Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/4512-222/16-4/IGo
z 4 maja 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 8 marca 2016 r. (data wpływu 14 marca 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 kwietnia 2016 r. (data wpływu 27 kwietnia 2016 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 21 kwietnia 2016 r. (skutecznie doręczone w dniu 25 kwietnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT aportu przedsiębiorstwa do spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 14 marca 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT aportu przedsiębiorstwa do spółki. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 25 kwietnia 2016 r., złożonym w dniu 25 kwietnia 2016 r. (data wpływu 27 kwietnia 2016 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 21 kwietnia 2016 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Wnioskodawca (dalej również jako „Spółka”) jest spółką kapitałową mającą siedzibę na terytorium Polski. W Spółce ma dojść do podwyższenia kapitału zakładowego, w wyniku którego dojdzie do emisji nowych udziałów (dalej „Nowe Udziały”). Nowe Udziały zostaną objęte przez spółkę kapitałową z siedzibą w innym niż Polska kraju należącym do Unii Europejskiej (dalej „Nowy Wspólnik”). Nowy Wspólnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m. in. udzielania licencji na prawo ochronne do znaku towarowego, inwestowania w papiery wartościowe oraz udzielania pożyczek.

Nowe Udziały zostaną objęte przez Nowego Wspólnika w zamian za wkład niepieniężny w postaci zespołu niematerialnych i materialnych składników majątku należących obecnie do Nowego Wspólnika, w skład którego wejdą: prawo ochronne na znak towarowy, umowa licencyjna na korzystanie ze znaku towarowego ze spółką z siedzibą na terytorium Polski inną niż Wnioskodawca, papiery wartościowe (akcje oraz obligacje), wierzytelności z tytułu umowy licencyjnej, wierzytelność z tytułu umowy pożyczki, środki pieniężne, księgi rachunkowe Nowej Spółki, umowy rachunków bankowych, z zastrzeżeniem wyrażenia zgody przez banki na cesję praw i obowiązków z tych rachunków na Spółkę (dalej „Wkład Niepieniężny”). W związku z wniesieniem Wkładu Niepieniężnego do Spółki, przeniesienie umów rachunków bankowych z Nowego Wspólnika na Spółkę będzie uzależnione od zgody banków prowadzących te rachunki. Nawet, jeśli bank lub banki nie wyrażą zgody w tym zakresie, środki pieniężne Nowego Wspólnika zostaną wniesione do Spółki w ramach Wkładu Niepieniężnego i zostaną przelane na rachunek lub rachunki bankowe posiadane przez Spółkę.

Wniesienie Wkładu Niepieniężnego przez Nowego Wspólnika do Spółki będzie oznaczać zakończenie dotychczasowej działalności prowadzonej przez Nowego Wspólnika i kontynuowanie tej działalności przez Spółkę. Nowy Wspólnik będzie jedynie wspólnikiem Spółki i nie będzie prowadzić innej działalności. Wkład Niepieniężny zostanie w całości wniesiony na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego Spółki (wartość Wkładu Niepieniężnego będzie odpowiadać wartości nominalnej Nowych Udziałów) albo w części zostanie wniesiony na pokrycie kapitału zapasowego Spółki jako tzw. agio (wartość Wkładu Niepieniężnego będzie wyższa niż wartość nominalna Nowych Udziałów).

W piśmie uzupełniającym Strona podaje, że w ocenie Wnioskodawcy, Wnioskodawca w sposób wyczerpujący przedstawił opis zdarzenia przyszłego wskazując jakie aktywa będą przedmiotem wkładu niepieniężnego, w zamian za który zostaną objęte przez Nowego Wspólnika udziały Wnioskodawcy wydane w ramach nowej emisji. Przedmiotem wkładu niepieniężnego będą: prawo ochronne na znak towarowy, umowa licencyjna na korzystanie ze znaku towarowego ze spółką z siedzibą na terytorium Polski inną niż Wnioskodawca, papiery wartościowe (akcje oraz obligacje), wierzytelności z tytułu umowy licencyjnej, wierzytelność z tytułu umowy pożyczki, środki pieniężne, księgi rachunkowe Nowej Spółki, umowy rachunków bankowych, z zastrzeżeniem wyrażenia zgody przez banki na cesję praw i obowiązków z tych rachunków na Spółkę. W związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego do Spółki, przeniesienie umów rachunków bankowych z Nowego Wspólnika na Spółkę będzie uzależnione od zgody banków prowadzących te rachunki.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania, ostatecznie sformułowane w piśmie z dnia 25 kwietnia 2016 r.:


  1. Czy do czynności wniesienia Wkładu Niepieniężnego w celu pokrycia udziałów Spółki utworzonych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki będzie miał zastosowanie przepis art. 6 pkt 1 ustawy o VAT w przypadku gdy bank nie wyrazi zgody na cesję praw i obowiązków wynikających z umowy rachunku bankowego i czy w związku z tym będą ciążyły na Spółce jakiekolwiek obowiązki w podatku VAT, w szczególności z tytułu nabycia usługi przeniesienia praw do znaku towarowego od Nowego Wspólnika?
  2. Czy do czynności wniesienia Wkładu Niepieniężnego w celu pokrycia udziałów Spółki utworzonych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki będzie miał zastosowanie przepis art. 6 pkt 1 ustawy o VAT w przypadku gdy bank wyrazi zgody na cesję praw i obowiązków wynikających z umowy rachunku bankowego i czy w związku z tym będą ciążyły na Spółce jakiekolwiek obowiązki w podatku VAT, w szczególności z tytułu nabycia usługi przeniesienia praw do znaku towarowego od Nowego Wspólnika?

Stanowisko Wnioskodawcy przyporządkowane do przeformułowanych pytań:


Zdaniem Wnioskodawcy przepis art. 6 pkt 1 ustawy o VAT będzie miał zastosowanie do czynności wniesienia Wkładu Niepieniężnego w celu pokrycia udziałów Spółki utworzonych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego Wnioskodawcy, a tym samym na Spółce nie będą ciążyły żadne obowiązki w podatku VAT z tytułu nabycia Wkładu Niepieniężnego.


Uzasadnienie Wnioskodawcy:


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej jest świadczeniem usługi podlegającym opodatkowaniu VAT (art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). W przypadku gdy usługodawca posiada siedzibę poza terytorium Polski, podatnikiem z tytułu nabycia takiej usługi jest, co do zasady, usługobiorca będący podatnikiem VAT, tzw. import usługi (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).

Z kolei przepis art. 6 ustawy o VAT zawiera katalog zdarzeń wyłączonych od opodatkowania - zgodnie z tym przepisem, ustawy o VAT nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Oznacza to, że jeżeli Wkład Niepieniężny stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, to nabycie Wkładu Niepieniężnego przez Spółkę jest poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT.

Przepisy ustawy o VAT nie zawierają definicji przedsiębiorstwa. W związku z powyższym należy odwołać się do definicji przedsiębiorstwa znajdującej się w przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z przepisem art. 551 Kodeksu cywilnego: „Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności: (1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa); (2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości; (3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych; (4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne; (5) koncesje, licencje i zezwolenia; (6) patenty i inne prawa własności przemysłowej; (7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne; (8) tajemnice przedsiębiorstwa; (9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 10 listopada 2011 r. (sygn. C-444/10) wskazane jest, że „Stwierdzenie, iż nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części w rozumieniu art. 5 ust. 8 szóstej dyrektywy 77/388 w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych, wymaga, by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej”.

Innymi słowy nabyte składniki majątku powinny stanowić minimum środków do kontynuowania działalności realizowanej przed ich zbyciem. Zorganizowany zespół składników majątku nie musi wyczerpywać wszystkich elementów wskazanych w przepisie art. 551 Kodeksu cywilnego, gdyż katalog ten jest katalogiem otwartym. Stanowisko takie prezentowane jest w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 8 kwietnia 2003 r. (sygn. IV CKN 51/01), w którym stwierdza on, że: „Dla oceny, że doszło do wniesienia przedsiębiorstwa jako aportu do spółki z o.o., nie jest konieczne ani decydujące stwierdzenie w akcie aportu, iż przedmiot aportu wyczerpuje wszystkie składniki przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 k.c. Przedmiot wkładu musi być określony w umowie o wniesieniu aportu. (...) Jednakże nawet wyłączenie niektórych składników nie uniemożliwia przyjęcia, że doszło do zbycia (wniesienia jako aportu) przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 k.c., jeśli na nabywcę przeszło to minimum dóbr materialnych i niematerialnych oraz środków i sposobów, jakie konieczne są do podjęcia przez niego takiej działalności gospodarczej, jaką prowadził zbywca”. Tym samym wyłączenie niektórych składników nie może powodować utraty przez zespół składników przymiotu przedsiębiorstwa, jeżeli możliwe jest prowadzenie przy pomocy nabytych składników działalności gospodarczej w tym samym zakresie co poprzednik.

Należy też zwrócić uwagę, że wyłączenie niektórych elementów ze zorganizowanego zespołu składników majątku może być spowodowane działaniem osób trzecich, czyli np. wierzycieli, którzy mogą nie wyrazić zgody na cesję praw i obowiązków z umów zawartych w ramach przedsiębiorstwa zbywającego.

Z powyższych względów, zdaniem Wnioskodawcy, Wkład Niepieniężny będzie stanowił przedsiębiorstwo dla celów ustawy o VAT. Nowa Spółka nie będzie więc obowiązana do rozpoznawania tzw. importu usługi dla celów VAT w związku z nabyciem Wkładu Niepieniężnego. Innymi słowy, nabycie Wkładu Niepieniężnego będzie dla Spółki neutralne w zakresie VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


W myśl art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.


Przepisy ustawy nie definiują terminu „przedsiębiorstwo”. Definicję taką zawiera ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121 ze zm.). Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.


Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Składniki materialne i niematerialne, wchodzące w skład przedsiębiorstwa, powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Należy tu wskazać również art. 552 Kodeksu cywilnego, w którym ustawodawca wprowadza zasadę, że czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Wobec powyższego, przedsiębiorstwem w rozumieniu Kodeksu cywilnego jest takie przedsiębiorstwo, które jest zorganizowane i wyposażone w składniki zapewniające realizowanie celów gospodarczych, jest samodzielnym podmiotem prawa funkcjonującym w obrocie gospodarczym.

Z treści wniosku wynika, że u Wnioskodawcy ma dojść do podwyższenia kapitału zakładowego, w wyniku którego dojdzie do emisji nowych udziałów. Nowe Udziały zostaną objęte przez spółkę kapitałową z siedzibą w innym niż Polska kraju należącym do Unii Europejskiej (dalej „Nowy Wspólnik”). Nowy Wspólnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m. in. udzielania licencji na prawo ochronne do znaku towarowego, inwestowania w papiery wartościowe oraz udzielania pożyczek.

Nowe Udziały zostaną objęte przez Nowego Wspólnika w zamian za wkład niepieniężny w postaci zespołu niematerialnych i materialnych składników majątku należących obecnie do Nowego Wspólnika, w skład którego wejdą: prawo ochronne na znak towarowy, umowa licencyjna na korzystanie ze znaku towarowego ze spółką z siedzibą na terytorium Polski inną niż Wnioskodawca, papiery wartościowe (akcje oraz obligacje), wierzytelności z tytułu umowy licencyjnej, wierzytelność z tytułu umowy pożyczki, środki pieniężne, księgi rachunkowe Nowej Spółki, umowy rachunków bankowych, z zastrzeżeniem wyrażenia zgody przez banki na cesję praw i obowiązków z tych rachunków na Spółkę (dalej „Wkład Niepieniężny”). W związku z wniesieniem Wkładu Niepieniężnego do Spółki, przeniesienie umów rachunków bankowych z Nowego Wspólnika na Spółkę będzie uzależnione od zgody banków prowadzących te rachunki. Nawet, jeśli bank lub banki nie wyrażą zgody w tym zakresie, środki pieniężne Nowego Wspólnika zostanę wniesione do Spółki w ramach Wkładu Niepieniężnego i zostaną przelane na rachunek lub rachunki bankowe posiadane przez Spółkę.

Wniesienie Wkładu Niepieniężnego przez Nowego Wspólnika do Spółki będzie oznaczać zakończenie dotychczasowej działalności prowadzonej przez Nowego Wspólnika i kontynuowanie tej działalności przez Spółkę. Nowy Wspólnik będzie jedynie wspólnikiem Spółki i nie będzie prowadzić innej działalności.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą tego, czy Wkład Niepieniężny stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów ustawy o VAT w przypadku gdy bank nie wyrazi zgody na cesję praw i obowiązków wynikających z umowy rachunku bankowego jak i gdy bank wyrazi taką zgodę i czy w związku z tym będą ciężyły na Spółce jakiekolwiek obowiązki w podatku VAT.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 27 listopada 2003 r. sprawa C-497/01, Zita Modes Sarl stwierdził, że celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie – nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu – do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jego bezpośredniej likwidacji i sprzedaży zapasów.

Ze zdarzenia przyszłego wynika, że wniesiony wkład niepieniężny obejmuje wszystkie składniki niematerialne i materialne Nowego Wspólnika. Wniesienie Wkładu Niepieniężnego przez Nowego Wspólnika do Spółki będzie oznaczać zakończenie dotychczasowej działalności prowadzonej przez Nowego Wspólnika i kontynuowanie tej działalności przez Spółkę. Zatem nawet jeśli bank nie wyrazi zgody na przeniesienie umów rachunków bankowych z Nowego Wspólnika na Spółkę, czego skutkiem będzie, że środki pieniężne Nowego Wspólnika zostaną wniesione do Spółki w ramach Wkładu Niepieniężnego i zostaną przelane na rachunek lub rachunki bankowe posiadane przez Spółkę, to nie będzie to powodem dla stwierdzenia, że nie mamy do czynienia z wniesieniem przedsiębiorstwa. Najistotniejsze jest, że środki pieniężne (bez względu czy z posiadanym kontem czy na nowo utworzone) zostaną wniesione do Spółki.

Zatem wnoszony do Spółki wkład niepieniężny stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów ustawy o VAT zarówno w przypadku gdy bank nie wyrazi zgody na cesję praw i obowiązków wynikających z umowy rachunku bankowego, jak i w przypadku gdy bank wyrazi zgodę na cesję praw i obowiązków wynikających z umowy rachunku bankowego.

Tym samym, analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści przywołanych przepisów przy uwzględnieniu orzecznictwa TSUE prowadzi do wniosku, że w przedmiotowej sprawie przekazanie aportem przedsiębiorstwa do spółki, w przypadku gdy spełnia ono warunki określone w art. 551 Kodeksu cywilnego, wyłączone jest spod działania ustawy o VAT jako czynność niepodlegająca przepisom ustawy, zgodnie z art. 6 pkt 1 ww. ustawy. W związku z tym na Spółce nie będą ciążyły jakiekolwiek obowiązki w podatku VAT w związku z dokonaną transakcją.


W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj