Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/436-285/14-2/MK
z 8 stycznia 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2014 r. (data wpływu 8 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania wspólnikom spółki składników majątku tej spółki – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania wspólnikom spółki składników majątku tej spółki.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest notariuszem i zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o PSiD jest płatnikiem podatku od spadków i darowizn dokonywanych w formie aktu notarialnego. Z tego względu Wnioskodawca zwraca się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej na podstawie art. 14p Ordynacji podatkowej.

Wnioskodawca będzie w przyszłości sporządzać akt notarialny obejmujący umowę nienazwaną nieodpłatnego przeniesienia nieruchomości spółki na rzecz wspólników spółki jawnej posiadającej siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Spółka Jawna lub Spółka). Wspólnikami są osoby fizyczne, którym przysługuje po 50% udziałów w zyskach i stratach Spółki Jawnej. Takie same udziały przysługują im w majątku likwidacyjnym Spółki Jawnej. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dostarczania, montażu oraz serwisowania urządzeń dźwigowych. Spółka Jawna powstała w 2003 r. z przekształcenia spółki cywilnej. Uchwała będzie dotyczyć wycofania na potrzeby własne wspólników dwóch nieruchomości aktualnie należących do spółki jawnej: nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem (nieruchomość nabyta w 2003 r. przez wspólników spółki cywilnej do wspólności łącznej, która w związku z przekształceniem spółki cywilnej w spółkę jawną stanowi majątek Spółki) oraz sąsiadującej z nią niezabudowanej nieruchomości gruntowej (nabyta przez Spółkę w 2012 r. ze środków Spółki) - dalej łącznie zwane Nieruchomościami.

Nieruchomości stanowią środki trwałe Spółki. Na mocy uchwały, wspólnicy zamierzają wycofać Nieruchomości ze Spółki Jawnej i przenieść ich własność na swoją rzecz, do majątków prywatnych (w efekcie czego staną się ich współwłaścicielami). Wycofanie Nieruchomości odbędzie się na zasadzie nieodpłatnego przeniesienia ich własności z majątku Spółki Jawnej do majątku wspólników. W ten sposób wspólnicy nabędą udziały we współwłasności wycofywanych Nieruchomości. Wysokość udziałów we współwłasności Nieruchomości przypadających poszczególnym wspólnikom odpowiadać będzie udziałom w jakich wspólnicy uczestniczą w zyskach i stratach Spółki Jawnej.

Podstawą przeniesienia własności Nieruchomości będzie jednomyślna uchwała wspólników o wycofaniu Nieruchomości na potrzeby własne wspólników Spółki. Wspólnicy podejmą następującą uchwałę:

  1. Wspólnicy postanawiają przenieść nieodpłatnie, na swoje własne potrzeby, prawo własności Nieruchomości. Proporcja udziałów w Nieruchomościach odpowiadać będzie przysługującym poszczególnym wspólnikom udziałom w zyskach i stratach w Spółce.
  2. Wspólnicy oświadczają, że w celu wykonania niniejszej uchwały zawarta zostanie umowa nienazwana inna, niż umowa darowizny (na skutek jej zawarcia żaden ze wspólników nie otrzyma przysporzenia majątkowego kosztem majątku innych wspólników, a wszyscy wspólnicy utrzymają swój stan posiadania).

W celu wykonania powyższej uchwały zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego „Umowa nienazwana nieodpłatnego przeniesienia nieruchomości spółki na rzecz wspólników spółki” o następującej treści:

  1. W celu wykonania podjętej przez wspólników Spółki Jawnej Uchwały z dnia ..., Przekazujący oświadcza, że przenosi nieodpłatnie na Nabywców (tj. aktualnych wspólników Spółki Jawnej) prawo własności Nieruchomości, a Nabywcy oświadczają, że niniejsze Nieruchomości przyjmują.
  2. Strony oświadczają, że przeniesienie prawa własności Nieruchomości, następuje przy zachowaniu proporcji udziałów w Nieruchomościach, odpowiadających udziałom przysługującym poszczególnym wspólnikom Spółki Jawnej w zyskach i stratach w Spółce Jawnej w taki sposób, że Przekazujący przenosi własność Nieruchomości w udziale wynoszącym 50% dla każdego ze wspólników.
  3. Strony oświadczają, że:
    • przeniesienie na Nabywców prawa własności Nieruchomości, następuje na potrzeby własne (prywatne) Nabywców;
    • Przekazujący nie uzyskuje żadnych korzyści majątkowych z tytułu dokonania czynności przeniesienia Nieruchomości;
    • dokonanie niniejszej czynności nie powoduje powstania u wspólników Spółki Jawnej (Nabywców) przychodu podatkowego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani nie podlega opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn.
  4. Ponadto Strony oświadczają, że zawierając niniejszą umowę nienazwaną, ich wolą nie jest zawarcie umowy darowizny o treści i skutkach określonych w niniejszej Umowie. Na skutek zawarcia niniejszej Umowy żaden ze wspólników Spółki Jawnej nie otrzyma przysporzenia majątkowego kosztem majątku innych wspólników Spółki Jawnej, a wszyscy wspólnicy Spółki Jawnej utrzymają swój stan posiadania.

Wycofanie Nieruchomości nie spowoduje obniżenia wkładów wspólników.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym nie będzie on zobowiązany do obliczenia, pobrania i zapłacenia podatku od spadków i darowizn, w związku z wycofaniem Nieruchomości z majątku Spółki Jawnej i przekazaniem ich do majątków wspólników, w sposób przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego?

Zdaniem Wnioskodawcy, wycofanie Nieruchomości z majątku Spółki Jawnej i przekazanie ich do majątków wspólników, w ten sposób, że wspólnicy nabędą udziały we współwłasności Nieruchomości odpowiadające przysługującym im udziałom w zyskach i stratach Spółki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. A zatem, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do obliczenia, pobrania i zapłacenia podatku od spadków i darowizn od przedstawionego w opisie zdarzenia przyszłego.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o PSiD, opodatkowaniu podlega nabycie przez osoby fizyczne rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

  1. dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego,
  2. darowizny, polecenia darczyńcy,
  3. zasiedzenia,
  4. nieodpłatnego zniesienia współwłasności,
  5. zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu,
  6. nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

Przedstawiony powyżej katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn ma charakter zamknięty. Oznacza to, że opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega tylko i wyłącznie nabycie rzeczy lub praw majątkowych, które w sposób wyraźny zostało wskazane w art. 1 ust. 1 ustawy o PSiD.

Z przedstawionego przepisu wynika, że opodatkowaniu podlega m.in. otrzymanie darowizny oraz zniesienie współwłasności.

Zdaniem Wnioskodawcy wycofanie Nieruchomości z majątku Spółki Jawnej i przekazanie ich do majątków wspólników, w ten sposób, że wspólnicy nabędą udziały we współwłasności Nieruchomości odpowiadające przysługującym im udziałom w zyskach i stratach Spółki nie stanowi darowizny.

Przepisy ustawy o PSiD nie definiują pojęcia „darowizna”, w związku z tym należy odwołać się do przepisów Kodeksu cywilnego. Zgodnie z brzmieniem art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Darowizna jest więc czynnością, której celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego (świadczenie musi wzbogacić obdarowanego), a zobowiązanie darczyńcy musi być zamierzone jako nieodpłatne. Podkreślić należy, że do zawarcia umowy darowizny niezbędne jest zgodne oświadczenie woli złożone przez obie strony umowy.

Zdaniem Wnioskodawcy jednomyślna uchwała wspólników o wycofaniu nieruchomości na potrzeby własne wspólników, nie może być utożsamiana z zawarciem umowy darowizny. W przedmiotowej sprawie wolą wspólników Spółki, jako jedynych wspólników, a także, jako osób prywatnych nie jest zawarcie umowy darowizny. Planowane jest podjęcie uchwały w przedmiocie nieodpłatnego przekazania Nieruchomości na potrzeby własne wspólników. W celu wykonania uchwały wspólników sporządzona zostanie w formie aktu notarialnego „Umowa nienazwana nieodpłatnego przeniesienia Nieruchomości na rzecz wspólników Spółki”. Powyższe czynności nie będą wyczerpywały znamion umowy darowizny.

Zdaniem Wnioskodawcy wycofanie Nieruchomości z majątku Spółki Jawnej i przekazanie ich do majątków wspólników, w ten sposób, że wspólnicy nabędą udziały we współwłasności Nieruchomości odpowiadające przysługującym im udziałom w zyskach i stratach Spółki nie stanowi również nieodpłatnego zniesienia współwłasności podlegającego opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, ponieważ Nieruchomości nie stanowią współwłasności wspólników, tylko są majątkiem Spółki Jawnej.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, wskazana czynność nie będzie podlegała ustawie o PSiD, gdyż nie przyjmie ona formy żadnego z tytułów wskazanych w ustawie w art. 1 ust. 1.

Powyższe stanowisko potwierdzają interpretacje indywidualne, przykładowo:

  1. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 10 września 2014 r., sygn. ILPB2/436-149/14-2/MK;
  2. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 10 września 2014 r., sygn. ILPB2/436-148/14-2/MK;
  3. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 13 marca 2014 r., sygn. ILPB2/436-339/13-2/MK;
  4. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 6 listopada 2013 r., sygn. IPPB2/436-474/13-4/MZ;
  5. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 5 lipca 2013 r, sygn. IPTPB2/436-37/13-4/KK;
  6. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 3 kwietnia 2013 r., sygn. IBPBII/1/436-4/13/AA
  7. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 27 czerwca 2012 r., sygn. IBPBII/1/436-112/12/ASz;
  8. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 2 czerwca 2010 r., sygn. ILPB2/436-57/10-5/AJ;
  9. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 20 maja 2010 r., sygn. IBPBII/1/436-47/10/MZ.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj