Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
1462-IPPB1.4511.1121.2016.1.EC
z 16 grudnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 3 listopada 2016 r. (data wpływu 14 listopada 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z pokrywaniem kosztów udziału Profesjonalisty Medycznego w różnego rodzaju wydarzeniach o charakterze naukowym lub naukowo-promocyjnym na podstawie umowy sponsoringu – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 14 listopada 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z pokrywaniem kosztów udziału Profesjonalisty Medycznego w różnego rodzaju wydarzeniach o charakterze naukowym lub naukowo-promocyjnym na podstawie umowy sponsoringu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


A Sp. z o.o. („Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest członkiem międzynarodowego koncernu farmaceutycznego A („Grupa"), zajmującego się wytwarzaniem i dystrybucją specjalistycznych produktów leczniczych, wyrobów medycznych i suplementów diety oferowanych przez Grupę na terytorium Polski („Produkty”). Spółka odpowiedzialna jest m.in. za prowadzenie na terytorium Polski czynności i działań o charakterze marketingowym (promocyjnym, reklamowym) w odniesieniu do Produktów.

W ramach prowadzonej działalności, Spółka prowadzi współpracę ze środowiskiem lekarskim polegającą m.in. na pokrywaniu kosztów świadczeń związanych z uczestnictwem osób uprawnionych do wystawiania recept - lekarzy, względnie osób wykonujących inne zawody medyczne - np. pielęgniarek, położnych itp. („Profesjonaliści Medyczni”) w różnego rodzaju wydarzeniach o charakterze naukowym lub naukowo-promocyjnym (konferencjach/zjazdach/kongresach naukowych) odbywających się zarówno na terytorium Polski, jak i poza granicami kraju („Konferencje" lub „Wydarzenia").

W chwili obecnej, Wnioskodawca rozważa prowadzenie współpracy z Profesjonalistami Medycznymi w zakresie określonym powyżej na podstawie umów o sponsorowanie udziału w konferencji, zjeździe, kongresie lub podobnym wydarzeniu w ramach reklamy produktów leczniczych („Umowy Sponsoringu") według nowego wzoru. Umowa Sponsoringu byłaby zawierana w odniesieniu do danego Wydarzenia pomiędzy Spółką a danym Profesjonalistą Medycznym,

Na podstawie Umowy Sponsoringu (w jej docelowo planowanym przez Spółkę kształcie), Spółka pokrywałaby określone koszty związane z podróżą i uczestnictwem Profesjonalisty Medycznego w Wydarzeniu („Koszty" lub „Koszty Podróży"). Profesjonalista Medyczny nie byłby przy tym zobowiązany w związku z umową sponsoringu do jakichkolwiek świadczeń zwrotnych na rzecz Spółki (poza ewentualnym wyrażeniem zgody na informowanie przez Spółkę o tym, że Wnioskodawca pokrywa koszty świadczeń związanych z jego uczestnictwem w Wydarzeniu). Istotą umów sponsoringu byłoby pokrywanie przez Wnioskodawcę kosztów związanych z uczestnictwem Profesjonalistów Medycznych w Wydarzeniach (które w innych okolicznościach Profesjonalista Medyczny - gdyby chciał wziąć udział w Wydarzeniu - musiałby ponieść we własnym zakresie). W tym sensie, istotą tych umów byłby „sponsoring” czy też „sponsorowanie” w powszechnie przyjętym, potocznym (językowym) znaczeniu tego pojęcia (tzn, finansowanie danego przedsięwzięcia na rzecz innej osoby, pokrywanie kosztów z tym związanych itp.).

Działania prowadzone przez Spółkę w powyższym zakresie stanowiłyby dozwoloną formę reklamy produktów leczniczych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 z późn. zm. - „uPF"), polegającą - zgodnie z art. 52 ust. 2 pkt 6 uPF - na sponsorowaniu konferencji, zjazdów i kongresów naukowych przeznaczonych dla osób uprawnionych do wystawiania recept oraz osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Zgodnie z przyjętą i utrwaloną interpretacją (opartą również na odpowiednich przepisach prawa Unii Europejskiej), przez sponsorowanie należy rozumieć również w szczególności pokrywanie związanych z tym kosztów podróży i zakwaterowania tych osób (Profesjonalistów Medycznych).


Koszty pokrywane przez Spółkę mogłyby obejmować - w zależności od charakteru Wydarzenia oraz uzasadnionych potrzeb Profesjonalisty Medycznego - wszystkie lub niektóre z następujących rodzajów/kategorii wydatków:

  • opłaty za uczestnictwo Profesjonalisty Medycznego w Wydarzeniu (opłaty rejestracyjne, konferencyjne -tzw. registration fees);
  • koszty podróży (transportu), tzn. przejazdu/przelotu Profesjonalisty Medycznego, określonym przez Spółkę środkiem transportu, do miejsca, w którym odbywa się Konferencja i z powrotem;
  • koszty ubezpieczeń osobowych lub majątkowych związanych z przejazdem/przelotem Profesjonalisty Medycznego;
  • koszty wiz lub innych dokumentów o podobnym charakterze związanych z przejazdem/ /przelotem Profesjonalisty Medycznego;
  • koszty zakwaterowania (noclegów) Profesjonalisty Medycznego w miejscu (miejscowości), w której odbywa się Wydarzenie i w dniach, w których odbywa się Wydarzenie;
  • koszty wyżywienia Profesjonalisty Medycznego podczas przejazdu/przelotu Profesjonalisty Medycznego z jego miejsca zamieszkania (miejscowości) do miejsca (miejscowości), w którym odbywa się Wydarzenie oraz koszty przejazdu/przelotu powrotnego z miejsca (miejscowości), w którym odbywa się Wydarzenie do miejsca zamieszkania (miejscowości) Profesjonalisty Medycznego - a także koszty wyżywienia Profesjonalisty Medycznego w miejscu (miejscowości), w której odbywa się Wydarzenie i w dniach, w których odbywa się Wydarzenie;
  • inne uzasadnione koszty związane z uczestnictwem Profesjonalisty Medycznego w Wydarzeniu.

Z założenia, Koszty pokrywane byłyby przez Spółkę zasadniczo bezpośrednio „z góry”, tzn. Spółka we własnym imieniu nabywałaby określone towary i usługi od dostawców (np. organizatorów Wydarzeń, biur podróży, linii lotniczych i kolejowych, hoteli itp.), dokonywałaby płatności bezpośrednio na rzecz tych podmiotów oraz otrzymywałaby od nich odpowiednie dokumenty (fakturę, rachunek lub inny dokument - np. bilet) potwierdzające poniesienie wydatków.

Co do zasady, Spółka nie przewiduje wystąpienia sytuacji, w której Profesjonalista Medyczny otrzymywałby od Spółki środki w celu samodzielnego sfinansowania Kosztów - poza ewentualnymi sytuacjami, w których byłoby to uzasadnione z uwagi na ważny interes Spółki lub Profesjonalisty Medycznego lub przemawiałaby za tym względy logistyczne lub administracyjne.

W Umowie Sponsoringu zawarte byłoby wyraźne stwierdzenie, że - pokrywając koszty udziału Profesjonalisty Medycznego w Konferencji - Spółka spełnia na rzecz Profesjonalisty Medycznego nieodpłatne świadczenie, którego wartość stanowi dla Profesjonalisty Medycznego przychód do odpowiedniego uwzględnienia przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych („PDOF") Profesjonalisty Medycznego, na zasadach określonych w przepisach uPDOF.


W Umowie Sponsoringu byłoby zawarte oświadczenie Profesjonalisty Medycznego co do tego:

  • czy prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiot obejmuje wykonywanie praktyki lekarskiej, wykonywanie innego zawodu medycznego lub świadczenie usług związanych z ochroną zdrowia;
  • jak rozliczy na gruncie PDOF nieodpłatne świadczenie polegające na pokryciu przez Spółkę kosztów jego udziału w Konferencji.

W szczególności, w tym zakresie Profesjonalista Medyczny składałby w Umowie Sponsoringu oświadczenie, że (w przypadku każdej Umowy Sponsoringu jedno i tylko jedno z poniższych oświadczeń):

  • prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiot obejmuje wykonywanie praktyki lekarskiej, wykonywanie innego zawodu medycznego (np. zawodu pielęgniarki, położnej itp.) lub świadczenie usług związanych z ochroną zdrowia (wraz ze wskazaniem numeru REGON, pod którym prowadzi tę działalność), a nieodpłatne świadczenie, polegające na pokryciu przez Spółkę kosztów jego udziału w Konferencji, rozliczy jako przychód z działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 8 uPDOF) („Oświadczenie 1”).
    W tym przypadku, obok Oświadczenia 1, w Umowie Sponsoringu zawarte byłoby również zobowiązanie Profesjonalisty Medycznego, że w czasie odbywania się Konferencji, prowadzona przez niego działalność gospodarcza nie będzie zawieszona;
  • prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiot obejmuje wykonywanie praktyki lekarskiej, wykonywanie innego zawodu medycznego (np. zawodu pielęgniarki, położnej itp.) lub świadczenie usług związanych z ochroną zdrowia (wraz ze wskazaniem numeru REGON, pod którym prowadzi tę działalność), lecz nieodpłatne świadczenie, polegające na pokryciu przez Spółkę kosztów jego udziału w Konferencji, rozliczy jako przychód z innych źródeł na podstawie informacji PIT-8C, wystawionej przez Spółkę (art. 20 ust. 1 uPDOF) („Oświadczenie 2”);
  • nie prowadzi działalności gospodarczej, której przedmiot obejmuje wykonywanie praktyki lekarskiej, wykonywanie innego zawodu medycznego (np. pielęgniarki, położnej itp.) lub świadczenie usług związanych z ochroną zdrowia, a nieodpłatne świadczenie, polegające na pokryciu przez Spółkę kosztów jego udziału w Konferencji, rozliczy jako przychód z innych źródeł na podstawie informacji PIT-8C, wystawionej przez Sponsora (art. 20 ust. 1 uPDOF) („Oświadczenie 3").

W intencji Wnioskodawcy:

  • Oświadczenie 1 miałoby być składane przez Profesjonalistę Medycznego w sytuacji, w której prowadzi on działalność gospodarczą, której przedmiot obejmuje wykonywanie praktyki lekarskiej, wykonywanie innego zawodu medycznego (np. pielęgniarki, położnej itp.) lub świadczenie usług związanych z ochroną zdrowia – a jednocześnie Profesjonalista Medyczny uznaje, że jego udział w Konferencji wykazuje związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą;
  • Oświadczenie 2 miałoby być składane przez Profesjonalistę Medycznego w sytuacji, w której prowadzi on działalność gospodarczą, której przedmiot obejmuje wykonywanie praktyki lekarskiej, wykonywanie innego zawodu medycznego (np. pielęgniarki, położnej itp.) lub świadczenie usług związanych z ochroną zdrowia – a jednocześnie Profesjonalista Medyczny uznaje, że jego udział w Konferencji nie wykazuje związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.
    Przykładowo, można tu wskazać na sytuację, w których Profesjonalista - oprócz prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej w tym zakresie - równocześnie pozostaje również w stosunku pracy z podmiotem leczniczym (np. szpitalem, przychodnią itp.) i uznaje, że jego udział w Konferencji wykazuje związek ze stosunkiem pracy, w którym pozostaje, a nie z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą;
  • Oświadczenie 3 miałoby być składane przez Profesjonalistę Medycznego w sytuacji, w której w ogóle nie prowadzi on działalności gospodarczej, której przedmiot obejmuje wykonywanie praktyki lekarskiej, wykonywanie innego zawodu medycznego (np. pielęgniarki, położnej itp.) lub świadczenie usług związanych z ochroną zdrowia - a w związku z tym nie ulega wątpliwości, że jego udział w Konferencji nie wykazuje związku z taką działalnością gospodarczą.

Dodatkowo - niezależnie od tego, które z powyższych oświadczeń zostałoby złożone przez Profesjonalistę Medycznego - w Umowie Sponsoringu byłoby zawarte również dodatkowe oświadczenia Profesjonalisty Medycznego, że przyjmuje on na siebie pełną odpowiedzialność za prawdziwość powyższego oświadczenia co do tego prowadzenia (lub nieprowadzenia) działalności gospodarczej, której przedmiot obejmuje wykonywanie praktyki lekarskiej, wykonywanie innego zawodu medycznego (np. pielęgniarki, położnej itp.) lub świadczenie usług związanych z ochroną zdrowia, oraz co do rozliczenia na gruncie PDOF nieodpłatnego świadczenia polegającego na pokryciu przez Spółkę kosztów jego udziału w Konferencji.

Ponadto, w Umowie Sponsoringu zostałyby zawarte postanowienia, zgodnie z którymi:


W razie złożenia przez Profesjonalistę Medycznego Oświadczenia 1:


  • Wnioskodawca przesyłałby Profesjonaliście Medycznemu, na żądanie tego ostatniego, informację o wysokości wartości kosztów jego udziału w Konferencji pokrytych przez Spółkę (dla uniknięcia wątpliwości, w Umowie Sponsoringu zawarte byłoby wyraźne wskazanie, że informacja, o której mowa powyżej, nie jest informacją PIT-8C);
  • Profesjonalista Medyczny byłby zobowiązany rozliczyć dla celów PDOF przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia polegającego na pokryciu przez Spółkę kosztów jego udziału w Konferencji, samodzielnie i we własnym zakresie, jako przychód z działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 8 uPDOF);

Natomiast w razie złożenia przez Sponsorowanego Oświadczenia 2 lub Oświadczenia 3:

  • Profesjonalista Medyczny zobowiązany byłby przy zawarciu Umowy przekazać Wnioskodawcy dane niezbędne do sporządzenia przez Spółkę informacji PIT-8C, wypełniając odpowiedni formularz, stanowiący załącznik do Umowy Sponsoringu;
  • Wnioskodawca zobowiązany byłby dostarczyć Profesjonaliście Medycznemu informację PIT-8C w terminie określonym w przepisach uPDOF;
  • Profesjonalista Medyczny byłby zobowiązany odpowiednio ująć przychód określony w wystawionej przez Spółkę informacji PIT-8C w składanym przez niego zeznaniu rocznym PDOF.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


  1. Czy na gruncie PDOF przychód z tytułu świadczeń otrzymanych nieodpłatnie przez Profesjonalistę Medycznego na podstawie Umowy Sponsoringu, w której to Umowie Sponsoringu Profesjonalista Medyczny złoży Oświadczenie 1, jest przychodem Profesjonalisty Medycznego z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 i art. 14 ust. 2 pkt 8 uPDOF - w związku z czym Spółka nie powinna sporządzić informacji PIT-8C, wykazać w niej wartość tych świadczeń ani przesłać jej w terminie wynikającym z przepisów uPDOF Profesjonaliście Medycznemu oraz urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach PDOF Profesjonalisty Medycznego?
  2. Czy na gruncie PDOF przychód z tytułu świadczeń otrzymanych nieodpłatnie przez Profesjonalistę Medycznego na podstawie Umowy Sponsoringu, w której to Umowie Sponsoringu Profesjonalista Medyczny złoży Oświadczenie 2, jest przychodem Profesjonalisty Medycznego z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 uPDOF - w związku z czym Spółka powinna sporządzić informację PIT-8C, wykazać w niej wartość tych świadczeń (z uwzględnieniem ewentualnych mających zastosowanie zwolnień z PDOF) i przesłać tę informację w terminie wynikającym z przepisów uPDOF Profesjonaliście Medycznemu oraz urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach PDOF Profesjonalisty Medycznego?

Zdaniem Wnioskodawcy:


Ad. 1


Zdaniem Wnioskodawcy, na gruncie PDOF przychód z tytułu świadczeń otrzymanych nieodpłatnie przez Profesjonalistę Medycznego na podstawie Umowy Sponsoringu, w której to Umowie Sponsoringu Profesjonalista Medyczny złoży Oświadczenie 1, jest przychodem Profesjonalisty Medycznego z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 i art. 14 ust. 2 pkt 8 uPDOF - w związku z czym Spółka nie powinna sporządzić informacji PIT-8C, wykazać w niej wartość tych świadczeń ani przesłać jej w terminie wynikającym z przepisów uPDOF Profesjonaliście Medycznemu oraz urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach PDOF Profesjonalisty Medycznego.

Uzasadnienie stanowiska Spółki w zakresie pytania 1.


Pokrycie Kosztów jako przychód Profesjonalisty Medycznego (w przypadku zawarcia Oświadczenia 1 w Umowie Sponsoringu).


Zgodnie z art. 11 ust. 1 uPDOF, przychodami są co do zasady otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika (osoby fizycznej) pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.


Zgodnie z art. 11 ust. 2 uPDOF, wartość pieniężną świadczeń w naturze określa się zasadniczo na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Natomiast wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń, jeżeli przedmiotem tych świadczeń są usługi zakupione (przez podmiot dokonujący świadczenia), ustala się - stosownie do art. 11 ust. 2a pkt 2 uPDOF - według cen zakupu (tych usług przez świadczeniodawcę od dostawcy usług).

Odnosząc powyższe do zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem wniosku, Spółka stoi na stanowisku, że pokrycie przez Spółkę określonych Kosztów związanych z uczestnictwem Profesjonalisty Medycznego w Wydarzeniu, powoduje powstanie po stronie Profesjonalisty Medycznego przychodu na gruncie PDOF, o którym mowa w art. 11 ust. 1, 2 i 2a pkt 2 uPDOF.


Pokrycie Kosztów oznacza bowiem wymierne i konkretne przysporzenie majątkowe po stronie Profesjonalisty Medycznego, polegające na tym, że Profesjonalista Medyczny w związku ze swoim uczestnictwem w Wydarzeniu nie stoi w obliczu konieczności ponoszenia Kosztów we własnym zakresie i tym samym nie uszczupla swojego majątku (co miałoby miejsce w sytuacji, gdyby Profesjonalista Medyczny chciał uczestniczyć w Wydarzeniu bez współpracy ze Spółką, przez co musiałby ponieść powyższe Koszty we własnym zakresie). Poszczególne Koszty są ponoszone w związku z uzyskiwaniem przez Profesjonalistę Medycznego określonych świadczeń w naturze lub innych nieodpłatnych świadczeń (np, opłaty za uczestnictwo Profesjonalisty Medycznego w Wydarzeniu, koszty podróży (transportu)m koszty zakwaterowania itp.). Wartość przychodu powstającego w związku z tym po stronie Profesjonalisty Medycznego powinna zostać przy tym ustalona odpowiednio:

  • w przypadku świadczeń w naturze - według cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, co rzeczy lub prawa stanowiące przedmiot/istotę świadczenia otrzymywanego przez Profesjonalistę Medycznego, z uwzględnieniem w szczególności czasu i miejsca tego świadczenia;
  • w przypadku świadczeń, których przedmiotem są usługi zakupione - według cen zakupu tych usług przez Spółkę od podmiotów dostarczających te usługi.

Pokrycie Kosztów jako przychód Profesjonalisty Medycznego z pozarolniczej działalności gospodarczej (w przypadku zawarcia Oświadczenia 1 w Umowie Sponsoringu).


W tym kontekście, art. 10 ust. 1 uPDOF zawiera katalog źródeł przychodów, wśród których wymienia się m.in.:

  • stosunek pracy (art. 10 ust. 1 pkt 1 uPDOF);
  • działalność wykonywaną osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 uPDOF);
  • pozarolniczą działalność gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 3 uPDOF);
  • inne źródła (art. 10 ust. 1 pkt 9 uPDOF).

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 uPDOF, przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej jest m.in. wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnie otrzymanych świadczeń, obliczana zgodnie z art. 11 ust. 2-2b uPDOF.


Odnosząc powyższe do zdarzenia przyszłego stanowiącego przedmiot wniosku, Spółka stoi na stanowisku, że przychód uzyskiwany przez Profesjonalistę Medycznego w związku z podróżą i uczestnictwem w Wydarzeniu powinien być przez nią traktowany jako przychód Profesjonalisty Medycznego z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz art. 14 ust. 2 pkt 8 uPDOF - w przypadku, jeżeli w Umowie Sponsoringu Profesjonalista Medyczny złoży Oświadczenie 1, tzn. oświadczy, że prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiot obejmuje wykonywanie praktyki lekarskiej lub świadczenie usług związanych z ochroną zdrowia (wraz ze wskazaniem numeru REGON, pod którym prowadzi tę działalność), a nieodpłatne świadczenie, polegające na pokryciu przez Spółkę kosztów jego udziału w Konferencji, rozliczy jako przychód z działalności gospodarczej.

Zdaniem Spółki, w takiej sytuacji nie budzi wątpliwości, że przychód uzyskiwany przez Profesjonalistę Medycznego (tzn. wartość świadczeń w naturze lub innych otrzymanych nieodpłatnie świadczeń, których dotyczą Koszty ponoszone przez Spółkę na podstawie Umowy Sponsoringu) wykazuje bezpośredni i jednoznaczny związek z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Profesjonalistę Medycznego.

W tym zakresie, po pierwsze za udowodnioną okoliczność należy uznać fakt prowadzenia przez Profesjonalistę Medycznego działalności gospodarczej oraz przedmiotu i zakresu tej działalności (na podstawie oświadczenia Profesjonalisty Medycznego wraz ze wskazaniem numeru REGON, pod którym prowadzi tę działalność). Potwierdzone jest zatem, że Profesjonalista Medyczny prowadzi taką działalność gospodarczą, której przedmiot i zakres wykazuje bezpośredni i oczywisty związek (w sensie merytorycznym) z tematyką Wydarzenia, z którym wiąże się uzyskanie przez Profesjonalistę Medycznego przychodów na gruncie PDOF w związku z Umową Sponsoringu.

Jednocześnie, po drugie, sam Profesjonalista Medyczny w takiej sytuacji uznaje, że jego udział w Konferencji wykazuje związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Przykładowo, Profesjonalista Medyczny uznaje, że tematyka merytoryczna Konferencji wiąże się ściśle z przedmiotem i zakresem prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, zamierza wykorzystywać wiedzę i informacje zdobyte w związku z Konferencją w ramach i dla potrzeb prowadzonej przez niego działalności gospodarczej itp. Jak należy zauważyć, najpełniejszą i najbardziej szczegółową wiedzę w tym zakresie (tzn. co do istnienia bądź nieistnienia związku Wydarzenia z prowadzoną przez Profesjonalistę Medycznego działalnością gospodarczą) ma sam Profesjonalista Medyczny. Zasadne jest zatem przyjęcie rozwiązania polegającego na złożeniu przez Profesjonalistę Medycznego oświadczenia w tym zakresie w Umowie Sponsoringu, i poleganie przez Spółkę na tym oświadczeniu.

Należy przy tym zwrócić uwagę, że w przepisach o PDOF nie są zawarte żadne szczegółowe wytyczne ani wymogi co do tego, czy i jak podmiot dokonujący nieodpłatnych świadczeń na rzecz osoby fizycznej, stanowiących dla tej osoby przychód w PDOF, powinien weryfikować status podatkowy tej osoby fizycznej (pod kątem tego, do którego źródła przychodów zaliczyć je na gruncie PDOF. Dlatego, Spółka dochowując należytej staranności przy określaniu swoich ewentualnych obowiązków w zakresie prawidłowego rozliczenia PDOF, w praktyce nie ma innej alternatywy niż oparcie się w tym względzie na oświadczeniach składanych przez Profesjonalistów Medycznych.


Jednocześnie, zdaniem Spółki, przychód ten nie stanowi przychodu z innych tytułów (źródeł), o których mowa w uPDOF. W szczególności, przychód ten nie stanowi przychodu z tytułów, o których mowa w:

  • art. 10 ust. 1 pkt 1 oraz art. 12 uPDOF - tzn. nie jest to przychód ze stosunku pracy - ponieważ Profesjonaliści Medyczni nie są pracownikami Spółki. Ponadto, ani zawarcie przez Spółkę z Profesjonalistą Medycznym Umowy Sponsoringu, ani uczestnictwo Profesjonalisty Medycznego w Wydarzeniu, ani pokrycie Kosztów przez Spółkę (tzn. otrzymanie przez Profesjonalistę Medycznego świadczeń w naturze lub innych nieodpłatnych świadczeń, stanowiących jego przychód w PDOF) na podstawie Umowy Sponsoringu nie wynika i nie jest uzależnione od pozostawania przez Profesjonalistę Medycznego w jakimkolwiek stosunku pracy z jakimkolwiek podmiotem;
  • art. 10 ust. 1 pkt 2 oraz art. 13 uPDOF - tzn. nie jest to przychód z działalności wykonywanej osobiście - ponieważ nie należy on do żadnej z kategorii źródeł przychodów wymienionych enumeratywnie w art. 13 uPDOF (w szczególności nie jest to przychód z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, o którym mowa w art. 13 pkt 8 uPDOF, jako że Umowa Sponsoringu nie jest umową zlecenia ani umową o dzieło).

Przychód ten nie stanowi również w szczególności przychodu z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 uPDOF oraz art. 20 ust. 1 uPDOF. Mianowicie, zgodnie z art. 20 ust. 1 uPDOF, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 uPDOF, uważa się m.in. inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 uPDOF. Tym samym, kwalifikacja danego przychodu (polegającego na uzyskaniu nieodpłatnego świadczenia) jako przychodu z innych źródeł ma niejako charakter „posiłkowy" - tzn. może mieć miejsce tylko wtedy, kiedy to nieodpłatne świadczenie nie może zostać uznane na gruncie PDOF za przychód z jakiegokolwiek innego tytułu (źródła), o którym mowa w uPDOF (np. za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, przychód z działalności wykonywanej osobiście, przychód ze stosunku pracy itp.).

Jak wskazano powyżej, w zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem wniosku, uzasadniona jest kwalifikacja takiego przychodu jako przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez Profesjonalistę Medycznego, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz art. 14 ust. 2 pkt 8 uPDOF - co automatycznie wyłącza możliwość kwalifikacji tego przychodu jako przychodu z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 oraz art. 20 ust. 1 uPDOF,


Brak obowiązku sporządzenia informacji PIT-8C przez Spółkę (w przypadku zawarcia Oświadczenia 1 w Umowie Sponsoringu).


Zgodnie z art. 42a uPDOF, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 uPDOF (tzn. stanowiących przychody z innych źródeł), z wyjątkiem dochodów (przychodów wymienionych m.in. w art. 21 uPDOF, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego), są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.


Informację PIT-8C sporządza się również w innych przypadkach określonych w przepisach uPDOF - tzn.:

  • na podstawie art. 35 ust. 10 uPDOF - dotyczy wyłącznie sytuacji wypłacania osobie fizycznej niektórych stypendiów dla uczniów i studentów (stanowiących na gruncie PDOF przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 9 i art. 20 ust. 1 uPDOF);
  • na podstawie art. 39 ust. 3 uPDOF - dotyczy wyłącznie sytuacji uzyskania przez osobę fizyczną określonych przychodów (dochodów) ze zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych (stanowiących na gruncie PDOF przychody (dochody) z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 8, art. 17 ust. 1 pkt 6 oraz art. 30b ust. 2 uPDOF).

Zgodnie z § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z 23 listopada 2015 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 1998), sporządzenie informacji, o której mowa powyżej, powinno nastąpić na wzorze informacji o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych (PIT-8C) stanowiącym załącznik nr 8 do tego rozporządzenia.

Zarówno z treści odpowiednich przepisów (art. 35 ust. 10, art. 39 ust. 3 oraz art. 42a uPDOF), jak i z treści wzoru informacji PIT-8C wynika jednoznacznie, że powinna ona być sporządzana wyłącznie w kilku określonych przepisami sytuacjach, w których osoba fizyczna uzyskuje pewne skonkretyzowane rodzaje świadczeń, stanowiące na gruncie PDOF w każdym przypadku albo przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 9 i art. 20 ust. 1 uPDOF, albo przychody (dochody) z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 8, art. 17 ust. 1 pkt 6 oraz art. 30b ust. 2 uPDOF.

Ani z treści tych przepisów, a nie z treści wzoru informacji PIT-8C nie wynika natomiast, żeby w informacji tej właściwe (czy nawet możliwe) było uwzględnienie wysokości jakichkolwiek przychodów (dochodów), których źródłem na gruncie PDOF jest pozarolnicza działalność gospodarcza, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz art. 14 ust. 2 pkt 8 uPDOF.

Odnosząc powyższe do zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem wniosku - biorąc pod uwagę, że przychód uzyskiwany przez Profesjonalistę Medycznego w związku z podróżą i uczestnictwem w Wydarzeniu (tzn. w postaci świadczeń w naturze lub innych nieodpłatnie otrzymanych świadczeń) powinien być traktowany, w przypadku Umowy Sponsoringu zawierającej Oświadczenie 1, jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz art. 14 ust. 2 pkt 8 uPDOF - należy stwierdzić, że na Spółce nie spoczywa obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C.


Dotychczasowe stanowisko organów podatkowych.


Powyższe stanowisko znajduje swoje potwierdzenie w interpretacjach podatkowych wydawanych przez organy podatkowe w analogicznych stanach faktycznych.


Mianowicie, w szeregu interpretacji indywidualnych organy podatkowe potwierdzały wprost, że w sytuacji, w której z okoliczności wynika, że lekarz zawiera z firmą farmaceutyczną umowę sponsoringu zawartej jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, w związku z tą działalnością i w jej ramach - to:

  • wartość otrzymanych przez lekarza na podstawie takiej umowy sponsoringu świadczeń w naturze lub innych otrzymanych nieodpłatnie świadczeń na gruncie PDOF stanowi dla lekarza przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej;
  • w związku z tym, firma farmaceutyczna nie jest zobowiązana do sporządzenia informacji PIT-8C.

Takie stanowisko zostało przedstawione np. w:

  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 października 2015 r., sygn. IPPB1/4511-1008/15-2/EC;
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 grudnia 2014 r., sygn. IPPB1/415-1165/14-5/EC;
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 września 2014 r., sygn. IPPB1/415-759/14-2/EC;
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 3 stycznia 2014 r., sygn. IPPB1/415-1035/13-4/EC;
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 listopada 2010 r., sygn. IPPB1/415-641/10-7/RS;
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 listopada 2008 r.; sygn. IPPB2/415-1143/08-4/MG.

Dodatkowo, w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 7 grudnia 2012 r., sygn. IPPB1/415-1160/12-2/ES, organ podatkowy odniósł się do sytuacji analogicznej do zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem wniosku - tzn. do sytuacji, w której w umowie sponsoringu znajduje się oświadczenie lekarza, że prowadzi działalność gospodarczą i otrzymane świadczenie rozliczy jako przychód z działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 8 uPDOF). W wydanej interpretacji indywidualnej, organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko podatnika (firmy farmaceutycznej), zgodnie z którym - jeżeli umowa sponsoringu zawarta przez tę firmę z lekarzem zawiera takie oświadczenie - to przychód lekarza w postaci wartości świadczeń w naturze lub innych otrzymanych nieodpłatnie świadczeń na podstawie umowy sponsoringu stanowi dla lekarza na gruncie PDOF przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, a firma farmaceutyczna nie powinna w związku z tym sporządzać informacji PIT-8C.

Ad. 2


Zdaniem Spółki, na gruncie PDOF przychód z tytułu świadczeń otrzymanych nieodpłatnie przez Profesjonalistę Medycznego na podstawie Umowy Sponsoringu, w której to Umowie Sponsoringu Profesjonalista Medyczny złoży Oświadczenie 2, jest przychodem Profesjonalisty Medycznego z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 uPDOF - w związku z czym Spółka powinna sporządzić informację PIT-8C, wykazać w niej wartość tych świadczeń (z uwzględnieniem ewentualnych mających zastosowanie zwolnień z PDOF) i przesłać tę informację w terminie wynikającym z przepisów uPDOF Profesjonaliście Medycznemu oraz urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach PDOF Profesjonalisty Medycznego.


Uzasadnienie stanowiska Spółki w zakresie pytania 2.


Pokrycie Kosztów jako przychód Profesjonalisty Medycznego (w przypadku zawarcia Oświadczenia 2 w Umowie Sponsoringu).


Zgodnie z art. 11 ust. 1 uPDOF, przychodami są co do zasady otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika (osoby fizycznej) pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zgodnie z art. 11 ust. 2 uPDOF, wartość pieniężną świadczeń w naturze określa się zasadniczo na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Natomiast wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń, jeżeli przedmiotem tych świadczeń są usługi zakupione (przez podmiot dokonujący świadczenia), ustala się - stosownie do art. 11 ust. 2a pkt 2 uPDOF - według cen zakupu (tych usług przez świadczeniodawcę od dostawcy usług).

Odnosząc powyższe do zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem wniosku, Spółka stoi na stanowisku, że w ocenie Spółki pokrycie przez Spółkę określonych Kosztów związanych z uczestnictwem Profesjonalisty Medycznego w Wydarzeniu, powoduje powstanie po stronie Profesjonalisty Medycznego przychodu na gruncie PDOF, o którym mowa w art. 11 ust. 1, 2 i 2a pkt 2 uPDOF.


Pokrycie Kosztów oznacza bowiem wymierne i konkretne przysporzenie majątkowe po stronie Profesjonalisty Medycznego, polegające na tym, że Profesjonalista Medyczny w związku ze swoim uczestnictwem w Wydarzeniu nie stoi w obliczu konieczności ponoszenia Kosztów we własnym zakresie i tym samym nie uszczupla swojego majątku (co miałoby miejsce w sytuacji, gdyby Profesjonalista Medyczny chciał uczestniczyć w Wydarzeniu bez współpracy ze Spółką, przez co musiałby ponieść powyższe Koszty we własnym zakresie). Poszczególne Koszty są ponoszone w związku z uzyskiwaniem przez Profesjonalistę Medycznego określonych świadczeń w naturze lub innych nieodpłatnych świadczeń (np. opłaty za uczestnictwo Profesjonalisty Medycznego w Wydarzeniu, koszty podróży (transportu), koszty zakwaterowania itp.). Wartość przychodu powstającego w związku z tym po stronie Profesjonalisty Medycznego powinna zostać przy tym ustalona odpowiednio:

  • w przypadku świadczeń w naturze - według cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, co rzeczy lub prawa stanowiące przedmiot/istotę świadczenia otrzymywanego przez Profesjonalistę Medycznego, z uwzględnieniem w szczególności czasu i miejsca tego świadczenia;
  • w przypadku świadczeń, których przedmiotem są usługi zakupione - według cen zakupu tych usług przez Spółkę od podmiotów dostarczających te usługi.

Pokrycie Kosztów jako przychód Profesjonalisty Medycznego z innych źródeł (w przypadku zawarcia Oświadczenia 2 w Umowie Sponsoringu).


W tym kontekście, art. 10 ust. 1 uPDOF zawiera katalog źródeł przychodów, wśród których wymienia się m.in.:

  • stosunek pracy (art. 10 ust. 1 pkt 1 uPDOF);
  • działalność wykonywaną osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 uPDOF);
  • pozarolniczą działalność gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 3 uPDOF);
  • inne źródła (art. 10 ust. 1 pkt 9 uPDOF).

Zgodnie z art. 20 ust. 1 uPDOF, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 uPDOF, uważa się m.in. nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17 uPDOF - a więc m.in. nieodpłatne świadczenia niestanowiące przychodów z działalności gospodarczej.


Odnosząc powyższe do zdarzenia przyszłego stanowiącego przedmiot wniosku, Spółka stoi na stanowisku, że przychód uzyskiwany przez Profesjonalistę Medycznego w związku z podróżą i uczestnictwem w Wydarzeniu powinien być przez nią traktowany jako przychód Profesjonalisty Medycznego z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 oraz art. 20 ust. 1 uPDOF - w przypadku, jeżeli w Umowie Sponsoringu Profesjonalista Medyczny złoży Oświadczenie 2, tzn. oświadczy, że prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiot obejmuje wykonywanie praktyki lekarskiej lub świadczenie usług związanych z ochroną zdrowia (wraz ze wskazaniem numeru REGON, pod którym prowadzi tę działalność), lecz nieodpłatne świadczenie, polegające na pokryciu przez Spółkę kosztów jego udziału w Konferencji, rozliczy jako przychód z innych źródeł na podstawie informacji PIT-8C, wystawionej przez Spółkę.

Zdaniem Spółki, w takiej sytuacji fakt prowadzenia przez Profesjonalistę Medycznego działalności gospodarczej (jako takiej, „w ogóle") sam w sobie:

  • nie powoduje bezwzględnie konieczności kwalifikacji przychodów uzyskiwanych przez niego na podstawie Umowy Sponsoringu jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej;
  • jednocześnie nie wyklucza automatycznie możliwości potraktowania przychodów uzyskiwanych przez niego w związku z Umową Sponsoringu jako przychodów z innych źródeł.

W szczególności, w ocenie Spółki, możliwa jest sytuacja, w której Profesjonalista Medyczny - mimo prowadzenia działalności gospodarczej - zawiera Umowę Sponsoringu, a następnie otrzymuje na podstawie Umowy Sponsoringu od Spółki nieodpłatnie świadczenia stanowiące jego przychód na gruncie PDOF, bez związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą (poza taką działalnością).

W takiej sytuacji, sam Profesjonalista Medyczny uznaje, że jego udział w Konferencji nie wykazuje związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.


Przykładowo, Profesjonalista Medyczny może w tym zakresie uznać, że np.:

  • tematyka merytoryczna Konferencji nie wiąże się wystarczająco ściśle z przedmiotem i zakresem prowadzonej przez niego działalności gospodarczej (np. prowadzi działalność gospodarczą w innym zakresie niż tematyka merytoryczna Konferencji);
  • zamierza wykorzystywać wiedzę i informacje zdobyte w związku z Konferencją nie w ramach i dla potrzeb prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, ale np. wyłącznie dla potrzeb wykonywania przez niego obowiązków służbowych w ramach istniejącego równolegle stosunku pracy łączącym go z podmiotem leczniczym (np. szpitalem, przychodnią) itp.

Jak należy zauważyć, najpełniejszą i najbardziej szczegółową wiedzę w tym zakresie (tzn. co do istnienia bądź nieistnienia związku Wydarzenia z prowadzoną przez Profesjonalistę Medycznego działalnością gospodarczą) ma sam Profesjonalista Medyczny. Zasadne jest zatem przyjęcie rozwiązania polegającego na złożeniu przez Profesjonalistę Medycznego oświadczenia w tym zakresie w Umowie Sponsoringu, i poleganie przez Spółkę na tym oświadczeniu.

Należy przy tym zwrócić uwagę, że w przepisach o PDOF nie są zawarte żadne szczegółowe wytyczne ani wymogi co do tego, czy i jak podmiot dokonujący nieodpłatnych świadczeń na rzecz osoby fizycznej, stanowiących dla tej osoby przychód w PDOF, powinien weryfikować status podatkowy tej osoby fizycznej (pod kątem tego, do którego źródła przychodów zaliczyć je na gruncie PDOF. Dlatego, Spółka dochowując należytej staranności przy określaniu swoich ewentualnych obowiązków w zakresie prawidłowego rozliczenia PDOF, w praktyce nie ma innej alternatywy niż oparcie się w tym względzie na oświadczeniach składanych przez Profesjonalistów Medycznych.


Jak wskazano powyżej, w zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem wniosku, uzasadniona jest kwalifikacja takiego przychodu jako przychodu z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 oraz art, 20 ust. 1 uPDOF.


Obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C przez Spółkę (w przypadku zawarcia Oświadczenia 2 w Umowie Sponsoringu).


Zgodnie z art. 42a uPDOF, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 uPDOF (tzn. stanowiących przychody z innych źródeł), z wyjątkiem dochodów (przychodów wymienionych m.in, w art, 21 uPDOF, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego), są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Zgodnie z § 1 pkt 3 fit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z 23 listopada 2015 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 1998), sporządzenie informacji, o której mowa powyżej, powinno nastąpić na wzorze informacji o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych (PIT-8C) stanowiącym załącznik nr 8 do tego rozporządzenia.

Zarówno z treści odpowiednich przepisów (art. 42a uPDOF), jak i z treści wzoru informacji PIT-8C wynika jednoznacznie, że powinna ona być sporządzana wyłącznie w kilku określonych przepisami sytuacjach, w których osoba fizyczna uzyskuje pewne skonkretyzowane rodzaje świadczeń, stanowiące na gruncie PDOF w każdym przypadku albo przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 9 i art. 20 ust. 1 uPDOF, albo przychody (dochody) z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 8, art. 17 ust. 1 pkt 6 oraz art. 30b ust. 2 uPDOF.

Odnosząc powyższe do zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem wniosku - biorąc pod uwagę, że przychód uzyskiwany przez Profesjonalistę Medycznego w związku z podróżą i uczestnictwem w Wydarzeniu (tzn. w postaci świadczeń w naturze lub innych nieodpłatnie otrzymanych świadczeń) powinien być traktowany, w przypadku Umowy Sponsoringu zawierającej Oświadczenie 2, jako przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 oraz art. 20 ust. 1 uPDOF - należy stwierdzić, że na Spółce spoczywa obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C.

Tym samym, Spółka powinna sporządzić informację PIT-8C, wykazać w niej jako przychody Profesjonalisty Medycznego wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych przez Profesjonalistę Medycznego na podstawie Umowy Sponsoringu (z uwzględnieniem ewentualnych mających zastosowanie zwolnień z PDOF) i przesłać tę informację w terminie wynikającym z przepisów uPDOF Profesjonaliście Medycznemu oraz urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach PDOF Profesjonalisty Medycznego.


Dotychczasowe stanowisko organów podatkowych.


Powyższe stanowisko znajduje swoje potwierdzenie w interpretacjach podatkowych wydawanych przez organy podatkowe w analogicznych stanach faktycznych.


W szczególności, w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 7 grudnia 2012 r., sygn, IPPB1/415-1160/12-2/ES, organ podatkowy odniósł się do sytuacji analogicznej do zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem wniosku - tzn. do sytuacji, w której w umowie sponsoringu znajduje się oświadczenie lekarza, że prowadzi działalność gospodarczą, natomiast otrzymane świadczenie rozliczy na gruncie PDOF jako przychód z innych źródeł na podstawie informacji PIT-8C (art. 20 ust, 1 uPDOF). W wydanej interpretacji indywidualnej, organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko podatnika (firmy farmaceutycznej), zgodnie z którym - jeżeli umowa sponsoringu zawarta przez tę firmę z lekarzem zawiera takie oświadczenie - to przychód lekarza w postaci wartości świadczeń w naturze lub innych otrzymanych nieodpłatnie świadczeń na podstawie umowy sponsoringu stanowi dla lekarza na gruncie PDOF przychód z innych źródeł, a firma farmaceutyczna powinna w związku z tym sporządzić informację PIT-8C.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych wskazać należy, że rozstrzygnięcia w nich zawarte nie są wiążące dla tutejszego organu. Wydane interpretacje organów podatkowych dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, osadzonych w określonym stanie faktycznym lub zdarzeniu przyszłym i tylko w tych sprawach rozstrzygnięcia w każdej z nich zawarte są wiążące. Nie wywołują one zatem żadnych skutków prawnych w odniesieniu do innych podatników.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj