Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-1251/11/BW
z 17 lutego 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-1251/11/BW
Data
2012.02.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczanie podatku naliczonego
odliczenia
podatek naliczony
usługi budowlane


Istota interpretacji
Czy od wydatków inwestycyjnych związanych z ukończeniem budowy budynku Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego VAT?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 listopada 2011r. (data wpływu do tut. organu 24 listopada 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych związanych z ukończeniem budowy budynku – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 listopada 2011r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej, m.in., podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych związanych z ukończeniem budowy budynku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 25 sierpnia 2008 roku Wnioskodawca otrzymał od Starosty pozwolenie na budowę budynku gospodarczo-garażowego, który to budynek miał być przeznaczony na cele osobiste. Wnioskodawca przystąpił do budowy tego budynku, którego stan surowy został ukończony w miesiącu październiku 2009 roku. Wnioskodawca nadmienia, że od dostawców materiałów budowlanych oraz wykonawców robót budowlanych nie żądał faktur lub rachunków, natomiast otrzymanych paragonów z kas fiskalnych również nie posiada.

Od dnia 2 listopada 2009 roku Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie usług ostrzenia narzędzi skrawających do obróbki metali, tworzyw sztucznych i drewna, która jest opodatkowana na zasadach ogólnych, Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług wykonującym czynności wyłącznie opodatkowane.

Wczesną wiosną 2010 roku Wnioskodawca przystąpił do robót wykończeniowych z przeznaczeniem tego budynku na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Roboty wykończeniowe zostały ukończone w miesiącu sierpniu 2011 roku, które udokumentowano otrzymanymi fakturami VAT. Naliczony podatek VAT od otrzymanych faktur Wnioskodawca odliczył od podatku należnego. Pozwolenie na użytkowanie tego budynku otrzymał w dniu 22 sierpnia 2011r. Użytkowanie tego budynku do celów prowadzonej działalności gospodarczej rozpoczął od dnia 23 sierpnia 2011 roku, zaś jego wartość początkowa, dla celów odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszty uzyskania przychodów, została ustalona przez powołanego przez Wnioskodawcę uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego. Budynek ten został przyjęty do ewidencji środków trwałych, zaś odpisów amortyzacyjnych rozpoczął dokonywać od miesiąca września 2011 roku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy od wydatków inwestycyjnych związanych z ukończeniem budowy budynku Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, od wydatków inwestycyjnych związanych z ukończeniem budowy budynku prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego przysługuje mu na podstawie przepisu określonego w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. ).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej również ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Natomiast, w myśl art. 86 ust. 10 pkt 1 i 2 ww. ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje:

  • w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18;
  • w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 – w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy lub usługobiorcy odpowiednio od świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest usługobiorca, od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.

Zgodnie zaś z art. 86 ust. 11 ww. ustawy o VAT, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Należy również wskazać, że ustawodawca umożliwił podatnikom skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca w 2009r. rozpoczął budowę budynku gospodarczo-garażowego, który to budynek miał być przeznaczony na cele osobiste. Stan surowy budynku został ukończony w miesiącu październiku 2009r. Na prace związane ze stanem surowym budynku Wnioskodawca nie posiada faktur dokumentujących nabycie towarów i usług.

Od dnia 2 listopada 2009r. Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie usług ostrzenia narzędzi skrawających do obróbki metali, tworzyw sztucznych i drewna.

Wczesną wiosną 2010r. Wnioskodawca przystąpił do robót wykończeniowych z przeznaczeniem tego budynku na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, które zostały ukończone w miesiącu sierpniu 2011r. i udokumentowane otrzymanymi fakturami VAT. Naliczony podatek VAT od otrzymanych faktur Wnioskodawca odliczył od podatku należnego. Użytkowanie tego budynku do celów prowadzonej działalności gospodarczej rozpoczął od dnia 23 sierpnia 2011r.

Wnioskodawca wskazał, iż jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług wykonującym czynności wyłącznie opodatkowane.

Mając na względzie powołane przepisy prawa podatkowego dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz powyższy opis sprawy, należy stwierdzić, iż Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na ukończenie opisanego we wniosku budynku, na podstawie otrzymanych faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z ukończeniem budynku przeznaczonego do wykonywania działalności opodatkowanej VAT, jednakże pod warunkiem, że nie wystąpią inne przesłanki negatywne wymienione w art. 88 ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Podkreślić należy, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z budową opisanego we wniosku budynku w stanie surowym, przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, na które to wydatki Wnioskodawca nie posiada faktur VAT, bowiem powyższe nie było przedmiotem zapytania Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. organ pragnie zauważyć, iż poruszona w przedmiotowym wniosku kwestia dotycząca podatku dochodowego od osób fizycznych, będzie przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj