Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/4510-21/16/MK
z 17 marca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2015 r. (data wpływu – 5 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 5 stycznia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.


We wniosku przedstawiono następujący zaistniały stan faktyczny.


Wnioskodawca jest działającą według prawa polskiego spółką prawa handlowego (sp. z o.o.); zarejestrowanym podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka prowadzi działalność gospodarczą od 2006 roku w przedmiocie sprzedaży detalicznej i hurtowej odzieży przez domy sprzedaży wysyłkowej i Internet. Podatnik prowadzi księgi handlowe - pełna księgowość.

Wnioskodawca użytkuje samochód osobowy o wartości powyżej 20.000 euro (słownie: dwadzieścia tysięcy euro) na podstawie zawartej z finansującym umowy leasingu operacyjnego na okres 36 miesięcy. Umowa leasingu operacyjnego spełnia wszystkie wymogi określone w art. 17b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.


Samochód ten został ubezpieczony przez finansującego w zakresie:


  1. obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC);
  2. assistance od OC (ASS od OC);
  3. ubezpieczenia assistance (ASS);
  4. ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków kierowców i pasażerów pojazdu (NNW);
  5. autocasco pojazdu od uszkodzeń, zniszczeń i kradzieży (AC);
  6. ubezpieczenia ochrony prawnej - chroniące przed ryzykiem poniesienia kosztów świadczenia pomocy prawnej w razie sporów prawnych lub problemów prawnych powstałych w związku z posiadaniem lub użytkowaniem pojazdu.

    Wnioskodawca wyraził zgodę na objęcie pojazdu ubezpieczaniem ochrony prawnej. Składka ubezpieczeniowa ustalana jest na podstawie indywidualnej oceny ryzyka oraz regulacji zawartej w taryfie składek obowiązującej w dniu zawarcia umowy ubezpieczenie. Został wydany certyfikat potwierdzający zawarcie ubezpieczenia.
  7. ubezpieczenia straty finansowej w następstwie wystąpienia szkody całkowitej pojazdu (ubezpieczenie GAP). Składka ubezpieczeniowa ustalana jest na podstawie taryfy składek obowiązującej w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia. Został wydany certyfikat potwierdzający zawarcie ubezpieczenia.


Spółka nie zawierała z ubezpieczycielem umów ubezpieczenia samochodu, nie miała wpływu na wybór ubezpieczyciela ani na negocjowanie stawek ubezpieczenia.

Zgodnie z warunkami umowy finansowania operacyjnego stroną ubezpieczającą pojazd w zakresie OC i AC jest finansujący. Stroną ubezpieczającą w przypadku ubezpieczenia ochrony prawnej oraz ubezpieczenia GAP, także jest finansujący. Na podstawie umowy leasingu wszystkie wyszczególnione powyżej składki ubezpieczenia samochodu stanowią jeden z elementów kalkulacji raty leasingowej. Ubezpieczenie auta zostało sfinansowane w ramach leasingu operacyjnego i w całości (jednorazowo) opłacone przez finansującego.

Podatnik otrzymał do wglądu potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia (OC, AC, NNW, ASS) przez finansującego z firmą ubezpieczeniową oraz certyfikaty ubezpieczenia GAP oraz ochrony prawnej pojazdu. Umowa ubezpieczenia leasingowanego auta została zawarta na cały okres umowy finansowania operacyjnego (36 miesięcy) z wyszczególnieniem kwot poszczególnych składek w każdym okresie ubezpieczenia - okres liczony co 12 miesięcy. W certyfikatach ubezpieczenia (GAP, ochrony prawnej) zakres ubezpieczenia także obejmuje okres umowy finansowania operacyjnego (36 miesięcy).

Na otrzymywanych miesięcznych fakturach od leasingodawcy podawana jest łączna kwota opłaty leasingowej w wartości netto, bez wyodrębniania kwoty kalkulowanej w oparciu o koszty ubezpieczenia pojazdu, powiększona o należny podatek od towarów i usług w wysokości 23%.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Jak zgodnie z przepisami w podatku dochodowym od osób prawnych rozliczyć koszty ubezpieczenia mając na uwadze fakt, że wartość leasingowanego samochodu osobowego przekracza równowartość 20 000 euro (słownie: dwadzieścia tysięcy euro)?


Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym zaistniałym stanie faktycznym opłata poniesiona przez finansującego (leasingodawcę) na ubezpieczenie samochodu, będącego przedmiotem zawartej umowy leasingu, stanowi dla leasingobiorcy wyłącznie element kalkulacji raty (opłaty) leasingowej i nie jest dla Wnioskodawcy składką na ubezpieczenie samochodu osobowego, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Powyższe jest konsekwencją tego, iż spółka nie zawierała z ubezpieczycielem umów ubezpieczenia samochodu, nie miała wpływu na wybór ubezpieczyciela ani na negocjowanie stawek ubezpieczenia. Zgodnie z warunkami umowy finansowania operacyjnego stroną ubezpieczającą pojazd w zakresie OC i AC jest finansujący. Stroną ubezpieczającą w przypadku ubezpieczenia ochrony prawnej oraz ubezpieczenia GAP, także jest finansujący. W efekcie cała rata leasingowa w wartości netto podana na fakturze, zawierająca jako jeden z elementów kalkulacji składki na ubezpieczenie, będzie stanowiła koszt podatkowy Wnioskodawcy (leasingobiorcy) na podstawie art. 17b ust. 1 w związku z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Powyższe stanowisko Spółki potwierdza:


  • interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 17 czerwca 2015 r. znak IBPBI/1/4511-288/15/AP, która dotyczy analogicznego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych
  • wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 7 października 2015 sygn. I SA/Gd 1033/15, który uznał wkalkulowanie składek ubezpieczenia w ratę leasingową jako koszt związany z leasingiem.


W ocenie Spółki argumentacja zastosowana w powyższej interpretacji oraz wyroku ma zastosowanie także w stanie faktycznym będącym przedmiotem niniejszego wniosku i dodatkowo wykazuje prawidłowość stanowiska prezentowanego przez Wnioskodawcę.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Przywołane przez Spółkę interpretacja oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zostały wydane w indywidualnych sprawach wnioskodawcy („zainteresowanego”), w określonym stanie faktycznym bądź zdarzeniu przyszłym, a więc tylko do nich się odnoszą. Nie mają zatem charakteru powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa podatkowego - tym samym nie są wiążące w przedmiotowej sprawie.

Pełna weryfikacja prawidłowości poszczególnych rozliczeń Wnioskodawcy może być dokonana jedynie w toku postępowania podatkowego lub kontrolnego, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której zastosowanie mają przepisy określone w art. 14h (w zamkniętym katalogu) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego czy kontrolnego. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego.

Organ wydając przedmiotową interpretację indywidualną ocenił stanowisko Wnioskodawcy pod względem zgodności z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego. Co do zasady bowiem przedmiotem interpretacji indywidualnych wydawanych na podstawie art. 14b Ordynacji jest sam przepis prawa podatkowego. Tut. organ nie rozstrzyga o zindywidualizowanych obowiązkach podatkowych strony, gdyż może to nastąpić w ramach przeprowadzonego postępowania podatkowego. W przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj