Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-1023/11-2/AG
z 9 marca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-1023/11-2/AG
Data
2012.03.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Zasady szczegółowe dokonywania odpisów amortyzacyjnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Amortyzacja praw i wartości niematerialnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Udziały w zyskach


Słowa kluczowe
aktywa
amortyzacja
kapitał zakładowy
koszty uzyskania przychodów
odpisy amortyzacyjne
przekształcanie
spółka kapitałowa
spółka osobowa
wartość początkowa
wkład


Istota interpretacji
1. Czy określenie wkładów w Spółce Komandytowej na poziomie dotychczasowego kapitału zakładowego pomniejszonego o pozycję bilansową „Kapitał z rozliczenia połączenia”, spowoduje opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie Wnioskodawcy? 2. Czy określenie wkładów w Spółce Komandytowej na poziomie dotychczasowego kapitału zakładowego pomniejszonego o pozycję bilansową „Kapitał z rozliczenia połączenia”, będzie miało wpływ na wartość początkową aktywów ustaloną dla celów amortyzacji podatkowej w Spółce Komandytowej w wysokości ich, wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przez Wydawnictwo (podmiot przekształcony)? 3. Czy określenie wkładów w Spółce Komandytowej na poziomie dotychczasowego kapitału zakładowego pomniejszonego o pozycję bilansową „Kapitał z rozliczenia połączenia”, będzie miało wpływ na wysokość odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy?



Wniosek ORD-IN 737 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16.12.2011r. (data wpływu 19.12.2011r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie skutków podatkowych przekształcenia spółki kapitałowej w osobową – jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 19.12.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie skutków podatkowych skutków podatkowych przekształcenia spółki kapitałowej w osobową.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wydawnictwo B. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Wydawnictwo) jest spółką prawa polskiego, której siedziba oraz rzeczywisty ośrodek zarządzania znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Udziałowcami Wydawnictwa są:

  • Drukarnia B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. (dalej: Spółka) oraz
  • B. Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Komplementariusz).

Z kolei w Spółce (będącej udziałowcem Wydawnictwa) wspólnikami są:

  • komandytariusz: H. (dalej: H), spółka kapitałowa prawa niemieckiego i niemiecki rezydent podatkowy,
  • komplementariusz: B. Sp. z o.o., a więc Komplementariusz (Wnioskodawca).

W dalszej części wniosku Spółka, Komplementariusz oraz H. nazywani są łącznie: Wspólnikami.

Zarówno Wydawnictwo jak i Wspólnicy należą do międzynarodowej grupy spółek zależnych od niemieckiej spółki H.(dalej: Grupa B.).

Z uwagi na posiadanie udziału w Spółce, będącej polską spółką komandytową H. posiada w Polsce zakład w rozumieniu art. 5 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. nr 12, poz. 90) (dalej: UPO). W konsekwencji na podstawie art. 3 ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity z dnia 14 czerwca 2011 r. Dz.U. Nr 74, poz 397 ze zm., dalej: ustawa o PDOP) w związku z art. 7 oraz art. 5 UPO H. jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: PDOP) w zakresie przypadającego na niego dochodu z działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę (w pozostałej części podatnikiem PDOP jest Komplementariusz). Zgodnie z art. 5 ustawy o PDOP, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną (a więc Spółce) łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku. Pierwszy rok podatkowy Wydawnictwa rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 roku i skończył się 30 listopada 2011 roku.

Dnia 30 listopada 2011 r. Spółka wniosła do Wydawnictwa aport w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55(1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 Nr 16, poz. 93 ze zm.) (dalej: Przedsiębiorstwo).

W zamian za przedmiot aportu Wydawnictwo wydała Spółce udziały w kapitale zakładowym o wartości nominalnej równej wartości rynkowej Przedsiębiorstwa otrzymanego aportem — oznacza to, że kapitał zakładowy Wydawnictwa został podwyższony o kwotę odpowiadającą wartości rynkowej przedmiotu aportu — Przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 44c ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 ze zm.; dalej: UoR) w związku z art. 44d UoR, wniesienie aportem Przedsiębiorstwa zostało rozliczone tzw. metodą łączenia udziałów. W konsekwencji składniki majątkowe wchodzące w skład Przedsiębiorstwa (tj. środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne Spółki przekazywane w ramach Przedsiębiorstwa) zostały ujęte w bilansie Wydawnictwa według ich wartości wynikających z bilansu rachunkowego Spółki (podmiotu wnoszącego aport), które są niższe od wartości rynkowej ww. aktywów.

Zgodnie z metodą łączenia udziałów w celu zbilansowania strony aktywów i pasywów konieczne było wykazanie w bilansie Wydawnictwa różnicy pomiędzy wartością bilansową aktywów wchodzących w skład Przedsiębiorstwa (przeniesioną ze Spółki wnoszącej aport) a wartością rynkową Przedsiębiorstwa. Różnica ta — będąca wartością ujemną - znalazła odzwierciedlenie w utworzonej w ramach kapitałów własnych Wydawnictwa dodatkowej pozycji bilansu „Kapitał z rozliczenia połączenia”.

Obecnie Wydawnictwo przygotowuje się do przekształcenia formy prawnej ze spółki kapitałowej (sp. z o.o.) w spółkę komandytową (dalej: Spółka Komandytowa). Wynika to z faktu, że międzynarodowa struktura Grupy B. generalnie oparta jest na spółkach działających w formie spółek komandytowych. Po przekształceniu Interii w Spółkę Komandytową będzie ona kontynuowała dotychczas prowadzoną działalność.

Po przekształceniu, zgodnie z art. 5 ustawy o PDOP, przychody z udziału w Spółce Komandytowej (Wydawnictwie) łączyć się będzie z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału — a więc z przychodami osiąganymi przez Spółkę i Komplementariusza (Wnioskodawcę). Dodatkowo z uwagi na fakt, że Spółka jest również spółką nieposiadającą osobowości prawnej, przychody przypadające na jej rzecz będą alokowane do jej wspólników — H. oraz Wnioskodawcy. Zasadę tę stosować się będzie odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Biorąc pod uwagę aktualną strukturę kapitałów własnych Wydawnictwa (zwłaszcza ujemną wartość pozycji „Kapitał z rozliczenia połączenia”), w celu uproszczenia sposobu ich prezentacji, planowane jest, aby w uchwale o przekształceniu i w umowie Spółki Komandytowej wartość wkładów została określona na poziomie dotychczasowego kapitału zakładowego pomniejszonego o pozycję bilansową „Kapitał z rozliczenia połączenia”.

W konsekwencji, po zaksięgowaniu powyższej operacji, bilans Spółki Komandytowej nie będzie już zawierał „Kapitału z rozliczenia połączenia” a jedynie Kapitał podstawowy. Wysokość Kapitału podstawowego będzie równa wysokości dotychczasowego kapitału zakładowego pomniejszonego o pozycję bilansową „Kapitał z rozliczenia połączenia”.

Wyżej opisana operacja księgowa jest prawnie dopuszczalna i nie stanowi zwrotu udziału w kapitale zakładowym Wydawnictwa, zbycia udziałów celem umorzenia czy też umorzenia udziałów lub likwidacji spółki kapitałowej. Operacja ta nie stanowi też likwidacji ani wystąpienia wspólnika ze Spółki Komandytowej. Ponadto nie wiąże się z żadną wypłatą na rzecz Wspólników / udziałowców Wydawnictwa / Spółki Komandytowej. Nie wpływa ona również na wartość majątku Wydawnictwa / Spółki Komandytowej. Jedyną zmianą jaką wprowadza opisane księgowanie jest inny sposób (uproszczony sposób) prezentowania kapitałów własnych w bilansie Wydawnictwa / Spółki Komandytowej.

Z uwagi na czysto techniczny charakter opisanej powyżej operacji księgowej, wskutek jej przeprowadzenia nie zostaną wygenerowane żadne zyski / straty. Natomiast nie można wykluczyć, że na moment przekształcenia Wydawnictwa w Spółkę Komandytową w Wydawnictwa wystąpią niepodzielone zyski — wówczas zostaną one przeniesione do Spółki Komandytowej. Kwestia wystąpienia niepodzielonych zysków oraz ich opodatkowania nie jest jednak przedmiotem niniejszego zapytania.

W związku z wyżej opisanym zdarzeniem przyszłym Spółka zadała następujące pytania:

  1. Czy określenie wkładów w Spółce Komandytowej na poziomie dotychczasowego kapitału zakładowego pomniejszonego o pozycję bilansową „Kapitał z rozliczenia połączenia”, spowoduje opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie Wnioskodawcy...
  2. Czy określenie wkładów w Spółce Komandytowej na poziomie dotychczasowego kapitału zakładowego pomniejszonego o pozycję bilansową „Kapitał z rozliczenia połączenia”, będzie miało wpływ na wartość początkową aktywów ustaloną dla celów amortyzacji podatkowej w Spółce Komandytowej w wysokości ich, wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przez Wydawnictwo (podmiot przekształcony)...
  3. Czy określenie wkładów w Spółce Komandytowej na poziomie dotychczasowego kapitału zakładowego pomniejszonego o pozycję bilansową „Kapitał z rozliczenia połączenia”, będzie miało wpływ na wysokość odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Ad. 1)

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że określenie wkładów w Spółce Komandytowej na poziomie dotychczasowego kapitału zakładowego pomniejszonego o pozycję bilansową „Kapitał z rozliczenia połączenia”, nie spowoduje opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie Wnioskodawcy.

Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego na podstawie art. 44c UoR w związku z art. 44d UoR, wniesienie aportem Przedsiębiorstwa zostało rozliczone tzw. metodą łączenia udziałów. W konsekwencji składniki majątkowe wchodzące w skład Przedsiębiorstwa (tj. środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne Spółki przekazywane w ramach Przedsiębiorstwa) zostały ujęte w bilansie Wydawnictwa według ich wartości wynikających z bilansu rachunkowego Spółki (podmiotu wnoszącego aport), które są niższe od wartości rynkowej ww. aktywów. Dla zobrazowania wyżej opisanego ujęcia dla przykładu załóżmy, że wartość bilansowa aktywów wchodzących w skład Przedsiębiorstwa wykazana w bilansie Spółki (wnoszącej aport) wynosiła 40 jednostek. Z kolei samo Przedsiębiorstwo zostało wycenione przez rzeczoznawcę na 100 jednostek. Dla uproszczenia przykładu przyjmijmy, że wartość bilansowa zobowiązań wchodzących w skład Przedsiębiorstwa wynosi 0. W dacie aportu Przedsiębiorstwa do Wydawnictwa kapitał zakładowy Wydawnictwa został podwyższony o 100 jednostek (ponieważ przedmiot aportu w całości został przekazany na pokrycie kapitału zakładowego Wydawnictwa). Z uwagi na zastosowanie metody łączenia udziałów w bilansie Wydawnictwa wykazano po stronie aktywów 40 jednostek. Oznacza to, że po stronie aktywów Wydawnictwa wykazało 40 jednostek (aktywa), zaś po stronie pasywów — 100 jednostek (kapitał zakładowy po aporcie).

Zgodnie z metodą łączenia udziałów w celu zbilansowania strony aktywów i pasywów konieczne było wykazanie w bilansie Wydawnictwa różnicy pomiędzy wartością bilansową aktywów wchodzących w skład Przedsiębiorstwa (przeniesioną ze Spółki wnoszącej aport) a wartością rynkową Przedsiębiorstwa. Różnica ta — będąca wartością ujemną - znalazła odzwierciedlenie w utworzonej w ramach kapitałów własnych Wydawnictwa dodatkowej pozycji bilansu „Kapitał z rozliczenia połączenia”.

Stosując ww. przykład w bilansie Wydawnictwa wykazano po stronie aktywów 40 jednostek, po stronie pasywów kapitał zakładowy 100 jednostek oraz dodatkowo po stronie pasywów — pozycję bilansującą - kapitał z rozliczenia połączenia (-60) jednostek. Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego w trakcie przekształcenia Wydawnictwa w Spółkę Komandytową wspólnicy Wydawnictwa planują żeby w uchwale o przekształceniu i w umowie Spółki Komandytowej wartość wkładów została określona na poziomie dotychczasowego kapitału zakładowego Wydawnictwa pomniejszonego o pozycję bilansową „Kapitał z rozliczenia połączenia”.

W konsekwencji, po zaksięgowaniu powyższej operacji, bilans Spółki Komandytowej nie będzie już zawierał „Kapitału z rozliczenia połączenia” a jedynie Kapitał podstawowy. Wysokość Kapitału podstawowego będzie równa wysokości dotychczasowego kapitału zakładowego pomniejszonego o pozycję bilansową „Kapitał z rozliczenia połączenia. W omawianym przykładzie po przekształceniu w bilansie Wydawnictwa / Spółki Komandytowej wykazane zostanie po stronie pasywów 40 jednostek jako Kapitał Podstawowy.

Operacja ta ma na celu uproszczenie sposobu prezentacji kapitałów własnych Spółki Komandytowej. Z perspektywy księgowej tego typu działanie będzie stanowiło operację o charakterze czysto technicznym i nie będzie się wiązało z powstaniem jakiegokolwiek zysku księgowego / kwot do wypłaty.

W opinii Wnioskodawcy opisana operacja księgowa (prezentacja kapitałów własnych Spółki Komandytowej) nie wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych dla Wnioskodawcy.

Zgodnie z zasadą generalną wyrażoną w art. 12 ust. 1 ustawy o PDOP przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W doktrynie i piśmiennictwie organów nie budzi wątpliwości pogląd, iż przez otrzymanie należy rozumieć zasadniczo wręczenie czy wydanie środków pieniężnych i innych wartości stanowiących przychód. Natomiast postawienie ich do dyspozycji oznacza udostępnienie ich podatnikowi w taki sposób, że może on tymi środkami sam rozporządzać. Ustawodawca zdecydował więc o opodatkowaniu podatkiem dochodowym tylko realnych przysporzeń i to przysporzeń o charakterze definitywnym.

W niniejszej sprawie żadna jednak z tych sytuacji nie wystąpi, gdyż żaden ze Wspólników w związku z opisaną powyżej operacją określania wartości wkładów w Spółce Komandytowej nie otrzyma jakichkolwiek wartości majątkowych.

Również przepisy szczególne nie przewidują opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych opisanego powyżej ujęcia wkładu w Spółce Komandytowej:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o POOP w przypadku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową dochodem (przychodem) wspólników może być wartość niepodzielonych zysków spółki kapitałowej. W opisywanym stanie faktycznym ujęcie wkładu w wartości kapitału zakładowego pomniejszonego o ujemną pozycję bilansową z pewnością nie może zostać zakwalifikowane jako niepodzielony zysk.

Operacja polegająca na uproszczeniu sposobu prezentacji kapitałów własnych spółki (a więc określenie wartości wkładów w Spółce Komandytowej na poziomie dotychczasowego kapitału zakładowego pomniejszonego o pozycję bilansową Kapitał z rozliczenia połączenia) nie stanowi również zwrotu udziału w spółce kapitałowej, nie jest związana z odpłatnym zbyciem udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. W konsekwencji nie ma podstawy do określenia przychodu w oparciu o art. 12 ust 4 pkt 3 ustawy o PDOP.

Określenie wkładu w Spółce Komandytowej w wartości kapitału zakładowego przekształcanego podmiotu pomniejszonego o ujemną pozycję bilansową nie może zostać również zakwalifikowane jako likwidacja czy też wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej, a więc jedynych operacji związanych ze spółką komandytową, które w świetle obowiązującego brzmienia przepisów podatkowych, w szczególności art. 12 ust 4 pkt 3a-3c ustawy o PDOP, mogą się wiązać z powstaniem przychodu do opodatkowania, a w konsekwencji obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o PDOP.

Z uzasadnienia do ustawy zmieniającej z dniem 1 stycznia 2011 r. ustawy podatkowe ( w tym ustawę o PDOP) jednoznacznie wynika, że intencją ustawodawcy było, aby w przypadku spółek niebędących osobami prawnymi opodatkowaniu podlegała wyłącznie ich likwidacja oraz wystąpienie wspólnika z takiej spółki. „Projektowane zmiany odnoszą się do podatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej oraz posiadających udziały (akcje) w spółkach osobowych prawa handlowego. (...) Projektowane zmiany w ustawie PIT oraz ustawie CIT mają na celu wyeliminowanie problemów interpretacyjnych związanych z brakiem precyzyjnych przepisów regulujących zasady opodatkowania dochodów osiąganych przez wspólników spółek niebędących osobami prawnymi. (...)

W związku z powyższym, proponuje się uregulowanie zarówno w ustawie PIT jak i ustawie CIT:

  1. skutków podatkowych wniesienia wkładu do spółki niebędącej osobą prawną;
  2. zasad wyceny i amortyzacji składników majątkowych wniesionych do spółki niebędącej osobą prawną;
  3. zasad ustalania kosztów przy zbyciu przedmiotu wkładu;
  4. skutków podatkowych likwidacji spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpienia wspólnika z takiej spółki;
  5. zasad amortyzacji składników majątkowych w przypadku przekształcenia spółki niebędącej osobą prawną w kapitałową i kapitałowej w spółkę niebędącą osobą prawną.” (str. 18-19 uzasadnienia do ustawy zmieniającej, nr druku: 3500, dalej: Uzasadnienie)

W konsekwencji, zgodnie z brzmieniem znowelizowanych przepisów, opodatkowaniu podlega obecnie wyłącznie likwidacja spółki osobowej oraz wystąpienie wspólnika z takiej spółki. Tak jak wskazywano powyżej określenie wkładów w spółce przekształcanej na poziomie dotychczasowego kapitału zakładowego pomniejszonego o pozycję bilansową „Kapitał z rozliczenia połączenia” nie stanowi likwidacji ani wystąpienia wspólnika ze Spółki Komandytowej. Wobec powyższego, Wnioskodawca uznaje swoje stanowisko, że opisana operacja księgowa nie wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych dla Wnioskodawcy, za uzasadnione i zasługujące na uwzględnienie.

Ad. 2)

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że określenie wkładów w Spółce Komandytowej na poziomie dotychczasowego kapitału zakładowego pomniejszonego o pozycję bilansową „Kapitał z rozliczenia połączenia”, nie będzie miało wpływu na wartość początkową aktywów ustaloną dla celów amortyzacji podatkowej w Spółce Komandytowej w wysokości ich wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przez Wydawnictwo (podmiot przekształcony).

Co do zasady, zgodnie z art. 16g ust 9 ustawy o PDOP, w razie przekształcenia formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o PDOP, podmiotu przekształcanego, połączonego albo podzielonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi.

W konsekwencji Spółka Komandytowa w momencie przekształcenia ustali wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Wydawnictwa przed przekształceniem.

Natomiast zgodnie z art. 16h ust. 3 podmioty, o których mowa w art. 16g ust. 9, powstałe z przekształcenia, podziału, z zastrzeżeniem ust. 5, albo połączenia podmiotów oraz podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek tych zdarzeń, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony, podzielony, połączony, z uwzględnieniem art. 16i ust. 2-7. Wobec powyższego, w Spółce Komandytowej odpisy amortyzacyjne powinny być dokonywane z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuacji metody amortyzacji przyjętej przez Wydawnictwo, z uwzględnieniem art. 16i ust. 2-7 (przepisy dotyczące podwyższania (obniżania stawek amortyzacyjnych). Fakt, iż w trakcie przekształcenia w Spółkę Komandytową wkłady w spółce przekształcanej zostaną określone na poziomie dotychczasowego kapitału zakładowego pomniejszonego o pozycję bilansową „Kapitał z rozliczenia połączenia”, pozostaje bez wpływu na wartość początkową ustaloną przez Wydawnictwo.

Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych będzie nadal stanowiła podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych stanowiących na podstawie art. 5 UPDOP koszt uzyskania przychodu wspólników Spółki Komandytowej, w tym Wnioskodawcy, niezależnie od sposobu określenia wkładu Wspólników

Ad. 3)

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że określenie wkładów w Spółce Komandytowej na poziomie dotychczasowego kapitału zakładowego pomniejszonego o pozycję bilansową „Kapitał z rozliczenia połączenia”, nie będzie miało wpływu na wysokość odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy.

Co do zasady, zgodnie z art. 16g ust. 9 ustawy o PDOP, w razie przekształcenia formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, dokonywanych na podstawie odrębnych, przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o PDOP, podmiotu przekształcanego, połączonego albo podzielonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi.

W konsekwencji Spółka Komandytowa w momencie przekształcenia ustali wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Wydawnictwa przed przekształceniem. Natomiast zgodnie z art. 16h ust. 3 podmioty, o których mowa w art. 16g ust. 9, powstałe z przekształcenia, podziału, z zastrzeżeniem ust. 5, albo połączenia podmiotów oraz podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek tych zdarzeń, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony, podzielony, połączony, z uwzględnieniem art. 16i ust. 2-7. Wobec powyższego, w Spółce Komandytowej odpisy amortyzacyjne powinny być dokonywane z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuacji metody amortyzacji przyjętej przez Wydawnictwo, z uwzględnieniem art. 16i ust. 2-7 (przepisy dotyczące podwyższania / obniżania stawek amortyzacyjnych).

Fakt, iż w trakcie przekształcenia w Spółkę Komandytową wkłady w spółce przekształcanej zostaną określone na poziomie dotychczasowego kapitału zakładowego pomniejszonego o pozycję bilansową „Kapitał z rozliczenia połączenia”, pozostaje bez wpływu na wartość początkową ustaloną przez Wydawnictwo.

Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych będzie nadal stanowiła podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych stanowiących na podstawie art. 5 UPDOP koszt uzyskania przychodu wspólników Spółki Komandytowej, w tym Wnioskodawcy, niezależnie od sposobu określenia wkładu Wspólników.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj