Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-1186/14/LSz
z 4 marca 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 listopada 2014 r. (data wpływu 21 listopada 2014 r.), uzupełnionym pismem z 10 lutego 2015 r. (data wpływu 16 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego udostepnienia wybranych aplikacji 3D innej Uczelni na podstawie umowy użyczenia – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2014 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego udostepnienia wybranych aplikacji 3D innej Uczelni na podstawie umowy użyczenia.

Wskazany wniosek został uzupełniony pismem z 10 lutego 2015 r. (data wpływu 16 lutego 2015 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP1/443-1186/14/LSz z 29 stycznia 2015 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Politechnika (Wnioskodawca) jest uczelnią publiczną utworzoną na podstawie dekretu z dnia 24 maja 1945 roku o utworzeniu Politechniki. Uczelnia działa na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. nr 164, poz. 1365 z późn. zm.). Politechnika jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, gdzie występuje sprzedaż niepodlegająca opodatkowaniu, sprzedaż opodatkowana oraz zwolniona. W styczniu 2010 r. Politechnika rozpoczęła realizację projektu pt. „……”. Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet IV. Szkolnictwo wyższe i nauka, Poddziałanie 4.1.1 „Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni”. Realizację projektu zakończono 30 listopada 2012 r. Celem projektu było opracowanie materiałów dydaktycznych do treści kształcenia na Wydziale …., na kierunkach: …., … ., ... ., … a także na makrokierunkach: …, …. W ramach projektu wdrożono system interaktywnego kształcenia obejmujący większość przedmiotów technicznych na ww. kierunkach. Wprowadzenie systemu polegało na opracowaniu nowych, interaktywnych pomocy dydaktycznych (aplikacji 3D) do treści kształcenia w zakresie wynikającym z przedmiotów wykładanych na wymienionych kierunkach. Oprócz materiałów dydaktycznych do treści kształcenia opracowano trzy dodatkowe grupy materiałów dydaktycznych, pozwalających na realizację zadań przekrojowych z zakresu: budowy i zastosowania zestawu narzędzi prostych, zarządzania i inżynierii produkcji, eksploatacji i diagnostyki złożonego obiektu technologicznego. Zakupiono również sprzęt komputerowy umożliwiający prezentację interaktywnych aplikacji: sprzęt stacjonarny przeznaczony do Sali Wykładowej, który obejmuje projektor 3D, ekran, okulary do projekcji 3D (papierowe), komputer, oprogramowanie, oraz siedem zestawów mobilnych, jeden zestaw obejmuje: projektor, laptop, głośniki oraz 30 sztuk okularów aktywnych. Instytucją, która została objęta wsparciem był Wnioskodawca.

Grupami docelowymi byli:

  1. Wszyscy aktualni studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych Wydziału … kształcący się na studiach I lub II stopnia.
  2. Studenci Wydziału … z naboru w latach akademickich 2010-2013 kształcący się na studiach I lub II stopnia lub jednolitych studiach magisterskich.
  3. Doktoranci - uczestnicy studiów doktoranckich na Wydziale … oraz wydziałach pokrewnych w zakresie przedmiotów objętych projektem.
  4. Kadra akademicka prowadząca zajęcia na Wydziale … (nauczyciele akademiccy, młodzi doktorzy, prof. wizytujący); Pracownicy akademiccy zostali objęci systemem szkoleń specjalistycznych w zakresie nowych metod kształcenia z wykorzystaniem wytworzonych pomocy dydaktycznych oraz stażami.
  5. Słuchacze - uczestnicy kursów, szkoleń organizowanych przez uczelnię. Kandydaci na studia na Politechnikę oraz osoby >45 lat biorące udział w zajęciach Uniwersytetu III Wieku współpracującego z uczelnią.

Założono, że realizacja projektu przyczyni się do:

  • zwiększenie atrakcyjności oferty edukacyjnej dla studentów,
  • poprawy jakości kształcenia,
  • lepszego dostosowanie procesu dydaktycznego do potrzeba rynku pracy i gospodarki opartej na wiedzy poprzez udział potencjalnych pracodawców w procesie kształcenia,
  • poprawy zrozumienia przez studentów zadań omawianych w ramach zajęć,
  • wzrostu zainteresowania studentów kierunkami technicznymi.

Interaktywny system kształcenia wykorzystywany jest obecnie w procesie dydaktycznym na wszystkich latach studiów na wyżej wymienionych kierunkach, na studiach stacjonarnych I i II stopnia oraz na studiach niestacjonarnych I i II stopnia. Prezentacje aplikacji 3D stanowią pomoc dydaktyczną w procesie kształcenia na Wydziale …..

Realizując powyższy projekt Politechnika nie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego, zawartego w fakturach kosztowych. Podatek ten stanowił koszt kwalifikowany w projekcie.

W czerwcu br. Dziekan Wydziału Q Politechniki. Zwrócił się do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z zapytaniem o możliwość skorzystania z wyników projektu w ramach zajęć dydaktycznych na Politechnice. NCBiR, jako Instytucja Pośrednicząca w projekcie nie posiada praw do wyników badań uzyskanych w wyniku realizacji projektu. Ich właścicielem pozostaje beneficjent, tj. Politechnika. W związku z powyższym NCBiR zasugerowało, aby przedstawiciel Politechniki. skontaktował się bezpośrednio z Wnioskodawcą. We wrześniu br. Dziekan Wydziału Q Politechniki, zwrócił się do Politechniki z prośbą o możliwość wykorzystania wyników projektu (wybranych aplikacji 3D) pt. „…” w ramach zajęć dydaktycznych realizowanych na Politechnice, na Wydziale Q. Wnioskodawca proponuje podpisanie umowy, która będzie regulowała kwestie sposobu wykorzystania aplikacji przez Politechnikę. Udostępnienie aplikacji będzie nieodpłatne.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że:

1.W ramach projektu „...” realizowano 21 zadań, tj.

Zad 1: …; Zad 2: …; Zad 3: …; Zad 4: ….; Zad 5: ….; Zad 6: ….; Zad 7: ….; Zad 8: …; Zad 9: ….; Zad 10: ….; Zad 11: ….; Zad 12: ….; Zad 13: ….; Zad 14: ….. Zad 15: ….; Zad 16: ….; Zad 17: ….; Zad 18: ….; Zad 19: ….; Zad 20: ….; Zad 21: . ….,

W ramach każdego wyżej wymienionego zadania, kadra akademicka Politechniki wraz z firmą zewnętrzną, przygotowała zestaw aplikacji (wizualizacje 3D) wspomagających proces kształcenia studentów, np. w zadaniu nr

-3: … opracowano aplikacje, które prezentują: 1. Analizę stanu naprężenia i odkształcenia; 2. Interaktywne modele pól sprzężonych; 3. Metodę Elementów Skończonych; 4. Maszynę wytrzymałościową; 5. Proste przypadki wytrzymałościowe,

-6: …. opracowano aplikacje, które prezentują: 1. Toczenie; 2. Frezowanie; 3. Wiercenie; 4. Szlifowanie; 5. Water jet, 6. Rapid prototyping, 7. Montaż tokarki, 8. Montaż frezarki; 9. Drgania podczas obróbki; 10. Obróbka elektroerozyjna,

-16: …. opracowano aplikacje, które prezentują: 1. Modelowanie w skali atomowej; 2. Modelowanie wielkoskalowe; 3. Teoria homogenizacji numerycznej; 4. Numeryczna homogenizacja materiału porowatego; 5. Numeryczna homogenizacja materiału kompozytowego; 6. Numeryczna homogenizacja nanokompozytów ; 7. Identyfikacja w modelach wielkoskalowych,

-17: …. opracowano aplikacje, które prezentują: 1. Model systemu logistycznego przedsiębiorstwa z rozgraniczeniem na podsystemy przepływu materiałów oraz przepływu informacji; 2. Model obiegu materiałów w systemie meta-logistycznym, gdzie wykorzystywany jest system EDI; 3. Model sterowania zapasami w łańcuchu logistycznym z wykorzystaniem kart Kanban; 4. Modele organizacji producentów i detalistów, przykłady harmonogramów dostaw dla producentów, hurtowników i detalistów; 5. Modele przepływu materiałów przedsiębiorstwie typu push i squeeze; 6. Przeładunek kompletacyjny (Cross-docking); 7. Modele tras przejazdu środków transportu zewnętrznego.

-20: …. opracowano aplikacje, które prezentują: 1: Modele przepływu produkcji, uwzględniające różne konfiguracje stanowisk produkcyjnych (struktura gniazdowa, liniowa) oraz modele przepływu produkcji dla zróżnicowanych czasów wykonania operacji : szeregowych, równoległych oraz szeregowo-równoległych;

2.Model systemu dla produkcji wieloasortymentowej (różne typy zasobów produkcyjnych, przykłady zasobów własnych i dzielonych, system produkcyjny uwzględniający przepływ procesów w systemach wieloasortymentowych); 3. Model umożliwiający rejestrowanie konfliktów zasobowych, proces powstawania blokady i zagłodzenia w systemie produkcyjnym z uwzględnieniem sposobów rozwiązywania konfliktów zasobowych - zapobieganie, unikanie, wykrywanie i usuwanie. 4. Model sterowania z zastosowaniem reguł priorytetu, heurystyk, przykłady generowania harmonogramów produkcji; 5. Przykłady realizacji kroków metody. 6. Lean manufacturing 7. SMED - Model stanowiska przed i po przekształceniu przezbrojenia wewnętrznego w zewnętrzne. 8. Model planowania potrzeb materiałowych i wydajności zasobów w systemach MRP/CRP, MRPII/ERP. 9. Modele zarządzania przepływem materiałów. Idea funkcjonowania systemów typu Push i Puli. Model przepływu produkcji sterowanej za pomocą kart Kanban, Conwip. Modele łańcucha dostaw: ATO, ETO, MTO, MTS.

W czerwcu 2014 r. Dziekan Wydziału Q Politechniki zwrócił się o możliwości udostępnienia wybranych aplikacji, wytworzonych w ramach projektu I., do wykorzystania w procesie kształcenia na Wydziale Q.

„Wybrane aplikacje” będą obejmować tylko te, które będą zgodne z procesem kształcenia na wskazanym Wydziale. Panu Dziekanowi zostaną udostępnione (użyczone) np. tylko aplikacje wytworzone w ramach zadania nr 17 i 20. Użyczenie nie będzie obejmowało wszystkich aplikacji wytworzonych w ramach dwudziestu jeden zadań, a jedynie wybrane i wskazane na etapie podpisywania stosownej umowy.

Użyczanie będzie polegało na przekazaniu na nośniku DVD wybranych aplikacji, które będą prezentowanie nieodpłatnie studentom w ramach zajęć. Przedmiotem użyczenia będzie prawo do wykorzystywania wybranych aplikacje 3D.

  1. Przedmiotem użyczenia będzie tylko i wyłącznie prawo do wykorzystywania aplikacji w ramach zajęć. Sprzęt oraz oprogramowanie niezbędne do uruchomienia aplikacji pozostaje w kwestii Dziekana wydziału Q.
  2. Wnioskodawca zawrze umowę z Politechniką, która będzie regulowała kwestie nieodpłatnego użyczenia aplikacji. W umowie zostanie określone które aplikacje zostaną użyczone, na jakich zasadach, do jakich celów, w jakim zakresie oraz w jakim okresie aplikacje będą mogły być wykorzystywane.
  3. W wyniku zawarcia umowy użyczenie Politechnika a nie dokona przeniesienia na wyłączności Politechniki wybranych aplikacji. Politechnika nadal pozostanie właścicielem aplikacji, czyli będzie nimi dysponować, rozporządzać oraz korzystać z nich w procesie dydaktycznym.
  4. Politechnika udostępni Politechnice aplikacje 3D w celu ich wykorzystania w ramach zajęć dydaktycznych, realizowanych na Politechnice , na Wydziale Q. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą. Politechnika jest uczelnią publiczną, gdzie występuje sprzedaż niepodlegająca opodatkowaniu, sprzedaż opodatkowana oraz sprzedaż zwolniona z opodatkowania. Podstawowymi zadaniami Politechniki, zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym są między innymi: kształcenie studentów, wychowywanie studentów, prowadzenie badań naukowych oraz świadczenie usług badawczych, kształcenie i promowanie kadr naukowych, upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki, kultury narodowej i techniki, promowanie studiów podyplomowych, kurów i szkoleń w celu zdobywania nowych umiejętności niezbędnych na rynku pracy. Ewentualne udostępnienie „wybranych aplikacji 3D” będzie dokonane dla celów działalności gospodarczej, a w szczególności poprzez: wykłady, zajęcia dydaktyczne, laboratoria, ćwiczenia.
  5. Okres użyczenia aplikacji: 1 października 2015 r. – 30 września 2017 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy nieodpłatne udostępnienie wybranych aplikacji 3D innej Uczelni na podstawie umowy użyczenia, do wykorzystywania podczas zajęć ze studentami Politechniki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu VAT podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów na terytorium kraju,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przy pomocy powyższych przepisów ustawodawca w sposób precyzyjny ustalił, jakie czynności podlegają opodatkowaniu VAT. Tak więc opodatkowanie konkretnej czynności możliwe jest wyłącznie w przypadku uznania jej za czynność podlegającą VAT, wymienioną w katalogu art. 5 ustawy o VAT. Nie jest natomiast możliwe rozszerzenie opodatkowania VAT na inne, niewymienione w ustawie czynności lub zdarzenia.

Dodatkowo, zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych,
  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 cytowanej ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W ocenie Politechniki przepis art. 8 ust. 2 pkt 1 a także art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT zrównuje nieodpłatne świadczenie usług z odpłatnym świadczeniem usług wyłącznie w sytuacji, gdy dane świadczenie jest wykonywane do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. Przedmiotowe, nieodpłatne wykorzystanie aplikacji ma charakter stricte służący realizacji zadań Uczelni, tj. kształceniu studentów, prowadzeniu badań naukowych i świadczeniu usług badawczych, kształceniu i promowaniu kadr naukowych oraz upowszechnianiu i pomnażaniu osiągnięć nauki, kultury narodowej i techniki.

Konsekwentnie, czytając powyższy przepis, należy uznać, iż zgodnie z jego gramatyczną wykładnią nieodpłatne świadczenie usług na cele działalności gospodarczej podatnika w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług nie podlega opodatkowaniu VAT.

Należy wskazać, że umowa użyczenia jest jedną z umów nazwanych, obok najmu i dzierżawy, regulujących zasady używania rzeczy. Zgodnie z zapisem art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2014 r., poz. 121), przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Istotnymi cechami tej umowy są zatem dwa elementy: oddanie rzeczy do używania na pewien czas oraz nieodpłatność. Ponadto ważne jest, że umowa użyczenia nie przenosi własności rzeczy. Powyższe oznacza, że oddanie rzeczy do bezpłatnego używania na podstawie umowy użyczenia - na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - stanowi nieodpłatne świadczenie usług.

Mając na uwadze powyższe argumenty, Wnioskodawca pragnie podkreślić, że jego zdaniem, nie jest on zobowiązany do naliczania podatku należnego w związku z wykorzystaniem aplikacji do nieodpłatnego używania przez inny podmiot i świadczenie takie pozostaje poza Ustawą o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 154 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast art. 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W powyższym przepisie przyjęto generalną zasadę, zgodnie z którą usługami są wszelkie odpłatne świadczenia, niebędące dostawą towarów. Stąd też stwierdzić należy, że definicja „świadczenia usług” ma charakter dopełniający definicję „dostawy towarów” i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wykonywanych przez podatników w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Określeniem „usługi” w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług objęto obszerny krąg czynności, obejmujący swym zakresem zarówno czynności określone przez stosowne klasyfikacje statystyczne, jak i cały szereg innych świadczeń, które nie są ujęte w tych klasyfikacjach.

Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy zatem rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś), jak i zaniechanie (nieczynienie, bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy), w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza nieodpłatnie udostępnić innej Uczelni prawa do wykorzystania wybranych aplikacji 3D wytworzonych w ramach projektu pt. „...” w ramach prowadzonych przez tę Uczelnię zajęć dydaktycznych na wydziale Q na podstawie umowy użyczenia. Użyczanie będzie polegało na przekazaniu na nośniku DVD wybranych aplikacji, które będą prezentowanie nieodpłatnie studentom w ramach zajęć. Jednocześnie Wnioskodawca wskazał, że przedmiotem użyczenia będzie tylko i wyłącznie prawo do wykorzystywania aplikacji w ramach zajęć.

Z powyższego wynika, że udostępnione prawa do wykorzystania wytworzonych w ramach projektu wybranych aplikacji 3D nie będzie stanowić towaru w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, a zatem transakcja udostepnienia wybranych aplikacji 3D nie będzie mogła być kwalifikowana jako dostawa towarów. Rozważenia wymaga natomiast kwalifikacja wskazywanej transakcji, jako świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ustawy.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie. Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte – w przypadku świadczenia usług – w art. 8 ust. 2 ustawy.

W myśl regulacji art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  1. użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
  2. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Z powyższego przepisu wynika, że aby nieodpłatne świadczenie usług podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, muszą być spełnione określone warunki:

  • w przypadku użycia towarów stanowiących część przedsiębiorstwa – użycie ich do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika oraz istnienie prawa podatnika do odliczenia - w całości lub w części - podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów (warunki te muszą być spełnione łącznie),
  • w przypadku świadczenia usług – świadczenie ich do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Zatem dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy cytowanego wyżej art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisywało się będzie w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności jakie w danej sprawie występują.

Wypełnienie warunku określonego w art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Należy zatem stwierdzić, że opodatkowaniu podlegają te nieodpłatne usługi, które nie mają związku z prowadzoną działalnością. Za usługi świadczone do celów innych niż działalność gospodarcza należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 8 ust. 2 ustawy, jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z okoliczności przedstawionych w niniejszym wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza w okresie od 1 października 2015 r. – 30 września 2017 r. nieodpłatnie udostępnić innej Uczelni wybrane aplikacje wskazane na etapie podpisywania stosownej umowy użyczenia, w której zostaną określone, które aplikacje zostaną użyczone, na jakich zasadach, do jakich celów, w jakim zakresie oraz w jakim okresie będą mogły być wykorzystywane. Wnioskodawca nie dokona przeniesienia na wyłączność Uczelni wybranych aplikacji, nadal pozostanie właścicielem aplikacji, czyli będzie nimi dysponować, rozporządzać oraz korzystać z nich w procesie dydaktycznym.

Wnioskodawca udostępni Uczelni aplikacje 3D w celu ich wykorzystania w ramach zajęć dydaktycznych, realizowanych na Uczelni na Wydziale Q. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą. Podstawowymi zadaniami Wnioskodawcy, zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym są między innymi: kształcenie studentów, wychowywanie studentów, prowadzenie badań naukowych oraz świadczenie usług badawczych, kształcenie i promowanie kadr naukowych, upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki, kultury narodowej i techniki, promowanie studiów podyplomowych, kurów i szkoleń w celu zdobywania nowych umiejętności niezbędnych na rynku pracy. Ewentualne udostępnienie „wybranych aplikacji 3D” będzie dokonane dla celów działalności gospodarczej, a w szczególności poprzez: wykłady, zajęcia dydaktyczne, laboratoria, ćwiczenia.

Kwestią wymagającą rozstrzygnięcia jest zatem ustalenie, czy przekazanie przez Wnioskodawcę na rzecz innej Uczelni praw do wykorzystywania wybranych aplikacji 3D w ramach prowadzonych zajęć, stanowić będzie świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza Wnioskodawcy, czy też zostanie dokonane dla celów działalności gospodarczej Wnioskodawcy.

Jak wyjaśniono powyżej, za usługi świadczone do celów innych niż działalność gospodarcza należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca w opisie zdarzenia przyszłego nie wykazał związku czynności nieodpłatnego udostepnienia ww. praw z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą. Wprawdzie, w ocenie Wnioskodawcy, przekazanie tych praw niewątpliwie stanowić będzie nieodpłatne świadczenie usługi związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą w szczególności poprzez: wykłady, zajęcia dydaktyczne, laboratoria, ćwiczenia, jednakże podkreślić należy, że nie chodzi o sam fakt możliwości wykorzystania przez Wnioskodawcę ww. aplikacji w ramach projektu „...”, lecz o związek samej czynności nieodpłatnego przekazania praw do korzystania z wybranych aplikacji 3D z potrzebami prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

W ocenie tut. organu, okoliczności niniejszej sprawy nie wskazują na to, aby czynność nieodpłatnego przekazania praw do korzystania z wybranych aplikacji 3D miała nastąpić w związku z potrzebami prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, bowiem usługa ta (nieodpłatne przekazanie praw) sama w sobie nie przyniesie bezpośrednich korzyści Wnioskodawcy. Poprzez to nieodpłatne świadczenie zrealizowane zostaną cele i potrzeby innej Uczelni, a nie Wnioskodawcy.

Wobec powyższego stwierdzić należy, że z uwagi na fakt, że dojdzie do przekazania praw do wybranych aplikacji 3D na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością Wnioskodawcy, czynność ta będzie stanowić odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.

Prawa do wybranych aplikacji 3D zostaną bowiem przekazane na cele działalności gospodarczej innej Uczelni, która wykorzysta je w ramach prowadzonych przez tę Uczelnię swoich zajęć dydaktycznych, a nie na cele działalności gospodarczej Wnioskodawcy.

Tym samym, czynność nieodpłatnego przekazania przez Wnioskodawcę na rzecz innej Uczelni praw do korzystania z wybranych aplikacji 3D będzie stanowiła nieodpłatne świadczenie usług zrównane z odpłatnym świadczeniem usług na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy o VAT, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym nie jest on zobowiązany do naliczania podatku należnego w związku z wykorzystaniem aplikacji do nieodpłatnego używania przez inny podmiot i świadczenie takie pozostaje poza Ustawą o podatku od towarów i usług, należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretację wydano przy założeniu, że przedmiotem nieodpłatnego użyczenia będą wyłącznie prawa do nieodpłatnego wykorzystania wybranych aplikacji 3D przez inną Uczelnię.

Niniejsza interpretacja indywidualna traci ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego (w szczególności w przypadku gdyby przedmiotem nieodpłatnego użyczenia był także sprzęt komputerowy lub inne towary umożliwiające prezentację interaktywnych aplikacji wymienionych we wniosku) lub zmiany stanu prawnego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw

z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj