Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-1449b/11/MD
z 13 stycznia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-1449b/11/MD
Data
2012.01.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
edukacja
import usług
kształcenie
szkolenie
zwolnienia podatkowe


Istota interpretacji
Zasady opodatkowania usługi intensywnego kursu przygotowawczego z języka angielskiego nabytej od podmiotu z kraju trzeciego.



Wniosek ORD-IN 564 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2011 r. (data wpływu 14 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad opodatkowania usługi intensywnego kursu przygotowawczego z języka angielskiego nabytej od podmiotu z kraju trzeciego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 14 września 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad opodatkowania usługi intensywnego kursu przygotowawczego z języka angielskiego nabytej od podmiotu z kraju trzeciego.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Uniwersytet podpisał umowę z firmą mającą siedzibę w USA na wykonanie m. in. usługi rekrutacji studentów obcokrajowców na 5-letnie studia anglojęzyczne na Wydziale Nauk (..), dla studentów z obszaru Azji wraz z krajami Bliskiego Wschodu. Dodatkowo firma ta zobowiązała się do zorganizowania intensywnego, sześciomiesięcznego kursu przygotowawczego z języka angielskiego z elementami biologii, chemii oraz fizyki, w zakresie niezbędnym do rozpoczęcia studiów dla kandydatów z danego obszaru. Firma zobowiązała się również do zapewnienia i zorganizowania intensywnego tutoringu w okresie 6 miesięcy, dla kandydatów, którzy będą wymagać wspomagania w procesie przygotowania do rygoru studiowania.

Umowa traktuje kurs przygotowawczy z języka angielskiego, sześciomiesięczny tutoring i usługę rekrutacji, jako trzy zadania usługowe. Uniwersytet zobowiązał się do zapłaty za kurs języka angielskiego z elementami chemii, fizyki i biologii oraz usługę rekrutacji. Koszty tutoringu dla kandydatów, którzy będą wymagać wspomagania w procesie przystosowania do rygoru studiowania ponoszą zainteresowani studenci. Uczestnictwo w kursie językowym nie jest obowiązkowe i zależy od poziomu znajomości języka angielskiego przez przyszłego studenta. Wynagrodzenie dla ww. firmy ustalono w formie prowizji uzależnionej od ilości pozyskanych studentów oraz wysokości czesnego za pierwszy rok studiów. Kurs przygotowawczy organizowany i zapewniany przez kontrahenta jest kursem polegającym na nauce języka angielskiego, z uwzględnieniem specyficznego słownictwa i wyrażeń specjalistycznych występujących w dziedzinie chemii, fizyki i biologii. Zajęcia prowadzone są przez lektorów języka angielskiego. Miejscem świadczenia usług jest Polska. Spełnione są więc przesłanki do rozpoznania przez usługobiorcę (Uniwersytet) importu usług.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy (…) kurs przygotowawczy z języka angielskiego wykonywany przez ww. firmę na zlecenia Uniwersytetu, na podstawie umowy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...


Zdaniem Wnioskodawcy, ww. usługę należy traktować jako import usług podlegający zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, zwalnia się od podatku usługi nauczania języków obcych oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Zdaniem Uniwersytetu, fakt, że tematyka kursu języka angielskiego obejmuje specjalistyczne słownictwo z dziedziny biologii, fizyki i chemii nie wyklucza możliwości zastosowania zwolnienia. Do zastosowania zwolnienia nie ma również znaczenia fakt, kto świadczy usługę nauczania języka obcego. Sposób ustalenia wynagrodzenia w formie prowizji nie przesądza również o charakterze świadczonych usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054) – zwanej dalej ustawą - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Z treści art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju, przez które - w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy - rozumie się co do zasady terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W przypadku świadczenia usług celem określenia miejsca ich opodatkowania należy ustalić podatkowe miejsce ich świadczenia.

Stosownie do art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j i art. 28n.


W tym miejscu wskazać należy, że dla potrzeb określenia miejsca świadczenia usług funkcjonuje autonomiczna definicja podatnika. I tak z art. 28a pkt 1 ustawy wynika, że:

  1. ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:



    1. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
    2. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

  2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych zapodlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.


Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, że zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy, dla określenia miejsca świadczenia usług kluczowe znaczenie ma status podatkowy usługobiorcy, tj. czy jest on podatnikiem w rozumieniu art. 28a pkt 1 ustawy.

Przez import usług – w myśl art. 2 pkt 9 ustawy – rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju.

Stosownie do postanowień zawartych w ust. 2 powyższego artykułu, przepisów ust. 1 pkt 4 i 5 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług i dostawy towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyjątkiem świadczenia usług, do których stosuje się art. 28b, oraz dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca lub nabywca towarów.

Na mocy ust. 3 tegoż artykułu, przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b, również osoba prawna niebędąca takim podatnikiem, zarejestrowana jako podatnik VAT UE, zgodnie z art. 97.

Stawka podatku, zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 -12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

Jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, zastosowanie obniżonej stawki podatku lub zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ww. ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b) ustawy, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Zgodnie z ust. 1 pkt 28 ww. artykułu, zwalnia się usługi nauczania języków obcych oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, inne niż wymienione w pkt 26, pkt 27 i pkt 29.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Uniwersytet podpisał umowę z firmą mającą siedzibę w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej na wykonanie m. in. usługi intensywnego, sześciomiesięcznego kursu przygotowawczego z języka angielskiego z elementami biologii, chemii oraz fizyki w zakresie niezbędnym do rozpoczęcia studiów medycznych dla kandydatów z danego obszaru. Uniwersytet zobowiązał się do zapłaty za ww. kurs. Uczestnictwo w kursie językowym nie jest obowiązkowe i zależy od poziomu znajomości języka angielskiego. Zajęcia prowadzone są przez lektorów języka angielskiego. Miejscem świadczenia tej usługi jest Polska.

Na tym tle Uniwersytet powziął wątpliwość dotyczącą opodatkowania ww. usługi.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny potwierdzić należy pogląd Uniwersytetu, że nabycie od podmiotu z kraju trzeciego ww. usługi kursu przygotowawczego z języka angielskiego wiązało się z obowiązkiem rozliczenia tzw. importu usług (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy). Spełnione zostały bowiem wszystkie przesłanki podmiotowe i przedmiotowe znamionujące ten rodzaj czynności. Ponadto Uniwersytet słusznie uznał, że czynność ta korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy.

Końcowo informuje się, że kwestia zasad opodatkowania usług rekrutacji studentów nabytych od podmiotu z kraju trzeciego została rozstrzygnięta w interpretacji indywidualnej nr ITPP2/443-1449b/11/MD.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj