Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPP1/443-833/14-4/MW
z 25 lutego 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 21 listopada 2014 r. (data wpływu 24 listopada 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 lutego 2015r. (data wpływu 18 lutego 2015r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku VAT w całości lub części w związku z realizacją projektu pn. „…….” – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 listopada 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku VAT w całości lub części w związku z realizacją projektu pn. „………”.

Wniosek został uzupełniony w dniu 18 lutego 2015r. w zakresie przedmiotu wniosku, doprecyzowania opisu stanu faktycznego, sformułowania pytania w zakresie podatku od towarów i usług, przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz uiszczenia opłaty.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku).

Fundacja …..… w ramach prowadzonej działalności statutowej, tj. popularyzowania i prowadzenia edukacji związanej z ekologią, ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem oraz upowszechniania w społeczeństwie wiedzy o ekologii, ochronie środowiska oraz o zrównoważonym rozwoju wydała w 2014r. folder promocyjno-edukacyjny o czterech obszarach chronionych powiatu ……:

  • Rezerwatu Krajobrazowo-Leśnego „………”
  • Rezerwatu Leśnego „……..”
  • Rezerwatu Leśnego „………”
  • Obszaru Natura 2000 „………”.

Publikacja była współfinansowana w ramach działania 413 „Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju” w zakresie małych projektów objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Cały nakład folderu został rozkolportowany wśród mieszkańców powiatu ….., a także przekazany nieodpłatnie do bibliotek:

  • Gminnych, tych gmin na obszarze, których znajdują się obszary chronione (……, ……)
  • Publicznych – w ….. i …….
  • biblioteki szkolnej w ……… i Biblioteki Uniwersytetu Przyrodniczego w ……...

Mieszkańcy otrzymali publikację nieodpłatnie. Na dzień składania niniejszego wniosku podatnik w zakresie usług związanych z działalnością statutową (w zakresie ochrony środowiska) korzysta ze zwolnienia podmiotowego od podatku zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

Fundacja ……. złożyła wniosek o przyznanie pomocy w konkursie ogłoszonym przez Lokalną Grupę Działania w ramach działania 4.1/413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju - oś 4 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dla małych projektów. Wniosek został pozytywnie zaopiniowany i tym samym Fundacja ……… podpisała umowę w dniu 14 stycznia 2014r. na realizację zadania pod nazwą "…….". Cel główny projektu to: „…….".

Fundacja nie jest i nigdy nie była czynnym podatnikiem VAT, co wynika z treści art. 113 ust. 1 ustawy o VAT (zwolnienie podmiotowe). Statut Fundacji nie zawiera w swoim zakresie działalności gospodarczej, co jest jednoznaczne z nieprowadzeniem działalności gospodarczej a rozmiar działalności statutowej jest nieznaczny i nie przekracza kwoty określonej w cyt. przepisie ustawy o VAT. Wnioskodawca nie składał i nie składa deklaracji VAT-7.

W wyniku realizacji projektu Wnioskodawca nie osiągnął i nie osiągnie żadnych dochodów. Działalność Fundacji związana z realizacją ww. projektu nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego u Wnioskodawcy w zakresie VAT. Fundacja nie stała się czynnym podatnikiem podatku VAT.

Dokonane zakupy towarów i usług w ramach realizacji wskazanego przez Wnioskodawcę projektu nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Wykonany i zakupiony folder został bezpłatnie rozkolportowany wśród mieszkańców powiatu ……. oraz nieodpłatnie przekazany do bibliotek. Folder informacyjno-edukacyjny przedstawia bliżej specyfikę czterech obszarów chronionych powiatu …… (trzy z nich to rezerwaty krajobrazowo-leśne, czwarty to obszar Natura 2000) wraz z opisami i fotografiami przedstawiającymi gatunki chronione, rzadkie, unikatowe dla całego regionu …... i ……, by przybliżyć lokalnej społeczności ich znaczenie dla ekosystemów jako całości różnorodności siedlisk i gatunków je zamieszkujących. Kształtowania postaw proekologicznych w szacunku dla lokalnego dziedzictwa krajobrazowo-przyrodniczego i jego zachowania dla przyszłych pokoleń.

Faktury VAT dokumentujące poniesione w ramach projektu wydatki są wystawione na Fundację ……..

Wydatki poniesione w ramach realizacji projektu o którym mowa we wniosku związane są z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Fundacja na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie ma możliwości odzyskania podatku VAT od wydatków poniesionych w ramach realizacji 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla "małych projektów" objętego PROW na lata 2007-2013.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku).

Czy Fundacja …….. ma możliwość odliczenia podatku VAT w całości lub w części, w ramach realizowanego działania: 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla "małych projektów" objętego PROW na lata 2007-2013, na podstawie u mowy przyznania pomocy 01948-6930-UM0343680/13, zawartej w dniu 14.01.2014 z Samorządem Województwa …….. a Fundacją ……… z siedzibą w …….?

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie przedstawionym w uzupełnieniu wniosku), nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pod nazwą "…………..".

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m. in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (przypadek ten nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie).

Fundacja …….... nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Art. 86 ust. 1 ustawy stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z art. 87 ust. 1 ustawy wynika, że w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

W świetle art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje czynny, zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca zrealizował zadanie pod nazwą „.…….” w ramach działania: 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla "małych projektów" objętego PROW na lata 2007-2013 Fundacja nie jest i nigdy nie była czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca nie składał i nie składa deklaracji VAT-7. W wyniku realizacji projektu Wnioskodawca nie osiągnął i nie osiągnie żadnych dochodów. Działalność Fundacji związana z realizacją ww. projektu nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego u Wnioskodawcy w zakresie VAT. Dokonane zakupy towarów i usług w ramach ww. projektu nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Wykonany i zakupiony folder został bezpłatnie rozkolportowany wśród mieszkańców powiatu oraz nieodpłatnie przekazany do bibliotek. Folder informacyjno-edukacyjny przedstawia bliżej specyfikę czterech obszarów chronionych powiatu (trzy z nich to rezerwaty krajobrazowo-leśne, czwarty to obszar Natura 2000) wraz z opisami i fotografiami przedstawiającymi gatunki chronione, rzadkie, unikatowe dla całego regionu. Faktury VAT dokumentujące poniesione w ramach projektu wydatki są wystawione na Fundację. Wydatki poniesione w ramach realizacji projektu, o którym mowa we wniosku związane są z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponadto art. 88 ust. 4 ustawy wyklucza odliczenie w odniesieniu do podmiotów niebędących zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami podatku VAT. W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia nie zostaną spełnione, gdyż - jak wskazał Wnioskodawca - towary i usługi nabyte w związku z realizacją projektu nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, a ponadto Zainteresowany nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca nie ma zatem możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizowaną projektem w całości ani w części.

Mając na uwadze okoliczności stanu faktycznego oraz powołane przepisy należy stwierdzić, iż Wnioskodawca nie ma możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego w całości lub w części od zakupów dokonanych w związku realizacją projektu pn. "………”, ponieważ towary i usługi nabyte w związku z realizacją projektu nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz Zainteresowany nie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tut. Organ informuje iż, wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie stanu faktycznego, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku – nie mogą być zgodnie z art. 14 b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Jednocześnie należy wskazać, że art. 88 ust. 4 ustawy w brzmieniu wskazanym przez Wnioskodawcę we własnym stanowisku, z dniem 1 stycznia 2014r. został zmieniony przez art. 1 pkt 40 lit. d) ustawy z dnia 7 grudnia 2012r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013r., poz. 35, z późn. zm.).

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w zakresie podatku od towarów i usług. Wniosek w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie załatwiony odrębnym rozstrzygnięciem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj