Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/4511-380/15/BK
z 19 czerwca 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 25 marca 2015 r. (złożonym osobiście w tut. Biurze 31 marca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie ustalenia źródła przychodów, do jakiego należy zaliczyć przychody uzyskiwane z tytułu udzielania licencji na używanie znaku towarowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2015 r. w tut. Biurze został złożony osobiście ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie ustalenia źródła przychodów, do jakiego należy zaliczyć przychody uzyskiwane z tytułu udzielania licencji na używanie znaku towarowego.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegającą obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.; dalej: „Ustawa PIT”). Obecnie jest komandytariuszem spółki komandytowej (dalej: „Spółka Komandytowa”), która w przyszłości stanie się wspólnikiem spółki jawnej (dalej: „Spółka Jawna”).

Zgodnie z zamierzeniami biznesowymi Spółka Jawna nabędzie od innego podmiotu prawo ochronne na znak towarowy, nadane przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: „Znak”). Spółka Jawna odpłatnie udzieli licencji na korzystanie ze Znaku. W szczególności licencja na korzystnie ze Znaku może być udzielona na rzecz Spółki Komandytowej. Udzielanie licencji na korzystanie ze Znaku będzie mieściło się w zakresie działalności Spółki Jawnej określonej w umowie spółki, mającej odzwierciedlenie w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (PKD 77.40.Z). Co więcej, działalność w tym zakresie będzie wiodącym obszarem działalności Spółki Jawnej, a przychody z tego tytułu będą stanowiły większość przychodów generowanych z tytułu działalności prowadzonej w ramach Spółki Jawnej. Spółka Jawna zostanie przy tym wyposażona w odpowiednie zasoby materialne oraz ludzkie służące prowadzeniu działalności zarówno w zakresie odpłatnego udzielania licencji na korzystanie ze Znaku, jak również innej działalności w tym świadczenia usług wspierających pozyskiwanie klientów przez Spółkę Komandytową.

Istotne elementy opisu zdarzenia przyszłego zawarto również we własnym stanowisku Wnioskodawcy w sprawie, gdzie wskazano, że planowane działania Spółki Jawnej polegające na udzielaniu licencji na używanie Znaku będą prowadzone w sposób zorganizowany i ciągły. Działalność ta będzie główną działalnością Spółki Jawnej. Większość przychodów Spółki Jawnej, która stworzona zostanie w celu prowadzenia działalności gospodarczej, będzie generowana w związku z odpłatnym udzielaniem licencji na używanie Znaku. Działalność prowadzona w ramach działalności Spółki Jawnej polegająca na udzielaniu licencji na używanie Znaku będzie zatem wykazywała znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w Ustawie PIT. Spełnione będą bowiem wszystkie znamiona prowadzenia działalności gospodarczej wskazane przez ustawodawcę. Spółka Jawna będzie bowiem prowadziła działalność w zakresie udzielania licencji na używanie Znaku w sposób zarobkowy (w szczególności generowane będą z tego tytułu przychody stanowiące większość przychodów Spółki Jawnej), zorganizowany (w szczególności Spółka Jawna odpłatnie nabędzie aktywa o znaczącej wartości w celu uzyskiwania przychodów z opłat licencyjnych jak i uzyskiwania dalszych przysporzeń wynikających z budowania wartości tego aktywa) i ciągły (podejmowane działania związane z budowaniem wartości Znaku i zawierane umowy licencyjne będą długoterminowe). Ponadto, Spółka Jawna zostanie przy tym wyposażona w odpowiednie zasoby materialne oraz ludzkie służące prowadzeniu działalności zarówno w zakresie odpłatnego udzielania licencji na korzystanie ze Znaku, jak również innej działalności w tym świadczenia usług wspierających pozyskiwanie klientów przez Spółkę Komandytową.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest zakwalifikowanie do przychodów z działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy PIT przychodów przypisywanych Wnioskodawcy, wynikających z działalności Spółki Jawnej, polegającej na udzielaniu licencji na używanie Znaku?

Zdaniem Wnioskodawcy, przypisane mu przychody, które wynikać będą z działalności Spółki Jawnej, polegającej na udzielaniu licencji na używanie Znaku, należy kwalifikować jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm., dalej: „Ustawa PIT”).

Przepisem regulującym zasady opodatkowania dochodów z tytułu uczestnictwa w spółkach osobowych jest art. 8 Ustawy PIT, zgodnie z którym przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (udziału), oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Zgodnie z przytoczoną regulacją, w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki, która nie ma osobowości prawnej, podatnikiem podatku dochodowego jest nie spółka, lecz jej wspólnicy. Przenosząc powyższe rozważania teoretyczne na grunt niniejszej sprawy, w przypadku Spółki Jawnej, podatnikami podatku dochodowego będą jej wspólnicy. W związku z tym, że wspólnikiem Spółki Jawnej będzie niebędąca podatnikiem spółka osobowa, tj. Spółka Komandytowa, podatnikami podatku dochodowego od dochodów uzyskiwanych w związku z działalnością Spółki Jawnej będą między innymi wspólnicy Spółki Komandytowej, w tym Wnioskodawca.

W celu ustalenia sposobu opodatkowania przychodów niezbędne jest ustalenie właściwego ich źródła. Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 Ustawy PIT odrębnymi źródłami przychodów są m.in. przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy PIT).

Przy czym przez działalność gospodarczą, zgodnie z art. 5a pkt 6 Ustawy PIT, rozumie się
działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych.

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W odniesieniu do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, ustawodawca wskazał dodatkowo w ramach art. 14 Ustawy PIT, że za przychód z działalności, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy PIT, uważa się kwoty należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Należą do nich co do zasady wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 tejże ustawy.

Przedmiotem działalności gospodarczej Spółki Jawnej będzie m.in. udzielanie licencji na Znak (PKD 77.40.Z). W ocenie Wnioskodawcy, w sytuacji, gdy Spółka Jawna dokonywać będzie owych czynności w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, uzyskany z tego tytułu przychód podlega opodatkowaniu, jako przychód z działalności gospodarczej. Przy czym, aby owe działania mogły być traktowane za wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej spełnione powinny być warunki, o których mowa w art. 5a pkt 6 Ustawy PIT. Oznacza to, że działalność powinna być wykonywana w sposób ciągły i zorganizowany. Należy mieć na uwadze, że planowane działania Spółki Jawnej polegające na udzielaniu licencji na używanie Znaku będą prowadzone w sposób zorganizowany i ciągły. Działalność ta będzie główną działalnością Spółki Jawnej. Większość przychodów Spółki Jawnej, która stworzona zostanie w celu prowadzenia działalności gospodarczej, będzie generowana w związku z odpłatnym udzielaniem licencji na używanie Znaku. W rezultacie, nie ulega wątpliwości, że działalność prowadzona w ramach działalności Spółki Jawnej polegająca na udzielaniu licencji na używanie Znaku będzie wykazywała znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w Ustawie PIT. Spełnione będą bowiem wszystkie znamiona prowadzenia działalności gospodarczej wskazane przez ustawodawcę. Spółka Jawna będzie bowiem prowadziła działalność w zakresie udzielania licencji na używanie Znaku w sposób zarobkowy (w szczególności generowane będą z tego tytułu przychody stanowiące większość przychodów Spółki Jawnej), zorganizowany (w szczególności Spółka Jawna odpłatnie nabędzie aktywa o znaczącej wartości w celu uzyskiwania przychodów z opłat licencyjnych, jak i uzyskiwania dalszych przysporzeń wynikających z budowania wartości tego aktywa) i ciągły (podejmowane działania związane z budowaniem wartości Znaku i zawierane umowy licencyjne będą długoterminowe). Ponadto, Spółka Jawna zostanie przy tym wyposażona w odpowiednie zasoby materialne oraz ludzkie służące prowadzeniu działalności zarówno w zakresie odpłatnego udzielania licencji na korzystanie ze Znaku, jak również innej działalności w tym świadczenia usług wspierających pozyskiwanie klientów przez Spółkę Komandytową.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, przypisane mu przychody, zgodnie z art. 8 Ustawy PIT, które wynikać będą z działalności Spółki Jawnej, polegającej m.in. na udzielaniu licencji na używanie Znaku, należy kwalifikować jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust 1 pkt 3 Ustawy PIT.

Na potwierdzenie ww. stanowiska Wnioskodawca powołał interpretacje indywidualne wydane przez:

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj