Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
1462-IPPB2.4514.522.2016.1.MZ
z 15 grudnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 2 listopada 2016 r. (data wpływu 4 listopada 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 4 listopada 2016 r. wpłynął ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


X sp. z o.o. (dalej: „Sprzedający” oraz „Strona postępowania”) jest spółką kapitałową mającą siedzibę na terytorium Polski, będącą polskim rezydentem podatkowym oraz podlegającą w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.


Sprzedający planuje zawrzeć umowę sprzedaży (dalej: „Umowa sprzedaży”) prawa użytkowania wieczystego gruntu składającego się z jednej działki gruntu nr 149/5, (powstałej z podziału działki 149/2) dla której Sąd Rejonowy, Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą wraz ze znajdującym się na nim budynkiem pełniącymi funkcję magazynowo-biurową oraz infrastrukturą towarzyszącą tj. w szczególności ogrodzeniem, dwoma bramami, dwoma stróżówkami, placem manewrowym, parkingami, ciągami komunikacyjnymi, instalacją wodno-kanalizacyjną (m.in, pompownią i systemem odprowadzania wody deszczowej) (dalej: „Nieruchomość”). Prawo użytkowania wieczystego zostało nabyte przez Sprzedającego w drodze kupna w dniu 10 marca 2006 r. Zakup nieruchomości był opodatkowany VAT w stawce 23%. Budowa budynku magazynowo-biurowego wraz z infrastrukturą rozpoczęła się w 2007 r. W związku z nabyciem prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz w związku z wydatkami ponoszonymi na budowę Sprzedający byl uprawniony do obniżenia VAT należnego o VAT naliczony wynikający z faktur dokumentujących ww. zakupy.

Nieruchomość jest obecnie przedmiotem najmu na podstawie umów zwartych przez Sprzedającego. Nieruchomość jest kompletna i zdatna do użytkowania, a w szczególności wyposażona w sprzęt niezbędny do zapewnienia jej prawidłowego funkcjonowania (np. serwownie, instalację odgromową, urządzenia przeciwpożarowe, sieć energetyczną, wodociągową, gazową, sanitarną).

Nieruchomość nie jest wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie Sprzedającego pod względem organizacyjnym (np. na podstawie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze) i nie stanowi wyodrębnionej w jego strukturze jednostki organizacyjnej (np. oddziału wyodrębnionego w KRS). Sprzedający nie sporządza osobnego sprawozdania finansowego dla Nieruchomości, a wynik na działalności z nią związanej ujmuje w wymaganych przez przepisy księgach rachunkowych Sprzedającego i sprawozdaniu finansowym obejmującym całą działalność Sprzedającego.

Umowa sprzedaży zostanie zawarta z C Sp. z o.o. (dalej: „Kupujący” oraz „Wnioskodawca”), spółką kapitałową mającą siedzibę na terytorium Polski, będącą polskim rezydentem podatkowym oraz podlegającą w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.


Sprzedający i Kupujący nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 Ustawy o CIT (tj. nie występują powiązania kapitałowe lub osobowe) jak również nie istnieje pomiędzy nimi związek, o którym mowa w art. 32 ust. 2 Ustawy o VAT.


Na skutek zawarcia Umowy sprzedaży Kupujący stanie się stroną obowiązujących obecnie umów najmu zawartych przez Sprzedającego z najemcami Nieruchomości. Kupujący planuje wysłać zawiadomienia do obecnych najemców Nieruchomości informujące o zmianie dotychczasowego właściciela Nieruchomości.


W ramach Umowy sprzedaży dojdzie do przeniesienia na rzecz Kupującego bezpośrednio związanych z Nieruchomością m.in.: praw i obowiązków z zabezpieczeń dostarczonych przez najemców (w tym gwarancje bankowe i kaucja zabezpieczająca) oraz praw z gwarancji jakości i rękojmi dotyczących prac adaptacyjnych (tzw. „fit out”), jak też zobowiązania do wypłaty wynagrodzenia z tytułu wykonania prac adaptacyjnych.


W wyniku transakcji Kupujący wejdzie także w posiadanie dokumentów prawno-administracyjnych związanych z budową i oddaniem Nieruchomości do użytkowania, jak również dokumentacji technicznej związanych z użytkowaniem nabywanej Nieruchomości.


Przedmiotem sprzedaży nie będą natomiast:

  • jakiekolwiek wartości niematerialne i prawne,
  • tajemnice handlowe i know-how Sprzedającego (np. informacje o potencjalnych nowych najemcach ani alternatywnych dostawcach usług związanych z funkcjonowaniem Nieruchomości),
  • zobowiązania lub należności Sprzedającego (z wyjątkiem zobowiązania do zwrotu kaucji lub gwarancji bankowej najemcom, z którymi Sprzedający zawarł umowę najmu Nieruchomości oraz zobowiązania do wypłaty wynagrodzenia z tytułu wykonania prac adaptacyjnych),
  • środki pieniężne Sprzedającego (z wyjątkiem kaucji wynikających z umów najmu, wpłaconych Sprzedającemu przez najemców),
  • umowy rachunków bankowych Sprzedającego (w tym rachunków bankowych, za pośrednictwem których dokonuje on rozliczeń z najemcami),
  • prawa lub zobowiązania związane z umową (polisą) ubezpieczeniową dotyczącą Nieruchomości zawartą przez Sprzedającego,
  • księgi rachunkowe Sprzedającego i inne dokumenty (np, handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem przez Sprzedającego działalności gospodarczej (poza dokumentami ściśle związanymi z Nieruchomością, które zostaną przekazane Kupującemu),
  • prawa i obowiązki wynikające z umowy najmu lokalu, gdzie zarejestrowana jest siedziba Sprzedającego,
  • firma Sprzedającego,
  • zobowiązania z tytułu umowy pożyczki lub kredytu bankowego wiązane z finansowaniem działalności Sprzedającego w tym działalności związanej z Nieruchomością,
  • umowy zarządzania zawarte przez Sprzedającego z podmiotem zarządzającym Nieruchomością,
  • umowy zawarte przez Sprzedającego z dostawcami mediów,
  • umowy zawarte przez Sprzedającego z podmiotami świadczącymi usługi w zakresie rachunkowości, księgowości, usług prawnych, pośrednictwa na rynku nieruchomości, ochrony mienia, utrzymania czystości.


W odniesieniu do należności od byłego najemcy, których zaspokojenia Sprzedający aktualnie dochodzi na drodze postępowania egzekucyjnego, należy wskazać, że na terenie Nieruchomości znajduję się majątek będący przedmiotem zastawu rejestrowego na rzecz Sprzedającego do czasu zakończenia postępowania w tej sprawie. Z uwagi na konieczność dopełnienia wszelkich procedur prawnych, majątek będący przedmiotem zastawu, pozostanie na terenie Nieruchomości do czasu zakończenia postępowania i zaspokojenia wierzyciela (Sprzedającego), również po zawarciu Umowy sprzedaży. W tym celu, do czasu zakończenia postępowania, Sprzedający może wynająć niewielką część powierzchni Nieruchomości od Kupującego.


W związku ze sprzedażą, Sprzedający rozwiąże umowy z dostawcami usług związanych z Nieruchomością, w tym z dostawcami mediów, zarządcą Nieruchomości, pośrednikami, umowy o świadczenie usług ochrony mienia, utrzymania czystości.


W efekcie, nabyty na podstawie Umowy sprzedaży majątek nie jest wystarczający do prowadzenia przez Kupującego działalności polegającej na wynajmie Nieruchomości.


W związku z tym, Kupujący, w celu wykorzystywania Nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej, Kupujący we własnym zakresie znajdzie i wybierze odpowiednich dostawców usług niezbędnych do prowadzenia działalności związanej z wynajmem Nieruchomości. Decyzja w zakresie wyboru dostawców zostanie podjęta przez Kupującego niezależnie, w oparciu analizę dostępnych na rynku ofert.


Na skutek Umowy sprzedaży Kupujący nie przejmie żadnych umów o pracę zawartych przez Sprzedającego.


W ramach transakcji Kupujący nie nabędzie praw ochronnych do komercyjnej nazwy budynku, którą w działalności posługiwał się Sprzedający (nazwa nie została zarejestrowana przez Sprzedającego). Kupujący zamierza zmienić nazwę pod jaką obecnie funkcjonuje Nieruchomość.


Kupujący nie będzie kontynuował projektów biznesowych planowanych lub rozpoczętych przez Sprzedającego, dotyczących w szczególności modernizacji, remontu, czy powiększenia Nieruchomości (z wyjątkiem sytuacji, gdy takie zobowiązanie będzie wynikać z umowy z najemcą).


Kupujący nie będzie realizował planów finansowych (np, wydatków inwestycyjnych, planów związanych z osiąganiem określonego poziomu przychodów z Nieruchomości) przygotowanych przez Sprzedającego dla Nieruchomości.


W związku z nabyciem Nieruchomości Kupujący nie rozpozna dodatniej wartości firmy w rozumieniu przepisów o ustawy o CIT.


Nieruchomość była przez Sprzedającego wynajmowana. Cała powierzchnia magazynowo-biurowa Nieruchomości była wynajęta przez Sprzedającego przed co najmniej dwoma laty. W ramach tego wynajmu najemcy mieli również możliwość korzystania z części wspólnych oraz miejsc parkingowych (ponieważ miejsca te nie były indywidualnie oznaczane, w praktyce najemcy korzystali z dowolnych miejsc, które były dostępne). Ponadto, Sprzedający nie poniósł wydatków na ulepszenie Nieruchomości (w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym), stanowiących co najmniej 30% jej wartości początkowej.

Sprzedający i Kupujący są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni i będą zarejestrowanymi podatnikami VAT czynnymi w momencie zawarcia Umowy sprzedaży. Zawierając Umowę sprzedaży Sprzedający i Kupujący będą działać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Kupujący nie świadczy usług zwolnionych z VAT i co do zasady, posiada pełne prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.


Wnioskodawca zamierza prowadzić działalność polegającą na wynajmie powierzchni komercyjnych Nieruchomości.


Sprzedający i Kupujący zamierzają zrezygnować ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT i wybrać opodatkowanie VAT w odniesieniu do Umowy sprzedaży.


Przed dokonaniem dostawy Nieruchomości, Sprzedający i Kupujący złożą właściwemu dla Kupującego naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie VAT w części podlegającej zwolnieniu, o którym mowa w art, 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, spełniające wymogi określone w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy planowana sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT?
  2. Czy Sprzedający i Kupujący będą uprawnieni do wyboru opcji opodatkowania podatkiem VAT dostawy Nieruchomości na podstawie Umowy sprzedaży, zgodnie z art. 43 ust. 10 w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT?
  3. Czy Kupujący będzie uprawniony do obniżenia VAT należnego o VAT naliczony wynikający z faktury dokumentującej sprzedaż Nieruchomości (Umowa sprzedaży) oraz do zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad VAT należnym?
  4. Czy nabycie przez Kupującego Nieruchomości na podstawie Umowy sprzedaży nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w związku z faktem, że będzie ono podlegać opodatkowaniu VAT?

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług w dniu 14 grudnia 2016 r. została wydana interpretacja Nr 1462-IPPP3.4512.826.2016.1.MZ.

Zdaniem Wnioskodawcy, nabycie Nieruchomości na podstawie Umowy sprzedaży nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w związku z faktem, że będzie ono podlegać opodatkowaniu VAT.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) Ustawy o PCC, podatkowi podlegają m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu określonym w art. 1 Ustawy o PCC podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 Ustawy o PCC.


Zgodnie z art. 1 ust. 4 Ustany o PCC, czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przedmiotem Umowy sprzedaży będą rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Jednakże, zgodnie z art. 2 pkt 4 Ustawy o PCC, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych,

W związku z powyższym, czynność cywilnoprawna nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem VAT.


Mając na uwadze, że jak wskazano powyżej, nabycie przez Kupującego Nieruchomości na podstawie Umowy sprzedaży będzie podlegało opodatkowaniu VAT i nie będzie zwolnione z VAT, transakcja ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 223 z późn. zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.


Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.


Zgodnie z powyższym artykułem czynności cywilnoprawne w tym umowy sprzedaży podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 ustawy).


W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Biorąc powyższe pod uwagę, umowa sprzedaży, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Mając jednakże na uwadze zdarzenie przyszłe opisane we wniosku podkreślić należy, że jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy możliwości opodatkowania umowy sprzedaży Nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia opodatkowania powyższej transakcji podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z dnia 14 grudnia 2016 r. Nr 1462-IPPP3.4512.826.2016.1.RM w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził stanowisko Wnioskodawcy w trybie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej zgodnie z którym: „(...) Nieruchomość, którą Sprzedający zamierza przenieść na Kupującego w związku z zawarciem Umowy sprzedaży będzie podlegała opodatkowaniu VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT. W związku z tym, że Nieruchomość nie stanowi przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55(1) Kodeksu cywilnego, ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT nie znajdzie zastosowania wyłączenie z opodatkowania z art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT.(…) Sprzedający i Kupujący są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni i będą zarejestrowanymi podatnikami VAT czynnymi w momencie zawarcia Umowy sprzedaży. Ponadto, zgodnie z art. 29a ust. 8 Ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków i budowli trwale związanych z gruntem lub części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntów. W świetle powyższego, prawo użytkowania wieczystego wchodzące w skład Nieruchomości będące przedmiotem Umowy sprzedaży będzie podlegało takiemu samemu traktowaniu podatkowemu w zakresie VAT jak budynek znajdujący się na tym gruncie (tj. będzie podlegało opodatkowaniu 23% VAT). W świetle powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, co do zasady dostawa Nieruchomości przez Sprzedającego na rzecz Kupującego na podstawie Umowy sprzedaży będzie podlegała zwolnieniu z VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT, lecz Sprzedający i Kupujący będą uprawnieni do skorzystania z opcji opodatkowania podatkiem VAT dostawy Nieruchomości na podstawie art. 43 ust. 10 Ustawy o VAT pod warunkiem, że złożą zgodne oświadczenie o wyborze opcji opodatkowania.


A zatem, jeżeli Strony transakcji (Kupujący i Sprzedający) zrezygnują ze zwolnienia i wybiorą opcję opodatkowania sprzedaży Nieruchomości podatkiem od towarów i usług, w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie oraz Zainteresowanemu niebędącemu Stroną przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj