Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB-1-3/4510-622/16/WLK
z 12 lipca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 19 maja 2016 r. (data wpływu do tut. BKIP 30 maja 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, wniesienie przez Wnioskodawcę Pionu Przedsiębiorstw jako wkładu niepieniężnego, będzie się wiązało z koniecznością rozpoznania przez Wnioskodawcę przychodu podatkowego (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 maja 2016 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, wniesienie przez Wnioskodawcę Pionu Przedsiębiorstw jako wkładu niepieniężnego, będzie się wiązało z koniecznością rozpoznania przez Wnioskodawcę przychodu podatkowego.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką prawa handlowego/akcyjną/publiczną z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegającą obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych, od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest: dostawa oprogramowania, dostawa szeroko rozumianego sprzętu komputerowego tzw. hardwaru, świadczenie różnego rodzaju usług informatycznych w zakresie oprogramowania i sprzętu komputerowego dla różnych sektorów gospodarki.

W ramach planowanej reorganizacji działalności w ramach grupy kapitałowej, do której należy Wnioskodawca planowane jest zbycie dwóch zorganizowanych części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy poprzez wniesienie dwóch oddzielnych wkładów niepieniężnych (aportów) na pokrycie podwyższenia kapitału zakładowego w spółkach grupy kapitałowej.

W wyniku tych zdarzeń Wnioskodawca obejmie odpowiednio:

  1. akcje w spółce A, w zamian za wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy określanej jako „Pion Infrastruktury”,
  2. udziały w spółce B, w zamian za wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy określanej jako „Pion Przedsiębiorstw”.

W ramach wewnętrznej struktury organizacyjnej Wnioskodawcy, zadania i procesy związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością realizowane są przez szereg wyspecjalizowanych komórek organizacyjnych, w szczególności, będące przedmiotem wniosku: Pion Infrastruktury (PI) oraz Pion Przedsiębiorstw (PP).

Struktura organizacyjna Wnioskodawcy została określona w regulaminie organizacyjnym przyjętym w postaci Uchwały Zarządu z 26 września 2012 r.

Regulamin organizacyjny określa strukturę organizacyjną jednostek biznesowych w ramach, których powołane są Piony Sektorowe. Pionem Sektorowym jest jednostka będącą Centrum Zysku, która uzyskuje co najmniej 8 mln PLN Marży IV i odpowiada za obsługę określonego sektora rynku. Specyfikacja Pionów sektorowych określona jest postanowieniami Regulaminu.

Pion Infrastruktury i Pion Przedsiębiorstw spełniają kryteria i są w strukturze organizacyjnej Wnioskodawcy traktowane jako Pion Sektorowy.

Każdy z pionów posiada wewnętrzny regulamin organizacyjny będący uszczegółowieniem regulaminu organizacyjnego Wnioskodawcy.

Pion Przedsiębiorstw

Pion Przedsiębiorstw (PP) stanowi samodzielną jednostkę biznesową wydzieloną organizacyjnie, funkcjonalnie oraz finansowo w obrębie spółki Wnioskodawcy, przeznaczoną do realizacji określonych zadań gospodarczych.

W ramach Pionu Przedsiębiorstw zatrudnieni są pracownicy (kilkadziesiąt osób) o zróżnicowanym poziomie kompetencji, którzy posiadają niezbędne certyfikaty kompetencyjne partnerów handlowych. Pion Przedsiębiorstw posiada kadrę zarządzającą tym Pionem.

W toku funkcjonowania Pionu Przedsiębiorstw następują naturalne ruchy kadrowe. Pracownicy zmieniają miejsce pracy lub formę zatrudnienia. Jednakże w ramach Pionu Przedsiębiorstw zatrudnieni pozostają kluczowi pracownicy oraz kadra zarządzająca. Pomimo ruchów kadrowych Pion Przedsiębiorstw nie traci zdolności do realizacji swoich zadań gospodarczych.

W ramach Pionu Przedsiębiorstw funkcjonują cztery działy, które wspierane są przez 3 biura sprzedaży oraz biuro projektów. Każdy dział podzielony jest na zespoły wykonujące różne zakresy zadań.

Działalność Pionu Przedsiębiorstw koncentruje się na świadczeniu kompleksowych usług informatycznych dla średnich i dużych przedsiębiorstw. W zakresie merytorycznym zadaniem Pionu jest utrzymywanie „Centrum Kompetencyjnego” w zakresie systemów firm trzecich ze szczególnym nastawieniem na systemy klasy ERP (AX, Oracle, SAP) oraz WorkFlow, dostarczaniu produktów własnych i obcych a w szczególności: Asseco Audit Planning and Management System (APMS), Nowy system zarządzania bezpieczeństwem produktowym (SDS), System Zarządzania Ryzykiem RIMS (ang. Risk Identification & Management System), Excel Add-in, Windykacja, Spedycja, Moduł Aplikacja Terminalowa, System Perdix C/S, ICMSmySAP ERP, Microsoft Dynamics AX, Oracle E-Business Suite.

Pion Przedsiębiorstw współpracuje z dużymi, stabilnymi partnerami i dostawcami z zakresu szeroko rozumianych narzędzi informatycznych i związanych z nimi usług. W konsekwencji, w skład Pionu Przedsiębiorstw wchodzą prawa i obowiązki (zobowiązania) z umów zawartych z klientami Wnioskodawcy w zakresie działalności tego Pionu.

Pion Przedsiębiorstw został wyodrębniony finansowo w strukturze przedsiębiorstwa Wnioskodawcy poprzez wprowadzenie rozwiązań księgowych pozwalających na wyodrębnienie przychodów i kosztów związanych z działalnością Pionu. Ponadto, zgodnie z regulaminami „Kalkulacji wyniku finansowego Spółki, Jednostek i finansowego rozliczania projektów” i regulaminu „Budżetowanie” dla celów zarządczych jest możliwość sporządzania:

  1. rachunku zysków i strat,
  2. bilansu,
  3. budżetów oraz planów finansowych,

odrębnego w odniesieniu do działalności prowadzonej przez Pion Przedsiębiorstw (przy czym sprawozdania obejmujące bilans oraz rachunek zysków i strat są sporządzane na cele wewnętrzne i nie stanowią sprawozdań sporządzanych przez zakłady samobilansujące).

Składniki materialne i niematerialne oraz zobowiązania Wnioskodawcy składające się na Pion Przedsiębiorstw obejmują w przypadku tego Pionu w szczególności:

  • rzeczowe aktywa trwałe,
  • wartości niematerialne,
  • zapasy,
  • należności z tytułu dostaw i usług,
  • należności z wyceny kontraktów długoterminowych,
  • pozostałe należności,
  • rozliczenia międzyokresowe,
  • środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych,
  • zobowiązania długoterminowe,
  • zobowiązania z tytułu dostaw i usług,
  • rozliczenia międzyokresowe bierne,
  • pozostałe zobowiązania,
  • rezerwy krótkoterminowe, rozliczenia międzyokresowe przychodów.

Dane wprowadzane z dokumentów źródłowych rejestrowane są na kontach analitycznych do kont księgi głównej (GK) oraz wymiarach obejmujących m.in:

  • MPK - miejsce powstawania kosztów dla kosztów własnych (kosztów działów produkcyjnych, sprzedażowych i backoffice),
  • Projekt - rejestracja przychodów i kosztów zakupu towarów i usług bezpośrednio odsprzedawanych.

Jak wynika z powyższego, prowadzona przez Wnioskodawcę ewidencja księgowa pozwala na formalne wyodrębnienie przychodów i kosztów oraz dokonywanie oceny efektywności ekonomicznej działalności Pionu Przedsiębiorstw w oddzieleniu od pozostałej działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę.

Prowadzona ewidencja, system oznaczania zdarzeń gospodarczych a także rejestr środków trwałych pozwalają na zidentyfikowanie aktywów i pasywów będących składnikami wnoszonej zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Koszty wspólne ponoszone przez Wnioskodawcę, związane z działalnością, Pionu Przedsiębiorstw, jak i pozostałych komórek organizacyjnych, są rozdzielane według klucza podziałowego.

Ponadto, do Pionu Przedsiębiorstw został przypisany odrębny rachunek bankowy Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

W okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, w przypadku wniesienia przez Wnioskodawcę Pionu Przedsiębiorstw jako wkładu niepieniężnego na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego spółki kapitałowej, nominalna wartość udziałów objętych przez Wnioskodawcę w zamian za ten wkład nie będzie przychodem Wnioskodawcy, ponieważ przedmiotem wkładu niepieniężnego będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy w rozumieniu art. 4a pkt 4 UPDOP? (pytanie oznaczone we wniosku jako nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, w przypadku wniesienia przez Wnioskodawcę Pionu Przedsiębiorstw jako wkładu niepieniężnego na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego spółki kapitałowej, nominalna wartość udziałów objętych przez Wnioskodawcę w zamian za ten wkład nie będzie przychodem Wnioskodawcy, ponieważ przedmiotem wkładu niepieniężnego będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy w rozumieniu art. 4a pkt 4 UPDOP.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 UPDOP, zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Na gruncie UPDOP termin „przedsiębiorstwo”, zgodnie z art. 4a pkt 3 UPDOP, oznacza przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 380 ze zm.; „KC”).

W myśl art. 551 KC, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmującym w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jednocześnie, art. 552 KC ustanawia domniemanie, że czynność prawna (np. sprzedaż, ale też wniesienie przedsiębiorstwa aportem) obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności albo z przepisów szczególnych. W konsekwencji, wyłączenie pewnych aktywów zbywanego przedsiębiorstwa nie powoduje, że przedmiotem zbycia przestaje być przedsiębiorstwo. Wniosek ten należy odnieść w równej mierze do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Z powyższego wynika, że status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:

  1. stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań);
  2. jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie;
  3. jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych;
  4. mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Wniosek taki jest zgodnie przyjmowany zarówno w orzecznictwie sądów administracyjnych jak i wypowiedziach organów podatkowych.

Ad 1. Część majątku Wnioskodawcy (Pion Przedsiębiorstw) jako zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 UPDOP, zorganizowana część przedsiębiorstwa musi obejmować zarówno składniki materialne, jak i niematerialne, a także zobowiązania. Oznacza to, że podstawowym wymogiem definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest konieczność wystąpienia co najmniej po jednym składniku z tych grup składników.

W przypadku przedstawionego zdarzenia przyszłego, część majątku Wnioskodawcy, składająca się na Pion Przedsiębiorstw, która zostanie wniesiona w formie wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej, będzie stanowić zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, ponieważ w skład tej części wejdą:

  1. składniki materialne, w szczególności: prawa i obowiązki wynikające z własności urządzeń, materiałów lub inne prawa rzeczowe do ruchomości przynależnych do Pionu, w tym środki trwałe, w szczególności sprzęt IT oraz sprzęt biurowy;
  2. składniki niematerialne, w szczególności:
    1. prawa i obowiązki z umów zawartych z klientami w zakresie działalności Pionu;
    2. prawa i obowiązki z umowy najmu lokalu;
    3. prawa i obowiązki wynikające z umów o świadczenie usług zawartych przez Wnioskodawcę w związku z działalnością Pionu, w tym usług IT i usług telekomunikacyjnych;
    4. wierzytelności;
    5. prawa i obowiązki wynikające z umów rachunku bankowego związanych z działalnością Pionu oraz środki na tym rachunku;
    6. składniki niematerialne, w tym wartości niematerialne i prawne, takie jak autorskie prawa majątkowe, licencje, jak również
    7. prawa do domen internetowych i inne prawa podlegające ochronie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych lub na podstawie ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej, związane z działalnością Pionu;
    8. tajemnice przedsiębiorstwa Wnioskodawcy w zakresie działania Pionu;
    9. prawa i obowiązki wynikające z obowiązujących umów o pracę lub umów powiązanych z umową o pracę zawartych z pracownikami Wnioskodawcy przypisanymi do Pionu;
    10. prawa i obowiązki wynikające z innych umów związanych z działalnością Pionu;
  3. zobowiązania związane z działalnością Pionu, w tym wynikające z w/w umów zawartych przez Wnioskodawcę w zw. z działalnością Pionu.


Ad. 2. Część majątku Wnioskodawcy (Pion Przedsiębiorstw) jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniona część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 UPDOP, aby można było określić pewien zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) mianem „zorganizowanej części przedsiębiorstwa", zespół tych składników musi być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie.

Co do zasady, wyodrębnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa powinno nastąpić na podstawie statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze, aie może też wynikać z innych okoliczności i mieć charakter faktyczny.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itd. Jak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 9 kwietnia 2013 r. (sygn. I SA/Rz 120/13), „wyodrębnienie organizacyjne to kwestia wyłącznie wewnętrznej organizacji przedsiębiorstwa, która nie została poddana regulacji prawnej, niemniej jednak przedmiotowe wyodrębnienie musi być dostatecznie widoczne, tj. dokonane w oparciu o zobiektywizowane kryteria, znajdujące odzwierciedlenie w strukturze całego przedsiębiorstwa”.

Wyodrębnienie finansowe natomiast nie oznacza samodzielności finansowej, lecz sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przypadku przedstawionego zdarzenia przyszłego należy uznać, że część majątku Wnioskodawcy składająca się na Pion Przedsiębiorstw będzie stanowić zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, organizacyjnie i finansowo wyodrębnionych w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy, ponieważ:

  1. ta części przedsiębiorstwa została organizacyjnie wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy jako obejmująca odrębny Pion na podstawie regulaminu organizacyjnego, a szczegółowe zasady funkcjonowania Pionu w ramach wewnętrznej struktury organizacyjnej Wnioskodawcy zostały określone również w wewnętrznych regulaminach organizacyjnych;
  2. wprowadzone zostały rozwiązania księgowe pozwalające na wyodrębnienie przychodów i kosztów związanych z działalnością Pionu, w szczególności poprzez rozbudowany system oznaczania operacji gospodarczych, który umożliwia wyodrębnienie operacji gospodarczych dla tego Pionu.

Ponadto, zgodnie z regulaminem „Kalkulacji wyniku finansowego Spółki, Jednostek i finansowego rozliczania projektów" i regulaminem „Budżetowanie, dla celów zarządczych”:

  1. rachunek zysków i strat,
  2. bilans,
  3. budżety oraz plany finansowe,

sporządzane są odrębnie w odniesieniu do działalności prowadzonej przez Pion, przy czym sprawozdania obejmujące bilans oraz rachunek zysków i strat są sporządzane na cele wewnętrzne i nie stanowią sprawozdań sporządzanych przez zakłady samobilansujące.

Ponadto, do każdej zorganizowanej części przedsiębiorstwa, będącej przedmiotem wniosku, został przypisany odrębny rachunek bankowy.

Jak wynika z powyższego, prowadzona przez Wnioskodawcę ewidencja księgowa pozwala na wyodrębnienie przychodów i kosztów oraz dokonywanie oceny efektywności ekonomicznej działalności Pionu funkcjonującego w ramach całego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy w oddzieleniu od pozostałej działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę.

Ad. 3. Część majątku Wnioskodawcy (Pion Przedsiębiorstw) jako zespół składników przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 UPDOP, aby można było określić pewien zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) mianem „zorganizowanej części przedsiębiorstwa”, zespół ten musi obejmować składniki przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych. W przypadku przedstawionego zdarzenia przyszłego należy uznać, że część majątku Wnioskodawcy składająca się na Pion Przedsiębiorstw będzie stanowić zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, ponieważ w ramach wyodrębnienia tego Pionu w wewnętrznej strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa Wnioskodawcy wchodzące w jego skład składniki majątku służą realizacji odrębnych zadań gospodarczych związanych z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością w zakresie tego Pionu.

Ad. 4. Część majątku Wnioskodawcy (Pion Przedsiębiorstw) jako zespół składników, który mogłyby samodzielnie realizować zadania gospodarcze.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 UPDOP, zorganizowana część przedsiębiorstwa to taki zespół składników materialnych i niematerialnych, który „zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania (gospodarcze)”.

Wymagane jest zatem, by zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła potencjalnie stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie może prowadzić (zorganizować) odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość). Należy zatem stwierdzić, że poszczególne składniki materialne i niematerialne muszą być połączone czynnikiem organizacyjnym, którego wartość uwzględniona jest również przy wycenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Istotne jest jednak, aby przenoszone należności i zobowiązania były związane organizacyjnie i finansowo z wyodrębnionym majątkiem oraz służyły realizacji określonych zadań gospodarczych jako niezależne przedsiębiorstwo czyli, aby w wyniku transakcji nabywca zorganizowanej części przedsiębiorstwa przejął funkcje gospodarcze zbywcy.

W przypadku przedstawionego zdarzenia przyszłego należy uznać, że część majątku Wnioskodawcy składająca się na Pion Przedsiębiorstw, będzie stanowić zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, które mogłyby samodzielnie realizować wyznaczone im zadania gospodarcze. Pion ten pełni w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy inne specyficzne funkcje gospodarcze, inne niż pozostała część majątku Wnioskodawcy. Zakres działalności tego Pionu ogranicza się wyłącznie do działalności opisanej w zdarzeniu przyszłym. Tymczasem, Wnioskodawca prowadzi również - przy pomocy pozostałej części swego majątku - działalność w szerszym zakresie.

Ponadto, zespół składników majątkowych składający się odpowiednio na Pion Przedsiębiorstw mógłby służyć realizacji przypisanych mu zadań gospodarczych jako niezależne przedsiębiorstwo. W wyniku przeniesienia części majątku Wnioskodawcy w postaci tego Pionu na spółkę kapitałową, a ta nabędzie wszystkie te składniki majątkowe Pionu, które pozwalają na prowadzenie działalności w zakresie wskazanym w opisie zdarzenia przyszłego. Podobnie, zadania te mógłby realizować każdy inny nabywca majątku Wnioskodawcy wchodzącego w skład Pionu, nawet w przypadku, w którym przed nabyciem tego majątku nie posiadałby żadnych innych składników majątkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej „UPDOP”), ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Jak wynika z cytowanego przepisu, status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:

  • stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),
  • jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych), wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.

O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział, itp. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nie zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.

Wyodrębnienie funkcjonalne należy natomiast rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, tj. obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Kolejną cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie całość).

Odnosząc powyższe do przedstawionego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że wyodrębniona jednostka, o której mowa we wniosku spełnia kryteria uznania jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 UPDOP, przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce albo wartość wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Z literalnego brzmienia cyt. przepisu wynika, że w przypadku wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, po stronie wspólnika (wnoszący wkład) nie powstaje przychód do opodatkowania. Oznacza to, że wartość nominalna udziałów w spółce B, objętych w zamian za wkład niepieniężny w ww. postaci nie generuje przychodu podatkowego na dzień objęcia tych udziałów.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj