Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB-1-3/4510-617/16-3/JKT
z 30 września 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 28 czerwca 2016 r. (data wpływu do tut. BKIP 4 lipca 2016 r.), uzupełnionym 31 sierpnia 2016 r. i 27 września 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy na moment przekształcenia Wnioskodawcy w spółkę komandytową powstanie u niego przychód z tytułu niepodzielonych zysków podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym, co do wartości:

  • zysku przekazanego na kapitał zapasowy lub rezerwowy - jest prawidłowe,
  • zysku wykorzystanego do pokrycia straty z lat ubiegłych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2016 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy na moment przekształcenia Wnioskodawcy w spółkę komandytową powstanie u niego przychód z tytułu niepodzielonych zysków podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 25 sierpnia 2016 r. Znak: IBPB-1-3/4510-617/16-1/JKT, oraz pismem z 14 września 2016 r. Znak: IBPB-1-3/4510-617/16-2/JKT wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 31 sierpnia 2016 r. i 27 września 2016 r.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 26 sierpnia 2016 r. i 20 września 2016 r.):

Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca”) jest spółką kapitałową mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca planuje nabyć w przyszłości, od osoby prawnej udziały w innej spółce kapitałowej (dalej: „Spółka”). Udziały te zostaną nabyte w ramach tzw. wymiany udziałów. W zamian za udziały w Spółce, Wnioskodawca wyda dotychczasowemu udziałowcy Spółki (dalej: „Udziałowiec”) swoje udziały. Wartość nominalna udziałów objętych przez Udziałowca w kapitale Wnioskodawcy będzie odpowiadać wartości rynkowej otrzymanych przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce. Wnioskodawca i Udziałowiec nie przewidują dopłat w gotówce w związku z planowaną wymianą udziałów. W wyniku wymiany udziałów cała wartość rynkowa udziałów w Spółce zostanie wniesiona na kapitał zakładowy Wnioskodawcy. W rezultacie, Wnioskodawca uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce.

Opisana powyżej transakcja będzie stanowiła wymianę udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d ustawy CIT, w ramach której Wnioskodawca otrzyma udziały w Spółce w zamian za wydanie własnych udziałów, wyemitowanych w drodze podwyższenia kapitału zakładowego, gdyż spełnione zostaną następujące warunki:

  1. podmioty, które będą brały udział w wymianie udziałów, tj. Wnioskodawca oraz Udziałowiec, będą podlegały w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania;
  2. w wyniku dokonanej transakcji Wnioskodawca uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce;
  3. w wyniku dokonanej transakcji Wnioskodawca wyda Udziałowcy własne udziały wyemitowane w drodze podwyższenia kapitału zakładowego (nie będzie miała miejsca częściowa zapłata w gotówce).

Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości, po przeprowadzeniu transakcji wymiany udziałów, dokona zbycia, na rzecz podmiotu trzeciego, udziałów nabytych w Spółce wskutek opisanej powyżej transakcji wymiany udziałów.

Transakcja wymiany udziałów nie będzie miała wpływu na osiągnięcie przez Wnioskodawcę zysku bilansowego, gdyż otrzymane udziały zostaną ujęte w aktywach Wnioskodawcy wg wartości godziwej określonej w umowie spółki Wnioskodawcy i o tą wartość zostanie podwyższony kapitał zakładowy Wnioskodawcy. Oznacza to, że transakcja wymiany udziałów nie wpłynie na osiągnięcie zysku bilansowego przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca może natomiast wypracować zysk bilansowy na ewentualnej transakcji sprzedaży udziałów w Spółce, przy czym zysk ten byłby ustalony jako różnica między przychodem ze sprzedaży udziałów a wartością udziałów po której udziały te zostały ujęte w księgach Wnioskodawcy.

Nie jest wykluczone, że w przyszłości Wnioskodawca zmieni formę prawną i przekształci się w spółkę komandytową. Jednocześnie na moment przekształcenia Wnioskodawca może posiadać zysk niepodzielony, czy to ze sprzedaży udziałów, czy tez z działalności operacyjnej.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 20 września 2016 r. (data wpływu do tut. BKIP 27 września 2016 r.), Wnioskodawca wskazał, m.in., że na potrzeby złożonego wniosku przez „zyski niepodzielone” należy rozumieć zysk niepodzielony (literalnie wskazany w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT) oraz zysk przekazany na jeden z następujących kapitałów: zapasowy, rezerwowy lub wykorzystany do pokrycia straty z lat ubiegłych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy na moment przekształcenia Wnioskodawcy ze spółki z ograniczoną działalnością w spółkę komandytową ewentualny zysk niepodzielony występujący u Wnioskodawcy będzie podlegał opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”)?


Zdaniem Wnioskodawcy, na moment przekształcenia się Wnioskodawcy ze spółki z ograniczoną działalnością w spółkę komandytową ewentualny zysk niepodzielony występujący u Wnioskodawcy będzie podlegał opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej - w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną. W takiej sytuacji przychód określa się na dzień przekształcenia.

Zgodnie z odpowiednio art. 4a pkt 14 oraz pkt 21 ustawy o CIT, użyte w ustawie określenie spółka niebędącą osobą prawną oznacza spółkę, która nie jest podatnikiem podatku dochodowego, natomiast określenie spółka oznacza spółkę będącą podatnikiem.

Jak wskazał Wnioskodawca, planuje on przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Natomiast, spółka komandytowa jest spółką nie będącą podatnikiem podatku dochodowego, zgodnie z brzmieniem art. 1 ust. 2 ustawy o CIT. Zatem, w planowanym przez Wnioskodawcę zdarzeniu przyszłym wypełni się dyspozycja art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, tj. spółka przekształciłaby się w spółkę niebędącą osobą prawną.

W związku z powyższym, jeżeli Wnioskodawca dokona zmiany formy prawnej, tj. dojdzie do przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową, to zgodnie z dyspozycją art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, opodatkowaniu podlegać będzie wartość niepodzielonych zysków Wnioskodawcy oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy Wnioskodawcy (jeszcze jako spółce z ograniczoną odpowiedzialnością).

Za zysk niepodzielony, należy uznać wypracowany przez Wnioskodawcę zysk bilansowy, który nie zostanie w żaden sposób rozdysponowany, tj. przekazany na kapitał zakładowy lub pozostałe kapitały (tj. rezerwowy lub zapasowy), ani nie zostanie wykorzystany do pokrycia straty z lat ubiegłych. Jednocześnie uwzględniając, że przepisy podatkowe nie zawierają odrębnej definicji zysku niepodzielonego na potrzeby ustalenia wartości zysku podmioty zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych (takie jak Wnioskodawca) powinny ustalać zysk bilansowy zgodnie z przepisami o rachunkowości. Zatem, skoro w świetle przepisów o rachunkowości sama transakcja wymiany udziałów nie będzie się wiązała z powstaniem zysku bilansowego, to tym bardziej nie powstanie też zysk niepodzielony, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT.

Jednocześnie jednak jeżeli na dzień przekształcenia powstanie u Wnioskodawcy zysk, wypracowany ze sprzedaży udziałów, czy też z działalności operacyjnej i nie zostanie on w żaden sposób rozdysponowany, będzie stanowić zysk niepodzielony. Zatem zysk ten, na dzień przekształcenia, podlegać będzie opodatkowaniu, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT.

Na tle przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Na wstępie zauważyć należy, że stosownie do zadanego pytania (wyznaczającego zakres rozpatrzenia wniosku), przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie kwestia ustalenia czy na moment przekształcenia Wnioskodawcy w spółkę komandytową powstanie u niego przychód z tytułu niepodzielonych zysków podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Tym samym, przedmiotem interpretacji nie była ocena, czy rzeczywiście Spółka nabyła udziały w ramach transakcji wymiany udziałów. Jednocześnie wskazać należy, że kwestie, które nie zostały uregulowane w przepisach prawa podatkowego, nie mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej. Zatem przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej nie była również kwestia dot. sposobu ustalenia przez Wnioskodawcę zysku bilansowego bowiem nie jest ona uregulowana przepisami prawa podatkowego.

Zasady przekształcenia spółek prawa handlowego regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1030 ze zm.).

Zgodnie z art. 551 § 1 tej ustawy spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

W myśl art. 552 ww. ustawy spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną. Na podstawie art. 553 Kodeksu spółek handlowych, spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej.

Przekształcenie spółek w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu. Przekształcenie spółki kapitałowej w osobową spółkę handlową nie jest więc tożsame z jej likwidacją, lecz jest jej kontynuacją w innej formie prawnej. Zgodnie z zasadą tożsamości podmiotów biorących udział w przekształceniu majątek spółki przekształcanej z dniem przekształcenia staje się majątkiem spółki przekształconej. Wartość tego majątku zostaje w toku przekształcenia ustalona, poszczególne składniki majątku wycenione, a plan przekształcenia poddany badaniu przez biegłego rewidenta. W dniu przekształcenia wiadomo więc dokładnie, jaki jest majątek spółki przekształcanej. Kontynuacja bytu prawnego oraz to, że wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej oznacza jednocześnie, że majątek spółki przekształcanej staje się majątkiem spółki przekształconej.

Kwestię sukcesji praw i obowiązków podatkowych, związanych z transformacjami podmiotowymi reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm., dalej: „Ordynacja”). Ogólna zasada w tym zakresie wyrażona została w art. 93a § 2 pkt 1 lit. b) w związku z art. 93a § 1 Ordynacji, zgodnie z którym osobowa spółka handlowa powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki. Taki stan prawny pozwala jednoznacznie stwierdzić, że proces przekształcenia się spółek jest związany z sukcesją podatkową spółki przekształconej. Skutkiem takiego przekształcenia jest utrata podmiotowości prawnej przez spółkę przekształcaną, natomiast spółka przekształcona uzyskuje podmiotowość prawną z dniem wpisu do rejestru sądowego. Przewidziana w Ordynacji podatkowej zasada następstwa prawnego ma charakter sukcesji uniwersalnej, czyli oznacza przejście praw i obowiązków z jednego podmiotu (względnie z dwóch lub więcej, w zależności od rodzaju transformacji) na inny podmiot (podmioty). Wskutek dokonanego przekształcenia, kwoty zysków (w tym zysku bieżącego) stają się składową częścią majątku spółki osobowej.

Analizując skutki podatkowe przekształcenia spółek należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: „Ustawa CIT”). W celu ustalenia, czy na moment przekształcenia Wnioskodawcy w spółkę komandytową powstanie u niego przychód z tytułu niepodzielonych zysków podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym wskazać należy, że w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy CIT, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej – w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Stosownie do art. 4a pkt 14 Ustawy CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Natomiast w myśl art. 4a pkt 21 Ustawy CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to spółkę będącą podatnikiem.

Z powyższych regulacji wynika, że dochód (przychód) z tytułu wartości niepodzielonych zysków powstaje w momencie przekształcenia spółki (Wnioskodawcy, będącego spółką z ograniczoną odpowiedzialnością) w spółkę niebędącą osobą prawną (spółkę komandytową).

Pod pojęciem „niepodzielonych zysków”, użytym w powołanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy CIT, należy rozumieć wartości niepodzielonych między udziałowców wszelkich zysków spółki. Wprowadzając zapis o niepodzielonych zyskach ustawodawca objął nim cały zbiór zysków wypracowanych przez spółki, lecz niewypłaconych wspólnikom przed datą przekształcenia w spółki osobowe. Do zbioru tego zaliczyć należy również zyski wypracowane przez spółkę, a nierozdzielone między wspólników, lecz przekazane np. na kapitał zapasowy lub rezerwowy.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca planuje nabyć w przyszłości, od osoby prawnej udziały w innej spółce kapitałowej (dalej: „Spółka”). Udziały te zostaną nabyte w ramach tzw. wymiany udziałów. Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości, po przeprowadzeniu transakcji wymiany udziałów, dokona zbycia, na rzecz podmiotu trzeciego, udziałów nabytych w Spółce wskutek opisanej powyżej transakcji wymiany udziałów. Transakcja wymiany udziałów nie będzie miała wpływu na osiągnięcie przez Wnioskodawcę zysku bilansowego, gdyż otrzymane udziały zostaną ujęte w aktywach Wnioskodawcy wg wartości godziwej określonej w umowie spółki Wnioskodawcy i o tą wartość zostanie podwyższony kapitał zakładowy Wnioskodawcy. Oznacza to, że transakcja wymiany udziałów nie wpłynie na osiągnięcie zysku bilansowego przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca może natomiast wypracować zysk bilansowy na ewentualnej transakcji sprzedaży udziałów w Spółce, przy czym, zysk ten byłby ustalony jako różnica między przychodem ze sprzedaży udziałów a wartością udziałów po której udziały te zostały ujęte w księgach Wnioskodawcy.

Nie jest wykluczone, że w przyszłości Wnioskodawca zmieni formę prawną i przekształci się w spółkę komandytową. Jednocześnie na moment przekształcenia Wnioskodawca może posiadać zysk niepodzielony, czy to ze sprzedaży udziałów, czy też z działalności operacyjnej. W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że przez „zyski niepodzielone” należy rozumieć zysk niepodzielony (literalnie wskazany w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT) oraz zysk przekazany na jeden z następujących kapitałów: zapasowy, rezerwowy lub wykorzystany do pokrycia straty z lat ubiegłych.

Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że zysk przeznaczony na pokrycie straty z lat ubiegłych nie należy kwalifikować jako „zysku niepodzielonego”, jest to bowiem szczególny przypadek gdy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zysk zostanie uznany za podzielony bowiem pokrywając straty w spółce dojdzie do rozdysponowania tych środków w sposób definitywny i ostateczny, albowiem udziałowiec nie będzie mógł na skutek tej czynności rościć sobie do spółki jakichkolwiek żądań odnośnie tej kwoty, tak jak zgromadzenie wspólników, nie będzie już mogło zadysponować kwotą przekazaną na pokrycie strat. W konsekwencji tej czynności, udziałowiec w sposób definitywny wyzbędzie się swojego potencjalnego zysku, który zostanie przekazany na pokrycie strat spółki. Jest to jednak jedyny przypadek definitywnego rozdysponowania zysku.

Jak już wskazano, ustawodawca w art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy CIT, zdecydował, że na dzień przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę niebędącą osobą prawną (komandytową) wartość niepodzielonych zysków w spółce, a zatem także zysków zgromadzonych na kapitale zapasowym czy rezerwowym stanowi przychód wspólników spółki z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Zatem pomimo, że spółka niebędąca osobą prawną w świetle przepisów kodeksu spółek handlowych może być samodzielnym posiadaczem kapitałów, także tych, które przejdą na nią w wyniku przekształcenia, to w świetle ustawy podatkowej zgromadzony na kapitale zapasowym (rezerwowym czy innych funduszach) spółki niepodzielony uprzednio zysk podlega opodatkowaniu na dzień jej przekształcenia w spółkę niebędącą osobą prawną.

Na podstawie art. 22 ust. 1 Ustawy CIT, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

Jednocześnie, w myśl art. 26 ust. 1 Ustawy CIT, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, 2b i 2d, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a-1e. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Stosownie natomiast do treści art. 26 ust. 6 ww. ustawy w przypadku dochodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 i 8, spółka przejmująca, nowo zawiązana lub powstała w wyniku przekształcenia jest obowiązana jako płatnik, w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał dochód, wpłacić podatek, o którym mowa w art. 22 ust. 1, na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatników wymienionych w art. 3 ust. 2 oraz podatników będących osobami uprawnionymi z papierów wartościowych zapisanych na rachunkach zbiorczych, których tożsamość nie została płatnikowi ujawniona w trybie przewidzianym w ustawie, o której mowa w art. 4a pkt 15, na rachunek urzędu skarbowego, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania. Podatnik jest obowiązany przed tym terminem przekazać płatnikowi kwotę tego podatku. W terminie wpłaty podatku płatnik jest obowiązany przesłać podatnikowi informację o wpłaconym podatku, sporządzoną według ustalonego wzoru. Obowiązek przesłania informacji o wpłaconym podatku nie powstaje w przypadku i w zakresie określonych w ust. 2a zdanie pierwsze.

W przypadku zatem przekształcenia Wnioskodawcy w spółkę komandytową, jeżeli Wnioskodawca będzie posiadał zysk, który nie zostanie w żaden sposób rozdysponowany tj. nie zostanie przekazany na kapitał zakładowy, czy też nie będzie wykorzystany do pokrycia straty z lat ubiegłych to w myśl art. 10 ust 1 pkt 8 Ustawy CIT, po stronie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstanie obowiązek podatkowy z tytułu wystąpienia u Wnioskodawcy niepodzielonych zysków. Jednocześnie Spółka – już jako spółka przekształcona (spółka komandytowa) – będzie, na mocy art. 26 Ustawy CIT, zobowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od przychodu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy na moment przekształcenia Wnioskodawcy w spółkę komandytową powstanie u niego przychód z tytułu niepodzielonych zysków podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym co do wartości:

  • zysku przekazanego na kapitał zapasowy lub rezerwowy – jest prawidłowe,
  • zysku wykorzystanego do pokrycia straty z lat ubiegłych – jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj