Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/4512-1-427/15-2/AD
z 28 sierpnia 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentowanej przez Doradcę Podatkowego przedstawione we wniosku z 28 maja 2015 r. (data wpływu 29 maja 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia przez Wnioskodawcę podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych na spółkę przejmowaną/dzieloną w dniu lub po dniu połączenia/podziału – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 maja 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia przez Wnioskodawcę podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych na spółkę przejmowaną/dzieloną w dniu lub po dniu połączenia/podziału.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka (Wnioskodawca) jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT z siedzibą na terytorium Polski. Spółka należy do grupy spółek w Polsce (dalej: „Grupa”). Rozważane są możliwości rozwoju działalności spółek z Grupy, w tym Spółki. Jednocześnie, planowane jest uproszczenie aktualnej struktury Grupy.

Zdarzenie nr 1

Jednym z etapów planowanej restrukturyzacji Grupy będzie połączenie Spółki z innymi podmiotami Grupy – spółkami komandytowymi, przy czym Wnioskodawca będzie spółką przejmującą, a spółka komandytowa Grupy będzie spółką przejmowaną (dalej: .”Spółka przejmowana”). Połączenie zostanie dokonane w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030: dalej: „KSH”) poprzez przejęcie całego majątku Spółki przejmowanej przez Spółkę.

Niezależnie od skutków prawnych występujących automatycznie w momencie takiego połączenia np. sukcesja uniwersalna Spółka przejmowana planuje wysłanie zawiadomienia o planowanym połączeniu do jak największej ilości dostawców towarów i usług. Zawiadomienie to będzie określać planowaną datę połączenia oraz wskazywać prawa i obowiązki wynikające ze stosunków prawnych z danym dostawcą, których stroną jest Spółka przejmowana, a które zostaną przejęte przez Wnioskodawcę. Spółka przejmowana poinformuje jak największą ilość dostawców, że faktury wystawiane przez nich w dniu lub po dniu połączenia powinny wskazywać dane Spółki jako nabywcy. Niemniej jednak nie można wykluczyć, że pomimo otrzymania takich zawiadomień, kontrahenci wystawią w dniu lub po dniu połączenia faktury, w których jako nabywca będzie wskazana Spółka przejmowana.

Zdarzenie nr 2

Innym etapem planowanej restrukturyzacji jest podział spółki kapitałowej Grupy (dalej: „Spółka dzielona”) przez wydzielenie w oparciu o art. 529 § 1 pkt 4) KSH, w wyniku którego część funkcji i składników przedsiębiorstwa Spółki dzielonej zostanie przeniesiona do przedsiębiorstwa Spółki.

Zarówno majątek pozostający w Spółce dzielonej, jak i majątek wydzielony i wniesiony do Spółki będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa (ZCP) w rozumieniu przepisów ustawy o VAT i ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Niezależnie od skutków prawnych występujących automatycznie w momencie takiego przejęcia w wyniku wydzielenia np. częściowa sukcesja uniwersalna Spółka dzielona planuje wysłanie zawiadomienia o planowanym podziale do jak największej ilości dostawców towarów i usług. Zawiadomienie to będzie określać planowaną datę podziału oraz wskazywać prawa i obowiązki wynikające ze stosunków prawnych z danym dostawcą, których stroną jest Spółka dzielona, a które zostaną przejęte przez Wnioskodawcę zgodnie z planem podziału. Spółka dzielona poinformuje jak największą ilość dostawców, że faktury wystawiane przez nich w dniu lub po dniu podziału powinny wskazywać dane Spółki jako nabywcy. Niemniej jednak nie można wykluczyć, że pomimo otrzymania takich zawiadomień, kontrahenci wystawią w dniu lub po dniu podziału faktury, w których jako nabywca będzie wskazana Spółka dzielona.

Spółka ze względu na olbrzymi nakład administracyjny i koszty związane z ewentualną korektą danych Spółki jako nabywcy w związku z wystąpieniem zdarzenia 1 i 2 postanowiła potwierdzić brak takiego obowiązku w drodze niniejszego zapytania. Jednocześnie Spółka pragnie zaznaczyć, że przedmiotem zapytania są faktury dokumentujące nabycie towarów lub usług wykorzystywanych przez Spółkę do wykonywania czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy w przypadku otrzymania przez Wnioskodawcę faktur wystawionych w dniu lub po dniu połączenia, na których jako nabywca zostanie wskazana Spółka przejmowana, Wnioskodawca będzie miał prawo, jako następca prawny Spółki przejmowanej, do odliczenia podatku naliczonego z tychże faktur?
  2. Czy w przypadku otrzymania przez Wnioskodawcę faktur wystawionych w dniu lub po dniu podziału, na których jako nabywca zostanie wskazana Spółka dzielona, Wnioskodawca będzie miał prawo, w zakresie, w jakim będzie następcą prawnym Spółki dzielonej, do odliczenia podatku naliczonego z tychże faktur?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

W przypadku otrzymania faktur wystawionych w dniu lub po dniu połączenia, na których jako nabywca zostanie wskazana Spółka przejmowana, Wnioskodawca będzie miał prawo, jako następca prawny Spółki przejmowanej, do odliczenia podatku naliczonego z tychże faktur, przy założeniu spełnienia przesłanek powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego sformułowanych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Nie będzie konieczne korygowanie danych nabywcy towaru lub usługi poprzez wystawienie faktury korygującej przez sprzedawcę lub noty korygującej przez Wnioskodawcę.

Ad. 2

W przypadku otrzymania faktur wystawionych w dniu lub po dniu podziału, na których jako nabywca zostanie wskazana Spółka dzielona, Wnioskodawca będzie miał prawo, w zakresie, w jakim będzie następcą prawnym Spółki dzielonej, do odliczenia podatku naliczonego z tychże faktur, przy założeniu spełnienia przesłanek powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego sformułowanych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Nie będzie konieczne korygowanie danych nabywcy towaru lub usługi poprzez wystawienie faktury korygującej przez sprzedawcę lub noty korygującej przez Wnioskodawcę.

Uzasadnienie

Uzasadnienie stanowiska wyrażonego w zakresie pyt. 1

W ocenie Spółki, w oparciu o art. 93 § 1 i 2 Ordynacji Podatkowej Spółka stanie się w całości sukcesorem prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych na Spółkę przejmowaną zarówno przed dniem połączenia jak i w dniu lub po dniu połączenia.

Zagadnienie sukcesji podatkowej w polskim prawie regulują przepisy zawarte w art. 93-93e Ordynacji podatkowej. W przepisach tych ustawodawca przedstawił katalog sytuacji, w których zachodzi sukcesja podatkowa, tj. sukcesja praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych.

Zgodnie z art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

  1. osób prawnych,
  2. osobowych spółek handlowych,
  3. osobowych i kapitałowych spółek handlowych

− wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

W myśl art. 93 § 2 ww. ustawy, przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie:

  1. innej osoby prawnej (osób prawnych):
  2. osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Z kolei, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114. art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT). Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 10 i 10b ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny. Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11).

Jednocześnie ustawa o VAT wskazuje w art. 106j ust. 1 pkt 5 na obowiązek wystawienia faktury korygującej w przypadku gdy podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Korekty w ograniczonym zakresie, w tym w zakresie danych dotyczących nabywcy towaru może dokonać też sam odbiorca faktury. Zgodnie bowiem z art. 106k ustawy o VAT nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą. Przepis ten pozwala nabywcy towarów i usług na samodzielne korygowanie danych niezwiązanych co do zasady z wartościami kwotowymi dokumentowanej transakcji. Takimi informacjami mogą być np. błędne dane dotyczące nazwy i adresu sprzedawcy lub nabywcy (art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT).

W kontekście sprawy będącej przedmiotem wniosku należy, w ocenie Spółki ustalić czy w przypadku wystawienia w dniu lub po dniu połączenia faktur uwzględniających dane Spółki przejmowanej jako nabywcy, istnieje obowiązek skorygowania danych nabywcy na fakturze i czy niedokonanie takiej korekty pozbawia Spółkę prawa do odliczenia podatku naliczonego z tych faktur.

Należy w związku z tym zauważyć, że w odniesieniu do sukcesji praw i obowiązków wynikających z rozliczeń w podatku VAT ustawa o VAT nie wprowadza żadnych szczególnych przepisów. Oznacza to, że w oparciu o wyżej cytowany art. 93 § 1 i 2 Ordynacji Podatkowej Spółka stanie się w całości sukcesorem prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego zarówno z faktur wystawionych przed dniem połączenia jak i w dniu lub po dniu połączenia na Spółkę przejmowaną, dokumentujących nabycie towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych w dniu lub po dniu połączenia na Spółkę przejmowaną powstanie wobec tego w odniesieniu do faktur otrzymanych przez Spółkę w rozliczeniu za okres, w którym w stosunku do nabytych towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym Spółka otrzyma taką fakturę.

Przy czym dla realizacji tego prawa istotne jest otrzymanie faktury przez Wnioskodawcę, a także spełnienie przesłanki pozytywnej odliczenia (wykazanie związku poniesionych zakupów z czynnościami opodatkowanymi) i brak spełnienia przesłanki negatywnej (np. jednej z określonych w art. 88 ustawy o VAT). Z punktu widzenia prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego bez znaczenia pozostaje natomiast termin wystawienia przez dostawcę faktury tj. data wystawienia przed lub po dniu połączenia.

W ocenie Spółki, prawo to nie dozna ograniczenia w związku z wskazaniem na fakturach jako nabywcy Spółki przejmowanej. Danych tych nie można bowiem uznać za „błąd w jakiejkolwiek innej pozycji faktury”, o którym mowa w art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, stanowiący przesłankę do wystawienia faktury korygującej po stronie sprzedawcy, ani też pomyłki w rozumieniu art. 106k ustawy o VAT skutkującej możliwością wystawienia noty korygującej przez nabywcę.

W omawianej sytuacji, z uwagi na fakt zaistnienia sukcesji prawnopodatkowej nie można przyjąć, iż faktura wskazująca dane Spółki przejmowanej będzie od dnia połączenia fakturą błędną. Z dniem połączenia Spółka „wchłonie” bowiem Spółkę przejmowaną wraz z jej uprawnieniami i obowiązkami w zakresie prawa podatkowego (w tym w zakresie odliczenia podatku naliczonego).

Ponadto zaznaczyć również trzeba, iż faktury VAT, jako dokument uprawniający do odliczenia, mają przede wszystkim wskazywać prawidłowo kwotę podatku, którą można odliczyć, jak również umożliwić, z treści całej faktury, identyfikację podmiotu uprawnionego do obniżenia kwoty podatku należnego. Inne dane nabywcy (czyli podmiotu uprawnionego do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego) nie będą skutkowały w tym przypadku brakiem możliwości skorzystania z tego prawa. W dalszym ciągu bowiem możliwe będzie zidentyfikowanie podmiotu uprawnionego do odliczenia podatku naliczonego, a to z uwagi na pozostałe okoliczności transakcji oraz udokumentowanie przejęcia przez Wnioskodawcę Spółki przejmowanej. Będą one bowiem wystarczającym dowodem potwierdzającym uprawnienie Spółki do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W świetle opisanego zdarzenia przyszłego brak jest jakichkolwiek podstaw do obaw, że w tym przypadku odliczenia podatku naliczonego dokona podmiot nieuprawniony.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że wystawienie noty korygującej dane nabywcy na fakturze stanowi w istocie prawo a nie obowiązek podmiotu, otrzymującego fakturę. Spółka jako nabywca nie ma zatem obowiązku korygowania danych Spółki przejmowanej w drodze wystawiania not korygujących. Wskazuje na to wyraźnie brzmienie art. 106k (nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15 może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą).

Stanowisko Spółki w zakresie braku obowiązku korygowania danych nabywcy na fakturach znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych wydanych przez organy podatkowe. Tytułem przykładu warto przytoczyć interpretacje indywidualne:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 28 stycznia 2010 r., znak: ILPP1/443-1362/O98/BP: „Dla realizacji prawa do odliczenia VAT przez X nie ma znaczenia, że faktura wystawiona jest na Podmiot przejmowany (tj. Y) który utracił byt prawny, bo X, na podstawie powołanych przepisów KSH i Ordynacji podatkowej, wstąpił we wszelkie prawa i obowiązki tego podmiotu. Tym samym, po dacie wpisu połączenia do właściwego rejestru, działając jako sukcesor prawny, będzie miał pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez dostawców Y (w tym również przez X), na podstawie przepisu art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT, bez konieczności jakiegokolwiek korygowania danych nabywcy na tych fakturach”.
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 marca 2012 r., znak: IPPP2/443-19/12-2/IG: „(...) należy podkreślić, że powołane powyżej przepisy ustawy VAT uzależniają prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o naliczony od obowiązku posiadania faktury dokumentującej nabycie towarów lub usługi wykorzystywanej następnie do wykonywania czynności opodatkowanych. Żaden z przepisów nie uzależnia tego prawa od obowiązku – a jedynie prawa, do skorygowania pomyłek dotyczących jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą za wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 5 ust. 1 pkt 5-12 rozporządzenia. Reasumując, Spółce przejmującej przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony od faktur VAT wystawionych na spółkę przejmowaną przed jak i po dniu połączenia spółek bez obowiązku korygowania danych nabywcy usługi, towaru. Warunkiem koniecznym do skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie jest wystawienie w takim przypadku not korygujących na dane nabywcy usługi, towaru”.
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 czerwca 2012 r., znak: IPPP2/443-542/12-3/BH: „określenie w fakturze jako nabywcy Spółki przejętej, nie wyłącza praw Spółki przejmującej do odliczenia podatku naliczanego z takiej faktury, bowiem decydują o tym uprawnieniu okoliczności faktyczne zdarzenia gospodarczego, które odzwierciedla faktura, a więc – dokonanie sprzedaży, data tej sprzedaży, data wystawienia faktury ale przede wszystkim data przekształcenia prawnego podmiotu umowy sprzedaży”. Identyczne stanowisko wyraził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 20 września 2012 r., znak: IPPP2/443-657/12-2/IŻ.

Zaprezentowana przez Wnioskodawcę wykładnia art. 93 § 2 pkt 1 w zw. z art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej oraz art. 86 ust. 1 ustawy o VAT znajduje także odzwierciedlenie w orzecznictwie sądów administracyjnych.

Dla przykładu warto przytoczyć fragmenty wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 10 lutego 2011 r. sygn. I SA/Rz 845/10, w którym sąd potwierdził prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przez spółkę przejmującą na podstawie przepisów o sukcesji generalnej, bez konieczności korygowania danych spółki przejętej na fakturach otrzymanych przez spółkę przejmującą. W powyższym wyroku wskazano, że: „W tym miejscu należy wskazać, że w przypadku sukcesji uniwersalnej nowo powstały podmiot nie jest całkowicie odrębnym podatnikiem VAT lecz kontynuuje działalność poprzednika (...). W zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT wystawionych na adres oraz nazwę spółki przejętej, zasady obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego reguluje art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, spółce przejmującej przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Ponadto należy podkreślić, że powołane powyżej przepisy ustawy VAT uzależniają prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o naliczony od obowiązku posiadania faktury dokumentującej nabycie towarów lub usługi wykorzystywanej następnie do wykonywania czynności opodatkowanych. Żaden z przepisów nie uzależnia tego prawa od obowiązku – a jedynie prawa, do skorygowania pomyłek dotyczących jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą za wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 5 ust. 1 pkt 5-12.

Reasumując powyższe, Spółce przejmującej przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony od faktur VAT wystawionych na spółki przejmowane po dniu połączenia spółek bez obowiązku korygowania danych nabywcy usługi, towaru. Warunkiem koniecznym do skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie jest wystawienie w takim przypadku not korygujących na dane nabywcy usługi, towaru”.

Na koniec warto również podkreślić, że nawet w sytuacji uznania, że faktura wystawiona po dniu połączenia na Spółkę przejmowaną będzie fakturą zawierającą błąd (z czym Spółka się nie zgadza), nie ma to wpływu na powstanie prawa do odliczenia w Spółce. Błąd ten będzie jedynie błędem technicznym niewyłączającym możliwości zweryfikowania dokonania zdarzenia gospodarczego i prawidłowego określenia nabywcy towaru, a jednocześnie pozostającym bez znaczenia dla wysokości zobowiązania podatkowego.

Podsumowując. na podstawie art. 93 § 2 pkt 1 w zw. z art. 93 § 1 Ordynacji podatkowej oraz art. 86 ust. 1 ustawy o VAT nie budzi wątpliwości przedstawione przez Spółkę stanowisko, iż w przypadku połączenia w trybie art. 492 § 1 pkt 1 KSH Wnioskodawca jako spółka przejmująca będzie uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych na Spółkę przejmowaną w dniu lub po dniu połączenia bez konieczności uzyskania faktur korygujących albo wystawienia not korygujących zmieniających dane nabywcy w celu realizacji tego prawa.

Uzasadnienie stanowiska wyrażonego w zakresie pyt. 2

Zgodnie z art. 93c § 1 Ordynacji podatkowej, osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im w planie podziału, składnikami majątku. Przepis § 1 stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie – także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa (art. 93c § 2 Ordynacji podatkowej).

Typ sukcesji podatkowej w przypadku podziału przez wydzielenie jest zatem analogiczny jak sukcesja przy połączeniu podmiotów (obejmuje wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki). Z tym że w przypadku podziału chodzi o wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki pozostające w związku z przydzielonymi spółce przejmującej składnikami majątku.

Zdaniem Spółki, argumenty przedstawione w uzasadnieniu pytania 1 mają odpowiednie zastosowanie w odniesieniu do pytania 2. W szczególności, w ocenie Spółki prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych w dniu lub po dniu podziału na Spółkę dzieloną powstanie, w odniesieniu do faktur otrzymanych przez Spółkę w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym Spółka otrzyma taką fakturę.

Jednocześnie, w ocenie Spółki, prawo to nie dozna ograniczenia w związku z wskazaniem na fakturach jako nabywcy Spółki dzielonej. Możliwe będzie bowiem zidentyfikowanie podmiotu uprawnionego do odliczenia podatku naliczonego, a to z uwagi na pozostałe okoliczności transakcji oraz udokumentowanie przejęcia przez Wnioskodawcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki dzielonej. Będą one wystarczającym dowodem potwierdzającym uprawnienia Spółki do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Reasumując, na podstawie art. 93c Ordynacji podatkowej oraz art. 86 ust. 1 ustawy o VAT nie budzi wątpliwości przedstawione przez Spółkę stanowisko, iż w przypadku podziału przez wydzielenie w oparciu o art. 529 § 1 pkt 4 KSH Wnioskodawca jako spółka przejmująca będzie uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych na Spółkę dzieloną w dniu lub po dniu podziału i otrzymanych przez Wnioskodawcę, bez konieczności uzyskania faktur korygujących albo wystawienia not korygujących do realizacji tego prawa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Podkreślić należy, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem – nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – rozpatrzone.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj