyzy a ich zużycie w roku 2012 podlegało opodatkowaniu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj