Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/4511-1055/15-4/MT
z 28 października 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. 2015, poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2015 r. (data wpływu 6 sierpnia 2015 r.) uzupełnionym pismem z dnia 21 października 2015 r. (data nadania 22 października 2015 r., data wpływu 22 października 2015 r.) na wezwanie Nr IPPB1/4511-1055/15-2/MT z dnia 12 października 2015 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania udziałów w związku z połączeniem spółek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 6 sierpnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania udziałów w związku z połączeniem spółek.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.



  1. 1.1. Wnioskodawca („Wnioskodawca”) jest osobą fizyczną: (i) mająca miejsce zamieszkania na terytorium Polski oraz (ii) podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych („podatek PIT”).
    I.1.2. Wnioskodawca jest również: (i) jedynym udziałowcem (posiadającym jako właściciel 100% udziałów) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na Cyprze, będącej rezydentem podatkowym na Cyprze dla celów podatku dochodowego, tj. spółki utworzonej według prawa cypryjskiego: "εταιρείες" jak określono w przepisach dotyczących podatku dochodowego (poz. 8 załącznika nr 3 do ustawy o CIT i poz. 8 załącznika nr 4 do ustawy o CIT („CyprCo”) oraz (ii) członkiem zarządu spółki z o.o. („Spółka Polska”) z siedzibą i miejscem zarządu na terytorium Polski oraz podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi w podatku dochodowym od osób prawnych („podatek CIT”).
  2. Od 2011 r., CyprCo jest jedynym udziałowcem Spółki Polskiej (posiada jako właściciel 100% udziałów Spółki Polskiej).

  3. 1. Kapitał zakładowy Spółki Polskiej wynosi 50.000,00 PLN i został pokryty w całości wkładem pieniężnym. Kapitał zakładowy CyprCo wynosi 2.000,00 EURO i również został w całości pokryty wkładem pieniężnym.

    III.2. Na dzień 31 grudnia 2014 r., Spółka Polska posiadała kapitały zapasowe utworzone z zysków z lat ubiegłych w kwocie ok. 1.48 miliona PLN, przeznaczonych uchwałą zgromadzenia wspólników na kapitały zapasowe, tj. nie wydzielonych na rzecz wspólnika Spółki Polskiej, tj. CyprCo.

  4. 1. Planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Polskiej ze środków zgromadzonych na kapitałach zapasowych Spółki Polskiej poprzez podwyższenie wartości nominalnej istniejących udziałów Spółki Polskiej, tj. w sposób wskazany w art. 260 § 1 w zw. z art. 257 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. Poz. 1030 ze zm.), („KSH”) z, tzw. agio lub bez agio. W związku z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki Polskiej nie zostaną utworzone nowe udziały w kapitale zakładowym Spółki Polskiej. Bezpośrednio po ww. podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki Polskiej, jedynym wspólnikiem Spółki Polskiej będzie CyprCo. Spółka Polska - na dzień ww. podwyższenia kapitału zakładowego - będzie dysponowała certyfikatem rezydencji CyprCo oraz oświadczeniem, że CyprCo nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

    IV.2. Po przeprowadzeniu transakcji wskazanej w pkt IV.1. wyżej, planowane jest - opisane w KSH -transgraniczne połączenie Spółki Polskiej oraz CyprCo poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej (tj. CyprCo) na spółkę przejmującą (tj. na Spółkę Polską) za udziały, które spółka przejmująca (tj. Spółka Polska) wyda wspólnikowi spółki przejmowanej CyprCo (tj. Wnioskodawcy) -zgodnie z art. 491 § 1 pkt 1) KSH w zw. z art. 5161 - art. 51618 KSH. W związku z tym, iż CyprCo spółka przejmowana - jest spółką dominującą, a Spółka Polska - spółka przejmująca - jest spółką zależną, będzie to tzw. połączenie odwrotne, w którym spółka zależna przejmie spółkę dominujący („Połączenie Spółek”). W wyniku Połączenia Spółek, jedynym udziałowcem Spółki Polskiej stanie się Wnioskodawca. W wyniku Połączenia Spółek, Wnioskodawca nie otrzyma żadnych dopłat w gotówce.
    Planowane-Połączenie Spółek jest uzasadnione ekonomicznie. W związku z tym, iż CyprCo jest tylko spółką holdingową, której jedynym wspólnikiem jest Wnioskodawca - polski rezydent podatkowy dla celów podatku PIT - i nie prowadzi działalności gospodarczej (jest jedynie właścicielem 100 % udziałów Spółki Polskiej), a jej funkcjonowanie generuje jedynie koszty, połączenie jej ze Spółką Polską (w której posiada 100% udziałów) doprowadzi do: (i) uproszczenia struktury CyprCo i Spółki Polskiej, (ii) obniżenia kosztów zarządzania i kosztów administracji CyprCo i Spółki Polskiej, (iii) możliwości płynnego przesuwania zasobów pomiędzy CyprCo i Spółką Polską bez konieczności dokonywania dodatkowych transakcji czy (iv) możliwości negocjowania korzystniejszych form finansowania działalności obu spółek.
    IV.3. Na skutek Połączenia Spółek, kapitał zakładowy Spółki Polskiej nie będzie podwyższony oraz nie ulegnie zmianie forma prowadzonej działalności przez Spółkę Polską (tj. w formie spółki z o.o.).

Wnioskodawca pismem z dnia 21 października 2015 r. (data wpływu 22 października 2015 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie, uzupełnił wniosek o brakujący podpis.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku, transgraniczne połączenie Spółki Polskiej z CyprCo - poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej (tj. CyprCo) na spółkę przejmującą (tj. na Spółkę Polską) za udziały, które spółka przejmująca (Spółka Polska) wyda swojemu wspólnikowi (tj. Wnioskodawcy) - będące tzw. połączeniem odwrotnym, w którym spółka zależna (tj. Spółka Polska) przejmie spółkę dominującą (tj. CyprCo), na skutek którego Wnioskodawca stanie się jedynym udziałowcem Spółki Polskiej, bez dokonywania dopłat w gotówce na rzecz Wnioskodawcy nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu (dochodu) w podatku PIT, podlegającego opodatkowaniu podatkiem PIT na moment Połączenia Spółek ?


Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, transgraniczne połączenie Spółki Polskiej z CyprCo - poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej (tj. CyprCo) na spółkę przejmującą (tj. na Spółkę Polską) za udziały, które spółka przejmująca (Spółka Polska) wyda swojemu wspólnikowi (tj. Wnioskodawcy) będące tzw. połączeniem odwrotnym, w którym spółka zależna (tj. Spółka Polska) przejmie spółkę dominującą (tj. CyprCo), na skutek którego Wnioskodawca stanie się jedynym udziałowcem Spółki Polskiej, bez dokonywania dopłat w gotówce na rzecz Wnioskodawcy nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu (dochodu) w podatku PIT, podlegającego opodatkowaniu podatkiem PIT na moment Połączenia Spółek.



  1. 1. [KSH] Jak wynika z art. 491 § 1 KSH, spółki kapitałowe (spółki z o.o. i SA) mogą łączyć się między sobą. Połączenie spółek może być dokonane m.in. poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej - tzw. łączenie się przez przejęcie (art. 492 § 1 pkt 1) KSH). Zgodnie z art. 494 § 1 KSH ..spółka przejmująca (...) wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej (...).” Stosownie do art. 494 § 4 KSH „z dniem połączenia wspólnicy [ spółki przejmowanej (...) stają się wspólnikami spółki przejmującej (…).” Natomiast tzw. transgraniczne połączenie spółek (tj. połączenie spółek z dwóch krajów) regulują art. 5161- art. 51618 KSH.

    I.2.1. [Ustawa o PIT] Jak wynika z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT „opodatkowaniu [podatkiem PIT] podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem [niedotyczącym tej sprawy].” Dochodem ze źródła przychodów w podatku PIT, jest co do zasady nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym (art. 9 ust. 2 zdanie 1 ustawy o PIT).

    I.2.2. Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy o PIT przychodami w podatku PIT są, co do zasady, otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Natomiast stosownie do art. 10 ust.1 pkt 7) ustawy o PIT jednym ze źródeł przychodów w podatku PIT są kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Nadto, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4) ustawy o PIT „za przychody [w podatku PIT] z kapitałów pieniężnych uważa się: (...) 4) dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału (...).” Art. 24 ust. 5 ustawy o PIT stanowi, co jest dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych. Natomiast, zgodnie z art. 24 ust. 8 ustawy o PIT „w przypadku połączenia (...) spółek, z zastrzeżeniem [nie dotyczącym tej sprawy], dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej (...), stanowiący nadwyżkę wartości nominalnej udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą (...) nad wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) w spółce przejmowanej (...), nie podlega opodatkowaniu [podatkiem PIT] w momencie połączenia lub podziału spółek (...).”

  2. Wnioskodawca wskazuje, iż przepisy KSH nie zawierają definicji tzw. ‘połączenia odwrotnego’ spółek, tj. sytuacji, w której spółka zależna przejmuje spółkę dominująca, a także nie regulują bezpośrednio takiej sytuacji. Niemniej jednak, zdaniem Wnioskodawcy należy przyjąć, iż tzw. połączenie odwrotne’ jest rodzajem łączenia się spółek przez przejęcie, w którym to spółka zależna przejmuje majątek spółki dominującej, w zamian za co - w przypadku połączenia spółek z o.o. - wydaje jej udziałowcom swoje udziały, spełniając przesłanki łączenia się przez przejęcie. Wobec braku jakiegokolwiek przepisu zakazującego takiego modelu połączenia - zdaniem Wnioskodawcy - należy zająć stanowisko, iż jest to procedura w pełni dopuszczalna (o czym świadczy w praktyce rejestracja takich połączeń przez KRS).
    Świadczy o tym również treść art. 494 KSH, regulującego zasadę sukcesji generalnej na gruncie KSH i który to przepis nie wyklucza prawa spółki z o.o. (jako spółki przejmującej) do wstąpienia z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej (także spółki z o.o.). Udziały spółki z o.o. przejmowanej, które uzyska spółka z o.o. przejmująca nie będą więc nabywanymi/obejmowanymi udziałami własnymi na podstawie art. 200 § 1 ab initio KSH, zakazującym obejmowania lub nabywania własnych udziałów przez spółkę z o.o., a będą nabywane w związku z sukcesją generalną na podstawie art. 494 KSH.

  3. 1. Także ustawy podatkowe nie zawierają żadnych przepisów, regulujących odrębnie tzw. połączenie odwrotne spółek kapitałowych (w tym spółek z o.o.). M.in. ustawa o PIT nie wskazuje, jakie skutki - na gruncie ustawy o PIT - mogą wystąpić po stronie wspólnika spółki przejmowanej w związku z dokonanym ‘połączeniem odwrotnym’ spółek kapitałowych. W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy. należy odwołać się do przepisów określających skutki podatkowe zwykłego połączenia spółek. O prawidłowości takiego wniosku może świadczyć to, iż na podstawie art. 516 KSH do połączenia transgranicznego stosuje się przepisy KSH o połączeniu zwykłym.

    III.2. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7) ustawy o PIT, jednym ze źródeł przychodów w podatku PIT są m.in. kapitały pieniężne, przez które - na gruncie ustawy o PIT - rozumie się także przychody w podatku PIT z udziału w zyskach osób prawnych (art. 17 ust. 1 pkt 4) ustawy o PIT). Nadto, stosownie do 24 ust. 8 ab initio ustawy o PIT, w przypadku połączenia spółek, dochód wspólnika spółki przejmowanej, stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością nominalną udziałów przydzielonych przez spółkę przejmującą oraz wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów w spółce przejmowanej nie podlega opodatkowaniu podatkiem PIT w momencie połączenia spółek. Z tego wynika, iż dochód na gruncie ustawy o PIT powstać może po stronie wspólnika otrzymującego udziały dopiero w momencie ich zbycia - wówczas ustalany jest zgodnie z art. 24 ust. 8 in fine ustawy o PIT. Nadto, zdaniem Wnioskodawcy nie można uznać, iż w tej sprawie może powstać po stronie Wnioskodawcy przychód w podatku PIT na zasadach ogólnych, tj. przychód w podatku PIT, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o PIT. W związku z Połączeniem Spółek, Wnioskodawca musiałby uzyskać wartość pieniężną’ lub co najmniej inną formę faktycznego przysporzenia, o której mowa w ustawie o PIT. Przychodem w podatku PIT są bowiem jedynie faktycznie przysporzenia po stronie podatnika, które mają rzeczywisty, trwały oraz definitywny charakter. Jeżeli natomiast podatnik nie uzyskuje tego rodzaju świadczenia, a w szczególności nie powstaje żadne faktyczne przysporzenie (tj. przyrost w jego majątku) z uwagi na daną transakcją (tut. Połączenie Spółek), to nie może być mowy o przychodzie podatkowym. Jak bowiem wskazano w wyroku NSA z dnia 30 września 2014 r. (sygn. akt II FSK 2353/12) „sednem podatków dochodowych jest opodatkowanie skonkretyzowanego przysporzenia, a nie potencjalnej możliwości jego uzyskania (...). Użyty w art. 11 ust. 1 [ustawy o PIT] w odniesieniu do świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń zwrot "wartość otrzymanych", odnosi się zarówno do samego faktu uzyskania takiego świadczenia, jak i jego wielkości (wartości). Przychód powstaje tylko wtedy, gdy [podatnik] uzyskuje realne przysporzenie majątkowe.” Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, otrzymanie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce Polskiej, w związku z połączeniem Spółki Polskiej oraz CyprCo, nie będzie wiązało się dla Wnioskodawcy z obowiązkiem rozpoznania jakiegokolwiek dochodu (przychodu) podatkowego, na gruncie przepisów ustawy o PIT, na moment Połączenia Spółek.

    III.3. Stanowisko zgodne ze stanowiskiem Wnioskodawcy zajmują też organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej z dnia 21 maja 2014 r. (nr IBPB1I/2/415-183/14/MM) organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i wskazał, iż „skutki podatkowe [połączenia odwrotnego] spółek - z punktu widzenia ich wspólników - regulują (...) przepisy art. 24 ust 8 [ustawy o PIT], z których wynika, że w przypadku połączenia spółek, dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej, stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością nominalną udziałów przydzielonych przez spółkę przejmującą, a wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów w spółce przejmowanej nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia. Przepisy podatkowe nie uzależniają powyższego skutku od tego czy udziały spółki przejmującej wydane wspólnikom spółki przejmowanej są udziałami/akcjami nowymi, czy też udziałami/akcjami własnymi spółki przejmującej (dotychczasowe udziały/akcje spółki przejmowanej w spółce przejmującej). Tym samym ustawodawca postanowił przesunąć opodatkowanie [podatkiem PIT] tego dochodu na moment, gdy dojdzie do odpłatnego zbycia udziałów spółki powstałej w wyniku połączenia, co wynika z treści art. 24 ust. 8 [ustawy o PIT]. Zatem, otrzymanie przez wnioskodawcę udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, w związku z przejęciem przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością spółki T i spółki F, których wnioskodawca jest wspólnikiem, nie spowoduje powstania po stronie wnioskodawcy przychodu [w podatku PIT].”

    Takie samo stanowisko zajął organ podatkowy w interpretacji indywidualnej z dnia 12 sierpnia 2009 r. (nr ITPB1/415-466c/09/MR), w której uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

    III.1.4. Wnioskodawca wskazuje też, iż - zdaniem Wnioskodawcy - na ocenę skutków podatkowych w podatku PIT po stronie Wnioskodawcy z tytułu Połączenia Spółek nie ma wpływu fakt, iż połączenie to jest tzw. transgranicznym połączeniem spółek. Jak bowiem wyraźnie wskazano w interpretacji indywidualnej z dnia 14 stycznia 2013 r. (nr IPPB2/415-942/12-4/MK) „w przypadku przejęcia spółki P. przez J. w wyniku transgranicznego połączenia spółek, po stronie wnioskodawcy jako udziałowca spółki przejmującej (tut. J.) nie powstanie jakiekolwiek przysporzenie majątkowe, tj. nie dojdzie do „przyrostu” w jego majątku. (...) Wnioskodawca z samego faktu pozostawania udziałowcem spółki przejmującej (tj. J.) nie otrzyma żadnych nowych udziałów, dopłat czy innych materialnych korzyści na dzień połączenia. W szczególności nie można w jakikolwiek sposób powiązać ewentualnego przyznania Wnioskodawcy nowych udziałów w J. w związku z przejęciem P. z dotychczasowym udziałem Wnioskodawcy w spółce przejmującej (tj. J.). Otóż, przepisy KSH nie przewidują aby udziałowiec spółki przejmującej miał zwiększyć swój udział w tej spółce w związku z transakcją połączenia. Wnioskodawca, co najwyżej uzyska nowe udziały w J. jedynie z uwagi na posiadanie udziału w spółce przejmowanej (tj. P.). ale wówczas zastosowanie znajdzie wyłączenie z opodatkowania na dzień połączenia zgodnie z art. 24 ust. 8 Tu stawy o PIT]. Z tego względu należy uznać, iż transakcja przejęcia P. przez J. nie będzie rodzić obciążeń w [podatku PIT] po stronie Wnioskodawcy jako udziałowca J. i pozostanie dla niego neutralna podatkowo.” Mimo, iż ww. interpretacja indywidualna dotyczy skutków podatkowych w podatku PIT po stronie wspólnika spółki przejmującej, zdaniem Wnioskodawcy, ma ona również zastosowanie do oceny skutków podatkowych w podatku PIT po stronie wspólnika spółki przejmowanej. Jak bowiem wynika z ww. interpretacji indywidualnej nawet, jeśli Wnioskodawca jako wspólnik spółki przejmowanej uzyska nowe udziały w spółce przejmującej (w której - co należy podkreślić w tej sprawie - spółka przejmowana posiadała 100% udziałów, jednym udziałowcem spółki przejmowanej był właśnie Wnioskodawca) jedynie z uwagi na posiadanie udziału w spółce przejmowanej, wówczas zastosowanie znajdzie wyłączenie z opodatkowania podatkiem PIT na dzień połączenia zgodnie z art. 24 ust. 8 ustawy o PIT.

Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, transgraniczne połączenie Spółki Polskiej z CyprCo - poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej (tj. CyprCo) na spółkę przejmującą (tj. Spółkę Polską) za udziały, które spółka przejmująca (Spółka Polska) wyda swojemu wspólnikowi (tj. Wnioskodawcy) - będące tzw. połączeniem odwrotnym, w którym spółka zależna (tj. Spółka Polska) przejmie spółkę dominującą (tj. CyprCo), na skutek którego Wnioskodawca stanie się jedynym udziałowcem Spółki Polskiej, nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu (dochodu) w podatku PIT, podlegającego opodatkowaniu podatkiem PIT na moment Połączenia Spółek.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 491 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030) – spółki kapitałowe mogą łączyć się między sobą oraz ze spółkami osobowymi.


Natomiast w myśl art. 492 § 1 pkt 1 i 2 Kodeksu spółek handlowych – połączenie spółek może być dokonane:

  1. przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie);
  2. przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).

Konsekwencją takiego połączenia jest tzw. sukcesja generalna określona w art. 494 § 1 Kodeksu, zgodnie z którym spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki.

Na gruncie prawa podatkowego zasada sukcesji generalnej została określona w art. 93 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.), zgodnie z którym – osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek.

Zgodnie z zasadą określoną w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późń. zm.) – za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Przepis art. 24 ust. 8 ww. ustawy określa natomiast szczególne zasady opodatkowania dochodu udziałowca (akcjonariusza) w związku z łączeniem spółek. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku połączenia lub podziału spółek, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 7, dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej, stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością nominalną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną a wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek; przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej wspólnik ustala koszt uzyskania przychodów na podstawie:

  1. art. 22 ust. 1f – jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,
  2. art. 23 ust. 1 pkt 38 – jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny,
  3. wysokości wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) spółki dzielonej, ustalonych zgodnie z pkt 1 lub pkt 2, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w dzielonej spółce do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem; pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółek podzielonych przez wydzielenie.

Skutki podatkowe połączenia spółek – z punktu widzenia ich wspólników – regulują wyżej cytowane przepisy art. 24 ust. 8 ww. ustawy, z których wynika, że w przypadku połączenia spółek, dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej, stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością nominalną udziałów przydzielonych przez spółkę przejmującą, a wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów w spółce przejmowanej nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia. Przepisy podatkowe nie uzależniają powyższego skutku od tego czy udziały spółki przejmującej wydane wspólnikom spółki przejmowanej są udziałami/akcjami nowymi, czy też udziałami/akcjami własnymi spółki przejmującej (dotychczasowe udziały/akcje spółki przejmowanej w spółce przejmującej).


Tym samym ustawodawca postanowił przesunąć opodatkowanie tego dochodu na moment, gdy dojdzie do odpłatnego zbycia udziałów spółki powstałej w wyniku połączenia, co wynika z treści art. 24 ust. 8 ww. ustawy.


Zatem, otrzymanie przez Wnioskodawcę udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółce Polskiej), w związku z przejęciem przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółkę Polską) spółki CyprCo, której Wnioskodawca jest wspólnikiem, nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy dochodu na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W związku z tym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych należy wskazać, że rozstrzygnięcia w nich zawarte nie są wiążące. Zatem, powołane przez Wnioskodawcę interpretacje nie mogą stanowić podstawy rozstrzygnięcia w niniejszej sprawie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcy i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002, r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj