Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB-1-2/4510-386/15/MW
z 29 października 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 29 lipca 2015 r. (data wpływu do BKIP w Piotrkowie Trybunalskim 10 sierpnia 2015 r., wpływu do tut. Biura 17 sierpnia 2015 r.), uzupełnionym 31 sierpnia 2015r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w Spółce wystąpi zobowiązanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu otrzymania aportu w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 sierpnia 2015 r. wpłynął do BKIP w Piotrkowie Trybunalskim wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w Spółce wystąpi zobowiązanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu otrzymania aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wniosek ten przy piśmie z 17 sierpnia 2015 r. Znak: IPTBP3/4510-248/15-2/MS został przesłany do tut. BKIP do załatwienia zgodnie z właściwością.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest istniejącą Spółką prawa handlowego i zamierza podwyższyć swój kapitał o aport w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa wnoszony przez Spółkę Jawną P-I. W ramach wewnętrznej struktury przedsiębiorstwa P-I Spółka Jawna zostały wydzielone:

  • Oddział A - obejmujący działalność Spółki w miejscowości N.K. oraz
  • Oddział B - obejmujący działalność Spółki w miejscowości W.

Oddział A jako zorganizowana część przedsiębiorstwa ma zostać wniesiony aportem do Spółki Wnioskodawcy.

Na dzień sporządzenia wniosku Wnioskodawca jest dzierżawcą nieruchomości wchodzących w skład Oddziału A.

Z chwilą wniesienia aportem Oddziału A, Spółka Jawna P-I funkcjonować będzie nadal w oparciu o Oddział z/s w miejscowości W.

Prowadzony Oddział A stanowi wyodrębnioną organizacyjnie i majątkowo część przedsiębiorstwa wraz z wyposażeniem niezbędnym do jej prowadzenia - stanowi odrębną zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki Jawnej P-I.

Mający ulec aportowaniu Oddział A sam generuje swoje przychody, koszty oraz należności i zobowiązania.

Składniki majątku przedsiębiorstwa składające się na Oddział A są wyodrębnione na płaszczyźnie:

  • organizacyjnej, co oznacza, że stanowią wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, które zarazem mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania;
  • finansowej, co oznacza, że posiada samodzielność finansową pozwalającą na automatyczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym;
  • funkcjonalnej, co oznacza, że stanowi potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Zespół składników majątkowych składających się na Oddział A do prowadzenia działalności nie wymaga udziału pozostałych składników przedsiębiorstwa.

Oddział ten spełnia warunki określone dla zorganizowanej części przedsiębiorstwa i może być przedmiotem aportu.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy u Wnioskodawcy (osoba prawna) wystąpi zobowiązanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu otrzymania aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1).

Zdaniem Wnioskodawcy, z punktu widzenia podatku dochodowego od osób prawnych wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa w zamian za objęcie udziałów pozostaje neutralne podatkowo dla spółki obejmującej aport.

Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 4 pkt 4 Ustawy o CIT, nie podlegają opodatkowaniu przychody otrzymane na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, niezależnie od rodzaju wnoszonego wkładu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza podwyższyć swój kapitał o aport w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (Oddział A), która została wydzielona w ramach wewnętrznej struktury Spółki Jawnej P-I. Na dzień sporządzenia wniosku Wnioskodawca jest dzierżawcą nieruchomości wchodzących w skład wnoszonego aportem Oddziału A. Oddział A stanowi wyodrębnioną organizacyjnie i majątkowo część przedsiębiorstwa wraz z wyposażeniem niezbędnym do jego prowadzenia. Ponadto Oddział ten sam generuje swoje przychody, koszty oraz należności i zobowiązania.


Składniki majątku przedsiębiorstwa składające się na Oddział A są wyodrębnione na płaszczyźnie:

  • organizacyjnej, co oznacza, że stanowią wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, które zarazem mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania;
  • finansowej, co oznacza, że Oddział A posiada samodzielność finansową pozwalającą na automatyczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym;
  • funkcjonalnej, co oznacza, że ww. Oddział stanowi potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Zespół składników majątkowych składających się na Oddział A do prowadzenia działalności nie wymaga udziału pozostałych składników przedsiębiorstwa.

Oddział ten spełnia warunki określone dla zorganizowanej części przedsiębiorstwa i może być przedmiotem aportu.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2014 r., poz. 851, ze zm., dalej: „updop”), do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela.

Oznacza to, że wartość wkładów zarówno pieniężnych jak i niepieniężnych wnoszona na pokrycie kapitału zakładowego w związku z utworzeniem spółki, jak również z podwyższeniem tego kapitału nie jest zaliczana do przychodów spółki.

W świetle powyższych przepisów, należy uznać że podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy poprzez przejęcie powstałej w wyniku wydzielenia ze struktury wewnętrznej przedsiębiorstwa Spółki Jawnej P-I, zorganizowanej części przedsiębiorstwa – Oddziału A, nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego dla Wnioskodawcy.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienić należy, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 2, zgodnie z właściwością, wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj