Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-1443/14/AJ
z 12 grudnia 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 4 listopada 2014 r. (data wpływu 18 listopada 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania planowanego zbycia nieruchomości – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 18 listopada 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania planowanego zbycia nieruchomości.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka … S.A. w upadłości likwidacyjnej – czynny „płatnik: podatku od towarów i usług, jest właścicielem nieruchomości położonej w obrębie ulic P…, P… i S… w B… . Nieruchomość stanowią budynki położone na 8 działkach objętych prawem użytkowania wieczystego wraz z przynależną infrastrukturą (budowle). Ww. nieruchomość, Spółka jako podmiot pod inną nazwą nabyła w drodze wniesienia przedsiębiorstwa do Spółki w trybie art. 39 ust. 1 pkt 2 ustawy z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Nabycie nastąpiło zgodnie z aktem notarialnym z dnia 1 sierpnia 2002 r. (Rep. A nr …) poprzez przeniesienie na rzecz O… P… P… M… S.A. w organizacji aportu w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu „ art. 55 ” K.c., pod nazwą OPPM w B… w prywatyzacji, które stanowiło zespół składników majątkowych materialnych i niematerialnych, obejmujących wszystko co wchodzi w skład tego przedsiębiorstwa, a w szczególności prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz własność posadowionych na tym gruncie budynków, budowli i urządzeń.

W dniu 14 czerwca 2012 r. Sąd Rejonowy wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości …S.A. z możliwością zawarcia układu, następnie w dniu 25 stycznia 2013 r. Sąd zmienił sposób prowadzenia postępowania upadłościowego z postępowania z możliwością zawarcia układu, na postępowanie obejmujące likwidację majątku upadłego. Próba sprzedaży ww. nieruchomości, jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie powiodła się.

Z punktu widzenia przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, przedmiotem sprzedaży będą więc składniki majątkowe niestanowiące przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Syndyk masy upadłości zadecydował o sprzedaży w całości ww. nieruchomości tj. działek objętych prawem użytkowania wieczystego wraz z budynkami i przynależną infrastrukturą lub jeśli ta sprzedaż nie dojdzie do skutku, ogłoszeniu przetargu z podziałem na poszczególne działki wraz ze znajdującymi się na nich budynkami i budowlami.

Na jednej z działek został wybudowany od podstaw i przyjęty do użytkowania 30 stycznia 2009 r. budynek uboju z konieczności o numerze inwentarzowym ... . Spółka odliczyła podatek VAT od wydatków inwestycyjnych na jego budowę, budynek ten nie był przedmiotem dzierżawy


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy transakcja zbycia budynku uboju z konieczności o numerze inwentarzowym ... będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług?


Zdaniem Wnioskodawcy, transakcja zbycia budynku uboju z konieczności o numerze inwentarzowym ... będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki 23%.

Planowana dostawa ww. nieruchomości stanowić będzie odpłatną dostawę towarów w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 tej ustawy.


Spółka odliczyła podatek VAT od wydatków inwestycyjnych na wybudowanie ww. budynku. Nie ma też przesłanek do zastosowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż nie doszło do pierwszego zasiedlenia, które zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy rozumie się jako oddanie do użytkowania, w wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynku, budowli lub ich części, po ich :


  1. wybudowaniu
  2. ulepszeniu, jeśli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


Do transakcji zbycia zastosowania nie znajdzie też art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym przepisów ustawy nie stosuje się m.in. do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zaznacza się, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej został (zostanie) określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj