Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-1222/11/TK
z 6 marca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-1222/11/TK
Data
2012.03.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek liniowy
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
wspólnik


Istota interpretacji
Czy działając jako wspólnik spółki komandytowej i osiągając za jej pośrednictwem dochody z pozarolniczej działalności ma Pan prawo korzystać z formy opodatkowania dochodów osiąganych z pośrednictwem tej spółki na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. według 19% stawki liniowej?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2011 r. (data wpływu 8 grudnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 8 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Jest Pan zatrudniony w ramach umowy o pracę w firmie o statusie osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. W najbliższym czasie planowane jest zawiązanie spółki komandytowej, gdzie obecna firma zostanie wniesiona aportem jako zorganizowane przedsiębiorstwo przez jej obecnego właściciela – w przyszłości komandytariusza I i przestanie tym samym istnieć. Pan planuje wnieść udział pieniężny i będzie drugim komandytariuszem (komandytariusz II). Komplementariuszem ma być spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w której będzie czterech udziałowców – obaj komandytariusze oraz dwie inne osoby. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma zostać dopiero założona. Planowane jest, aby Pan pełnił rolę prezesa zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będącej komplementariuszem bez wiązania się ze spółką umową o pracę.

Pana zakres czynności prezesa w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (komplementariusza) oraz w spółce komandytowej będzie inny niż aktualnie wykonywany w obecnej firmie – osoba fizyczna prowadząca działalność, która to przestanie istnieć wraz z otwarciem spółki komandytowej. Będąc wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – komplementariusza spółki komandytowej – w razie przyznania – będzie Pan pobierał dywidendę od przychodów z kapitałów pieniężnych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy działając jako wspólnik spółki komandytowej i osiągając za jej pośrednictwem dochody z pozarolniczej działalności ma Pan prawo korzystać z formy opodatkowania dochodów osiąganych z pośrednictwem tej spółki na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. według 19% stawki liniowej...


Pana zdaniem, działając jako wspólnik (komandytariusz II) spółki komandytowej i osiągając za jej pośrednictwem dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej ma Pan prawo korzystać z formy opodatkowania dochodu) osiąganych za pośrednictwem tej spółki na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. według 19% stawi liniowej.

Uważa Pan, że ograniczenie odnośnie możliwości stosowania rozliczenia na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określone w art. 9a ust. 3 nie dotyczy Pana osoby w związku z brakiem występowania tego typu zależności.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z przepisem art. 9a ust. 2 ww. ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Na podstawie art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Deklarując wybór 19% podatku liniowego podatnik musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Zgodnie z art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:


  1. uchylony
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym


  • w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.


Z treści cytowanych powyżej przepisów wynika, iż możliwości wyboru sposobu opodatkowania stawką wynikającą z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozbawieni zostali ci podatnicy, którzy w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskują przychody z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał lub wykonuje na rzecz tegoż pracodawcy w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Dla możliwości wyboru opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy nie stanowi natomiast przeszkody fakt świadczenia na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy innych usług, które nie odpowiadają czynnościom wykonywanym przez podatnika w ramach stosunku pracy.

Stosownie do artykułu 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału), oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy).

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, iż jest Pan zatrudniony w ramach umowy o pracę w firmie o statusie osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. W najbliższym czasie planowane jest zawiązanie spółki komandytowej, gdzie obecna firma zostanie wniesiona aportem jako zorganizowane przedsiębiorstwo przez jej obecnego właściciela – w przyszłości komandytariusza I i przestanie tym samym istnieć. Pan planuje wnieść udział pieniężny i będzie drugim komandytariuszem (komandytariusz II). Komplementariuszem ma być spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w której będzie czterech udziałowców – obaj komandytariusze oraz dwie inne osoby. Planowane jest, aby Pan pełnił rolę prezesa zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będącej komplementariuszem bez wiązania się ze spółką umową o pracę.

Pana zakres czynności prezesa w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (komplementariusza) oraz w spółce komandytowej będzie inny niż aktualnie wykonywany w obecnej firmie, która przestanie istnieć wraz z otwarciem spółki komandytowej.

W przedmiotowej sprawie należy zauważyć, że zgodnie z przedstawionym zdarzaniem przyszłym z momentem wniesienia przedsiębiorstwa osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, w którym jest Pan zatrudniony do spółki komandytowej przestanie ono istnieć. Dotychczasowy właściciel przedsiębiorstwa oraz Pan staną się udziałowcami (komandytariuszami) nowoutworzonej spółki komandytowej, których dochody, uzyskiwane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej, opodatkowane będą zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z cytowanym przepisem art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z możliwości skorzystania z opodatkowania według stawki 19% zostali wyłączeni ci podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał lub wykonuje na rzecz tegoż pracodawcy w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

W złożonym wniosku Wnioskodawca podkreśla, iż będzie wspólnikiem nowoutworzonej spółki komandytowej, która zostanie założona. Ponadto będzie prezesem zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która będzie komplementariuszem spółki osobowej. Jak wskazano w treści wniosku zakres czynności prezesa w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (komplemetariusza) oraz w spółce komandytowej będzie inny niż aktualnie wykonywany w ramach umowy o pracę.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, iż taka sytuacja nie mieści się w dyspozycji art. 9a ust 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uczestnicząc w zysku spółki osobowej (jako jej wspólnik) nie będzie Pan bowiem świadczył usług na rzecz byłego pracodawcy. Na możliwość wyboru tej formy opodatkowania nie będzie miała również wypływu pełniona funkcja prezesa zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wobec powyższego, uzyskiwane przez Pana dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w ramach spółki komandytowej mogą być opodatkowane według zasad określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. 19% „podatkiem liniowym”, jeśli w terminie złoży Pan stosowne oświadczenie, o którym mowa w cytowanym art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz pod warunkiem, że przesłanka z art. 9a ust. 3 ustawy nie zachodzi w odniesieniu do drugiego komplementariusza spółki komandytowej.

Należy przy tym zastrzec, iż przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania interpretacji indywidualnej przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj