Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-1151/14/AJ
z 24 listopada 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 22 sierpnia 2014 r. (data wpływu 27 sierpnia 2014 r.), uzupełnionym dnia 20 października 2014 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania dostawy nieruchomości – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 27 sierpnia 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 20 października 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania dostawy nieruchomości.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W 1997 r. kupiła Pani wspólnie z mężem ziemię od ARR w celu powiększenia gospodarstwa rolnego. W 2002 r. „wyszedł” z UMiG projekt budowy obwodnicy, która przebiega przez tą ziemię. Obwodnica podzieliła ją na dwie części. W tym czasie powstał projekt zagospodarowania przestrzennego. Część przed obwodnicą jest uzbrojona. Ostatnia sprzedaż miała miejsce w 2007 r. Ziemia za obwodnicą jest nieuzbrojona. Nie ma prądu, wody, kanalizacji, dróg. Plan zagospodarowania istnieje tylko na „papierze”. Ziemia cały czas jest uprawiana. Graniczy bezpośrednio z zakładem przemysłowym, który w ostatnich latach znacznie się rozbudował. Obwodnica została oddana do użytku w 2010 r., a w 2012 r. w niedużej odległości od ziemi, którą Pani uprawia i jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W niedużej odległości od uprawnianej ziemi postawione zostały 2 wiatraki. Szansy na sprzedaż tych działek pod budowę domów jednorodzinnych nie ma żadnych. Po śmierci męża jest Pani jedyną właścicielką. Płaci Pani podatek rolny i pobiera dopłaty. Nie prowadziła i nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej. Ma Pani 66 lat. Od sprzedanych działek nie płaciła ani Pani ani mąż podatku dochodowego i podatku od towarów i usług.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku.


Czy sprzedaż działek gruntu podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy nie będzie podlegać temu opodatkowaniu?


Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawionym we wniosku i jego uzupełnieniu, sprzedaż działek gruntu nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Gospodarstwo rolne prowadzi Pani od 1974 r. W 1997 r. dokupiono przyległą do gospodarstwa ziemię po byłym PGR w celu powiększenia areału gospodarstwa. Wskazała Pani, że hodowała drób, a następnie trzodę. W czasie gdy kupiła ziemię nie było w planach budowy obwodnicy miasta. Obwodnica zmniejszyła areał uprawy, utrudniła dojazd do ziemi. Do podziału na działki przyczyniły się zaistniałe okoliczności. Ziemia była nadal uprawiana do chwili obecnej. Sprzedaż działek gruntu nie była częstotliwa, a środki uzyskane z niej pochłonęło gospodarstwo. Ziemię, która jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego zamierza Pani sprzedać. Nie jest Pani w stanie dalej uprawiać ziemi z uwagi na wiek. W tych okolicznościach: bliskość zakładu produkcyjnego, wiatraki i istnienie obwodnicy – nikt nie kupi takiej ziemi pod budownictwo. Grunty nie zostały nabyte na potrzeby działalności gospodarczej. Stanowią majątek osobisty. Sprzedaż nie będzie miała charakteru częstotliwego. Nie prowadzi Pani działalności gospodarczej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Artykuł 7 ust. 1 cytowanej ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 powołanej wyżej ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem podatku od towarów i usług.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w ust. 2 ww. artykułu – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Z treści wniosku wynika, że zamierza Pani sprzedać działki gruntu, które uprawia nieprzerwanie od 1974 r. Część z nich, jako przyległe do istniejącego już gospodarstwa rolnego, została zakupiona w 1997 r. po byłym PGR w celu powiększenia tego gospodarstwa. Z uwagi na fakt powstania obwodnicy miasta i podziału gospodarstwa, a także z powodu utrudnionego dojazdu do działek gruntu stanowiących Pani własność zdecydowała się Pani na ich sprzedaż. Ostatnia sprzedaż miała miejsce w 2007 r. Z tytułu sprzedaży nie płaciła Pani podatku dochodowego ani podatku od towarów i usług. Aktualnie zamierza Pani sprzedać działki gruntu, a powodem podjęcia takiej decyzji jest wiek. Nie prowadziła Pani działalności gospodarczej.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści przywołanych przepisów prawa, prowadzi do stwierdzenia, że trudno uznać Panią za podatnika podatku od towarów i usług, w związku z planowaną sprzedażą działek gruntu. Nie można bowiem uznać, że dokonując tej sprzedaży działać będzie Pani w charakterze handlowca. Nabycie działek gruntu nastąpiło do majątku osobistego celem prowadzenia gospodarstwa rolnego. Z treści wniosku nie wynika, żeby wykonywała Pani czynności, które można uznać za takie, które wykraczają poza zwykły zarząd majątkiem osobistym (nie uzbrajała gruntu, nie ogłaszała zamiaru sprzedaży w prasie, radio, telewizji). W konsekwencji, sprzedając działki gruntu będzie Pani z przysługującego prawa do rozporządzania własnym majątkiem. Zatem ww. czynności sprzedaży oznaczają działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.

Reasumując należy stwierdzić - mając również na uwadze aktualne orzecznictwo sądowe w tym wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby (C-180/10) i Emilian Kuć, Halina Jeziorska-Kuć (C-181/10)] - że sprzedaż działek gruntu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż brak jest normatywnych przesłanek, aby uznać Panią za podatnika tego podatku.

Podkreślić należy, iż powyższe orzeczenie TSUE wyznacza aktualnie kierunki interpretacyjne i stanowi podstawę orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego i Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, np. NSA z dnia 18 października 2011 r. (sygn. akt I FSK 1536/10), z dnia 9 listopada 2011 r. (sygn. akt I FSK 1658/11), z dnia 9 listopada 2011 r. (sygn. akt. I FSK 1656/11) oraz WSA z dnia 1 grudnia 2011 r. (sygn. akt I SA/Po 670/11), z dnia 14 grudnia 2011 r. (sygn. akt I SA/Po 730/11), które zapadły na tle wyroku Trybunału.

Z powyższych wyroków wynika, że bez znaczenia dla uznania sprzedaży działek gruntu jest to, że wcześniej dokonywano już tego typu transakcji. Ponadto analiza powołanych orzeczeń pozwala na stwierdzenie, że podejmowanie zorganizowanych działań, takich jak podział gruntu na mniejsze działki, uzbrojenie terenu, wydzielenie dróg wewnętrznych, uzyskanie przed sprzedażą decyzji o warunkach zabudowy, wykonywanie czynności marketingowych, świadczy o tym, że czynności te przybierają formę zawodową (profesjonalną). Z opisanego zdarzenia przyszłego nie wynika, że mamy do czynienia ze zbiorem takich zorganizowanych działań, co skutkuje tym, że planowana sprzedaż nieruchomości gruntowych należących do Pani majątku prywatnego nie będzie podległa opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zaznaczenia wymaga, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, co oznacza, iż w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj