Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
1061-IPTPP2.4512.423.2016.2.IR
z 18 listopada 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2016 r. (data wpływu 21 września 2016 r.) uzupełnionym pismem z dnia 28 października 2016 r. (data wpływu 7 listopada 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego oraz prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego oraz prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 28 października 2016 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy, własnego stanowiska w zakresie pytania oznaczonego jako nr 2 oraz wpłatę brakującej opłaty.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

…. Sp. z o.o. z siedzibą …. (dalej: Wnioskodawca) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dystrybuuje subskrypcje programów komputerowych (dalej: Subskrypcja), czasami określane mianem licencji czasowych, których producentem jest … Inc. z siedzibą …. (Stany Zjednoczone) (dalej: Producent). Wnioskodawca dokonuje zakupu Subskrypcji od innego dystrybutora z siedzibą w Polsce lub zagranicą (dalej: Dystrybutor).

Subskrypcja to usługa, polegająca na umożliwieniu przez Producenta bezpośrednio klientom końcowym (użytkownikom programu komputerowego) (dalej: Klient), użytkowania oprogramowania komputerowego przez określony czas. Aktualnie Klient może zakupić Subskrypcję na okres: miesiąca, kwartału, roku, 2 lat i 3 lat. W ramach okresu subskrypcyjnego Klient ma dostęp do najnowszych wersji oprogramowania, gdyż nabywcy Subskrypcji otrzymują w tym czasie możliwość aktualizacji nabytego wcześniej oprogramowania (jeśli występuje) oraz inne usługi, dostępne wyłącznie dla subskrybentów, takie jak: moc obliczeniowa dostępna w chmurze internetowej, dostęp do specjalistycznych aplikacji, dostęp do najnowszych produktów programowych i technologicznych, udoskonalenia techniczne, pomoc techniczna przy instalacji oprogramowania świadczona przez specjalistów Producenta. Innymi słowy subskrypcja pozwala użytkownikowi programu Producenta na maksymalne wykorzystanie możliwości tego programu.

Subskrypcja jest udostępniana drogą elektroniczną (Internet) bezpośrednio przez Producenta Klientowi wskazanemu przez Wnioskodawcę. Producent dostarcza Klientowi oraz Wnioskodawcy drogą mailową informację o dacie zrealizowania zamówienia dla wskazanego Klienta, tj. o dacie uruchomienia i postawienia usługi Subskrypcji do dyspozycji dla tego Klienta.

Za zakupy Subskrypcji dokonane od innego Dystrybutora Wnioskodawca otrzymuje od niego faktury z określonym terminem płatności, obejmujące jednorazową płatność stanowiącą całkowitą cenę zakupu Subskrypcji. Faktury są wystawiane przez Dystrybutora. Na fakturach „zakupu” Dystrybutor zamieszcza datę zrealizowania zamówienia dla wskazanego Klienta, tj. początkową datę uruchomienia i postawienia do dyspozycji usług Subskrypcji dla tego Klienta. Na fakturze „zakupu” Subskrypcji zamieszcza się również informację o okresie jej obowiązywania.

Na podstawie otrzymanych faktur, Wnioskodawca, jako podmiot pośredniczący, wystawia faktury „sprzedaży” dla Klientów z określonym terminem płatności, obejmujące jednorazową płatność stanowiącą całkowitą cenę sprzedaży Subskrypcji. Zdarza się również, że zapłata z tytułu sprzedaży usług Subskrypcji jest rozkładana na raty. Subskrypcja może również być zaliczkowana przed jej zrealizowaniem, tzn. Klient może dokonać zapłaty zaliczki na jej poczet.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że:

  1. Spełnia warunki z definicji podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Z. 2016, poz. 710. z późn. zm.).
  2. Faktury dokumentujące poniesione wydatki w związku z nabyciem Subskrypcji, o których mowa w opisie sprawy oraz objętych zakresem zadanego we wniosku pytania oznaczonego jako nr 2 będą wystawiane na Wnioskodawcę.
  3. Nabyte Subskrypcje będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, zarówno w wypadku nabycia Subskrypcji przeznaczonej dla Klienta, jak i Subskrypcji przeznaczonej bezpośrednio dla Wnioskodawcy.
  4. W odpowiedzi na pytanie o następującej treści „Czy przed otrzymaniem od Dystrybutora krajowego faktur w odniesieniu do nabytych Subskrypcji powstanie obowiązek podatkowy?” Wnioskodawca wskazał, że odpowiedź na to pytanie nie stanowi elementu opisu stanu faktycznego, a stanowi pośrednio odpowiedź na pytania zawarte we wniosku (pytanie nr 1 i 3). Niezależnie od tego, w ocenie Wnioskodawcy, co wskazano we wniosku, „w przypadku nabycia Subskrypcji za pośrednictwem Dystrybutora krajowego w celu dalszej odsprzedaży tej usługi do Klienta końcowego lub w celu wykorzystania jej do własnych celów, obowiązek podatkowy powstaje w dacie udostępnienia przez Producenta możliwości korzystania z usług objętych subskrypcją użytkownikowi końcowemu.” Okoliczność ta ma miejsce przed wystawieniem faktury przez Dystrybutora krajowego, dlatego w ocenie Wnioskodawcy, przed otrzymaniem od Dystrybutora krajowego faktur w odniesieniu do nabytych Subskrypcji, powstanie obowiązek podatkowy. Jednak nawet wystawienie faktury przed ww. momentem udostępnienia przez Producenta możliwości korzystania z usług objętych Subskrypcją użytkownikowi końcowemu, nie wpływa na prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy zaprezentowanego we wniosku, gdyż Wnioskodawca wiąże uprawnienie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z okresem, w którym powstał zgodnie z powyższym obowiązek podatkowy, a nie w którym wystawiono fakturę.
  5. Dystrybutor zagraniczny, o którym mowa w opisie sprawy jest podmiotem nieposiadającym siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski.
  6. Wnioskodawca nie nabywa Subskrypcji bezpośrednio od Producenta. Zgodnie z opisem stanu faktycznego wskazanym we wniosku „Wnioskodawca dokonuje zakupu Subskrypcji od innego dystrybutora z siedzibą w Polsce lub zagranicą”.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Jaką datę należy przyjąć u Wnioskodawcy za moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu (i) importu usług Subskrypcji przeznaczonej dla Klienta innego niż Wnioskodawca oraz (ii) importu usług Subskrypcji przeznaczonej bezpośrednio dla Wnioskodawcy (Wnioskodawca byłby użytkownikiem końcowym)?
  2. Z jaką datą powstaje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego w fakturach zakupu Subskrypcji (i) przeznaczonej dla Klienta innego niż Wnioskodawca oraz (ii) przeznaczonej bezpośrednio dla Wnioskodawcy (Wnioskodawca byłby użytkownikiem końcowym), otrzymanych od Dystrybutora krajowego?
  3. Jaki jest moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży przez Wnioskodawcę Subskrypcji na rzecz Klienta z siedzibą w Polsce innego niż Wnioskodawca?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z zakresem przedmiotowym opodatkowania zawartym w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: uVAT) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z definicją legalną zawartą art. 2 pkt 6 uVAT, pod pojęciem towarów rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Z kolei zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 9 uVAT, pod pojęciem import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 uVAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 uVAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 uVAT.

W myśl art. 8 ust. 2a uVAT, w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Jak stanowi przepis art. 28b uVAT, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n uVAT.

Przenosząc zatem przedstawiony stan prawny na grunt analizowanego stanu faktycznego oraz uwzględniając, że przedmiotem transakcji nie są ani rzeczy, ani postacie energii Wnioskodawca przyjął, że ma do czynienia nie z dostawą towarów, a wyłącznie z odpłatnym świadczeniem usług. Uwzględniając treść art. 28b uVAT należy przyjąć, że wszystkie te usługi, w tym również świadczone przez Dystrybutora zarówno zagranicznego jak i krajowego, są wykonywane na terytorium kraju, a to oznacza, że podlegają opodatkowaniu polskim podatkiem od towarów i usług.

Zważywszy, że zagraniczny Dystrybutor ww. usług nie ma na terytorium kraju swojej siedziby, ani stałego miejsca prowadzenia działalności - zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 4 uVAT, podatnikiem z tytułu transakcji zagranicznych jest Spółka, czyli występuje tzw. import usług.

Zgodnie z generalną zasadą wynikającą z art. 19a ust. 1 uVAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1 uVAT. Natomiast, zgodnie z art. 19a ust. 8 uVAT, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4.

Uwzględniając powyższe, w ocenie Wnioskodawcy należy odpowiedzieć na ww. pytania w następujący sposób.

Ad. 1)

Zgodnie z przepisem art. 19a ust. 3 uVAT, usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

Pomimo, że zgodnie z przepisem art. 8 ust. 2a uVAT przyjmuje się fikcję prawną, że Dystrybutor jako pośrednik również świadczy tę usługę jak Producent, to jednak inny jest charakter wykonywanej przez niego usługi, gdyż w żadnym momencie nie ma ona cech usługi ciągłej. Usługa Dystrybutora w zakresie Subskrypcji na rzecz Wnioskodawcy jest wykonana całkowicie już w dacie udostępnienia wskazanemu przez Wnioskodawcę Klientowi logowania do systemu serwisowego. Na tym etapie kończy się rola Dystrybutora, jako podmiotu świadczącego usługę. Po tej dacie Dystrybutor nie wykonuje już bowiem w tej sprawie żadnych czynności, ani nie ponosi z tego tytułu jakichkolwiek kosztów.

Tak więc - w ocenie Wnioskodawcy - nabycie Subskrypcji od Dystrybutora zagranicznego stanowi import usług. Import usług Subskrypcji, niezależnie od tego czy jest przeznaczona dla Klienta innego niż Wnioskodawca, czy też bezpośrednio dla Wnioskodawcy, Wnioskodawca powinien rozpoznać i opodatkować już w pierwszym dniu udostępnienia użytkownikowi końcowemu możliwości logowania do portali, a nie w dacie końcowej zakończenia tego świadczenia przez rzeczywistego wykonawcę - usługi wykonywanej na przestrzeni określonego okresu czasu.

Natomiast, jedynie jeżeli Wnioskodawca będąc rzeczywistym użytkownikiem programu komputerowego, zakupiłby Subskrypcję bezpośrednio od Producenta, to tylko w takim wypadku import usług Subskrypcji Wnioskodawca powinien rozpoznać i opodatkować w dacie końcowej zakończenia tego świadczenia – usługi wykonywanej na przestrzeni określonego okresu czasu. Z tymże, że jeżeli usługa ta ma być świadczona w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznać należy ja za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

Podobnie rozstrzygnął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 16 września 2014 r.. znak: ITPP3/443-328/14/MD.

Ad. 2) (uzupełnione pismem z dnia 28 października 2016 r.)

Zgodnie z art. 86 ust. 10 uVAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, pod warunkiem, że podatnik posiada fakturę dokumentującą nabycie towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zdaniem Wnioskodawcy, również w przypadku nabycia Subskrypcji za pośrednictwem Dystrybutora krajowego w celu dalszej odsprzedaży tej usługi do Klienta końcowego lub w celu wykorzystania jej do własnych celów, obowiązek podatkowy powstaje w dacie udostępnienia przez Producenta możliwości korzystania z usług objętych subskrypcją użytkownikowi końcowemu. Ponieważ Dystrybutor poza dokonaniem odsprzedaży przedmiotowej Subskrypcji nie wykonuje już w tej sprawie żadnej innej czynności i w tej dacie usługę należy uznać za wykonaną.

Zatem Wnioskodawca będzie mógł dokonać odliczenia kwoty podatku naliczonego wykazanego w fakturach zakupu otrzymanych od Dystrybutora krajowego w rozliczeniu za okres, w którym przypada data udostępnienia użytkownikowi końcowemu możliwości korzystania z zakupionych usług Subskrypcji, pod warunkiem posiadania przedmiotowej faktury „zakupu”.

Podobnie rozstrzygnął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 16 września 2014 r., znak: ITPP3/443-328/14/MD.

Nadto Wnioskodawca wskazał, iż okoliczność udostępnienia przez Producenta możliwości korzystania z usług objętych Subskrypcją użytkownikowi końcowemu, z którą Wnioskodawca wiąże powstanie obowiązku podatkowego, ma miejsce przed wystawieniem faktury „zakupu” przez Dystrybutora krajowego. Jednak nawet wystawienie takiej faktury przed ww. momentem udostępnienia przez Producenta możliwości korzystania z usług objętych Subskrypcją użytkownikowi końcowemu, nie wpływa na prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy, gdyż Wnioskodawca wiąże uprawnienie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z okresem, w którym zgodnie z powyższym powstał obowiązek podatkowy oraz w którym Wnioskodawca posiada fakturę „zakupu”, a nie w którym tę fakturę wystawiono.

Ad. 3)

W dacie rozpoznania na gruncie podatku od towarów i usług transakcji zakupu usługi Subskrypcji od Dystrybutora przeznaczonej dla Klienta (o czym szerzej była mowa w pkt 1 i 2), Wnioskodawca powinien rozpoznać i opodatkować odsprzedaż tej usługi Klientowi końcowemu. Mimo, że nabywca tej usługi (Klient) będzie miał możliwość korzystania z niej przez czas określony w umowie lub fakturze, to cała usługa przez Wnioskodawcę działającego wyłącznie jako dystrybutor (pośrednik) zostanie „wykonana” już w dacie (w pierwszym dniu) udostępnienia przez rzeczywistego świadczeniodawcę usługi (Producenta) możliwości korzystania z usług objętych Subskrypcją. Definitywnie w tej dacie kończy się rola pośrednika (Wnioskodawcy) w świadczeniu tej usługi i po tej dacie nie będzie on już wykonywał żadnych czynności, ani nie będzie ponosił z tego tytułu innych kosztów poza opodatkowanym już zakupem usług Subskrypcji.

Jednak powyższe będzie podlegać modyfikacji, jeżeli Klient przed wykonaniem usługi dokona w całości lub części zapłaty, w szczególności poprzez przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę. W takim wypadku, zgodnie z art. 19a ust. 8 uVAT, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania zapłaty w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Podobnie rozstrzygnął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 16 września 2014 r., znak: ITPP3/443-328/14/MD.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy oraz we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone, w szczególności kwestia dotycząca momentu powstania obowiązku podatkowego, gdy Wnioskodawca zakupiłby Subskrypcję bezpośrednio od Producenta.

Jednocześnie podkreślić należy, iż tut. Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach zdarzenia przyszłego podanego przez Wnioskodawcę. Tut. Organ informuje, iż nie jest właściwy do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby weryfikację opisanego zdarzenia przyszłego.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. czynności dokonanych w ramach transakcji, które pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miały zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ….., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj