Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB-1-3/4510-505/16/JKT
z 27 czerwca 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 29 kwietnia 2016 r. (data wpływu do tut. Organu za pośrednictwem platformy e-puap tego samego dnia) uzupełnionym 9 czerwca 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie sposobu ustalenia wysokości przychodu z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 kwietnia 2016 r. wpłynął do tut. Organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie sposobu ustalenia wysokości przychodu z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 2 czerwca 2016 r. Znak: IBPB-1-3/4510-376/16/JKT, wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 9 czerwca 2016 r.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego i będącą polskim rezydentem podatkowym (dalej także jako: „Spółka”), podlegającym w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Spółka, w związku z planowaną restrukturyzacją nabędzie od swoich udziałowców: osób fizycznych (polskich rezydentów podatkowych, dalej jako: „Udziałowcy”), będących jednocześnie udziałowcami innej spółki kapitałowej (także będącej polskim rezydentem podatkowym, dalej jako: „Spółka Kapitałowa”), posiadającymi łącznie wszystkie (100%) udziałów (akcji) Spółki Kapitałowej (dalej jako: „Udziały”). Przed opisanym poniżej nabyciem Udziałów od Udziałowców Spółka nie będzie posiadać żadnych Udziałów Spółki Kapitałowej.

Poszczególni Udziałowcy posiadają odpowiednio:

  1. Udziałowiec 1 - ok. 68% Udziałów,
  2. pozostali Udziałowcy (dalej jako „Pozostali Udziałowcy”) - łącznie pozostałe Udziały, a więc ok. 32% Udziałów, czyli łącznie posiadają bezwzględną większość praw głosów w Spółce Kapitałowej. Każdy Udział daje taką samą ilość głosów w Spółce Kapitałowej, a więc, „%” posiadanych Udziałów równy jest „%” posiadanych głosów w Spółce Kapitałowej.

Udziałowcy zamierzają zbyć na rzecz Spółki łącznie 100% z ogólnej liczby Udziałów, dające 100% z ogólnej liczby głosów w Spółce Kapitałowej. Udziały te zostaną nabyte przez Spółkę w ramach tzw. wymiany udziałów, tj. łącznie 100% z ogólnej liczby Udziałów zostanie wniesione przez Udziałowców do Spółki w ten sposób, że najpierw Udziałowiec 1 wniesie do Spółki całość posiadanych Udziałów w Spółce Kapitałowej (tj. ok. 68%), a następnie Pozostali Udziałowcy wniosą do Spółki całość posiadanych Udziałów w Spółce Kapitałowej (tj. ok. 32%).

W wyniku dokonanej ww. operacji stanowiącej tzw. wymianę udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 851 ze zm., dalej: „CITU”), kapitał zakładowy Spółki zostanie podwyższony o kwotę odpowiadającą wartości rynkowej Udziałów, a wkłady na udziały w podwyższonym kapitale zakładowym zostaną pokryte Udziałami po wartości rynkowej. W rezultacie Spółka uzyska 100% (bezwzględną większość) praw głosu w Spółce Kapitałowej i udziału w jej kapitale zakładowym.

Udziały w Spółce nie będą obejmowane przez Udziałowców za zapłatą przez Spółkę jakichkolwiek kwot na rzecz Udziałowców. Innymi słowy, w zamian za wkład niepieniężny w postaci ww. pakietu 100% Udziałów Spółki Kapitałowej Udziałowcy obejmą wyłącznie nowo wyemitowane udziały Spółki.

Transakcja opisana powyżej będzie stanowiła, tzw. wymianę udziałów przewidzianą w art. 12 ust. 4d CITU, w ramach której Spółka otrzyma Udziały Spółki Kapitałowej w zamian za wydanie własnych udziałów, wyemitowanych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki.

Spółka wskazuje, że:

  1. osoby, które będą brały udział w wymianie udziałów, tj. Spółka, Spółka Kapitałowa oraz Udziałowcy, są polskimi rezydentami podatkowymi, tj. podlegają w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
  2. w wyniku dokonanej transakcji Spółka uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Kapitałowej (tj. 100%);
  3. w wyniku dokonanej transakcji Spółka wyda Udziałowcom wyłącznie własne udziały wyemitowane w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego i nie będzie miała miejsca częściowa zapłata w gotówce.

Wnioskodawca nie wyklucza, że w przypadku, gdy Spółka Kapitałowa będzie spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, zostanie ona przekształcona w spółkę akcyjną.

Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości przeprowadzona zostanie reorganizacja w celu uproszczenia powstałej struktury właścicielskiej.

W szczególności możliwe jest, że Spółka zbędzie odpłatnie:

  1. części posiadanych Udziałów w Spółce Kapitałowej na rzecz Spółki Kapitałowej w celu ich umorzenia za zgodą Spółki w trybie tzw. umorzenia dobrowolnego przewidzianego w art. 199 § 1 Kodeksu spółek handlowych albo art. 359 § 1 Kodeksu spółek handlowych (w zależności od tego, czy Spółka Kapitałowa będzie spółką z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółką akcyjną);
  2. pozostałą część posiadanych Udziałów w Spółce Kapitałowej na rzecz podmiotu trzeciego.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w przypadku nabycia przez Spółkę Udziałów Spółki Kapitałowej w drodze opisanej wymiany udziałów, przychodem spółki ze zbycia Udziałów na rzecz Spółki Kapitałowej celem ich umorzenia będzie nadwyżka wysokości wynagrodzenia otrzymanego przez Spółkę ze zbycia Udziałów na rzecz Spółki Kapitałowej celem ich umorzenia ponad wydatkami Spółki poniesionymi na nabycie Udziałów Spółki Kapitałowej w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów Spółki wydanych Udziałowcom Spółki Kapitałowej w zamian za udziały Spółki? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Spółki, w przypadku nabycia przez Spółkę Udziałów Spółki Kapitałowej w drodze opisanej wymiany udziałów, przychodem spółki ze zbycia Udziałów na rzecz Spółki Kapitałowej celem ich umorzenia będzie nadwyżka wysokości wynagrodzenia Spółki za zbycia Udziałów na rzecz Spółki Kapitałowej celem ich umorzenia ponad wydatkami Spółki poniesionymi na nabycie Udziałów Spółki Kapitałowej w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów Spółki wydanych Udziałowcom Spółki Kapitałowej w zamian za udziały Spółki.

Jak wskazywała Spółka w opisie zdarzenia przyszłego, planowana przez Spółkę transakcja nabycia Udziałów Spółki Kapitałowej będzie spełniała warunki uznania jej ze transakcję wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d CITU, a w szczególności:

  1. osoby, które będą brały udział w wymianie udziałów, tj. Spółka, Spółka Kapitałowa oraz Udziałowcy są polskimi rezydentami podatkowymi, tj. podlegają w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania;
  2. w wyniku dokonanej transakcji Spółka uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Kapitałowej (tj. 100%), przy czym już w pierwszym kroku uzyska od Udziałowca 1 Udziały dające większość praw głosu w Spółce Kapitałowej (tj. ok. 68%), a następnie resztę praw głosu w Spółce Kapitałowej (tj. ok. 32%) uzyska od Pozostałych Udziałowców;
  3. w wyniku dokonanej transakcji wymiany udziałów Spółka wyda Udziałowcom wyłącznie własne udziały wyemitowane w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego i nie będzie miała miejsca częściowa zaplata w gotówce.

Spółka wskazuje, że przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego transakcja będzie stanowiła transakcję wymianę udziałów, w rozumieniu art. 12 ust. 4d CITU, gdyż spełniony będzie warunek określony w art. 12 ust. 12 CITU, tj. Udziałowcy w okresie nie przekraczającym 6 miesięcy, w zamian za udziały w Spółce, przeniosą na Spółkę w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) własność Udziałów Spółki Kapitałowej, dających łącznie bezwzględną większość praw głosu w Spółce Kapitałowej.

Wskazać przy tym należy, że najpierw wniesione zostaną do Spółki Udziały Spółki Kapitałowej przysługujące Udziałowcowi 1 (tj. ok. 68%), a dopiero następnie Udziały Spółki Kapitałowej przysługujące Pozostałym Udziałowcom (tj. ok. 32%). W konsekwencji, w momencie wnoszenia do Spółki Udziałów Spółki Kapitałowej przez Pozostałych Udziałowców, Spółka będzie już posiadała bezwzględną większość praw głosu w Spółce Kapitałowej, zgodnie z art. 12 ust. 4d pkt 2 CITU.

Przy ustalaniu przychodu z tytułu zbycia udziałów (akcji) w celu ich umorzenia za wynagrodzeniem (umorzenie dobrowolne) uwzględnić należy unormowania zawarte w art. 12 ust. 4 pkt 3 CITU, zgodnie z którymi do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów (akcji) w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz takiej spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) - w części stanowiącej koszt ich nabycia lub objęcia.

Art. 12 ust. 4 pkt 3 CITU nie precyzuje, co należy rozumieć pod pojęciem „kosztu nabycia” umarzanych udziałów (akcji). W związku z tym, zastosowanie znajdzie art. 16 ust. 1 pkt 8e CITU, który określa koszty nabycia udziałów nabytych w ramach wymiany udziałów w wysokości wartości nominalnej. Zatem, w zdarzeniu przyszłym należy rozpoznać przychód z tytułu kwot otrzymanych z tytułu wynagrodzenia za umarzane udziały (akcje) jedynie w wysokości ich nadwyżki nad wartością nominalną wydanych udziałów własnych. Natomiast, w przypadku, gdy wynagrodzenie będzie równe lub niższe od poniesionych wydatków na nabycie bądź objęcie tych udziałów (akcji), to całe uzyskane wynagrodzenie nie będzie podlegało zaliczeniu do jego przychodów.

W ocenie Spółki, w opisanym zdarzeniu przyszłym, w przypadku nabycia przez Spółkę Udziałów Spółki Kapitałowej w drodze opisanej wymiany udziałów, przychodem Spółki ze zbycia Udziałów na rzecz Spółki Kapitałowej celem ich umorzenia będzie nadwyżka wysokości wynagrodzenia otrzymanego przez Spółkę ze zbycia Udziałów na rzecz Spółki Kapitałowej celem ich umorzenia ponad wydatkami Spółki poniesionymi na nabycie Udziałów Spółki Kapitałowej w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów Spółki wydanych Udziałowcom Spółki Kapitałowej w zamian za Udziały Spółki Kapitałowej.

Spółka wskazuje, że przedstawione stanowisko znajduje w pełni potwierdzenie w wydanych przez organy podatkowe interpretacjach indywidualnych:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 22 lutego 2016 r., sygn. akt: IBPB-1-2/4510-876/15/AnK,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 16 lutego 2016 r., sygn. akt: IBPB-1-2/4510-885/15/JW,
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 27 stycznia 2016 r., sygn. akt: IBPB-1-2/4510-846/15/BKD.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto informuje się, że w zakresie przedstawionych we wniosku pytań oznaczonych nr 1 i 3 zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z dnia 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj