Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/4510-75/16/DK
z 20 kwietnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2016 r. (data wpływu 8 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego – uzupełnionym w dniu 14 kwietnia 2016 r. – w zakresie powstania przychodu w związku z planowanym wniesieniem aportu do spółki kapitałowej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 8 lutego 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej – uzupełniony w dniu 14 kwietnia 2016 r. – dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu w związku z planowanym wniesieniem aportu do spółki kapitałowej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.


Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi działalność w zakresie zarządzania nieruchomościami i wynajmu nieruchomości oraz zarządzania wartościami niematerialnymi i prawnymi, w tym prawami ochronnymi do znaków towarowych („Działalność”).

Spółka rozważa przeniesienie działalności do innego podmiotu, tj. spółki kapitałowej z siedzibą w Polsce („Spółka 2”). Spółka może dokonać przeniesienia Działalności do Spółki 2 np. w drodze aportu lub przy wykorzystaniu instytucji datio in solutum.


Zamiarem Spółki jest, by do Spółki 2 została przeniesiona cała Działalność oraz wszystkie związane z nią materialne i niematerialne składniki majątku posiadane przez Spółkę, w tym zobowiązania. Do Działalności przypisane są między innymi:


  1. nieruchomości (zabudowane nieruchomości gruntowe, budynki, prawa użytkowania wieczystego gruntów, lokale użytkowe), którymi Spółka w ramach prowadzonej Działalności zarządza lub które stanowią przedmiot umów najmu zawieranych przez Spółkę;
  2. prawa i obowiązki z umów najmu zawartych przez Spółkę z osobami trzecimi, dotyczącymi nieruchomości oddawanych w najem przez Spółkę w ramach prowadzonej Działalności (w tym również w zakresie udzielonych zabezpieczeń płatności z tytułu czynszu i innych opłat z umów najmu, tzw. kaucji);
  3. wartości niematerialne i prawne, w tym prawa ochronne do znaków towarowych, którymi Spółka zarządza i które stanowią przedmiot umów licencyjnych zawieranych przez Spółkę w ramach prowadzonej Działalności;
  4. pozostałe środki trwałe związane funkcjonalnie z wykonywaniem zadań w zakresie zarządzania majątkiem;
  5. prawa i obowiązki z umów z kontrahentami, w tym wynikające:


    1. z umów o świadczenie usług administracyjno-zarządczych,
    2. z umów licencyjnych na korzystanie ze znaków towarowych posiadanych przez Spółkę,
    3. z umów z usługodawcami w zakresie świadczenia usług związanych z nieruchomościami Spółki np.: związanych z przeglądem obiektów,
    4. z umów z dostawcami mediów (tj. energii, wody, gazu, usług telekomunikacyjnych) z tytułu umów zawartych przez Spółkę dla nieruchomości,
    5. z umów ubezpieczenia nieruchomości,


  6. należności z tytułu umów najmu nieruchomości Spółki i umów licencyjnych,
  7. zobowiązania handlowe wynikające z umów związanych z Działalnością z tytułu dostaw i usług, w tym:


    1. zobowiązania wobec podwykonawców z tytułu świadczenia usług związanych z nieruchomościami Spółki np. związanych z przeglądem obiektów,
    2. zobowiązania wobec dostawców mediów (tj. energii, wody, gazu, usług telekomunikacyjnych) z tytułu umów zawartych przez Spółkę dla nieruchomości Spółki,
    3. zobowiązania z tytułu umów ubezpieczenia nieruchomości;


  8. zobowiązania z tytułu wynagrodzeń dla pracowników Spółki i inne zobowiązania pracownicze związane z tymi pracownikami;
  9. prawa i obowiązki wynikające z decyzji administracyjnych związanych z Działalnością (o ile ich przejście w toku podziału jest dopuszczalne na gruncie obowiązujących przepisów);
  10. wszelkie inne nie wymienione wyżej wierzytelności, zobowiązania i inne składniki majątkowe wykorzystywane do realizacji zadań Działalności (może to być np. nazwa przedsiębiorstwa, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne, koncesje, licencje, zezwolenia, patenty i inne prawa własności przemysłowej, majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne, tajemnice przedsiębiorstwa, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej).


Wraz z przeniesieniem Działalności pracownicy, których stanowiska pracy związane są z Działalnością przejdą do Spółki 2 w trybie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r., Nr 21, poz. 94, z późn. zm.). W szczególności do Spółki 2 przejdą pracownicy, których obowiązki służbowe obejmują:


  1. kontakty w sprawach bieżących z najemcami nieruchomości wykorzystywanymi w Działalności;
  2. negocjowanie umów najmu w odniesieniu do poszczególnych nieruchomości wykorzystywanych w ramach Działalności;
  3. kontakty z dostawcami mediów i innych usług dla poszczególnych nieruchomości;
  4. wykonywanie niezbędnych prac konserwacyjnych na nieruchomościach bądź nadzorowanie wykonania tych prac przez podwykonawców.


W rezultacie do Spółki 2 zostanie przeniesiona cała Działalność dotychczas prowadzona przez Spółkę. W szczególności Spółka 2 będzie dysponować majątkiem, wyposażeniem oraz personelem otrzymanym w ramach Działalności wystarczającym do samodzielnego świadczenia usług zarządzania majątkiem obejmującym nieruchomości oraz wartości niematerialne i prawne, w tym prawa ochronne do znaków towarowych w takim zakresie, w jakim dotychczas wykonywała je Spółka.

Po przeniesieniu działalności na Spółkę 2, Spółka nie będzie już wykonywać zadań składających się na zakres Działalności.

Po przeniesieniu składniki majątkowe przypisane do Działalności funkcjonować będą jako samodzielne przedsiębiorstwo. Znajdzie to w szczególności wyraz w tym, że Spółka 2 będzie, przy pomocy przypisanych do Działalności zespołu składników majątkowych i niemajątkowych, przejętych zasobów ludzkich i zawartych umów, kontynuować prowadzenie Działalności, w takim samym zakresie, w jakim czyniła to Spółka do momentu przeniesienia Działalności na Spółkę 2.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia Działalności, będzie stanowić przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 3 Ustawy o CIT i na gruncie art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT?
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym w przypadku objęcia przez Spółkę udziałów w Spółce 2 w zamian za wkład niepieniężny w postaci opisanego w zdarzeniu przyszłym zespołu składników niematerialnych i materialnych przeznaczonego do prowadzenia Działalności po stronie Spółki nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
  3. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym do czynności prawnej, w ramach której dojdzie do przeniesienia na Spółkę 2 zespołu składników niematerialnych i materialnych przeznaczonego do prowadzenia Działalności nie znajdą zastosowania przepisy Ustawy o VAT?


Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze w zakresie w jakim dotyczy ono podatku dochodowego od osób prawnych oraz pytanie drugie w pozostałym zakresie sprawa została rozpatrzona odrębnie.


We własnym stanowisku w sprawie w odniesieniu do pytania pierwszego w opisanym zakresie Wnioskodawca wskazał, że przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia Działalności, będzie stanowić przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 4a pkt 3 Ustawy o CIT.

W odniesieniu do pytania drugiego natomiast Spółka wskazała, że w przypadku objęcia przez Spółkę udziałów w Spółce 2 w zamian za wkład niepieniężny w postaci opisanego w zdarzeniu przyszłym zespołu składników niematerialnych i materialnych przeznaczonego do prowadzenia Działalności po stronie Spółki nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 4a pkt 3 Ustawy o CIT przedsiębiorstwo, o którym mowa w przepisach Ustawy o CIT oznacza przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.


Definicję przedsiębiorstwa zawiera art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.), z którego wynika, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. W szczególności przedsiębiorstwo obejmuje:


  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
  5. koncesje, licencje i zezwolenia,
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej,
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
  8. tajemnice przedsiębiorstwa,
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Zdaniem Wnioskodawcy, zespół materialnych i niematerialnych składników majątku Spółki przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego, za pomocą którego Spółka prowadzi Działalność i które Spółki zamierza przenieść na Spółkę 2, stanowi przedsiębiorstwo Spółki w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, a w konsekwencji również na gruncie przepisów Ustawy o CIT.

Jak wskazano powyżej warunkiem uznania składników majątkowych za przedsiębiorstwo jest istnienie zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.


Zgodnie z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego, w skład majątku Spółki, który zostanie przeniesiony na Spółkę 2, wchodzi całość majątku Spółki wykorzystywanego do prowadzenia Działalności, tj. m.in. następujące składniki majątku:


  • nieruchomości (zabudowane nieruchomości gruntowe, budynki, prawa użytkowania wieczystego gruntów, lokale użytkowe), którymi Spółka w ramach prowadzonej Działalności zarządza lub które stanowią przedmiot umów najmu zawieranych przez Spółkę;
  • prawa i obowiązki z umów najmu zawartych przez Spółkę z osobami trzecimi dotyczącymi nieruchomości oddawanych w najem przez Spółkę w ramach prowadzonej Działalności;
  • wartości niematerialne i prawne, w tym prawa ochronne do znaków towarowych, którymi Spółka zarządza i które stanowią przedmiot umów licencyjnych zawieranych rzez Spółkę w ramach prowadzonej Działalności;
  • pozostałe środki trwałe związane funkcjonalnie z wykonywaniem zadań w zakresie zarządzania majątkiem;
  • prawa i obowiązki z umów z kontrahentami, w tym wynikające:


    1. z umów o świadczenie usług administracyjno-zarządczych,
    2. z umów licencyjnych na korzystanie ze znaków towarowych posiadanych przez Spółkę,
    3. z umów z usługodawcami w zakresie świadczenia usług związanych z nieruchomościami, np. związanych z przeglądaniem obiektów,
    4. z umów z dostawcami mediów (np. energii, wody, gazu, usług telekomunikacyjnych) zawartych przez Spółkę dla nieruchomości,
    5. z umów ubezpieczenia nieruchomości,

  • należności z tytułu umów najmu nieruchomości Spółki i umów licencyjnych;
  • zobowiązania handlowe wynikające z umów związanych z Działalnością z tytułu dostaw i usług, w tym:


    1. zobowiązania wobec podwykonawców z tytułu świadczenia usług związanych z nieruchomościami Spółki, np związanych z przeglądem obiektów,
    2. zobowiązania wobec dostawców mediów (tj. energii, wody, gazu, usług telekomunikacyjnych) z tytułu umów zawartych przez Spółkę dla nieruchomości Spółki;
    3. zobowiązania z tytułu umów ubezpieczenia nieruchomości;


  • zobowiązania z tytułu wynagrodzeń dla pracowników Spółki i inne zobowiązania pracownicze związane z tymi pracownikami;
  • prawa i obowiązki wynikające z decyzji administracyjnych związanych z Działalnością (o ile ich przejście w toku podziału jest dopuszczalne na gruncie obowiązujących przepisów);
  • wszelkie inne niewymienione wyżej wierzytelności, zobowiązania i inne składniki majątkowe wykorzystywane do realizacji zadań Działalności (może to być np. nazwa przedsiębiorstwa, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne, koncesje, licencje i zezwolenia, patenty i inne prawa własności przemysłowej, majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne, tajemnice przedsiębiorstwa, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Dodatkowo, wraz z przeniesieniem Działalności do Spółki 2, przeniesione zostaną również stanowiska pracy związane z tą Działalnością. W związku z faktem, iż wskazany powyżej zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia Działalności umożliwi Spółce prowadzenie działalności gospodarczej w oparciu o niego, w ocenie Wnioskodawcy, nie ulega wątpliwości, że w przedmiotowym stanie faktycznym zostanie spełniona przesłanka istnienia zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym obejmującego zobowiązania, w odniesieniu do składników majątku Spółki, które Spółka zamierza przenieść na Spółkę 2.

Drugim kryterium oceny, czy przenoszony zorganizowany zespół składników majątkowych i niemajątkowych stanowi przedsiębiorstwo jest ocena, czy potencjalnie posiada on zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Tym samym, kryterium to zostanie spełnione, jeśli wydane składniki majątkowe i niemajątkowe, wraz z przejętymi pracownikami, będą wystarczające, aby w oparciu o nie podmiot przejmujący był w stanie potencjalnie podjąć we własnym, zakresie działalność gospodarczą.

Zdolność do prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o nabywane składniki jest zatem istotną przesłanką uznania danego zespołu składników materialnych i niematerialnych za przedsiębiorstwo. W przedmiotowym stanie faktycznym, zespół składników materialnych i niematerialnych zostanie przeniesiony na nowozawiązaną spółkę kapitałową, tj. Spółkę 2. Spółka 2 powstanie w celu prowadzenia działalności w zakresie zarządzania majątkiem trwałym, w tym m.in. najmu lokali usługowych i udzielania licencji na wartości niematerialne i prawne oraz świadczenia usług administracyjno-zarządczych wyłącznie w oparciu o zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, jak i pracowników przejętych od Spółki i przypisanych do Działalności.

W związku z przejęciem wszystkich składników majątku niezbędnych do prowadzenia działalności w tym zakresie (w szczególności nieruchomości, praw ochronnych do znaków towarowych), a także przejściem do Spółki 2 pracowników Spółki, Spółka 2 będzie w stanie kontynuować prowadzenia Działalności w niezmienionym zakresie jako niezależne przedsiębiorstwo.

Podsumowując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że przenoszony zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przypisany do Działalności w Spółce może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące swoje zadania gospodarcze. W związku z powyższym należy uznać, że jest to przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 4a pkt 3 Ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT dla spółki wnoszącej wkład niepieniężny przychodem jest w szczególności nominalna wartość udziałów w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część Przepis ten należy rozpatrywać w powiązaniu z art. 16 ust. 1 pkt 8 UPDOP w którym czytamy, iż „nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie udziałów albo akcji w spółce wartościowych (...); wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (...)”.

Biorąc powyższe pod uwagę, Spółka stoi na stanowisku, iż w przypadku uzyskania pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 1, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT po stronie Spółki jako podmiotu wnoszącego aport przedsiębiorstwa nie powstanie przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu.

Art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT jednoznacznie stwierdza, iż przychód podatkowy w postaci nominalnej wartości udziałów w spółce kapitałowej powstaje na moment wniesienia w postaci wkładu niepieniężnego aportu w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Oznacza to, iż przychód podatkowy w postaci nominalnej wartości udziałów otrzymanych na moment wniesienia wkładu niepieniężnego powstanie, gdy przedmiotem aportu będą m.in. poszczególne środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne niestanowiące przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. A contrario, przychód taki nie powstanie, jeśli przedmiotem aportu będzie przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

W związku z powyższym, jeżeli materialne i niematerialne składniki majątku, które dotychczas Spółka wykorzystywała do prowadzenia Działalności, a które Spółka zamierza przenieść w całości na Spółkę 2, spełniają definicję przedsiębiorstwa, to planowany przez Spółkę aport tych składników do Spółki 2 w zamian za który Spółka 2 wyda swoje udziały, będzie dla Spółki neutralny podatkowo na dzień wniesienia aportu. Przychód podatkowy powstanie dopiero na moment sprzedaży objętych udziałów w Spółce 2 przez Spółkę. Wówczas zgodnie z art. 15 ust. 1k Ustawy o CIT kosztem uzyskania przychodów będą wydatki poniesione na objęcie przedmiotowych udziałów odpowiadające wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.

Podsumowując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 1, zgodnie z którym przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia Działalności, będzie stanowić przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 4a pkt 3 Ustawy o CIT, należy uznać za prawidłowe.

Również stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 2, zgodnie z którym w przypadku objęcia przez Spółkę udziałów w Spółce 2 w zamian za wkład niepieniężny w postaci opisanego w zdarzeniu przyszłym zespołu składników niematerialnych i materialnych przeznaczonego do prowadzenia Działalności, po stronie Spółki nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, jest prawidłowe.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w odniesieniu do przedstawionych pytań jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Należy wskazać, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionych we wniosku zdarzeń przyszłych, co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj