Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
2461-IBPB-2-1.4514.476.2016.2.PM
z 22 listopada 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 10 sierpnia 2016 r. (data wpływu do Organu – 16 sierpnia 2016 r.), uzupełnionym 14 października 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia nieruchomości wraz z prawami majątkowymi – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2016 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia nieruchomości wraz z prawami majątkowymi.

Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 27 września 2016 r. znak: 2461.IBPB-2-1.4514.476.2016.1.PM wezwano Wnioskodawcę o jego uzupełnienie.

Wniosek uzupełniono 14 października 2016 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega opodatkowaniu w Polsce na zasadach nieograniczonego obowiązku podatkowego.

Obecnie Spółka planuje kupno nieruchomości, stanowiącej zabudowaną działkę ewidencyjną o obszarze 6068 m2, położoną w T., objętą księgą wieczystą prowadzoną przez Sąd Rejonowy w B.

Wraz z prawem własności nieruchomości na Spółkę przejdą wszelkie przysługujące sprzedającemu autorskie prawa majątkowe do korzystania i rozporządzania prawami do projektów opisanych w załączniku do umowy przedwstępnej sprzedaży bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na wszelkich znanych w dniu zawarcia ww. umowy polach eksploatacji. Przedmiotowa nieruchomość zabudowana jest budynkiem handlowo-usługowym, murowanym o powierzchni zabudowy 1.886,00 m2 (dalej jako: „R.P.”).

R.P. został oddany do użytkowania na podstawie prawomocnej i ostatecznej decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B.P., wydanej 30 maja 2014 roku, a wartość dokonanych od tego momentu ulepszeń nie przekraczała 30% wartości początkowej. Co więcej w lutym 2014 roku oddany został w najem pierwszy lokal w przedmiotowym R.P. na rzecz drogerii R. Można więc stwierdzić, iż minęły dwa lata od daty pierwszego zasiedlenia rozumianego zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług. Od tego czasu jest on wykorzystywany przez sprzedającego w prowadzonej działalności gospodarczej polegającej na wynajmie lokali i powierzchni handlowych znajdujących się w R.P.

Sprzedający, oprócz działalności prowadzonej w R.P., prowadzi również inną działalność gospodarzą związaną z handlem (m.in. artykułami spożywczymi czy też chemicznymi). Dla działalności prowadzonej na sprzedawanej nieruchomości sprzedający nie prowadzi oddzielnej księgowości.

Na Wnioskodawcę nie przejdą żadne inne umowy związane z nieruchomością lub samym sprzedającym takie jak np. umowy dotyczące dostawy mediów, umowy serwisowe, umowa w zakresie obsługi finansowo-księgowej, czy też umowa o zarządzanie nieruchomością. W zakres transakcji nie wejdą również umowy z pracownikami sprzedającego.

Składniki majątkowe, jakie zostaną objęte umową sprzedaży nie są wyodrębnione pod względem organizacyjnym w przedsiębiorstwie sprzedającego. W szczególności nie stanowią one oddziału, zakładu itp. Zarówno Wnioskodawca, jak i sprzedający są zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług.

Transakcja sprzedaży nieruchomości zostanie potwierdzona fakturą VAT wystawioną przez sprzedającego na rzecz Wnioskodawcy. Strony zamierzają, zgodnie z art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług złożyć do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego zgodne oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym, sprzedający i Wnioskodawca zamierzają objąć dostawę nieruchomości opodatkowaniem na zasadach ogólnych – faktura VAT wystawiona przez sprzedającego będzie wobec tego zawierała kwotę podatku od towarów i usług naliczoną wg stawki 23%.

Z uzupełnienia wniosku, które wpłynęło do Biura 14 października 2016 r., wynika, że strony z tytułu nabycia autorskich praw majątkowych do korzystania i rozporządzania prawami do opisanych projektów będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy nabycie nieruchomości przez Wnioskodawcę na podstawie umowy sprzedaży nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jako czynność wyłączona z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? (Pytanie oznaczone we wniosku nr 3).

Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę, iż strony umowy sprzedaży zamierzają złożyć zgodne oświadczenie o wyborze opodatkowania transakcji nabycia nieruchomości przez Spółkę, w wyniku czego sprzedający wystawi fakturę VAT ze stawką 23% podatku od towarów i usług, umowa sprzedaży nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Uzasadniając swoje stanowisko, Wnioskodawca wskazał, że ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera w art. 1 ust. 1 zamknięty katalog czynności opodatkowanych tym podatkiem. Z kolei w ust. 4 tego przepisu wskazuje dodatkowe warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby czynność cywilnoprawna wymieniona w ust. 1 podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

I tak, w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wymienia się umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Zgodnie natomiast z art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy, czynności cywilnoprawne (w tym umowy sprzedaży) podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zasadniczo zatem przyjmuje się, że umowy sprzedaży dotyczące nieruchomości położonych w Polsce, podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Dotyczy to zarówno gruntów, jak i budynków i budowli, jak również praw do nich, w tym prawa użytkowania wieczystego gruntów.

Niemniej jednak w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano także sytuacje, w których czynność cywilnoprawna, pomimo, że mieści się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu. Jedno z takich wyłączeń wprowadzone zostało w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, który stanowi, że nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z powyższego wynika zatem, że w przypadku umowy sprzedaży nieruchomości, jeżeli sprzedający lub nabywca podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to czynność sprzedaży nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Zaznaczyć przy tym należy, że nie chodzi tutaj generalnie o posiadanie statusu podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie o fakt, że jedna ze stron transakcji z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. W tym przypadku niewystarczające będzie również podleganie ustawie o podatku od towarów i usług, z jednoczesnym skorzystaniem ze zwolnienia z opodatkowania umowy sprzedaży. Zgodnie bowiem ze wskazanymi powyżej wyjątkami, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, przewidziane w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy, a odnoszące się do czynności zwolnionych z podatku od towarów i usług, nie dotyczy umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest m.in. nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego.

Biorąc pod uwagę powyższe, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że nabycie przez niego nieruchomości nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż znajdzie tu zastosowanie wyłączenie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jak bowiem wskazano w okolicznościach przedstawionego zdarzenia przyszłego, pomimo, że przedmiotowa transakcja będzie spełniania warunki do zastosowania zwolnienia z podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług (z uwagi na upływ więcej niż 2 lat od pierwszego zasiedlenia), to jednak strony umowy sprzedaży zamierzają dokonać rezygnacji z tego zwolnienia, zgodnie z zasadami określonymi w art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji dostawa nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, co zostanie potwierdzone fakturą z 23% podatkiem od towarów i usług. Przesłanki do wyłączenia sprzedaży nieruchomości z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zostaną zatem spełnione. Tym samym, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku do czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia nieruchomości.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część stanowiska Wnioskodawcy, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług zostało wydane – zgodnie z właściwością – przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy odrębne rozstrzygnięcie, interpretacja indywidualna z 16 listopada 2016 r., znak: ITPP2/4512-569/16-1/AGW.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2016 r., poz. 223, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy – obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo wieczystego użytkowania.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca – Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – planuje kupno nieruchomości, stanowiącej zabudowaną działkę ewidencyjną. Wraz z prawem własności nieruchomości na Spółkę przejdą wszelkie przysługujące sprzedającemu autorskie prawa majątkowe do korzystania i rozporządzania prawami do projektów opisanych w załączniku do umowy przedwstępnej sprzedaży bez ograniczeń czasowych i terytorialnych na wszelkich znanych w dniu zawarcia ww. umowy polach eksploatacji. Składniki majątkowe, jakie zostaną objęte umową sprzedaży nie są wyodrębnione pod względem organizacyjnym w przedsiębiorstwie sprzedającego. W szczególności nie stanowią one oddziału, zakładu itp. Zarówno Wnioskodawca, jak i sprzedający są zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług. Transakcja sprzedaży nieruchomości zostanie potwierdzona fakturą VAT wystawioną przez sprzedającego na rzecz Wnioskodawcy. Strony zamierzają, zgodnie z art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług złożyć do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego zgodne oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym, sprzedający i Wnioskodawca zamierzają objąć dostawę nieruchomości opodatkowaniem na zasadach ogólnych – faktura VAT wystawiona przez sprzedającego będzie wobec tego zawierała kwotę podatku od towarów usług naliczoną wg stawki 23%. Strony z tytułu nabycia autorskich praw majątkowych do korzystania i rozporządzania prawami do opisanych projektów będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek powyższe zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności opodatkowaniem w podatku od towarów i usług skutkuje bowiem wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Opisana umowa sprzedaży nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – nie będzie z tego podatku zwolniona – co zostało potwierdzone interpretacją indywidualną wydaną 16 listopada 2016 r. znak: ITPP2/4512-569/16-1/AGW. Również – jak wskazał Wnioskodawca – z tytułu nabycia autorskich praw majątkowych do korzystania i rozporządzania prawami do opisanych projektów, strony transakcji będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług. To oznacza, że na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowa sprzedaży nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia tejże umowy.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj