Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPP2/443-119/12-4/AW
z 14 maja 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPP2/443-119/12-4/AW
Data
2012.05.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Rozliczenie podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności --> Korekta podatku należnego w przypadku wierzytelności odpisanych lub nieściągalnych


Słowa kluczowe
dłużnik
korekta
wierzytelności nieściągalne


Istota interpretacji
Skoro Wnioskodawczyni ujęła korektę podatku należnego na podstawie art. 89a ustawy w rozliczeniu za miesiąc wrzesień 2011 r., poprzez złożenie korekty deklaracji za ten miesiąc, to biorąc pod uwagę treść art. 89a ust. 2 pkt 5 ustawy winna tego dokonać najpóźniej do dnia 31 grudnia 2011 r.
Odnosząc się zaś do wskazanego przez Wnioskodawczynię terminu 25 stycznia 2012 r. należy wyjaśnić, iż jest on związany z terminem rozliczenia podatku od towarów i usług za miesiąc grudzień 2011 r., natomiast zadane pytanie dotyczy złożenia korekty podatku za miesiąc wrzesień 2011 r. W związku z powyższym, w świetle art. 89a ust. 2 pkt 5 ustawy stanowisko Wnioskodawczyni jest nieprawidłowe
Dostawa budowli znajdujących się na gruncie o powierzchni 840m2 – jak wskazał



Wniosek ORD-IN 334 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2012 r. (data wpływu 6 lutego 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 maja 2012 r. (data wpływu 10 maja 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości korekty podatku należnego, na podstawie art. 89a ustawy, w deklaracji za wrzesień 2011 r., złożonej do 25 stycznia 2012 r. – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości korekty podatku należnego, na podstawie art. 89a ustawy, w deklaracji za wrzesień 2011 r., złożonej do 25 stycznia 2012 r.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 7 maja 2012r. poprzez doprecyzowanie stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą. Jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. W 2009 r. Wnioskodawczyni wykonała usługę na rzecz podatnika będącego spółką z o.o., zarejestrowaną jako podatnik VAT czynny w momencie świadczenia usługi, jak i obecnie, niebędącą w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji.

Przychód został przez Wnioskodawczynię wykazany w deklaracji VAT-7 i został odprowadzony podatek należny na rachunek Urzędu Skarbowego. Niestety kontrahent okazał się nieuczciwy i nie uregulował należności. Nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona, ponieważ nie została uregulowana w terminie 180 dni od upływu terminu jej płatności, ale nie została jeszcze przedawniona, ponieważ nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona. Spółka z o.o. jest nadal zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, ale nie wywiązała się z obowiązku aktualizacji danych identyfikacyjnych.

Adres siedziby jest nieaktualny i w Urzędzie Skarbowym i w Sądzie Rejestrowym. Zawiadomienie o zamiarze skorygowania podatku należnego nie zostało odebrane, a na kopercie widnieje zapis „firma nie istnieje”.

W związku z tym, że Urząd Skarbowy twierdził, że jeżeli zawiadomienie o zamiarze skorygowania podatku należnego nie zostało odebrane to nie został spełniony warunek art. 89a ust. 2 pkt 6 ustawy o VAT Wnioskodawczyni złożyła wniosek o interpretację indywidualną. Po otrzymaniu (w styczniu 2012 r.) stanowiska w sprawie zadanego pytania (interpretacja indywidualna IPTPP1/443-879/11-2/RG), należało stwierdzić, że zgodnie z art. 151 i art. 151a ustawy Ordynacja podatkowa został spełniony warunek zawiadomienia dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego, o którym mowa w art. 89a ust. 2 pkt 6 ustawy o VAT.

Wnioskodawczyni korzystając z tzw. ulgi za złe długi dokonała korekty należnego podatku VAT w stosunku do wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta została dokonana poprzez korektę deklaracji VAT-7 za miesiąc wrzesień 2011. Korekta została złożona do Urzędu Skarbowego dnia 23 stycznia 2012 r.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku, Zainteresowana wskazała, że dłużnik na dzień dokonania korekty był podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik czynny.

Wierzytelności przed dokonaniem korekty we wrześniu 2011 nie zostały zbyte.

Zwrot zawiadomienia o zamiarze skorygowania podatku należnego z adnotacją „firma nie istnieje”, które zostało wysłane na adres siedziby dłużnika otrzymano we wrześniu 2011r. Adnotacja na zwrocie brzmi „firma nie istnieje” i jest datownik z datą 14.09.2011 i podpis listonosza.

Pomiędzy Wnioskodawczynią a dłużnikiem nie istnieje związek, o którym mowa w art. 32 ust. 2-4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dokonanie przez Wnioskodawczynię korekty podatku należnego w deklaracji za miesiąc wrzesień 2011 r. złożonej do 25 stycznia 2012 r. jest prawidłowe...

Zdaniem Wnioskodawczyni, ostateczny termin na dokonanie korekty podatku VAT w odniesieniu do nieściąganych wierzytelności wynikających z faktur wystawionych w 2009 roku mija w grudniu 2011.

Zdaniem Wnioskodawczyni zgodnie z art. 99 ustawy o VAT podatnicy zobowiązani są składać deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym. Brak jest osobnych przepisów podatkowych w sprawie dokonywania korekt deklaracji podatkowych.

Stanowisko to zostało również potwierdzone: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 7 stycznia 2010 r. nr IBPP2/443-341/10/BW.

W związku z powyższym korekta deklaracji VAT-7 została złożona w terminie określonym przez przepisy prawa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Kwestie dotyczące rozliczenia podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności regulują przepisy art. 89a i art. 89b ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054) , zwanej dalej ustawą.

Zgodnie z art. 89a ust. 1 ustawy, podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, z zastrzeżeniem ust. 2-5. Korekta podatku dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna lub której nieściągalność została uprawdopodobniona.

Natomiast w myśl art. 89a ust. 1a ustawy, nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Na podstawie ust. 2 powyższego artykułu, przepis ust. 1 stosuje się w przypadku, gdy spełnione są następujące warunki:

  1. dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
  2. wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny;
  3. wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty, o której mowa w ust. 1, są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni;
  4. wierzytelności nie zostały zbyte;
  5. od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona;
  6. wierzyciel zawiadomił dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego ze względu na wystąpienie okoliczności, o których mowa w ust. 1, a dłużnik w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.

Zgodnie z ust. 3 wskazanego artykułu, korekta podatku należnego może nastąpić w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym upłynął termin określony w ust. 2 pkt 6, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym wierzyciel uzyskał potwierdzenie odbioru przez dłużnika zawiadomienia, o którym mowa ust. 2 pkt 6. Warunkiem dokonania korekty jest uzyskanie przez wierzyciela potwierdzenia odbioru przez dłużnika zawiadomienia, o którym mowa ust. 2 pkt 6.

W myśl art. 99 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2009 r. Wnioskodawczyni wykonała usługę na rzecz podatnika będącego spółką z o.o., zarejestrowaną jako podatnik VAT czynny w momencie świadczenia usługi, jak i obecnie, niebędącą w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Usługi te zostały udokumentowane fakturami VAT wystawionymi w roku 2009. Przychód został przez Wnioskodawczynię wykazany w deklaracji VAT-7 i został odprowadzony podatek należny na rachunek Urzędu Skarbowego. Kontrahent nie uregulował należności. Nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona, ponieważ nie została uregulowana w terminie 180 dni od upływu terminu jej płatności, ale nie została jeszcze przedawniona, ponieważ nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona. Wierzytelności przed dokonaniem korekty we wrześniu 2011 nie zostały zbyte.

Dłużnik na dzień dokonania korekty był podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik czynny.

Zawiadomienie o zamiarze skorygowania podatku należnego nie zostało odebrane, a na kopercie widnieje zapis „firma nie istnieje”. Zwrot zawiadomienia o zamiarze skorygowania podatku należnego z adnotacją „firma nie istnieje”, które zostało wysłane na adres siedziby dłużnika otrzymano we wrześniu 2011r. Adnotacja na zwrocie brzmi „firma nie istnieje” i jest datownik z datą 14.09.2011 i podpis listonosza.

Korekta została dokonana poprzez korektę deklaracji VAT-7 za miesiąc wrzesień 2011. Korekta została złożona do Urzędu Skarbowego dnia 23 stycznia 2012 r.

Pomiędzy Wnioskodawczynią a dłużnikiem nie istnieje związek, o którym mowa w art. 32 ust. 2-4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, iż skoro Wnioskodawczyni ujęła korektę podatku należnego na podstawie art. 89a ustawy w rozliczeniu za miesiąc wrzesień 2011 r., poprzez złożenie korekty deklaracji za ten miesiąc, to biorąc pod uwagę treść art. 89a ust. 2 pkt 5 ustawy winna tego dokonać najpóźniej do dnia 31 grudnia 2011 r.

Odnosząc się zaś do wskazanego przez Wnioskodawczynię terminu 25 stycznia 2012 r. należy wyjaśnić, iż jest on związany z terminem rozliczenia podatku od towarów i usług za miesiąc grudzień 2011 r., natomiast zadane pytanie dotyczy złożenia korekty podatku za miesiąc wrzesień 2011 r. W związku z powyższym, w świetle art. 89a ust. 2 pkt 5 ustawy stanowisko Wnioskodawczyni jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Końcowo tut. Organ zauważa, że powoływana przez Wnioskodawczynię interpretacja indywidualna z dnia 7 stycznia 2010 r. Nr IBPP2/443-341/10/BW, jest rozstrzygnięciem wydanym na tle indywidualnego stanu faktycznego i nie ma mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj