Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-711/14-2/MC
z 30 września 2014 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko — przedstawione we wniosku z dnia 4 lipca 2014 r. (data wpływu 14 lipca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy odsetki wypłacone z tytułu Transzy Kredytu/Kredytu przeznaczonej na finansowanie działalności pożyczkowej, będą stanowiły koszt uzyskania przychodów podlegających opodatkowaniu na gruncie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, w momencie ich faktycznej zapłaty – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 14 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy odsetki wypłacone z tytułu Transzy Kredytu/Kredytu przeznaczonej na finansowanie działalności pożyczkowej, będą stanowiły koszt uzyskania przychodów podlegających opodatkowaniu na gruncie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, w momencie ich faktycznej zapłaty.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Sp. z o.o. jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością zarejestrowaną w dniu 02.08.2013 w Krajowym Rejestrze Sądowym.


Rodzaj przeważającej działalność - pozostale formy udzielania kredytu.


Prowadzenie działalności będzie polegało na udzielaniu pożyczek i otrzymywaniu w formie spłat należności pożyczkowych.


Pozyskanie odpowiednich źródeł finansowania będzie jednym z najistotniejszych zagadnień w działalności pożyczkowej. Sp. z o. o. będzie finansować działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek za pomocą kapitału własnego oraz funduszy zewnętrznych — w szczególności, pożyczek i kredytów.


W związku z ograniczoną wysokością kapitału własnego, to fundusze zewnętrzne będą odgrywać istotną rolę w rozwoju działalności Sp. z o. o. Odpowiedni dostęp do funduszy zewnętrznych pozwoli na rozwój firmy i oferowanie produktów większej liczbie potencjalnych klientów, a w konsekwencji przełoży się na uzyskanie przychodów i zysków podlegających opodatkowaniu.


W związku z powyższym, Sp. z o.o. zakłada, że w swojej działalności będzie stale korzystać z finansowania zewnętrznego (pożyczek, kredytów itp.) a co za tym idzie, będzie również wykazywać znaczące saldo zadłużenia zewnętrznego. Saldo to będzie ulegać zmianie, w zależności od rezultatów działalności biznesowej Spółki, w szczególności, będzie ono wzrastać wraz ze wzrostem popytu na pożyczki oferowane przez G. Sp. z o. o. oraz będzie ono spadać wraz ze wzrostem spłat należności pożyczkowych, wypracowaniem zysków itp.


Pożyczki w ramach działalności Spółki będą udzielane przelewem bankowych (tj. pożyczka będzie wypłacana pożyczkobiorcy w formie przelewu bankowego).


Założeniem biznesowym Spółki będzie stale korzystanie z finansowania zewnętrznego (pożyczek, kredytów itp.). Może się zdarzyć, iż poziom zadłużenia zewnętrznego zwiększy się — np. w wyniku ciągnięcia kolejnej transzy pożyczki/kredytu Transza taka zostanie pociągnięta i wykorzystana na potrzeby działalności pożyczkowej Spółki.


Sp. z o. o. zakłada, że Transza Kredytu:

  • nie będzie spełniać przesłanek do zastosowania ograniczeń tzw. niedostatecznej kapitalizacji, o których mowa w art. 16 ust 1 pkt 60 i pkt 61 UPDOP, oraz
  • nie zostanie przeznaczona na inwestycje lub zakup środków trwałych, ani wartości niematerialnych lub prawnych.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy odsetki wypłacone z tytułu Transzy Kredytu/Kredytu przeznaczonej na finansowanie działalności pożyczkowej, będą stanowiły koszt uzyskania przychodów podlegających opodatkowaniu na gruncie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, w momencie ich faktycznej zapłaty?


Zdaniem Wnioskodawcy, odsetki wypłacane z tytułu Transzy Kredytu/Kredytu przeznaczonej na finansowanie działalności pożyczkowej, będą stanowiły koszt uzyskania przychodów na gruncie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.


Dla oceny prawidłowości naszego stanowiska kluczowa jest analiza art. 15 ust. 1 UPDOP, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów niestanowiących KUP wymienionych w zamkniętym katalogu wskazanym w art. 16 ust. 1 UPDOP.

W tym kontekście, dla oceny uznania za KUP odsetek od Transzy Kredytu podstawowe znaczenie będzie miała ocena czy koszty takich odsetek będą faktycznie poniesione przez Sp. z o. o. poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów; wymienione w art. 16 ust. 1 UPDOP.


Odsetki od Transzy Kredytu będą faktycznie ponoszone przez Sp. z o. o. w terminach spłaty uzgodnionych w umowie z pożyczkodawcą.


W omawianej przyszłej sytuacji spełniony będzie również warunek poniesienia kosztu w celu osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. W opisanej sytuacji środki z Transzy Kredytu będą spożytkowane na finansowanie działalności pożyczkowej (np, wypłata kwot pożyczki pożyczkobiorcom G. Sp. z o. o. zapłata kosztów wynagrodzeń pracowników, kosztów usług obcych, zużycia materiałów i energii, itp.) ukierunkowanej na uzyskiwanie przychodów podatkowych (w formie opłat z tytułu udzielonych pożyczek).


Zatem zaciągnięcie Transzy Kredytu i konieczność spłacania odsetek z niej wynikających, będzie miało na celu osiągnięcie przyszłych przychodów podatkowych lub też, co najmniej, będzie służyło zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 UPDOP.


W przypadku odsetek od pożyczek i kredytów należy dodatkowo uwzględnić art. 16 ust. 1 UPDOP, które wskazują specyficzne przypadki odsetek, które nie mogą stanowić KUP. Naszym zdaniem, żaden z przypadków wskazanych we wspomnianym przepisie nie będzie miał zastosowania do odsetek od Transzy Kredytu. W szczególności, co wynika ze stanu faktycznego, do przedmiotowych odsetek nie będą miały zastosowania regulacje wyłączające z KUP:

  • odsetki naliczone, lecz niezapłacone lub umorzone (art. 16. ust. 1 pkt 11 UPDOP).
  • odsetki, prowizje i różnice kursowe od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji (art. 16. ust. 1 pkt 12 UPDOP),
  • odsetki podlegające ograniczeniom tzw. niedostatecznej kapitalizacji (art 16 ust. 1 pkt 60 i pkt 61 UPDOP).


Naszym zdaniem art. 16 ust. 1 UPDOP nie zawiera zatem przepisu, który wykluczałby możliwość zaliczenia odsetek od Transzy Kredytu do KUP.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj