Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
1061-IPTPP1.4512.177.2016.2.MW
z 27 kwietnia 2016 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 9 marca 2016r. (data wpływu 15 marca 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 kwietnia 2016r. (data wpływu 25 kwietnia 2016r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 marca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • braku opodatkowania podatkiem VAT darowizny autorskich praw majątkowych
  • ustalenia podstawy opodatkowania.

Wniosek został uzupełniony w dniu 25 kwietnia 2016r. w zakresie doprecyzowania opisu sprawy, przedmiotu wniosku oraz uiszczenia dodatkowej opłaty.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku).

Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej posługuje się autorskim prawem majątkowym w postaci logo słowno-graficznego. Logo to nie zostało zarejestrowane, jako znak towarowy, jest chronione jako prawo autorskie (osobiste i majątkowe). Logo zostało opracowane na zlecenie Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni poniosła wydatki związane z jego opracowaniem oraz przeniesieniem na nią autorskich praw majątkowych do tego logo.

W zakresie prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni współpracuje również z inną osobą prowadzącą działalność w zakresie świadczenia usług tego samego rodzaju. Osoba ta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej również wykorzystuje posiadane przez Wnioskodawczynię logo.

Obecnie planowane jest połączenie tych działalności gospodarczych. W tym celu ma zostać utworzona spółka osobowa prawa handlowego (jawna, partnerska lub komandytowa). Po założeniu spółki, Wnioskodawczyni jako osoba posiadająca logo, pod którym prowadzi działalność gospodarczą, planuje dokonać darowizny tego logo w postaci autorskich praw majątkowych, na rzecz utworzonej spółki. Pozwoli to spółce, w której uczestniczyć będzie Wnioskodawczyni oraz obecnie współpracująca z nią osoba, na posługiwanie się w prowadzonej działalności logo słowno- graficznym charakterystycznym dla jej świadczonych usług.

Wnioskodawczyni jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Wydatki związane z opracowaniem logo oraz przeniesieniem na Wnioskodawczynię autorskich praw majątkowych do tego logo stanowią całkowitą kwotę poniesionych wydatków na wytworzenie tego logo.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

  1. Czy darowizna autorskich praw majątkowych do logo słowno-graficznego na rzecz spółki osobowej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
  2. W przypadku odpowiedzi twierdzącej na pytanie 1, co stanowić będzie podstawę opodatkowania w przypadku darowizny autorskich praw majątkowych do logo słowno-graficznego na rzecz spółki osobowej?

Zdaniem Wnioskodawczyni, w przypadku przyjęcia, iż dokonana darowizna będzie podlegała opodatkowaniu VAT - podstawą opodatkowania będą wydatki poniesione przez Wnioskodawczynię na opracowanie logo i uzyskanie autorskich praw majątkowych.

Zgodnie z art. 29a ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), w przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 8 ust. 2, podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika.

Zgodnie z cytowanym przepisem, podstawą opodatkowania nieodpłatnego świadczenia tych usług jest koszt tych usług poniesiony przez podatnika. Ustawa o podatku od towarów i usług nie precyzuje, co należy rozumieć pod pojęciem „kosztu świadczenia usługi”. Stosując wykładnię celowościową wskazanego przepisu należy uznać, iż podstawą opodatkowania nieodpłatnego świadczenia omawianego przepisu powinna być jak najbliższa rzeczywistemu kosztowi jej wyświadczenia (por. Jerzy Martini, Przemysław Skorupa, Marcin Wojda, VAT 2010. Komentarz, wyd. Ch. Beck, Warszawa 2010). Biorąc powyższe stanowisko pod uwagę należy przyjąć, że w przypadku świadczenia usług objętych normą art. 8 ust. 2 ustawy o VAT istotny jest faktycznie poniesiony koszt świadczenia usług, a nie cena rynkowa danej usługi.

W ocenie Wnioskodawczyni, ustalając podstawę opodatkowania usługi polegającej na nieodpłatnym przekazaniu praw autorskich majątkowych na rzecz spółki osobowej, należy wziąć pod uwagę koszty faktyczne poniesione przez Wnioskodawczynię w celu wytworzenia logo słowno-graficznego, tj. w niniejszym stanie faktycznym wydatki dla grafika, który opracował to logo i przeniósł na Wnioskodawczynię autorskie prawa majątkowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

W zakresie pytania nr 1 tut. Organ wydał interpretację nr 1061-IPTPP1.4512.114.2016.2.MW, w której uznał, że przedmiotowa darowizna autorskiego prawa majątkowego do logo słowno-graficznego na rzecz spółki będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy.

Zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Stosownie do art. 29a ust. 5 ww. ustawy w przypadku świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2, podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika.

Art. 29a ust. 6 pkt 1 stanowi, że podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku.

Należy zauważyć, że ustawodawca nie określił w sposób precyzyjny, jakiego rodzaju koszty mogą zostać uznane za poniesione przez podatnika w związku ze świadczeniem nieodpłatnie usług. Nie ulega jednak wątpliwości, że chodzi tu o koszty rzeczywiście poniesione w związku ze świadczoną usługą, tzn. takiego rodzaju koszty, bez poniesienia których wykonanie usługi byłoby niemożliwe. Przy czym, należy przyjąć, że podstawa opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług powinna być jak najbliższa rzeczywistemu kosztowi jej wyświadczenia.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawczyni, prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, zamierza dokonać darowizny autorskiego prawa majątkowego w postaci logo słowno-graficznego na rzecz odrębnego podatnika - utworzonej spółki osobowej prawa handlowego, w której będzie wspólnikiem. Wnioskodawczyni poniosła wydatki związane z jego opracowaniem oraz przeniesieniem na nią autorskich praw majątkowych do tego logo

Jak wskazano wyżej, interpretacją nr 1061-IPTPP1.4512.114.2016.2.MW Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał, że przedmiotowa darowizna autorskiego prawa majątkowego do logo słowno-graficznego na rzecz spółki, w której Wnioskodawczyni będzie posiadała status wspólnika – jako darowizna na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą podatnika, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy.

W związku z powyższym, w tej sytuacji - Wnioskodawczyni jako podstawę opodatkowania powinna przyjąć – zgodnie z powołanym wyżej przepisem art. 29a ust. 5 ustawy– faktyczny koszt świadczenia tej usługi, który stanowić będzie całkowitą kwotę wydatków poniesionych przez Wnioskodawczynię związanych z wytworzeniem logo słowno-graficznego i przeniesieniem praw autorskich do tego logo na Wnioskodawczynię.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy oraz własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku – nie mogą być zgodnie z art. 14 b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części dotyczącej ustalenia podstawy opodatkowania. Wniosek w pozostałym zakresie został załatwiony odrębnym rozstrzygnięciem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ….., po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj